in

Karadağ da Ne İş Yapılır | Karadağ İş İmkanları 2020

Karadağ, Türk Vatandaşlarının en kolay yerleşebileceği ülke.Hem doğal güzelliği, hem ekonomik fırsatları hem de sosyal hayat açısından mükemmel bir doğa harikası.Peki Karadağ da ne iş yapılır, Karadağ da iş imkanları nelerdir, Karadağ da iş kurmak kolay mı?Sizler için bu konuda detaylı bir araştırma yaptık.Hatta daha önce  Karadağ’a yerleşip iş kurmuş olan vatandaşlarımızın görüşlerini aldık.Yazımızı okuduktan sonra emin olun aklınızda en ufak bir soru işareti kalmayacak.

Karadağ da Ne İş Yapılır
Karadağ da Ne İş Yapılır

Karadağ’a daha önce yerleşmiş olan vatandaşlarımızdan mutsuz olan veya pişman olmuş olan yok.Karadağ turistik açıdan oldukça canlı bir ülke.Sırbistan’dan ayrıldıktan sonra adı sıkça duyulmaya başladı.Turistik sektörlerin dışında yer alan diğer sektörler yeni yeni gelişmeye başladı.Tabi ülke nüfusunun yeni gelişen sektörlere katkısı yok.Çünkü Karadağ insanı çalışmayı sevmiyor diyebiliriz.Bu nedenle Karadağ da ne iş yapılır diyen vatandaşlarımıza oldukça büyük fırsatlar doğuyor.

Not: Karadağ da Şirket Kurmak isteyenler için hazırladığımız detaylı yazı ile danışmanlık almadan kolaylıkla kendi şirketinizi kurabilirsiniz.İhtiyacınız olabilecek her şey yazı içerisinde yer almaktadır.

Karadağ da Ne iş Yapılır?

Karadağ da Ne iş yapılır
Karadağ da ne iş yapılır

Karadağ da asgari ücret 250 Euro.Bu ücret en düşük maaş alanların yani süper marketlerde çalışanların kazandığı ücretler.Normal şartlarda ortalama ücret ise 400 Euro civarında.Yani bir fast food büfesinde ya da barda, kafede çalışan insanların maaşı.Aylık 400 Euro maaş ile insanlar günde 8 saat çalışarak geçimlerini rahatlıkla sağlıyor.Bu nedenle Karadağ vatandaşları ticaret işine atılmak istemiyor.Boş zamanlarını arkadaşları ile kafelerde sohbet ederek değerlendirmeyi tercih ediyor.Bir Karadağ’lı ile sohbet ettiğiniz zaman aynı sözleri onlardan da duyabilirsiniz.

 

Bu nedenle Karadağ da ne iş yapılır diyenler için büyük fırsatlar var.Ancak ne iş yapacağınız, nerede iş yapacağınıza göre değişir.Karadağ da sezonluk olan şehir sayısı çok.Örneğin, Budva, Tivat, Bar gibi şehirlerde sadece 5 aylık bir sezonda iş yapabilirsiniz.Başkent Podgorica ve Niksic’te 4 sezon boyunca iş yapabilirsiniz.Bu iki şehir Karadağ’ın yerleşik nüfusu en kalabalık olan iki şehridir.Şimdi bu şehirleri ayrı olarak inceleyelim.

 

Karadağ da Yaşamak başlıklı en güncel yazımı okuyarak, tüm şehirler ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Karadağ Budva da Ne iş Yapılır?

Budva’nın  temmuzda nüfusu 2 milyona kadar çıkmaktadır.Özellikle İtalyan, Rus, Ukrayna, Sırbistan ve Türkiye gibi ülkelerden yoğun turist akımına uğramaktadır.Kışlık nüfusu ise 15 bin.Kışın terk edilmiş bir şehir havası vardır.Ama yaz olduğu zaman ortalık cıvıl cıvıl.

 

Budva da ne iş yapılır diye çok spesifik düşünmenize gerek yok.Muğla da, Antalya da ne iş yapılırsa emin olun Budva da da o iş yapılır.Farkı ise fazla rekabet olmaması.Ayrıca işletme kiraları, masraflar ve kuruluş aşaması daha kolay.Özellikle size dönercilerden bahsedelim.Tabi oradaki adı Gyros.Yunan döneri.Eğer giderseniz Karadağ’a bu dönercilerin önündeki kuyrukları göreceksiniz.Krepten yapılan lavaşa sarılan dönerin fiyatı 4 Euro.Tabi domuz eti ve tavuk eti karışımından oluşmakta.Sırf tavuk döner veya et döner yapanların sayısı oldukça az.

Budva da en işlek cadde de satılan Gyros Döner.Bir günde 200 kg üstünde döner satılıyor.

Budva da çoğu mekanının önünde kuyruklar görebilirsiniz.Ya da boş mekanlar bulmakta zorlanabilirsiniz.Bunun nedeni işletme sayısının az olması.Karadağ da ne iş yapılır diyenler için mutlaka değerlendirilmesi gereken bir yer.Özellikle Türk yatırımcıların gözdesi.Şimdi yapabileceğiniz işleri sıralayalım.

 

 • Dönerci Dükkanı Açmak
 • Fast Food Büfe Açmak
 • Market Açmak
 • Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak
 • Pub Açmak
 • Dondurma Tezgahı
 • Bijuteri Mağazası

 

Yukarıdaki listesi oldukça genişletilebilir.Bunun için bizim yazlık bölgeleri örnek almanız işinizi kolaylaştıracak.Ancak hesaplamanız gereken kışın işletmenizin kapalı olacağı.Bu nedenle yazlık kazancınız giderinizi karşılamalı.

 

Tivat ve Bar da Ne İş Yapılır?

Tivat ve Bar, Budva ile hemen hemen aynı diyebiliriz.Ancak nüfusu biraz daha zengindir.Ayrıca Bar bir liman kentidir.İthalat, ihracat yapanların geneli orada yaşamaktadır.Eğer bu tarz bir iş kuracaksanız, Bar sizin için avantajlı olur.Tivat ise büyük markaların yer aldığı şehir.Bizim Alaçatı ile aynı diyebiliriz.Ayrıca Karadağ da hava limanı olan ikinci şehirdir.Yemek sektörü bu iki şehirde de güzel iş yapar.Karadağ da ne iş yapılır diyenler için çok avantajlı sayılmaz.Nedeni ise turistik müşteri sayısının Budva kadar fazla olmaması.Emin olun Budva da avantajlar daha fazla.

Okuyunuz: Yurtdışında İngilizce Öğrenmenin En Kolay Yolu

Karadağ, Podgorica da Ne İş Yapılır?

Podgorica Karadağ’ın başkenti.Türkiye den uçak biletler, Tivat’a göre oldukça uygun.Ayrıca havalimanı ile şehir arasındaki mesafe yakın denilebilir.Halkı ise %40 Karadağlı, %40 Sırp, %20 lik kısım ise çeşitli ülkelerden oluşmaktadır.

 

İlk gittiğiniz zaman size terk edilmiş bir şehir gibi gelecek.Ancak şehir merkezi yani bokeska  caddesinin olduğu yerlere gittiğiniz zaman mükemmel bir canlılık sizi karşılayacak.Aynı zamanda Delta City de buna dahil.İnsanları parkta, cafelerde veya barlarda görebilirsiniz.Herkes sohbet halinde.İnanılmaz bir huzur sizi bekliyor.

 

İş konusunda ise oldukça aç bir kent.Yani insanlarda para var.Ancak harcayacak yer gerçekten sıkıntılı.Yemek yiyecekseniz iki seçeneğiniz var.Ya pizza, ya da hamburger.Diğer seçenekler yok denecek kadar az.Hatta dönerci veya çay içebileceğiniz bir yer yok.İşletme kiraları çok uygun.Karadağ da ne iş yapılır diyenler için en çok tavsiye ettiğimiz kent Podgorica’dır.Özellikle üniversitenin olduğu yer, City Kvart en iyi iş yapabileceğiniz lokasyon.Tabi kira fiyatları orada biraz yüksek.800 Euro ile 3000 Euro arasında değişmekte.Ancak emin olun çok rahat kazanabilirsiniz.

 

Karadağ da İş Kurmak

Türkiye de aklınıza gelen her işi Karadağ da yapabilirsiniz.Tek farkı Karadağ da rekabet yok.Bu yüzden elinizi çabuk tutmanız avantajınıza olacaktır.Bir şirket kurmak en fazla 5 gün, oturum izni ise 15 gününüzü alıyor.İş kurmak için göstermeniz gereken şirket sermayesi ise sadece 1 Euro.İster home office, isterseniz bir dükkan açın.Fark yok.

 

Karadağ devleti ülkeyi kalkındırmak için girişimcilere teşvikler veriyor.Örneğin, şehir merkezinde devlete ait boş bir arsa buldunuz.Gidin belediye ile irtibata geçin.O arsayı aylık 100 Euro gibi bir rakama kiralarsanız şaşırmayın.Bu bilgi Karadağ Maliye Bakanlığı sitesinde yer alıyor.Yabancılar için de geçerli bu.

 

Siz yeter ki verginizi ödeyin, istihdam sağlayın, sigorta ödemelerinizi eksiksiz yapın.Yani işin kurallarına uyun.Gerisi kolay.Devlet her konuda size yardımcı olacaktır.Bütün işlemlerinizi tek bir yerde, Karadağ Ticaret Mahkemesinde halledebiliyorsunuz.İhtiyacınız olan her yer birbirine yakın zaten.

 

Karadağ da İş İmkanları

Karadağ da iş imkanlarının sınırsız olduğundan bahsettik size.Bu konuda bilginiz yok ise danışmanlık almanız da fayda var.Türkiye de bunu yaparsanız size biraz maliyetli olabilir.İnternet reklamlarına baktığınızda 10.000 Euro’ya dahi danışmanlık hizmeti verenler var.Tabi şirket kurulumu ve oturum izni içinde.Bunun için eğer Karadağ’a gitme fırsatınız varsa orada bir danışmanlık şirketi ile anlaşın.Onlardan bu hizmeti 500 Euro’ya dahi alabilirsiniz.

 

Karadağ da ne iş yapılır diyenler için imkan çok.Ancak emin olun 2 yıl içerisinde Karadağ da şimdi olduğu kadar şanslı olmayacaksınız.Devlet ne kadar teşvik verse de bunun sonu gelecektir.2018 yılı Nisan ayında kanunlarda bir takım değişiklikler yapıldı.Şirket ortak sayısına limit uygulaması ve ortak olanlar için oturum izni limiti eklendi.Yani ilerleyen zamanlarda daha da zor olacak.Özellikle Karadağ Avrupa Birliğine girdiğinde bu kapı kapanabilir.

 

Karadağ da iş yaptığınız zaman en büyük avantajınız kar marjınızın yüksek olması olacak.Hizmet ülkede çok değerli.Örneğin 1 kilo et fiyatı 5 Euro iken, 200 gram etten yapılmış hamburger fiyatı 4 Euro.Yani etin maliyeti 1 Euro, 3 Euro ise hizmet bedeli tamamen.Aynı kar marjını Türkiye de yakalamanız imkansız.Marka bir restoran olursanız bu şekilde kar edebilirsiniz.

Okuyunuz: Yurtdışında Çalışma İmkanı Olan Meslekler

Karadağ da İş İlanları

Karadağ’a çalışan olarak gelmek istiyorsanız işiniz biraz zor.Çünkü devlet önce kendi halkına istihdam yaratmak istiyor.Bu nedenle çalışmak için işiniz kolay değil.Ancak Türk bir yatırımcının yanında çalışırsanız iş bulabilirsiniz.Diğer türlü ise yazılımcı, mühendislik gibi mesleklere sahip olmanız gerekiyor.

 

Karadağ da Türk inşaat şirketleriyle karşılaşma ihtimaliniz yüksek.Şirketlerde çalışanların çoğu Türk.Tabi işler dönemsel işler.Yani size herhangi bir avantajı olmayacak.Karadağ da yaşamak için en iyi yöntem şirket kurmak.

 

Karadağ da Şirket Kurmak

Karadağ da şirket kurmak kolay.Sadece 1 euro şirket sermayenizin olması yeterli.Tabi bu ilk aşama.Şirketi 1 Euro ile kurdunuz  iş bitti sanmayın.Şirketi kurduktan sonra, sürekli aktif olması lazım.Yani şirket çalışanı siz iseniz her ay sigorta primi yatırmalısınız.Bir de muhasebe ücreti var tabi. 130 euro çalışan primi+ 70 euro muhasebe ücreti 200 euro aylık masrafınız.Eğer gerçek bir işletme iseniz KDV + işletme maliyetleriniz de olacaktır.

 

Şirket kuruluş işlemlerini danışmanlık şirketleri gerçekleştirmektedir.Ancak o kadar bütçem yok diyorsanız, işinizi Karadağ da halletmenizi tavsiye ederiz.Tek yapmanız gereken Türkiye den ihtiyacınız olan evrakları almak.

 

Karadağ da Şirket Kurmak İçin Gerekli Evraklar 

Bunlar Türkiye den alacağınız evraklar.Tabi ekstra diploma gibi belgelerinizi de almanızı tavsiye ederiz.

 

 • Kaymakamlıktan sabıka kaydı(apostilli)
 • Nüfus Sureti
 • İkametkah belgesi
 • Pasaport Fotokopisi(Noter Onaylı)
 • Biometrik Fotoğraf

 

Bu belgeleri aldıktan sonra Podgorica’ya gidin.”Advokat” yazılı bir çok tabela göreceksiniz.Bunlar avukatlık veya muhasebe şirketleri.İngilizceniz var ise konuşup anlaşın.Bazılarının türkçe tercümanları da var.Ortalama bütün işlerinizi 500 Euro’ya halledebilirsiniz.Üstelik isterseniz sanal ofis gibi hizmetleri de var.Sanal ofis kirası aylık 50 Euro.5 günde şirket kuruluma yapmanızı sağlayacaklar.

 

Eğer aklınızda yine soru işareti var ise, google dan İngilizce olarak araştırın.Karadağ da ne iş yapılır diye yazdığınızda o şirketler karşınıza çıkacak.Karadağ da ki muhasebe şirketlerinin ilanları ile karşılaşacaksınız.Mail ile bilgi talep ettiğiniz de direkt size detaylı fiyat listesi atarlar.Yine bulamazsanız yorumlar bölümünden talep edin.

 

 

Karadağ da Oturum İzni

Şirket kuruluşunuz en fazla 5 gününüzü alacaktır.Ondan sonra oturum izni için başvurmanız gerekiyor.Oturum izni süresi ise 16 gün.Karadağ yabancılar şube müdürlüğünden alabilirsiniz.Size bahsettiğimiz muhasebe ve avukatlık şirketleri her şey dahil bu konuda hizmet veriyorlar.Eğer Sırpça konuşmuyorsanız, bu konuda sıkıntı yaşayabilirsiniz.Bu konuda danışmanlık almanız avantajınıza olacaktır.

 

Karadağ Yatırım Fırsatları

Karadağ da emlak ve arazi fiyatları çok uygun.İş konusunda nasıl fırsatlar var ise, emlak konusunda da aynı.İnternetten araştırma yaptığınız zaman, danışmanlık firmalarının 70, 80 bin Euro dan başlayan ev ilanlarını göreceksiniz.Ya da arsa fiyatlarını.Ancak Karadağ’a gittiğiniz zaman bu fiyatların 2 kat şişirilmiş olduğunu anlayacaksınız.

Karadağ da ev
Budva ile Podgorica arasında yer alan bölgede ki bu evin fiyatı 20.000 Euro. Deniz manzaralı ve Müstakil. Montenegro emlak sitesinde bunun gibi çok ev var.Yorumlar bölümünden bilgi isteyin.

Başkent Podgorica da 30 bin Euro ya bir apartman dairesi alıp, oturum izni alabilirsiniz.Ya da Kotor da 5 dönüm araziyi 10 bin Euro’ya satın alabilirsiniz.Tabi arazi  için oturum izni şartları farklı.Yatırım yönünden ise mükemmel bir fırsat.Ancak arsa yatırımı yapıyorsanız iki seçeneğiniz var.

 

Yabancı vatandaşlara arsa satış limiti 5 dönüm.Yani bu  5 dönümden büyük bir arazi alamazsınız.Eğer şirket sahibi iseniz şirketin üstüne normal bir Karadağ vatandaşı gibi istediğiniz büyüklükte arasa alabilirsiniz.Karadağ da ne iş yapılır diyenler aynı zamanda bu tarz yatırım fırsatlarını değerlendirebilir.

 

Karadağ, Montenegro ile İlgili Tavsiyeler

Karadağ konusunda aklınızda hala soru işaretleri var ise, bunu gidermenin en iyi yolu o ülkeyi ziyaret etmek olacak.Eğer ziyaret etme fırsatınız yok ise emin olun gidenlerin %90’ı mutlu.Bunu facebook gruplarında görebilirsiniz.Karadağ da yaşayan Türkler grubunu araştırın ve orada yazılanları okuyun.

 

İş kuracak paranız var ise, Karadağ da ne iş yapılır, nasıl yapılır diye derdiniz olmasın.Gittiğiniz zaman aklınızda soru işareti kalmayacak.Her şey tahmin ettiğinizden daha kolay.Biz Türkler, Türkiye de her şeyin zor olmasına alışmışız. Bu nedenle bu kadar kolay olması inandırıcı gelmiyor bize.

 

Peki şirket kuracak paranız yok ise?Hala Karadağ da ne iş yapılır diye soruyorsanız, seyyar satıcılık yapabilirsiniz diyelim.Budva da seyyar satıcılar karşınıza çok çıkacak.Öyle zabıtalardan köşe bucak saklanan tarzdan değil.Bildiğiniz bijuteri satan, ya da sokak yiyecekleri satan seyyar satıcılar ile karşılaşacaksınız.Yapabilirim diyorsanız bu da sizin için bir seçenek.Yeter ki satacağınız ürünü belirleyin.

 

Karadağ da ne iş yapılır diyenler için yazımızın sonuna geldik.Aklınıza takılan sorularda yorumlar bölümünden iletişime geçebilir, paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

Parasız Vatandaşlık Veren Ülkeler

Ukrayna İş Fırsatları

Yurtdışında Yaşamak İçin Gerekli Şartlar

 

Kaynak : http://www.mek.gov.me/en/ministry

410 Yorum

Bir Cevap Yazın
 1. İyi günler 25 yıllık mesleğim olan oto elektrik elektronik ve klima işini Karadağ da yapmak istiyorum.sizce bu meslek orda calisirmi ne dersiniz.ingilizcm güzel.bransim Alman arabaları wolsvogen Audi ve mersedes.

  • Karadağ da teknik bilgi sahibi çalışan sayısı çok az.Tahminim bu işin tutacağı yönünde.Ancak tek sıkıntı, sizin yaptığınız iş çevre isteyen bir iş.Eski araba Karadağ da çok.Yani tamirat işleri olur.Bu işi tutturabilirsiniz ama zamana ihtiyacınız olacak tanınmak için.

   • Yazınız çok açıklayıcı çok teşekkürler
    Oraya gittiğimizde ekonomik fiyatlarla şirket kurulumu oturma ve çalışma izinleri işlemlerini yapan muhasebe veya avukatlık bürosu mail adresi gönderirseniz sevinirim
    Şimdiden teşekkürler

   • Merhaba ayakkabı ihracatıyla ilgili bilgi verebilirmisiniz önerir misin vergilendirme nasıl bu konu bilgi alabileceğim birisi var mı

 2. Merhaba öncelikle yazınız çok başarılı bize çok yardımcı oldu. önümüzdeki ay gidip önerinizdeki gibi yerinde inceleme yapmak istiyoruz. Sizden bir bilgi almak istiyoruz gittiğimizde bize önereceğiniz ,muhasebeci yani orada bize yön verecek bir firma yada kişi varmıdır.

  • Ben size gerekli maili gönderdim.Ancak illa benim tavsiye ettiğim muhasebeci ile çalışacaksınız diye bir kaide yok.Oradaki insanlar bu konuda gerçekten dürüst.Sadece Podgorica meydan da 10’larca muhasebeci ve avukat tabelası görebilirsiniz.”Advokat” yazar hatta.Hepsinden tek tek fiyat alın.Hepsi birbirine yakın fiyat verecektir size.Tabi sadece Türk danışmanlık şirketleri ile anlaşmalı olanlar yüksek verebilir.

   • abi slm size 2 sorum olacak 1- sabıkalı olanları kabul ediyorlarmı 2- kabul ediyorlarsa arsa alarak oturum ala bilirmiyim

 3. Merhabalar kuruyemiş işimi Karabağda yapmak istiyorum. Bu konuda fikrinizi almam mümkün mü?

  • Kuruyemiş işini en iyi Budva da yapabilirsiniz.Podgorica da güzel bir alternatif.Ancak bu işi Budva da yaptığınız zaman daha çok kazanırsınız.Podgorica da açarsanız iyi derecede dil bilmeniz gerekiyor.Budva da ise az biraz sırpça ve ingilizce ile işinizi yürütebilirsiniz.

   • Merhaba, suan Turkiyede spor salonu isi yapiyoruz. Bunu daha ufak caplı halini Karadağ da yapabilir miyiz? Talep var midir? Yoksa kafe tarzi yemek islerni mi tavsiye edersiniz? İyi calismalar

   • Is konusunda bahsettiniz bir cok sey hayal urunu biz orda isletme kurduk sizin bahsettiğiniz gibi bir durum yok inanilmax rusvetci bir ulke oyle is yerinizin onune birsey koyamassiniz sezon 3 ay bu arada sonra ölü memurlar gelir ceza adi altinda iyi paralar keserler hic birsey kusurlu olmasa bile etiketi olmayan urune ceza keser zaten gumrukten mal gecirmek cok zor getirdiginiz faturali malin bedeli bu degildir diye kendi kafalarina gore gumruk vergisi alirlar Turkleri sevmezler ordaki kira fiyatlarini yukseltikleri icin vs saglik sistemi sifir egitim sistemi sifir sirplar turkleri sevmez

 4. MERHABALAR YAZİNİZ İCİN COK TESEKKURLER COK FAYDALİ OLDU. O KADAR SİTEYE BAKTİM BU SEKİLDE TATMİN EDİCİ BİLGİ BULAMADİM KAFAMDAKİ BİR COK SORU İSARETİ YOKOLDU. GEREKTİGİNDE SİZİNLE TEKRAR İLETİSİM KURMAK İSTİYORUM. İYİ GUNLER

 5. Selam Rot Balans lastik tamir bakım onarım işi yapıyorum orada bu iş potansiyeli nasıl bu işi orada yapmak istiyorum

  • Karadağ da bulunan araçların neredeyse %90’ı eski model.Aslında bu tarz teknik bilgi sahibi insan çok az.Bu işin potansiyeli olduğunu düşünüyorum.Tabi işlerinizin oturması için biraz zamana ihtiyaç olacak.

  • Kotor bana göre mükemmel ötesi bir şehir.Ancak iş konusunda zorluk yaşarsınız.Çevrede pek dükkan tarzı yerler yok.Sadece Old Town içerisinde var.İşletme kuruluş maliyetiniz, diğer şehirlere göre yüksek olur.Bir de sadece yaz sezonunda iş yaparsanız.

 6. selamlar,
  karadağdaki fırsatları sayenizde keşfetmiş bulunmaktayım. Bana bir danışman önerebilir misiniz? kısıtlı bütcemle bana yardımcı olacak gittiğimizde bizi bekleyen durumlar hakkında bilgi edinebileceğimiz birileri. tşkler şimdiden

 7. Merhabalar öncelikle dürüst ve aydınlatıcı bilgilendirme için çok teşekkür ederim ben de bir süredir Karadağı araştırmaya çalışıyordum en çıkarsız bilgiyi sizin sayfanızda buldum desem yeridir ben de Karadağ da ne iş kurabilirim diye araştırıyorum Karadağ da genelde turizme yönelik iş kurmak isteyenler için fırsatlar sunuyor, benim de çok büyük sermayem yok,ama üretime dayalı bir iş kurmak daha mantıklı geliyor, zira verdiğiniz örnek misal etin kilosu 5 Euro ama ikiz yüz gram hamburger 4 Euro,burada ki soru hangi alanlarda üretim boşluğu var, bilmiyorum vizyonpara.com olarak biliyorum sizler iş bulma kurumu değilsiniz Karadağ da iş kurmak isteyen, bu sayfaya mail gönderen kişiler, ya işi bilmediğinden ya da dil bilmediğinden orada ki bir takım fırsatçılar tarafından dolandırılıyor yıllarca biriktirdiği 50 bin 100 bin Euro lar uçup gidiyor sizler bizlere bu konuda yardımcı olamaz mısınız en azından küçük bütçeli bir kaç yatırımcıyı bir araya getirseniz tek başına yapılan yatırımdan çok daha güvenli ve güçlü bir şirket kurulmuş olur biz Türkler birlik olamadığımız için başarılı olamıyoruz umarım derdimi anlatabilmişimdir yazı biraz uzun oldu özür dilerim sizlere teşekkür eder başarılar dilerim.

 8. Merhaba, yazınız için çok teşekkür ederim. Şu anda Karadağdayım ve bilgilendirici oldu. Bu tavsiye edeceğiniz muhasebe / avukat işlemleri için burada iken görüşmek isteriz. Burada kendilerine nasıl ulaşırız. Türkçe İngilizce durumları nedir acaba bu arada..

 9. Selamlar Ben elektrik ustasıyım karadağda elektrik üzerine iş kurmak istiyorum bununla ilgili destek olabilirmisiniz

 10. Merhaba Karadağ Bar’da Döner(Et Döner ) büfesi tarzında bir işletme açmak istiyorum sizce başarılı olabilirmiyim yanlız yabancı dilim yok .

  • Başarılı olabilirsiniz.Tabi size tercümanlık yapacak birisine ihtiyacınız var.Ancak Bar’dan daha avantajlı olan şehirler var.Hem bahsettiğim şehirlerde iş ve çalışacak personel sıkıntısı yaşamazsınız.

   • Öncelikle geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim benim için aldıgım her bilgi çok degerli .Döner Büfesi için Budva mı daha avantajlı sizce ben dört mevsim az da olsa çalışmak istiyorum onun için degerlendirmelerinizi ve detaylı bilgi rıca ediyorum bana destek olabilirseniz çok sevinirim

    • Budva da en az 10 tane dönerci gördüm.Siz Budva da büfe açsanız yine iş yaparsınız.Ama sezonluk tabiki.Dönerci açısından Podgorica en iyi tercih olur.Hiç yok diyebilirim.Sadece bir tane büfe var.Onlarda yunan döneri satıyor.

 11. Merhaba; ben sağlık sektöründe tıbbi cihaz bakım/onarım ve yönetim konusunda deneyimliyim. Sağlık sektöründe karadağda açık var mı?

  • Bu konuda pek bilgim yok.Ama fazla bir açık olduğunu düşünmüyorum.Hastanelerin önünde insan görmedim.Sanki hiç kimse hasta olmuyor gibi.Tabi daha detaylı araştırma yapmak lazım.

 12. Merhaba, size iki meslek grubu ile ilgili soru sormak istiyorum. Ben Türkiye’de editörlük yapıyorum. Konuyla ilgili orada Türkçe yayınlanan dergi, gazete gibi yerler var mı? İkincisi yakın arkadaşımın güzellik merkezi bulunuyor. O bölgede bu alanla ilgili işletmeler var mı?

  • Dergi ve gazete gibi yerler bulamazsınız.Orda editör olarak meslek bulmanız zor.Ancak işinizi internetten yaparak geçim sağlamanız mümkün.Güzellik salonu ise düşünmeden açabilirsiniz.Vasıflı işlerin yapıldığı işletme sayısı çok az.Güzellik salonu ise pek görmedim diyebilirim.Ama mutlaka iş yapacağına inanıyorum

 13. Merhaba
  Açıklayıcı bilgiler için çok teşekkürler. Ben hem tekstil urunu satışı hemde cafe olacak şekilde bir yer açmayı düşünüyorum. Bana gittiğimde orada yardimci olabilecek bir muhasebeci onerir misiniz?Ayrica yeni kanuna gore sanırım sadece bir ortak oturum alabiliyor. Kardeşim ile ortak açmak istiyorduk. Bu durumda ayri 2 şirket kurmamiz gerekecek sanirim. Ayrıca Montenegro da tavukculuk-yumurtacılık ile ilgili bir bilginiz var mı acaba? Bunu da 2. opsiyon olarak düşünüyorum. Çok teşekkürler

  • Bahsettiğiniz iki işte çok iyi.Hatta benim tutacağına inandığım işler.Ortaklık yasası ise Geçtiğimiz nisan ayında çıktı.%51’in üzerinde hissesi olan ortak oturum izni alabiliyor.Ancak bu konuda endişelenmeyin istisnası var.Avukatlık ve muhasebe büroları size yardımcı olur bu konuda.Ya da en kötü 5 bin Euro’ya bir arsa alın.Arsa üzerinden oturum izni alırsınız kardeşinize.

 14. İyi günler öncelikle sormak istediğimiz 2 sorum var, ilk olarak doktorların orada çalışma ve denklik durumu nedir? Bu hususta bir bilginiz var Mıdır?
  2. Sorum ise inşaat ve mobilya sektörünün durumu nedir?

  • Doktorluk hususunda bilgim yok.Mobilya sektörü ise çok pahalı.Türkiye’de 500 TL’ye alabileceğiniz çekyat orada 500 Euro.Kar marjı bana göre mükemmel.İnşaat sektörü için büyük oyuncu olmanız gerekir.Ki onlarda yerini çoktan almış gibi.Şuan Budva’nın altını üstüne getiriyorlar malesef.

 15. Merhaba spor alanında durumlar nedir ? besyo mezunu olarak orada spor salonunda veya kendı spor salonumu açsam bana geridönüşü olurmu sizce ?

 16. Merhaba.
  Onümüzdeki ay gidip yerinde inceleme yapmak istiyorum. Gittiğimde bana önereceğiniz ,muhasebeci bana yardimci olabilecek bir firma varsa mail olarak paylasirsaniz memnun olurum.
  Simdiden tesekkurler

   • Merhaba murat ben bilgilerinizden ve deneyimlerinziden yararlanmak çok isterim eşim turizm otelcilik mezunu ve ben müzisyenim anlattıklarınız ve araştırmalarımıza göre oğlumuz (13) ve kendimiz için bu ülkenin geleceğimiz açısından daha iyi olacağı görüşü içindeyiz fakat hala ne yapabiliriz nasıl bir bütçeyle olur karar vermiş değiliz mayıs ayında tek başıma gidip yeri görmek ve incelemek istiyorum bu konuda diğer ziyaretçiler ile paylaştığınız görüş ve öngörülerinize ve oradaki bu işi yapan türk firması olmayan muhasebe ve danışman şirketler hakkında mail gönderirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

    • Merhaba bizde bir iş Yeri kurmak istiyoruz ama çok fazla bütçemiz yok ve öncelik olarak neler açabiliriz. Yani aslında yardımcı Olmanızı istedigin bir çok konu var iletişime geçer sensiz çok sevinirim ezgiselviii@gmail.com

 17. Yazınız tesadüfen karşıma çıktı ve çok iyi,oturma izni kafama takıldı vatandaşlık ta bunların toplam süresi nedir 1 yıl 5yıl 10 yıl.Ben basit bir dönerci açtım diyelim o şehirde ne kadar kalabiliyorum,eş ve çocuk işlemleri nasıl oluyor.

 18. yazınız için çok teşekkürler benim anlayamadığım danışmanlık şirketleri arasındaki fiyat farkları kimi 2.250,2.400,3.900 gibi fiyatlar var bu fiyatlar neye göre belirleniyor siz,de diyorsunuz,ki avukatlık bürolarında 500 euro av buroları danışmanlık büroları gibi devlet dairelerinde prosodürlerle uğraşmıyormu biz kendimizmi yapıyoruz işlemleri.? sizin açıklamalarınız gibi ön bilgi alabileceğimiz bir firma veya avukatlık burosu varmı yazışabileceğimiz bir adres atarmısınız.
  şimdiden teşekkür ederim.

  • Danışmanlık şirketleri arasındaki fark verdikleri hizmetten ve kar marjından kaynaklanıyor.Bazı şirketlerin fiyatlarına 1 yıllık sanal ofis kirası, sigorta gideri ve vergi dahil.İhtiyacınız olacak belgeleri mail olarak attım size.

 19. nurdan hanım merhaba bende montenıgrada ısletme acmak ıstıyorum bana avukatlık veya muhasebe adresı ve telefonu atarsanız tskurler yazınız mukemmel bır yazı ancak bukadar acıklayıcı olur bravo

 20. Karadağ ile ilgili detaylı ve özellikle çıkar gözetmeyen yazınız için çok teşekkür ederim. Oraya gittiğimizde irtibat kurabileceğimiz muhasebeci ve avukat bilgisini paylaşırsanız memnun olurum. Ben ithalat/ ihracat yapmak üzere şirket kurmak istiyorum. Tekrar teşekkür eder, yazılarınızın devam etmesini dilerim.

 21. Yazınız için öncelikle teşekkürler ben otomatik kepenk işi yapıyorum ve 7/24 servis işi orada bu iş geçerlimi acaba

  • Ek servis işleri de dahil etmeniz gerekiyor.Yani sadece kepenk işi yeterli olmaz.Çünkü işletme sayısı çok az diyebilirim.Ek servis işleri dahi ederseniz iyi para kazanabilirsiniz.

 22. Yazınız için öncelikle teşekkürler ben otomatik kepenk işi yapıyorum ve 7/24 servis işi orada bu iş geçerlimi acaba
  Ayrıca gıda işi de açabilirim olmassa
  20.000 tl orada iş kurup yaşamaya başlamak için yeter li olabilir mi.

 23. Merhaba tüm bilgiler için teşekkürler … yılbaşından önce orada olacağım bana faydalı olabilecek onerdiginiz muhasebeci ve evrak listesini gönderirseniz sevinirim … Şimdiden teşekkürler… izzetezgin@hotmail.com

 24. Süper bir yazı arayıpda bulamayacağımız türden…
  Kaleminize,Yüreğinize sağlık…
  En kısa sürede ziyaret edeceğim,bunun için bir muhasebeci-Avukat ismi verebilirseniz minnettar kalırım.
  Sonsuz selamlar.

 25. Kalacak yer…
  Sorunsuz araç kiralayacağımız bir yer…
  Gezip görebileceğimiz yerler…
  Yemek konusundaki düşüncelerinizle bilgi verirseniz sevinirim.

 26. mrb iyi günler yazınız çok başarılı ve yerinde tepitler bende gidip görmek istiyorum en kısa zamanda ve ben burda cep telefonu teknik servis hizmeti yapmaktayım bu iş orda olur mu ve olursa hangi bölgede daha etkili olur şimdiden teşekürler

   • merhaba orada hayvan yetiştiriciliğive tavukçuluk üzerine yatırım yapmak devletin bu işlerle ilgili teşvikleri varmı veya bizdeki gibi 49 yıllığına kiralık işletme ve arazi veriliyormu.birde gelişmekte olan yerlerde arsa veya arazi yatırımı düşünüyorum bu şimdi imarsız ileride imara açılacak yerlerle ilgili bilgi alabilirmiyim bu alanı özellikle tivat-kotor-budva- bar ve çevresinde olabilir

 27. Merhabalar, bu konuyu ben de epey arastirdim ama simdiye kadar okudugum en gercekci yazi bence, tebrik ediyorum sizi. Sizden ricam arkadaslara yollamis oldugunuz avukat, muhasebeci vs. gibi bilgileri bana da yollayabilir misiniz ? E-posta adresim : alisonbay76@gmail.com. Saygilarimla.

  • Bu konuda pek bilgim yok malesef.Ancak oraya gittiğiniz zaman size yardımcı olacak kuruluşlar bulabilirsiniz.Devletinde bu konuda çok iyi teşviklerinin olduğunu biliyorum.

 28. Merhaba..Uzun yıllar Mimar kimliğimle (28 yıllık tecrübe) dekorasyon ve inşaat işleri ile uğraştım…Karadağ da inşaat ve dekorasyon işiyle uğraşan Türk firmaları mutlaka vardır….bu firmalara nasıl ulaşabilirim ? ilhamierdogan@hotmail.com

 29. Gerçekten bu devirde samimi ve objektif bilgiler ile yazılmış blog görmekten şaşırdığımı belirtmek isterim. Teşekkür ederim. Tüm vatandaşlarımızın maalesef Türkiye’den gitme isteği var haklı sebeplerle. Yorumlar da bir beyefendinin fikri aslında çok güzel. Anadolu insanının İMECE kültürü Kooperatif ile şekillendirilir genelde. O yüzden birlik olup orada tabi belli bir sayı aşmadan kota konularak bir şirket kooperatif kurularak markalaşarak güzel işler yapılabilir. Ama burada da art niyetli kişilerin olmaması, dürüst ve helal kazanma derdinde olan kul hakkına riayet eden insanların birlik olması. Sizden muhasebe ve diğer gerekli bilgileri içeren maili bende rica ediyorum. Tekrar teşekkürler güzel paylaşım için.

  • slm.yurtdışın 2.el otomobil ithalatı ve satışı konusunda bilgi alabilirmiyim.yani 2. el oto ithalat yasağı varmı türkiyedeki gibi.eğer serbestse gümrük vergileri nedir?eşimin mesleğide takı tasarım.”doğal taşlarla” bujiteri ürünleri imalatı yapıyor.özel ürünler.türkiyede bu ürünleri yaptırıp oraya getirilebilirmi?şimdiden teşekkürler.yardımcı olabilecek danışmanlık firmasına ihtiyacım var.

 30. MERHABA 25 YILLIK BAYAN KUAFÖRÜM KARADAĞDA MESLEĞİMİ YAPABİLECEĞİM YERLER NERESİ VE BAYANLAR BU KONUDA KENDİLERİNE GEREKLİ BAKIMI YAPIYORLARMI.

  • Karadağ da yaşayanlar çok bakımlı.Kuaförlük mesleğini her yerde yapmanız mümkün.Tabi Podgorica 4 mevsim aktif olduğu için işiniz daha kolay olur.Tivat ve BUdva ise riskli biraz.Ancak doğru hamleler yaparsanız daha iyi kazanabilirsiniz.Çünkü Tivat ve Budva tamamen zengin kesim.Ancak işletme açacak dükkan zor bulursunuz.

   • Merhaba bende erkek kuaförüyüm Karadağ’da yapmak istiyorum nerelerde yapabilirim ve işletme açmak için ne kadar bütçe lazım.

    • En az 20 bin euro bütçe iyi diye düşünüyorum.Sonuçta tanınmanız gerekiyor iş yapmak için.Podgorica veya Niksic mantıklı gözüküyor.Sonuçta 4 mevsim aktif olan şehirler.

     • Bir sorum daha olucaktı kişisel bakım ürünleri açmayı düşünüyor bir arkadaşim gratis gibi birde danışman avukat gibi bilgileri atabilirmisiniz

    • Merhaba Ustam, Bende erkek kuaförüyüm Karadağ’da salon açmayı düşünüyorum, isterseniz hem fikir olabiliriz, Düşünürseniz bana mail adresi den ulaşabilirsiniz, mail: powerozkan@hotmail.com dan mail yolu ile iletişime geçebilirsiniz iyi günler diliyorum…

     • Merhabalar. Öncelikle teşekkür ederim size bilgilendirdiğiniz için bizleri. Türk şirket sahiplerine ulaşabileceğimiz bir yer var mıdır? Ya da danışmanlık firmalarının isimlerini benim de almam mümkün müdür?

 31. Merhaba. Karadağ hakkında yazmış olduğunuz yazıları ilgi ile okudum. Mayıs ayında Budva ve Kotoru gezme imkanım olmuştu. Bir süredir de o bölgelerde iş kurma düşüncesine sahipken yazılarınıza denk geldim. Gezdiğimiz iki şehirde de 3. Nesil kahve akımına sahip bir yer bulamamıştık. Sizce bu alanda bir işletme kurmak iyi bir seçenek olur mu?

  • Karadağ da bulunan cafeler ile rekabet etmek gerçekten çok zor.Neredeyse hepsi büyük franchise işletmeler.Tek bir iş sektörüne odaklanmanızı tavsiye etmem.Yani kahveci açmak zorunda değilsiniz.Daha avantajlı ve risksiz sektörleri deneyebilirsiniz.

 32. Selam yazınız çok açıklayıcı çok teşekkürler. Önümüzdeki günlerde gitmeyi düşünoyoruö. Muhasebe ve avukatlık konusunda yardımcı olurmusunuz şimdiden tşk edrrim

 33. merhaba öncelikle agzınıza saglık bu hafta bende gidiyorum.. rica etsem dürüst bir muhasebeci ve avukat varsa benide yönlendirirmisiniz email’le mümkünse oralı olsunlar..

 34. Merhaba öncelikle yazınız çok detaylı ve açıklayıcı olmuş. Bende Karadağ’da iş kurmak istiyorum. Fakat üç ortak olarak kurmayı düşünüyorduk. Yorumlardan okuduğum kadarıyla bu mümkün değil. Bana da maille bu konularda destek alabileceğim güvenilir danışmanlık şirketi ya da avukat bilgilerini atabilir misiniz?

 35. Öncelikle ben de size çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için ben de aşçı yım orda bir yatırım yapmak istiyorum önce gidip görmek istiyorum öneriniz ne olabilir şimdiden teşekkür ederim aşçı olarak çalışsam tavsiye edermisiniz hangi evraklar lazım olur teşekkür ederim

  • Karadağ da aşçı arayan hem Türk hem de bir çok yabancı girişimci var.İş kurmak isterseniz önünüz açık.Özellikle Turistik bölgeler ve Podgorica’yı görmenizi tavsiye ederim.

 36. öncelikle bilginiz için teşekkür ederim sayın site yonetimi iletişim adresinize mail attım bana bu hususta dönüş yaparsanız sevinirim şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

 37. Selamlar, çok aydınlatıcı bir yazı teşekkürler. Ben zirrat mühendisiyim. Karadağda tarım işi ne durumda acaba? Bu konuda bilgi var mı? Zirai danışmanlık ve gübre satışı yapmak istiyorum. Ayrıca ev işyeri haşere ilaçlama da yapabilirim.

  • Merhabalar Karadağ dağlık bir bölge.Tarım konusunda çok gelişmiş değil.Ancak Sırbistan bildiğiniz modern tarım ülkesi.Karadağ ile yakın olduğu için kolaylıkla iş yapabilirsiniz.Böcek ilaçlama konusunda pek bilgim yok.

 38. Merhaba yaziniz icin tesekurler cok güzel olmus ben en kisa zaman da yaza dogru karadagda sikret acip abim ile beraber kebab døner lahmacun uzerine lokanta dusunuyoruz ben Budva iyi olur diyordum sizin yazinizi okuyana kadar baskent daha mi mantikli olur benim ingilizcem var o raya gitigimde sirket kurnak icin tavsiye ediceginiz birileri varmi saygilar antalyadan seyhmus

  • Bu kadar yorum ve yazi var rica etsem gidip gezen kalan yasayan bilgi edinen vs vs.arkdaslar banada yardimci olabilise sevinirim 05325979360tan ulasan karadag hakkinda fikir alisverisi yapmak isterim herkese guzel yorumlari icin tesekkur ederim.cok guzel bir yazi fakat herkes burda yorum yapip gitmis sonuc yok birileri biz gittik arastirdik yerlestik vs..yok beni ararsaniz cok sevinirim.mesela giray bey siz ne yaptiniz yaziniza gore fikirleriniz onemli tesekkurler saygilar

 39. merhabalar biz çelik kapı fabrikasıyız ihracatımızda var fakat bir fabrikada karadağda bir çelik kapı fabrikası kurmak istesem oradan da avrupaya daha kolay ürün yollayabilmek adına acaba nasıl olur ne gereklidir önbilgi olarak ltf mail atarmısınız

  • Merhabalar gerekli evrakları mail olarak attım size.Çelik kapı konusunda Avrupa da Türkiye’de ki gibi rekabet yok.Bu konuda bilginiz olduğunu düşünüyorum.Serbest Ticaret anlaşmaları kapsamında bir çok avantajınız olacaktır.Bunun için en iyi cevabı ekonomi bakanlığı sitesinde bulabilirsiniz.Daha önce bu konuda detaylı bir yazı okumuştum.Attığım mail dosyalarında bu konuda hakkında da bilgi var.

 40. Merhabalar
  Bende sizden muhasebeci ve avukat bilgisi rica edecektim. Onumuzdeki ay gitmeyi planliyoruz. Yardimlariniz için çok teşekkürler.

 41. Merhaba yaZınız için teşekkürler
  Gelecek ay yerinde görmek istiyorum. Muhasebe ve avukat bileğilerim paylasabilirmisiniz ayrıca orada yaşayan bu işlemleri yapmış biri ile konuşmak isterim Montenegro da gümüş Çelik takı işi yapmak istiyorum. İlk izlenimiz bu sektör için nasıldır. Hali hazırda İzmir’de bu işle uğraşıyorum
  Yorumumu gören Karadağ’da yaşayan biri iletişime geçebilirse çok sevinirim iyi günler dilerim herkese
  tamayuygun33@gmail.com

  • Merhabalar, Size gerekli dosyaları mail olarak gönderdim. Takı tasarım işi Karadağ’ın her yerinde tutabilir.Ancak turistik yerlerde yaparsanız çok güzel paralar kazanacağınıza inanıyorum.Takı konusunda Türkiye’de ki gibi tasarım zenginliği yok.Gittiğiniz zaman bana hak vereceksiniz.

   • Araştırmalarım doğrultusunda kış aylarında ölü bir bölgeye dönüşüyormuş. Budvada yaşayan bir Türk’le konuştum bijuteri işi yapıyormuş ve 2 3 güne bir turist giriyor dükkanıma 150 200€ gibi bir para bırakıyorlar diyor aylık 1000€ ciro yapıyorum diyor kış ayında ve dükkan kiram yıllık 7000€ diyor. Kış aylarında sakin olması kafamı kurcaladı. Sizce Başkent’te ticaret ne durumda yani sahil kesiminde kazandığınız para 1 yıl bize yetecek midir büyük soru işareti ve risk bıkarak görüyorum.

    • Bakın Türk esnaflar, başka Türklerin gelmesini istemiyor.Bu nedenle soru sorduğunuz zaman size olumsuz yorumlarda bulunacaklar.Ben yazın genellikle Budva’da bulunuyorum.Dükanları kendi gözümle gördüm sonuçta.Müşteri olmadığını görmek çok zor.Sonuçta yaz aylarında 2 milyon turistin geldiği bir yer.Rahatlıkla iş yapabileceğinize emin olabilirsiniz.

 42. Bennç seyyar satıcılık sokakta tezgah tutup bujiteri çanta vs el işi üretimler satmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olur musunuz ?oturma izni tezgah kirası neler gider nasıl malzeme ucuza götürürüm vergi vs veriliyor mu ?

  • Merhaba Zeynep Hanım.Oturum izni için mutlaka şirket açmanız gerekiyor.Ancak seyyar satıcılık yapmak istiyorum diyorsanız, öncelikle şirket açmadan normal satıcılık yapmanızı tavsiye ederim.Örneğin; Budva’da sahil kenarına gidip ufak bir tezgah açtığınızda size karışan kimse olmayacaktır.Bu şekilde denemeniz faydalı olacaktır.Daha sonra ki aşamalarda şirket kurduğunuzda çok uygun fiyatlara 1 gün içerisinde Belediyeden yer kiralayabilirsiniz.

   • Yazınızı çok keyifle okudum. Gerçekten bilgilendirici ve doyurucu bir yazı olmuş. iş makinesi kiralama sektörü konusunda bilginiz varsa eğer paylaşırsanız sevinirim. Rica etsem muhasebe ve avukatlık konusunda bilgi ve evrak gönderebilirmisiniz? çok teşekkürler .

  • Podgorica bu iş için iyi bir yer.Ancak ihracat seçeneğini düşünebilirsiniz.Size bu konuda bir örnek vermek istiyorum.Bizde 5 TL’ye satılan selfie çubuklarını biliyorsunuzdur.Karadağ da, Sırbistan da veya Makedonya’da 10 Euro’nun altında satan görmedim.

 43. Merhaba, son derece sade ve objektif yayınlarınız için ben de sizi tebrik ediyorum. Ayrıca aktif olarak her mesaja cevap veriyor olmanız da etkileyici. Profesyonel Kuru Temizleme sektörünün bölgedeki durumu, gözlemleriniz veya önerileriniz olursa sevinirim.

  • Kuru Temizleme konusunda net bir bilgi veremem size.İnsanlar genelde temel ihtiyaçlar ve eğlence için harcama yapıyor.Yani Kuru Temizleme tasarruf edilen giderler arasında.Bu işi yapmak istiyorum diyorsanız Podgorica Delta City bölgesini inceleyin.Orada varlıklı insanlar yaşıyor.Belki o bölgede bu işi tutturmanız mümkün.

 44. merhabalar,
  verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkür ederim. ben ocak ayı sonu veya şubat ortası podgorica ya gidip ortamı görmek ve bilgilenmek istiyorum. yazınızda avukatlardan bahsetmişsiniz. verebileceğiniz bir isim veya bize rehberlik edebilecek kişi veya kişiler varsa iletişim bilgilerini paylaşırmısınız.? şimdiden teşekkür ederim

 45. Merhaba, emekliyim eşimle birlikte mantı ve köfte satış yeri açmak istiyorum. bu sektörde iş yapılabilir miyiz? bununla ilgili önereceğiniz şehir var mı? bize Türkçe yardımcı olabilecek avukatlık ve muhasebe bürosu bilgilerini gönderebilir misiniz.Teşekkürler

  • Merhabalar, Podgorica ve Budva’da bu işi yapabilirsiniz.Gıda ile ilgili yapacağınız işler konusunda endişeniz olmasın.Yemek açısından zengin bir kültür yok.Siz Türk kültürüne ait bir işletme açmak istediğiniz için Budva daha mantıklı.

 46. Merhaba ben yat tekne restorasyon renovasyon işi yapıyorum.karadağda Mesleğimi devam ettirmek istiyorum. Bu konu hakkında sanal alemde araştırma yaptım bir sonuç alamadım.karadağ’da bu meslek Dalı ile alakalı bir araştırmanız oldumu yada bu işle ilgili usta ihtiyaç kapasitesi nedir ben bunları öğrenmek istiyorum sizden ricam bu hususta bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Alakanıza şimdiden teşekkür ederim.

  • Bu konuda Karadağ’da mesleğinizi devam ettirebilirsiniz.Karadağ da vasıflı işçi sayısı çok az.Genellikle Sırbistan’Dan eleman temini yapıyorlar.Budva,Kotor, Tivat, Bar yat turizminin yapıldığı bölgeler.Eğer girişimci bir yapıya sahipseniz kesinlikle iş yaparsınız.

 47. Su anda Kotor da bulunuyoruz.esim ile buraya yerlesip tekstil isiyle ugrasmak istiyoruz.Budva öncelikle burada bize yardımcı olacak bir adres rica edebilirmiyiz.Tekstil ve takı isi belki deri aksesuar.bu tarz bir dükkan acmak konusunda fikrinizi alabilirmiyiz.

  • Size şahsi fikrimi söyleyim.Ben olsam Budva’da dükkan açarım.Kotorda kiralar çok yüksek, çünkü dükkan sayısı çok az.Tabi birde turistlerin davranışını incelemek lazım.Kotor’a gelenler 1 günde gezip başka bir yere gider.Yani 2 gün kalmayı gerektiren bir yer değil.Budva’ya gelen turistler ise ortalama en az 4 gün kalır.Yani ilk günü gezmeye ayıranlar, 2. veya 3. gününü alışverişe ayırır.Budva’da işletme açmanız daha mantıklı.Kotor büyük risk.

 48. Merhabalar
  Yaziniz icin cok tesekkurler. Ben ve esim ile yerlesmek istiyorum. 2 yillik yuKsek okul mezunuyum ve ayni zamanda isletme mezunuyum. Elektrik isi yapiyorum ve orada bir sirket kurup yerlesmek niyetimiz var. bu konuda gerekli belge evrak vs icin yardimci olabilecegiz bir mail gonderir misiniz?

   • merhaba,
    Mekanik teknisyenim,beyaz eşya teknisyeniyim.
    mekanik teknisyen olarak T.C devletinden 2 adet yeterlilik belgem,İtalya-Almanya ülkelerindeki firmalardan ise yeterlilik sertifikalarım var,orada mekanik bakımcı,kaynakçı,beyaz eşya teknisyenliği bazında iş bulma yada kurma durumum olabilir mi? konu hakkında mail yollayabilirmisiniz.
    ukara9841@gmail.com

    • Merhaba çok güzel bir mesleğiniz var.İş bulmanızın kolay olduğunu düşünüyorum, ancak kendinizi sadece Karadağ ile sınırlandırmayın.Sizin mesleğinizde personel ihtiyacı bulunan Avrupa ülkeleri var.Onlara başvurmanız daha mantıklı olacaktır.

 49. Merhabalar, oncelikle samimi tavrınız ve detaylandırmalarınız güven verici. Ben tecrübeli operatörüm (iş makinaları ve kamyon ) oralarda iş imkanı bulabilirmiyim ?

  • Teşekür ederim yorumunuz için.Bu konuda pek bir bilgim yok.İş bulma konusu tamamen size bağlı.Karadağ da hükümet kendi insanları çalışsın diye, dış yatırımcıya izin veriyor.Bu nedenle iş bulmak, iş kurmaktan daha zor diyebilirim.

 50. merhaba
  net ve yararlı yorumlar için teşekkürler. inşaat mühendisi ve mimar iki ortak bir miktar sermaye ile inşaat konusunda herhangi bir şey yapabilir miyiz, başkenti mi önerirsiniz. arkadaşlara attığınız gerekli evrakları ve irtibat kurulabilecek kişi bilgilerini mail atarsanız sevinirim
  hayırlı günler

  • Merhaba size gerekli belgeleri gönderdim.İnşaat konusunda şuan Budva’da bir yoğunluk var.Bu konuda sizin araştırma yapmanız lazım.Yani ben inşaat yapacak olsam en az 2 ayımı yer analizi yapmak için harcardım.Bu nedenle bu konuda pek bir şey söyleyemem.

 51. Bilgileriniz çok değerli çok teşekkürler.Önümüzdeki ay gidip yerinde inceleme yapmak istiyorum. Gittiğimde bana önereceğiniz ,muhasebeci bana yardimci olabilecek bir firma varsa mail olarak paylasirsaniz memnun olurum.
  çok teşekkür ederim iyi çalışmalar

 52. Emeginize saglik. Cok faydali bir bilgilendirme. Ben de sizden Ingilizce ya da turkce hizmet veren avukatlik/danismanlik firma bilgilerini rica ediyorum . Tesekkurler

 53. Yazınız harika Teşekkür ederim bilgilendirme için
  Rica etsem podgorica da bizi yarı yolda bırakmayacak güvenilir bi muhasebeci önerebilir misiniz mail ime

 54. merhaba mimarım ben de karadag da tadilat tamirat işleri yapsam acaba tutarmi şirket kurmak istiyorum ve kemik bir ekip olarak oraya 5 6 kişilik bir kadro götürmek istiyorum saygılar

  • cem bey merhaba, bende inşat mühendisiyim. aynı düşünceye sahibim bende, birkaç aydır tadilat işlerini araştırıyorum. tek problem tanınmadığımız için bir anda iş yağmayacak. Türkiye’den ekip götürsek sürekli maaş vermek gerekecek. oradan çalışacak insan bulmak çok zor. konuyla alakalı münazara etmek isterseniz selahattinkula@gmail.com adresime yazabilirsiniz

 55. Selam. Öncelikle bizleri vatanımızdan soğutan vatan hainlerinin soyları kurusun. Karadağ’da yardımcı olabilecek bilgi verebilecek herhangi birisinin numarası veya maili var mı acaba ?

 56. Merhblar yazınız için teşekkürler ben bayan kuaförü işyerim var ama bu mesleği ailemle orda yapmak istiyorum sizce bölge olarak nasıl ve tutarmı bu sektör orda teşekkürler şimdiden

  • Bayan kuaförünün tutacağını düşünüyorum.Sonuçta temel ihtiyaç sektörü gibi.Siz yeni gideceğiniz için, merkezi bir yerde açmanız sizin avantajınıza olacaktır.

 57. Merhaba yazınız gerçekten aydınlatıcı bende mart ayında gitmeyi düşünüyorum. Aşçıyım bu konuda bi iş yapabileceğimi düşünüyorum ancak ben oturum ve ilerisinde vatandaşlıkta almakta istiyorum. İstanbulda bi kaç sene daha çalışıp gitmeyi düşünüyorum. Benim sorum şu, şirket açtıktan sonra aktif olmasa da vergiye tabi olacakmıyız 200 euro ayda 1200 tl gibi bir rakam var sonuçta bunu ödemek zorunda mıyız şirketi pasif gösterebilir miyiz? Birde istanbulda yaşarken oturma izni hakkını kaybetme gibi bir durum olabilir mi?

  Muhasebeci bilgilerini rica etsem banada gönderirmisiniz teşekkürler

  • merhaba bende ascıyım we bende orada bırseyler yapmak ıstıyorum ılgılenırsenız lutfen whatsupp telefonumu ararsanız en azndan bılgı alıswerısı yapmıs oluruz

 58. Çok güzel bir yazı. Elinize ve emeğinize sağlık. Ay sonu kendim de gideceğim ve ticaret için keşif yapacağım. Ben hukuk fakultesini yarıda bıraktım, ve buradaki bir çok insan gibi hayatıma belirli bir süre yurt dışında devam etmek istemekteyim. Karadağ en makul ülkelerden biri olarak gözükmekte. Sizce çikolata üzerine bir dükkanın başaralı olma ihtimali nedir? Ayrıca şirket konusunda yardımcı olan, sizin tanıdığınız ve güvendiğiniz muhasabeci bilgileri halen elinizde mevcutsa ve paylaşabilirseniz çok memnun olurum. Zamanınız için çok teşekkür ederim, yardımlarınız bir çok insana umut olmakta. İyi çalışmalar.

 59. karadag da optik sektöründe dükkan açmak istiyorum optik magzası için ekstra bir şey istiyorlarmı ve hangi şehre tavsiye edersiniz . meil adresimdende yazabilirsiniz

  • Merhabalar, optik sektörü konusunda bilgim olmadığı için yorum yapamayacağım.Bunun için mantıklı olan sizin araştırma yapmanız.Gerekli belgeleri mail olarak gönderdim size.

 60. Merhabalar,
  Budva ve kotor civarında emlak işi yapmak nasıl olur? Dışarıdan emlağa yeterince ilgi var mı? Satışlar nasıl? Birde o bölgede yaşayabilmek için aylık minimum ne kadar kazanç sağlamak gerekir?

  • Kotor da emlak sektörü yok.Sadece günlük kiralama veya otel kiralama gibi işler yapabilirsiniz.Budva da bir çok Türk emlakçı ile karşılaştım.Satışlarınızı genelde Karadağ dışında yaşayanlara yapabilirsiniz.İtalyanlar, Ruslar ve Türkler.Aylık yaşam masrafları tek kişi için kalacak yer hariç 400 Euro diyebilirim.

 61. Merhaba,
  Öncelikle yazınız için teşekkürler, ben yirmi yıldır
  Matbaa sektöründeyim bu sektörle ilgili iş fırsatları
  Varmı? Bu konuda bilgi verebilir misiniz.
  Şimdiden teşekkürler.

  • İş fırsatları olacağına inanıyorum.Tam olarak sektörün nasıl olduğunu bilmiyorum.Ancak bu tarz işleri çok fazla yapan yok.Size bağlı olarak güzel iş yapabilirsiniz.

  • Oldukça karlı bir sektör olduğunu söyleyebilirim size.İthalatı Türkiye’den yaparsanız kazançlı çıkarsınız.Bu söylediğim çevre ülkeler içinde geçerli.

 62. Merhabalar ve teşekkürler açıklayıcı bilgilendirme için.Benim de ricam gerekli bilgilendirme ve yönlendir me hakkındaki mailiniz olacak teşekkür ederim.

 63. protez saç bakım merkezi varmı karadağda bilginiz varmı bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler. ayrıca orda yardimcı olabilecek bi avukatlık bürosu bilgileri gönderirmisiniz.

 64. 1980 yılında Almanyada doğup büyüyen ve 1993 te temelli dönüş yapan biri olarak ve halen aktif turist vizesi ile Avrupa ülkelerine seyehat eden biri olarak yapmış olduğun onca araştırma ya istinaden tüm emeğiniz yazının ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
  Menfaatsiz bir şekilde katkılarınız paha biçilemez.
  Ben yakın tarihte Almanacayıda iyi bildiğim için almanya çalışma vizesine başvurdum ve aranan iş niteliklerinde şoförlük olmadığı için red cevabını aldım.Tesadüfen yazınızı gördüm ve inanın mutlu oldum ve fikrim hedeflerim bambaşka bir yol aldı.

  Karadağ da ( en azından avrupa birliği adayı bir ülkede oturum izni almak için )şirket kurmak gibi bir fikrim oluştu her ne kadar ne işi yapacağıma karar vermesemde eşimle birlikte ev yemekleri yada ev yapımı pastahane açmak gibi ön izlerimiz oluştu.

  Öncelikle sorum şu karadağ için vize almamız gerekiyormu ilk etapta gezme ve görme için ?

  ikinci sorum Karadağ ülkesi ne zaman tam anlamıyla AB ülkesi olacaktır ?

  üçüncü sorum şirketi kurduk ve her ay düzenli bir şekilde vergi ve düzenli kiraları türkiye den ödedik ama karadağ da oturmadık yinede oturum izni alma hakkımız olabiliyormu ?

  Zira sorularımın amacı olurda işi kurduk eşim ve 3 çocuğumla başarılı olamadık zaten almış olduğumuz oturum izni ile başka bir AB ülkesine geçişimiz olabilirmi ?

  Çok sordum ama inanın tecrübe ve fikirlerinize ihtiyacımız vardır.

  Türk danışman hizmeti alabileceğimiz bizi mağdur etmeyecek şekilde öneriniz ve mail adresi vermeniz konusunda desteğinizi rica ederim.

  Herşey gönlünüzce olsun..

  Sevgiyle Kalın..

  • # Ev yemekleri ve pastahane sektörü ile iş yapabileceğinize inanıyorum.
   # En kötü 5 yıl içerisinde AB üyesi olacağı söyleniyor.Bu süre hakkında kesin bir şey söylemem.
   # Karadağ’a vizesiz giriş hakkınız var.90 gün boyunca vizesiz gezebilirsiniz.
   # Evet ödemeleri yaptığınız taktirde oturma izniniz devam eder.Türk vatandaşlarının çoğu sizin bahsettiğiniz gibi yapıyor.
   # Karadağ Avrupa Birliğine girdiği zaman serbest dolaşım hakkınız olur.Ancak diğer Avrupa ülkelerinde yasal olarak çalışamazsınız.
   #Size detaylı olarak muhasebeci ve ihtiyacınız olacak evrakların listesini attım.Siz kendiniz için uygun olan muhasebeci ile çalışabilirsiniz.Ayrıca benim muhasebecimin attığı mailde yer alıyor.

   • Merhaba, paylaşımlarınız anlaşılır ve faydalı bilgileri içeriyor. Budva da şirket kurmak istiyorum. şirket kurulumu avukatlık ve muhasebe hizmetleri hakkında paylaştığınız bilgileri ulaştırmanız mümkün mü? Teşekkür ederim.

  • Bu konuda oldukça fazla yorum var.Diğer yorumları incelerseniz vermiş olduğum cevapları görebilirsiniz.Size ihtiyacınız olacak evrakların listesini gönderdim.Umarım yardımcı olur.

 65. selam sabırla ceavaplarınız için teşekürler ben diş teknisyeniyim iş buima imkanım. ölabilirmi teşekkürler.

  • Mesleğiniz teknik detay istiyor.Bu konuda inanın pek bir bilgim yok.Mesleki denklik alabilirseniz belki mümkün olabilir.Bunun için konsolosluğa başvurmanız oldukça mantıklı olur.Size evrak listesi attım.Orada meslekler ile ilgili bilgi de var.Muhasebeci listesi de gönderdim.Onlara sorarsanız, yardımcı olabilirler size bu konuda.

 66. Selam yazınızı ilgiyle okudum çok açıklayıcı çok teşekkürler emeğinize sağlık
  Şirket kurma oturma ve çalışma izini işlemlerini yapan tanıdığınız güvenilir avukat yada muhasebeci mail adresi ve gerekli dökümanları rica etsem gönderirmisiniz şimdiden çok teşekkürler

 67. Selamlar ben mobilya marangoz ve zemin kaplama (parke) işi yapıyorum atölye acsam iş imkanı nasıl olur sizce teşekkürler

  • İş imkanı olacağını düşünüyorum.Zira mobilya ürünleri çok pahalı.İnsanlar genelde tadilat yaparak eşyalarını ve evini yeniliyor.Şansınızı deneyebilirsiniz bu konuda.Çevre ülkelerden de talep oluyor.

 68. Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Danışman bir firma 2500 € gibi bir masraf karşılığında şirket kurulumunu yaptığını söylüyor Adres olarak muhasebe ve apart oteli gösteriyor ne kadar güvenilir doğru olur mu.? Ayrıca bu cuzi rakamlar hala geçerli mi ne gibi bir yol izlemek gerekir. Deri ve deri ürünleri üzerine bir yer açmak istiyorum Mail olarak dönüş yaparsanız sevinirim teşekkürler

  • Ben size gerekli evrakları mail üzerinden attım.Danışmanlık firmaları hizmet paketleri farklı.Kimisi bir yıllık masrafınızı dahil edip 10 bin Euro istiyor, kimisi ise ek masrafları dahil etmeyip 1500 Euro’ya kadar düşebiliyor.Açık ve net, aklınıza takılan tüm soruları sorduğunuz taktirde zarar etmezsiniz.Size gönderdiğim evraklarda şirket kuruluş detayları var.O masrafları karşılayıp, karşılamadıklarını mutlaka öğrenin.

 69. Mrb.degerli kardesim.banada danismanlik\avukatlik gibi bir kurumun mailini atarmisin.tekstil uzerine karadagda dusunuyorum.selamlar.faruk dalbudak

 70. Çok güzel bir yazı. Elinize ve emeğinize sağlık!!!!! motorsiklet hakkında herşey alım satım tamir kiralama hakkında düşünceniz? saygılar

  • Bu sektör sizin sorunuz ile aklıma geldi.Ben kesin tutacağına inanıyorum.Özellikle turistik bölgelerde daha iyi olur.Podgorica da bu konuda rekabet yok ama Budva da var.Tabi herkes kendi ekmeğini yer.

 71. Merhaba ben Muğla ilinin Dalaman ilçesinde yaşıyorum.Yüksekokul mezunuyum.Daha önce 20 yıl bilfiil babamın eczanesinde çalıştım.Eczacı Teknisyeni belgem var ve Sgk kayıtları ile ispatlayabilirim.Ayrıca Bijuteri magazası işletmeciliği yaptım.Eminönünden alıp Dalaman’da satıyordum.Ayrıca tencere yemekleri hariç menemen,omlet,tost,sandviç,ızgara et ürünleri tava ve ızgara deniz Ürünleri konusunda çoğu bayandan iyiyimdir.Ayrıca 7 yıldır emlakçılık yapmaktayım ve MEB onaylı Emlak Danışmanlığı belgem var.Ortadan bir tık ileri İngilizcem var yabancı dil konusunda yatkınım 38 yaşındayım.Daha önce 17 ülke gördüm bir tanesi de Karadağ.Budva ve Kotor’u çok beğenmiştim.Artık Türkiye’nin yaşanabilir bir ülke olduğunu düşünmediğimden arayışa girmiştim Karadağ bana mantıklı geldi. Karadağ da şirket kurarsam 3 seçeceğim var.Bijuteri mağazası açmak,Cafe kahvaltı salonu tarzı bir mekan açmak,emlakçılık yapmak.Bu bağlamda sizden bana yardımcı olmanızı istiyorum.Bu 3 işten hangisi nerede daha mantıklı ve kârlı olur acaba?

  • 10 parmağınızda 10 marifet var Cihan Bey.Bunlar oldukça büyük avantaj.
   # Cafe için herhangi bir şehirde şansınızı deneyebilirisiniz.Ancak Kahvaltı kültürü diye bir şeyin olmadığını unutmayın.Kimse kahvaltı yapmıyor.Genelde güne kahve ile başlıyor herkes.
   # Bijuteri için en mantıklı seçenek Budva.Kotor’a gelen turistler gelip geçiçi.En fazla 1 gün kalıyorlar.
   # Emlakçılık ise her yerde yapabilirsiniz.Bu meslek tamamen size bağlı.Ancak Karadağ dilini bilmeniz gerekir.Ya da bir tercüman çalıştırmanız lazım.

   • Beşinci sınıfa giden bir oğlum var. Eğitim durumu okul durumu nasıl olacak biraz o konuda kararsızım. Bu yaşlarda çocuğu olup yakın zamanda Karadağ yerleşmiş bir Türk aile var ise iletişime geçmek isterim.Bir de bu Bijuteri ürünlerini Türkiye’den getirirken gümrük sıkıntısı yaşar mıyız yaşamaz miyiz? Bu konuları incelikle araştırmam gerekiyor.

    • Türkiye ile Karadağ arasında serbest ticaret antlaşması var.Bu konuda sorun yaşamazsınız.Türkiye de bir muhasebeci dahi ihracat, ithalat konusunda size yardımcı olabilir.

 72. Merhabalar ben buradaki işimi orada yapmak istiyorum dekorasyon tasarım şirketim var bu iş orada tutarmı 3 d duvar kağıtları duvar panelleri led ürünler gibi daha bir çok ürün var bilgisi olan arkadaşlar bana ulaşabilirsiniz ismailyeni11@gmail.com 05416225711

  • Merhabalar size gerekli evrakları mail üzerinden gönderdim.Saydığınız sektörlerin tutabileceğini düşünüyorum.Tabi işinizin bir ayağını Sırbistan’a taşırsanız daha avantajlı olur.

 73. Donerci isletmesi veya bufe icin ne kadar bir sermaye gerekli olur podgorica da acaba tesekkurler iyi calismalar

 74. Merhaba köylerde eski evlerin fiyatı ne kadar araştırma için gelindiğinde en ekonomik seyahat nasıl olur kalacak otel öneriniz varmı bide şirket için bende güvenilir bilgi rica edeceğim iyi çalışmalar hoşçakalın

  • Merhaba Ergin Bey, köylere pek uğramadım.Ancak 10 bin Euro civarında evler bulabilirsiniz.Kalacak yer için hostelworld, airbnb ya da booking kullanabilirsiniz.Ekonomik seyehat için Kosova’dan veya Bosna Hersekten geçmeniz daha mantıklı.Size gerekli evrakları mail olarak gönderdim.

 75. agziniza saglik cok guzel acikalamrda bulunmussuuz…ben turkiyede optik gozluk isi yapiyorum..magazam var ayni zamanda gozluk yapim ustasiyim…orda gozluk magazasi is yaparmi aceba..simdiden tsk ederim.

 76. Merhabalar, oncelikle verdiigini faydali bilgiler icin cok tesekkurler. Son derece aciklayici bir yazi olmus. Sirket kurulkumu ve oturum izni icin gerekli evrakli bana da gonderebilir misiniz. yanitiniz icin simdiden tesekkurler.

 77. Merhaba öncelikle vermiş oldugunuz bu bilgilerden dolayi teşekkür ederim. Türkiye de soğutma sektörüyle ilgili kendi işyerim var.işyerimizin bir ayagini karadağ a taşimak istiyoruz.soğutma sektörü karadağ da olurmu.

  • Sadece Karadağ ile yetinmeyin.Çevre ülkeler yakın ve onlarıda iş kapsamına almayı düşünün.O zaman müşteri problemi yaşamazsınız.Sırbistan mükemmel bir pazar konumunda.

 78. Merhaba yaklaşık 3 aydır artık ülkenin dışına adım atmanın gerekli olduğunu düşünmeye ve arayışa girmeye başlamıştım.Bir arkadaşım da bana dedi ki Monte Negro ya yerleş.Dedim orası neresi ; Çok güldü bana 🙂 sonra aklıma takıldı ya ben nereye gideyim de ne iş yapayım çok düşündüm araştırmaya başladım ve çok değil son 10 gündür detaylı olarak araştırmalarımı yapıyorum. Öncelikle ingiltereye gideyim dedim.Ankara antlaşmasına istinaden hem ülke genel olarak serin ve yağışlı dedim oraya gideyim de bir köşenin başında Halka Tatlısı yapıp satayım diye düşündüm.Sonra internetten şöyle bir araştırdım ki ev fiyatları vergi ödemeleri dedim burası bizi birazcık aşıyor.Sonra biraz daha aşağılara indim ve KATAR I araştırdım.Katarda Bildiğiniz üzere yada bilindiği üzere Türkler çok seviliyor.Katarın yerli nüfusu 500 bin civarında ve genel nüfusu 2 milyon kadar.Bu 1.5 milyon kişi pakistan hindistan türkiye gibi ülkelerden gelme.Dedim orda bi ticaret yapsam nasıl olur şöyle inceden bir araştırdım ki Katarda iş yeri açmak için bir katarlı ile ortak olman ve %51 hissenin katarlıya ait olması şartı ile ticaret yapabiliyorsun ( bu bazı işler için esnetilmiş durumda ama yoğun kazanç sağlayacak işlerde genelde katarlı bir ortak ile çalışman gerekli.Sonra montenegroya geldim yazıları okuyordum baktım ki ne güzel açıklayıcı ve detaylı bir yazıya denk gelmişim.Hemen yazayım dedim. Ben Lise elektrik bölümü mezunuyum küçük bir mahalle bakkalımız var ve kendim de servis taşımacılığı yapıyorum.Asıl sorum şu böyle küçük sayılacak bir ülkede gelen tüm yolcular için Transfer gezi tur üzerine bir şirket kursam araçlarımı oradan mı almam daha karlı olacaktır yada Türkiyede bu işi yapan arkadaşlarımın araçlarını kiralayarak Gerekli D2- B1 belgeleri şöförlerin src belgeleri ile oraya gelerek en azından yazın ki boşluğumuzu doldurmalıyız mı acaba diye düşünüyorum.Bu konuda nedir düşünceleriniz benimlede paylaşırmısınız.Bu arada şimdilik halka tatlısı nasıl yapılır bilmiyorum ama ben 2 günde döner hazırlayıp kendim takıyordum sorun olmayacaktır şimdiden teşekkür ediyorum. iyi geceler dilerim 23/01/2019 04:44

  • Yunus Emre Bey Merhaba.Sorduğunuz soru çok farklı sektörde.Benim boyumu biraz aşar.Bu nedenle sizin bu konularla ilgili bilgi veren siteleri incelemeniz gerekiyor.Karadağ da iş kurabilmeniz için ihtiyacınız olacak belgeleri size gönderdim.

  • Yunus bey siz ne yaptiniz hala tr demisiniz yoksa yerlestiniz mi karadg a bana yardimci okursaniz sevinirim 05325979360tan kolay gelsin

 79. merhaba; yazınız için teşekkürler. sizden daha açıklayıcı bir blog yok sizi tebrik ederim.
  muhasebeci / avukat bilgilerini ve istenen belgeleri bana da verebilirmisiniz.

 80. Merhaba Podgorcia’da eğlence sektörüne yönelik iş yapmayı düşünmek istersek Disco, Bar, Gece Kulübü ve benzeri işletmek sizce mantıklı mı? Turistik şehirlerde istemememin sebebi 4-5 aylık sezonda değil, yılın 12 ayında hizmet vermek istiyorum. Ukrayna’ya defalarca gittim insanların geçim şartları gerçekten zor ama buna rağmen gece hayatına önem veriyorlar. Podgorcia’ya böyle bir yatırım yapılması sizce ne kadar mantıklı olacaktır.

 81. iyi günler yazınızı gerçekten bilgilendirici buldum şu anda türkiyede işitme cihazı merkezi sahibiyim bu alanı karadağ ve balkan ülkelerine taşımak istiyorum bu konuda karadağ yeterlimi dir sağlık alnında ne durumda hastane ve medikal yapıları bilgilendirme için şimdiden tşk

 82. öncelikle bu kadar sade ve detayli bilgilendirme icin vok tesekkurler . bizde esimle birlikte gida uzerine bir bufe acmak istiyoruz tavsiye edeceğiniz avukatlık ve muhasebe bürosu ve gerekli belgeler hakkında bana da bir mail atabilir misiniz ?

 83. Merhaba yazınız için teşekkürler . güvenilr muhasebeci ve avukat için bilgileri bana da gönderebilir misiniz?

 84. Merhaba bende gidip iş kurmak istiyorum güvenilir tavsiye edeceğiniz avukat muhasebe ve evrak listesini gönderirmisiniz
  Tesekkurler…

 85. Merhaba ,
  Öncelikle insanları bilgilendirdiğiniz ve emeğiniz için çok teşekkür ederim. yazınızdan ve arkadaşların yazılarına yaptığınız yorumlardan yılın 12 ayı iş yapan bir işletme için açılacak yer Podgorica bu işletmelerin başında da hizmet sektörü (yemek sektörü başta olmak üzere ) ,tekstil sektörü en iyi sektörler olarak gözükmekte ; fakat anladığım kadarıyla yatırımcı için en iyisi gezip görüp değerlendirmek . bununla birlikte esnaf olarak yapılan ticari işletmeler(tekstil ve yemek sektörü ) sadece tahmini olarak sizce aylık ortalama ne kadar bir para kazanılabilir. (elbette değişkenlik gösterir fakat sizin fikrinizi almak istedim.) Podgorica da bulunan ve şirket kurmak için gerekli belgeler ve prosedür için sizin önereceğiniz avukatlık firmalarının bilgilerini mail atabilir iseniz çok sevinirim. her şey için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Fahrettin Bey, güzel bir konuya değindiniz.İnternette bütün kaynakları araştırsanız da en doğru bilgi kendi gözlemlediğinizdir.Mutlaka gidip araştırıp kendiniz karar vermelisiniz.Bu site üzerinden tanıştığım, şirket kuran onlarca kişi oldu.Ancak ne kadar kazanılacağı konusunda bir rakam veremem.Bu çok detaylı bir konu.Yani sektöre göre değişir.

 86. Merhaba
  Türkiye de beyaz eşya işi yapıyorum
  Beko bayisiyim orda bu tarz bir şube açsam iş yapar mı sizce.. mobilyada üretiyorum. Perakende söktörü hareketli mi. İnsanlar ev ihtiyacı için bütçe ayırabiliyor mu? Kredi kartı kullanımı ne durumda. Taksit nasıl yapılır. Şimdiden teşekkür

  • Merhaba Süleyman Bey, gerekli evrakları gönderdim size.İnsanlar ev eşyası için fazla harcama yapmıyor.Ancak yapanlar da var sonuçta.Podgorica da Delta City diye bir bölge var.Oradaki insalar harcama yapıyor.Bir koltuk takımının fiyatı 1000 Euro. Sadece Karadağ değil, diğer ülkeleri de hedeflerseniz iş yapabileceğinize inanıyorum.

 87. Merhaba, ben de gıda ürünleri üzerine orada yatırım yapmak istiyorum. Danışmanlık alabileceğim irtibat bilgileri bana da gönderebilir misiniz. Çok teşekkür ederim.

 88. Merhaba

  Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim gibi birçok kişiye yardımcı oldunuz. Önümüzdeki ay Podgorica ya gitmeyi planlıyorum. Önerebileceğiniz bir otel var mıdır? Hem gezme amaçlı hem de yatırım amaçlı şehri görmek istiyorum. Oradayken görüşebileceğim avukatlık ya da muhasebe danışmanlık firması önerir misiniz?

  Çok teşekkürler şimdiden

  • Merhaba Bekir Bey, ben ilk gittiğimde Hostel de kaldım.Türklere ait otel de var.Booking veya Airbnb üzerinden kalacak yer bulabilirsiniz.Benim Hostelde kalma nedenim insanlarla yerel insanlar ile tanışmak içinde.Faydasınıda gördüm.İlk gittiğimde Marcos diye bir pansiyon sahibi bayağı bir yardımcı oldu.

 89. İyi günler bende karadağ da şirket kurmak istiyorum cafe yönünde bir şirket acmak istiyorum bununla ilgili malzeme temini nereden yapıcam acaba ve kahve çay gibi malzemeleri almak için hangi şirketlere basvurmam gerekiyor. Şirketi acmadan önce türkiyedeki gibi önce kurulumunu yapıp sonra basvuruları tamamlamam gerekıyor sanırım ve ülke bana bu süreyi veriyor mu acaba

  • Karadağ da bu malzemeleri alabileceğiniz internet siteleri var.Ya da Sırbistan üzerinden de alabilirsiniz.Ancak benim tavsiyem Türkiye den götürmeniz yönünde.Bir tır şirketi ile anlaşıp malzemeleri gönderin oraya.Size mail gönderdim.Mail de ihtiyacınız olacak bilgileri bulabilirsiniz.

  • merhaba Zeki bey ben baristayım bir cok 5 yıldızlı hoteler etiler midpoint gibi kurumsal firmalarda görev aldım iyi bir elemanım herzaman bir joker elemanım olsun derseniz sizin ile calışmak isterim amacım karadağ yerleşmek ve dönmemek kendim şirket kurup iş yapacak bütceye sahip olmadığım icin bu şekilde calışmayı düşünüyorum maaş konusu cok problem değil sigortam yatsın ev kiramı ödemek ve yaşamımı idam edeceğim normal cüzi bir maaş yeterlidir düşünürseniz mail ile ulaşabilirsiniz ….karcnz7@gmail.com

 90. Merhaba

  Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Önümüzdeki ay Podgorica ya gitmeyi planlıyorum. Hem gezme amaçlı hem de yatırım amaçlı şehri görmek istiyorum. Oradayken görüşebileceğim avukatlık ya da muhasebe danışmanlık firması önerir misiniz?

  Çok teşekkürler şimdiden

 91. Be veteriner Hekimim. Karadağ da tarım ve hayvancılık üzerine iş kurmak istiyorum bununla ilgili olanaklar nedir?

 92. Merhaba,
  Oldukça açık ve bilgilendirici yazınız için tekrar teşekkür ederim. Bende en azından gezip etüt yapılması gerektiğini düşünüyorum. 3 kişilik bir aileyiz. Ekonomik ulaşım, konaklama ve bilgi alabileceğimiz dürüst firma bilgilerini mail atarsanız sevinirim. Emeğinize sağlık.

 93. Merhabalar verdiginiz bilgiler cok aciklayici tesekkurler.ben su anda deniz kenarinda bir cafe isletiyorum ayni isi orda yapilsa basil olur.

 94. Selam yazınızı ilgiyle okudum çok açıklayıcı çok teşekkürler emeğinize sağlık podgorica
  Şirket kurma oturma ve çalışma izini işlemlerini yapan tanıdığınız güvenilir avukat yada muhasebeci mail adresi ve gerekli dökümanları rica etsem gönderirmisiniz şimdiden çok teşekkürler

 95. Selam, yazinizi okudum tek tek inceledim cok tesekkur ederim emek sarf etdiyiniz ve bizleri bilgilendirdiyiniz icin. Ben bu ay sonu oraya gitmek calismaq, yasamak istiyorum. Orada ish bakinmak icin bir ishealma sirketi ve ya yardim edicek biri ola bilir mi acaba? leyaaydin89@mail.ru buraya bilgi atsaniz sevinirim

 96. Merhaba ben esimle turkıye de lokanta ısletıyorum bu durumun oraya avantajı nedir meslegımız tavukızgara Kanat uzerıne sizce nekadar mantıklı orda sube acmak damak lezzetleri neye daha çok yatkın bize nekadara mal olur ikincisi turkıye den ıstedıgımız urunu temin etme sansımız varmı yada orda bizim burda gıbı sırketler toptan satıs yapıyormu bilgi verirseniz sevinirim turkce bilen danısman tavsiye edermısınız. Tesekkur ederim.

  • Merhaba Zeynep Hanım, sorduğunuz soruların cevaplarını yorumlardan bulabilirsiniz.Ancak ben yine de cevaplayayım.Seçtiğiniz iş sektörü Karadağ için mantıklı.Toptan ürün alabileceğiniz tedarikçiler var.Malzemeleri Türkiye’den götürmeniz mantıklı.Örneğin Türkiye’de döner ocağını 500 TL’ye bulabilirken, oradan 600 Euro’ya alabilirsiniz.Nakliye Tırlarına malzemeleri vermeniz yeterli.Kilogramı 3-5 eruo’dan taşıma hizmeti veriyorlar.Size gerekli evrakları gönderdim.

 97. Öncelikle detaylı bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Ben, eşim ve kızımla beraber üç kişilik bir aileyiz. Şirket kurmak üzere Nisan 1 tarihinde Podgorico’da olacak şekilde uçak biletlerimizi aldık. 1 hafta kalmak üzere işlerimizi ayarladık. Birçok danışmanlık şirketi 2000-2300euroya malolacagini yazıyor. Sizin blogunuzu okumak ufkumuzu açtı gerçekten. Eğer 500euro harcamayla şirket kurmaya aracılık ediliyorsa lütfen bize de iletişim gönderir misiniz? Gerekli evrakı da belirtirseniz çok seviniriz. Başarılarınızın ve yazılarınızın devamını dileriz. Saygılarımızla.

 98. Merhabalar,

  Yorumlarla birlikte bilgilendirme yazılarınızı ilgiyle okudum. Emeğiniz için teşekkür ederim.

  Gerekli belgeler ve prosedür için sizin önereceğiniz avukatlık firmalarının bilgilerini mail atabilir iseniz çok sevinirim. Her şey için şimdiden teşekkür ederim.

 99. Zaman ve Emeğiniz için çok teşekkür ederim.

  Gerekli belgeler ve prosedür için sizin önereceğiniz avukatlık firmalarının bilgilerini mail atabilir iseniz çok sevinirim. Saygilarimla

 100. Merhabalar ,
  Öncelikle detaylı bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.
  Geçen Temmuz ayında Kotor ve Budva’ da bulundum.
  Danışmanlık şirketleri 2000-7800 euroya çalışma ve oturum izni alınacağından bahsediyor. Açıkcası bu kadar değişken fiyat farkı bizlerinde kafasını karıştırıyor. Sizin blogunuzu okumak ufkumuzu açtı gerçekten. Sizinde bahsettiğiniz gibi bu iş 500euro harcamayla şirket kuruluyor ise aracılık şirketlerinden uzak durmakta fayda var demek ki. Türk’ ün Türk’ den başka seveni yok anlaşılan. Yorumlarınızda ki tüm tespitleri orada iken yaşadım. Gerçekten son derece yardımsever ve güleryüzlü bir millet. Lütfen bana da avukat ve muhasebe ile ilgili iletişim gönderir misiniz? Gerekli evrakı da belirtirseniz çok seviniriz. Başarılarınızın ve yazılarınızın devamını dileriz. Saygılarımla.

  • Teşekür ederim yorumlarınız için.Size gerekli evrakları mail olarak gönderdim.Danışmanlık şirketlerini dolandırıcı olarak görmemek lazım.Sonuçta verdikleri hizmet karşılığında bir bedel istemeleri normal.Siz fazla emek harcamadan ekstra para ödemesi yaparak şirket kurmuş olursunuz.Ancak kendi çabanızla şirket kurulumu yaparsanız, Karadağ da ne nasıl yapılır öğrenmiş olursunuz.

 101. Merhaba bizde kardeşimle bir işyeri açmak istiyoruz home office çalışmayı düşünüyoruz bu yazında budvaya gidip sahilde tezgah açıp satış yapabilecekmiyiz bakacağız. Bize yardımcı olacak avukat ve muhasebeci önerebilir misiniz. İkimizinde ingilizcesi fazla olmadığı için türkçe danışmanlık almak istiyoruz hazır gitmişkende görüşme sağlayıp şartlarını öğrenmek istiyoruz şimdiden teşekkür ederim.

 102. Selamlar,

  Güzel bir çalışma olmuş. Elinize sağlık. Ben de kısa süre içerisinde Karadağ’a gidip araştırmak istiyorum.

  Orada bana yardımcı olacağını düşündüğünüz avukat, muhasebeci vs. iletişim bilgilerini ve diğer detayları gönderebilirseniz sevinirim.

  İyi çalışmalar.

 103. MERHABALAR ÇOK GÜZEL AÇIKLAYICI BİR YAZI OLMUŞ, BENİM SORMAK İSTEDİĞİM BEN BAYAN KUAFÖRÜYÜM SİZCE BU SEKTÖR ORADA TUTARMI VE HANGİ BÖLGEDE DAHA UYGUN OLUR EĞER YETERLİ İLGİYİ GÖRECEK BİR İŞ KOLUYSA BEN VE EŞİM ORADA OTURMA VE ÇALIŞMA İZNİ ALMAK İSTİYORUZ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM SAYGILAR.

 104. Merhaba ,

  Bilgilendirmeler için teşekkürler,

  Fotoğrafçılık ve 3.nesil kahve evi üzerine bir yer açmayı düşünüyorum.Ağırlıklı tavsiye edeceğiniz şehir neresi olur acaba birde gerekli belgeler ve prosedür için sizin önereceğiniz avukatlık firmalarının bilgilerini mail atabilir iseniz çok sevinirim.

 105. Merhaba

  Ben fasliyim tc vatandaşim var üniversite mezunuyum 4 dili biliyorum arapça fransizca ingilizce ve türkçe karadağ gitmeye düşünüyorum ve iş ariyorum orda

 106. Merhabalar,

  Biz de orada bir iş kurmayı düşünüyoruz, bilgilendirici evrakları gönderirseniz seviniriz. Şimdiden teşekkürler.

 107. Merhaba Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.Cok güzel bilgiler.Sizinle iletişim e geçebilir miyim.Cok önemli lütfen.

 108. Merhaba tüm bilgiler için teşekkürler … yakında olacağım bana faydalı olabilecek onerdiginiz muhasebeci ve evrak listesini gönderirseniz sevinirim … Şimdiden teşekkürler
  hakanturksen@gmail.com

 109. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Şirket kurmak için gerekli belgeler ve prosedür için sizin önereceğiniz avukatlık ve muhasebe firmalarının bilgilerini mail atabilir misiniz ? Teşekkürler.

 110. İyi günler. Nisanın ilk haftası montenegro ya program yapmayı düşünüyorum. Budva da iş yeri ve ev satın almayı düşünüyorum. Yaz aylarını geçireceğim bir ortam arıyorum. Şirket kurduktan sonra ödediğimiz vergiler ile emekli olabiliyor muyuz . Önereceğiniz emlak ve gerekli evrakları gönderirseniz sevinirim.

 111. Merhaba,
  Reklam fotoğrafçılığı alanında çalışıyoruz. Hem fotoğraf, video çekimleri hem de prodüksiyon kısmındayız. Son dönemde işimizi yurtdışında devam ettirebilmenin yollarını araştırıyoruz. Karadağda bu alanda fırsatımız olur mu size, öneriniz nedir?

  • Aslında işinizi internet ortamına taşımanız gerekiyor.Sadece Karadağ ile yetinmeye çalışırsanız kazanamazsınız.Size şirket kuruluş evrakları ile ilgili mail gönderdim.

 112. Merhabalar. Budva ya yerleşmek istiyorum. Bi arsa satın alıp kendim cafe tarzı bir yer inşa etmek istiyorum. Bütçem kısıtlı. Bu bana ne kadar bi paraya malolur.

 113. Merhaba. Bilgisayar teknik servisi üzerine bir iş yapmak istiyorum. Bu konuda sizin izlenimleriniz var mı? Bu konuda nasıl ve hangi yöntemle bir şirket kurabilirim? Hangi şehirde daha iyi tutar? Karadağ da bir fırsat yakalayabilir miyim? Bu tip konularda danışabileceğim kişiler, muhasebeci ve avukat isimleri verebilirseniz sevinirim.

 114. Merhaba öncelikle yazınız icin cok tşk ederim. Emeğinize sağlık. Benim 15bin tl bir bütcem var bu bütceyle nasıl bir iş kurmalıyım ve ya negibi bir iş yapmalıyım sizin fikriniz cok önemli l<tfen tşk ederim.

  • Merhaba Selahattin Bey, 15 TL ile bir şey yapamazsınız diyebilirim.Sadece gidip seyyar satıcılık yapabilirsiniz.Gerçekçi olmak gerekir.Euro şuan 6.5 TL. Gidip araştırma yapmanız bile en az 4 bin TL’ye maal olacak size.Ben yine de gerekli evrakları gönderdim size.

 115. Bilgilendirme icin cok cok tesekkurler. Harikasiniz gercekten.. Turkiyede cigkofte ekmek arasi isiyle ugrsyorum. Karadag da İsyeri acma, avukatlik vb konularsa gondeddiginiz maili banada atarmsniz. ilkercetinn@yahoo.com
  Birde isyeri acaz isek orda turk isletmcler yaninda calismak istyrum.eleman aryanlara nerden ulasablirim.

  • Merhaba İlker Bey, gerekli evrakları size gönderdim.İş konusunda gidip kendiniz görüşmelisiniz.İnternetten kimse pek ilan vermiyor.Genelde herkes eşini dostunu getiriyor yanına.

 116. Merhaba
  Benim iş güvenliği uzmanı ve tekstil mühendisiyim. Bu şekilde iş bulabilir miyim ?
  Bir de ayrıca ben inşaat dekorasyon işlerini de yapıyorum orada bu yönde şirket kurduğumda iş yapabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

 117. Merhaba bana da ,iş yeri açma oturma ve çalışma izni için gerekli belgeleri ve iletişime geçmem gereken Avukat ve Muhasebeci detaylarını e-mail atabilirmisiniz?
  Türkiye den havlu, bornoz,plaj havlusu,çarşaf vb tekstil ürünleri ithal edip orada satmak mantıklı mı ? Bu iş için en uygun lokasyon sizce neresidir? Şimdiden teşekkürler
  seckinerzafer@gmail.com

 118. Merhabalar
  Tv medya prodüksiyon reklam hizmetleri alanında iş yapılabilirmi
  Birde şirket kurulumu ile ilgili bağlantı kurabileceğim iletişim bilgisi verebilirmisiniz

 119. Merhaba,
  Rica etsem bana da gerekli belgeleri ve iletişim bilgilerini gönderebilir misiniz.
  Teşekkür ederim.

 120. Merhabalar saygılar. Öncelikle yazınız çok güzel.aynı zamanda akıcı ve şiirsel.bundan başka açıklayıcı olamazdı.sorum şu. bu ülkeye vize gerekiyor mu. Bide inşaat alanı var mı.örneğin.alçı boya. Asma tavan. Yani dekorasyon. Bilgi verir misiniz. Lütfen.

  • Merhaba Mehmet Bey, vize almanıza gerek yok.Pasaport ile 90 gün kalabiliyorsunuz.Budva’da şuan inşaat sektörü oldukça canlı.Tabi Podgorica tamamen tadilat üzerine.Bence iş yapabilirsiniz, ama tamamen size bağlı.Yani reklamınızı yapıp, kendinizi tanıtmalısınız.

 121. Merhabalar,herkese yardımcı olmaya çalıştığınız için Size teşekkür ederim.Orada Starbucks ve Mcdonalds gibi markalar olmadığını duydum.Sizce bunun sebebi nedir?İnsanların kahvaltı yapmadan güne kahveyle başladığını söylediniz.Türkiye kahve sektöründe çok gelişti.Karadağ’da çok kahve içildiğini ama içerik anlamında fazla seçenek olmadığını söylediler.Buna katılır mısın?Starbucks benzeri küçük çaplı bir kahveci take away ağırlıklı olmak üzere orada ne kadar başarılı olur ve Sizce tahminen ne kadar sermaye ile bu iş yapılabilir?Her türlü cevabınız için çok minnettar olacağım.Sağlıklı mutlu günler dilerim.

  • Kahve içeriği konusunda zengin değil bu doğru.Ancak oturulabilecek mekan sayısı oldukça fazla.Starbucks Budva gibi bir yerde açarsanız tutabilir.Ancak Podgorica ve Budva’da Starbucks’a o kadar para harcamanın anlamı yok.Mekanların konsepti gündüz kahve gece alkol.Take away konusunda kararsızım.Çünkü çoğu kişi oturup sohbet muhabet etmek için kahve içiyor.Take away genellikle zaman sıkıntısının olduğu, insanların çoğunlukla koşuşturma içerisinde olduğu yerlerde tutar.Karadağ böyle değil.Sakinlik hakim.

  • Merhaba çalışabilirsiniz.Ancak nasıl iş bulacağınız bilmeniz lazım.Budva’da yer alan gece kulüplerinin web sitesinde form doldurma kısmı var.Oradan cv’nizi göndermeniz gerekiyor.

 122. Merhaba,
  Bu kadar soruya bu kadar uzun süredir cevap veriyor olmanız gerçekten mucize. Acaba börek çeşitleri ve ev yapımı kek kurabiye işi mantıklı mıdır? Mantıklı ise hangi şehirler uygundur? Bir sorum da karadağ daki eğitim ile ilgili. Orada yaşamaya başlarsak çocuğumuz için eğitim olanakları nasıldır? Eğitim konusunda çok bir fikriniz yoksa bu tarz bir bilgiyi nereden edinebilirim? Şimdiden çok teşekkürler.

  • Börek ve kek üzerine bir kaç işletme gördüm.Ancak fazla bir yoğunluk yoktu.Damak lezzetine bağlı olarak tutabilir belki.Eğitim konusunda ise Türkiye’den iyi olduğunu biliyorum sadece.En mantıklı seçenek sizin bizzat gidip araştırma yapmanız olacaktır.Size gerekli evrakları mail olarak gönderdim.

   • Merhaba emeğiniz için herkese cevap verme çabanız için çok teşekkür ederim. Neredeyse tüm yorumları okudum acaba karadağda balıkçılık sektöründe iş kurmak nasıl bir fikir ya da şöyle sorayım balıkçılık malzemeleri lüks tüketime mi giriyor yoksa talep gören bir sektör mü?

 123. Merhaba, oteller, iş yerleri ve bireysel müşteriler için profesyonel çamaşırhane ve kurutemizleme işi kurmak istiyorum Budva da. Çok fazla rekabet var mıdır?

 124. Merhaba, İzmir’de 14 yıldır akıllı bina sistemleri üzerine mühendislik hizmeti veren bir işletmeyiz. Yatırımımız Karadağ’a yapmak istiyoruz. Otomasyon (akıllı bina) sistemleri üzerine herhangi bir bilginiz var mı? Hizmet verdiğimiz alanları sıralayacak olur isek;
  -Yatlar (imalat aşamasında yada tadilatlarında)
  – İnşaat Konut (villa, malikane, residance, toplu konut)
  -İnşaat Ticari Alan ( Otel, showroom, fabrika)
  -İnşaat Kamusal ( hastane, resmi kurumlar, okullar)

 125. Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler. Karadağda üzüm yetiştirip şarap üretmek istiyoruz. Bunun ile alakalı devlet desteği elde edebilir miyiz ve bu işin geleceğini öngörebilir miyiz ?

 126. Merhabalar;
  Verdiğiniz açıklayıcı bilgiler için çok teşekkürler öncelikle.
  Mobilya ve dekorasyon öğretmenliği mezunuyum, Karadağda mobilya üretim ve montaj gibi işler yapabilir miyiz.
  saygılar.

 127. Mrb.yazınızı büyük bir keyifle okudum samimi ve ölçülü gördüm büyük bir emek sarfetmişsiniz çok teşekkür ederim ben emekliyim 20 yıl toptan gıda işi yaptım hizmet sektöründe 4 yıl elektrik işlerinde 15 yıl hizmet verdim.20 yılın sonunda gıda firmasında iflas ettim tek bir kuruşum kalmadı sadece emekli maaşım kaldı yaklaşık 320 euro civarında bu maaşla karabağda geçine bilirmiyim ayrıca TÜRKİYE çok güzel bir ülke ama bu ülkede herşeyin rengi bana siyah geliyor artık.yazılarınız 2018 yılında yazılmış ben ise yeni farkettim biraz geciktim Temmuz 2019 şu anda güncel bilgiler varmı elinizde varsa benimle paylaşırsanız çok memnun olurum başka okuyucuların elinde güncel bilgiler var ise benimle paylaşılırsa çok memnun olurum belki sayenizde herşey eski renklere kavuşabilir. Çok teşekkürler ahmet

 128. Merhaba, karadağda yabancı bir firmadan iş teklifi aldım. Net 1000 euro ama ilave bonuslarda olacak dediler. Bonusu dikkate almadığımızda 1000 euro nasıldır. Türkiye kazancına göre ne kadar maaşa tekebül ediyor. Maaşta pazarlık etmek istiyorum. Kiralara falan baktım 1 oda 450-500 euro gibi. Yer podgorico’da. Açıkcası biraz kafam karışık. Sizce bu para yeterli mi? Fikrinizi merak ediyorum.

   • Peki iyi bir ücret midir bu? Öyle yüzeysel biraz baktım internetten kira elektrik su vs. İnsanlar askeri ücrete nasıl geçiniyor. Yoksa ben mi yanlış araştırmışım. Bir de kiralar yıllık mı ödeniyor? Tşk.

    • Merhaba Uğur Bey, kiralar genelde aylık 200-400 euro bandında oluyor. 100 euro civarı oda da kiralayabilirsiniz. 1000 euro bence lükse kaçmayıp dikkatli harcama yaptıktan sonra Karadağ’da yaşam için gayet yeterli olacaktır.

 129. Merhaba ;
  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz.
  Budva merkezli iki ortaklı şirket kurulumunu tamamlamak üzereyiz.
  açmış olduğumuz şirketle bir pub kurmak istiyoruz ev ve dükkanı satın alarak 100.000
  150.000 € arasında bir bütcemiz var aklımızda alkollü işteme ve aynı işletme üzerinde kumpir , hot dog, ıslak hamburger gibi yabancı isimlerle gelen turıstlere hitap eden bir işletme var aklımızda bunun için bize önerebileceğiniz en uygun şehir hangisi olur aklımızda kotor ve budva var tivatı hiç araştırmadık .
  Sezonda kazandıgımız para , bir kışı geçirmemize yardımcı olurmu ? bu bütcelere uygun yerlerden , dükkan alabilirmiyiz ? bildiğiniz emlak danışmanları varsa yardımlarınızı rica ederim . 11-15 ağustos arası budvada olacağız .

  Şimdiden desteklerinizi bekler iyi çalışmalar dilerim .

 130. Merhaba.kuaför salonu açma maliyeti ortalama nekadara mal olur vede hazır bi salonda çalışmak istesek bizden netur evraklar istenir.kuaför,berber maaşları ortalama nekadardir.Teşekkürler

 131. Merhaba. Yazınız için teşekkür ederim. Ben Karadağ’da terzi dükkanı ya da oteller için üniforma dükkanı açmayı düşünüyorum. Tavsiyeniz nedir acaba? Hangi şehir uygun olur ?

 132. Öncelikle paylaşım için teşekkür ediyoruz..Bizim bir proje ofisimiz var( kanalizasyon- palplanş iksa- zemin vs) inşaat ve jeoloji mühendisliği konularında..orada şube açsak diyoruz.Acaba mesleğimizi orada yapma iznimiz var mı?..Ayrıca Lavanta ekip ticaretini yapsak mümkün mü? Bize de yardımcı olur musunuz? Teşekkürler..Bir avukat ismi alabilir miyiz?

 133. Öncelikle yüreğine sağlık herşeyi o kadar güzel ve belirtici yazmısınızki hiç sıkılmadan kafa karıştırmadan insan anlıyor bi konu hakkında sizden bilgi almak istiyorum şimdi TC deyim ve bi günlerde karadağa gelmeyi düşünüyorum şirket ve oturum çalışma izni aldıktan sonra iş bulmak kolay olurmu sizce ınşaat işleri yapıyorum alçı boya gibi uygulama işleri birde cevap verirseniz çok sevinirim ikinci sorum seyar satıcılık yaparak ayakkabı çorap gibi ürünleri satarmiyim bu konular hakında cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

 134. Merhaba. Bize yardımcı olabilecek güvenilir avukatların ve danışmanlık firmalarının mailini gönderir misiniz? Ayrıca Karadağ a yerleşmek isteyen iş yapmak isteyen arkadaşlar irtibata geçebilir. Teşekkürler cngzhn1907@gmail.com

 135. Öncelikle emeğinize bilginize teşekkür ederim. Bugünlerde samimi olarak birşey paylaşan insan o kadar az ki bu beni çok mutlu etti. Karadağ da bende birşeyler yapabilirim diye düşünüyorum. sizden arkadaşlara yolladığınız muhasebeci adresi ve evrakları mail atabilirseniz mutlu olurum. Teşekkür ederim.

 136. Merhaba en basta yardimlarini icin tsk ederim ben aslen otogaz lpg donusumu isi ile ugrasiyorum int uzerinden bakinca karadagda 3 tane falan gozukuyor podgorica da bununla alakali ne düşünürsünüz acaba

 137. Bilgiler harika, emeğinize sağlık .
  Karadağ’ da kuaförlerin bağlı olduğu bir oda mevcut mu? Ruhsatlandırma nereden yapılıyor? Fiyat politikası nasıl? Kim belirliyor?
  Varsa bilgi paylaşabilir misiniz?
  Teşekkürler.

  • Emeğinize sağlık öncelikle çok yardımseveri birisiniz. 15000 € ile pub açabilir miyim özel yiyecek ve içkiler olacak bir de alkollü araç kullanmaktan sabıkam var sorun olur mu

 138. Merhabalar , Herceg novi şehrinde tekstil ve hediyelik eşya dükkanı açmak istiyorum sizce iş yapabilirmiyim kazancı nasıl yatırım yapılmalımı tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim .

 139. Merhaba arkadaşlar ben karadaga yerleşmek istiyorum bana ortak olacak orada can yoldaşı olacagim arkadaşlar arıyorum hem bütçemiz ortak olacak hemde iş fikirleri hakkında konuşmak isterim telefon numaram 05522952043

 140. Merhaba arkadaşlar ben karadaga yerleşmek istiyorum bana ortak olacak orada can yoldaşı olacagim arkadaşlar arıyorum hem bütçemiz ortak olacak hemde iş fikirleri hakkında konuşmak isterim telefon numaram 05522952043 Gunesfirat639@gmail.com

 141. Merhaba ilgili alaka için yorumlarına çok teşekkürler ben istanbulda motorsiklet sektöründeyim firmamız 1957 den beri devam ediyor
  Motorsiklet üzerine servis motor satiş gibi yan ürünlerde olacak imalat vede motor kiralama bunlarda yolla çıkmayı düşünüyorum bu konuda bilginizi bekliyorum
  türkiye karadağ arasında serbes gümrük var demişsiniz karadağ 2 el motorsiklet girisi varmı veya yaş sınırı olabilir belki veya sıfır zorunlumu son sorum karadağ giriş yapan her sey gümrükten muafmı motorsiklette dahil ayrıca sanayi yok küçük sanayi kursak devlet destegi varmı üretim için simdiden teşekkürler.. .
  Başka iş kolunda var benim demir doğrama ferforge yapımı dekor amaçlı veya veya evler için tekrar teşekkürler .. contact@ercanmotorsiklet.com http://www.ercanmotorsiklet.com

 142. Emeğiniz için çok teşekkür ederim. Bu kadar zaman ayırıp ilgilenmeniz aslında nasıl ortak bir derdin empatisini kurduğunuzu da gösteriyor. Ben de pek çok yorum yazan arkadaşlar gibi şirket kurma yoluyla Karadağ’a yerleşme niyetindeyim. Kendi mesleğimin (eğitimci müzisyen) orda bir karşılığı var mıdır bir bilginiz varsa aydınlatırsanız çok sevinirim. Sanat merkezi tarzı bir yer ya da gösteri merkezi ilgi duyulacak bir sektör müdür sizce? Ben opera eğitimi almış şu anda şan ve piyano dersi veren bir müzisyenim. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 143. Merhaba,

  Seyahat acentesi açmak için extra bir belge gerekiyor mu? O belgeyi almak zahmetli ve maliyetli mi acaba? Ne kadar sürede alınıyor?

 144. Merhabalar, orada cafe ve/veya waffle tarzında butik bir dükkan açmak için hangi şehri önerebilirsiniz? Ayrıca sizce bu tarzda bir dükkanı açmanın maliyeti sizce ne kadar olur? Şimdiden teşekkür ederim

 145. Selam . Öncelikle verdiğiniz bilgiler için sonsuz teşekkürler. Ben tekne yat dekorasyon alanında uzman biri olarak bu alanda bir iş kurmayı düşünebilirim . Sizce nasıl olur?

 146. Merhaba bizde eşim ile Karadağ’a yerleşmeyi düşünüyoruz. Pandemi sürecinde iş imkanı bulabilirmiyiz ikimizde turizmciyiz

 147. Merhaba öncelikle bu değerli bilgiler için teşekkür ederim hoş ve bi o kadarda samimi olduğunu söylemeliyim. Aklımdaki bir konuya değınmişsiniz bir süredir düşündüğüm fakat bilinmezlikler yüzünden haraket edemediğim bir konuydu yazınızda soylemenizin üzerine orda yardım alabileceğim önerebileceğiniz muhasebe yada danışmanlık şirketlerinin bilgilerini paylaşırsanız sevinirim teşekkür ederim iyi geceler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karadağ’da Yaşamak | Karadağ Yaşam Şartları ve Maliyeti 2020

Atv Kiralama İşi Yapmak ve Atv Safari Turları Düzenlemek

Atv Kiralama İşi Yapmak ve Atv Safari Turları Düzenlemek 2020