Karadağ da Ne İş Yapılır? Karadağ İş İmkanları 2018

Karadağ, Türk Vatandaşlarının en kolay yerleşebileceği ülke.Hem doğal güzelliği, hem ekonomik fırsatları hem de sosyal hayat açısından mükemmel bir doğa harikası.Peki Karadağ da ne iş yapılır?Karadağ da iş imkanları nelerdir?Karadağ da iş kurmak kolay mı? Sizler için bu konuda detaylı bir araştırma yaptık.Hatta daha önce  Karadağ’a yerleşip iş kurmuş olan vatandaşlarımızın görüşlerini aldık.Yazımızı okuduktan sonra emin olun aklınızda en ufak bir soru işareti kalmayacak.

 

Karadağ’a daha önce yerleşmiş olan vatandaşlarımızdan mutsuz olan veya pişman olmuş olan yok.Karadağ turistik açıdan oldukça canlı bir ülke.Sırbistan’dan ayrıldıktan sonra adı sıkça duyulmaya başladı.Turistik sektörlerin dışında yer alan diğer sektörler yeni yeni gelişmeye başladı.Tabi ülke nüfusunun yeni gelişen sektörlere katkısı yok.Çünkü Karadağ insanı çalışmayı sevmiyor diyebiliriz.Bu nedenle Karadağ da ne iş yapılır diyen vatandaşlarımıza oldukça büyük fırsatlar doğuyor.

 

 

Karadağ da Ne iş Yapılır?

 

Karadağ da Ne iş yapılır

Karadağ da ne iş yapılır

Karadağ da asgari ücret 250 Euro.Bu ücret en düşük maaş alanların yani süper marketlerde çalışanların kazandığı ücretler.Normal şartlarda ortalama ücret ise 400 Euro civarında.Yani bir fast food büfesinde ya da barda, kafede çalışan insanların maaşı.Aylık 400 Euro maaş ile insanlar günde 8 saat çalışarak geçimlerini rahatlıkla sağlıyor.Bu nedenle Karadağ vatandaşları ticaret işine atılmak istemiyor.Boş zamanlarını arkadaşları ile kafelerde sohbet ederek değerlendirmeyi tercih ediyor.Bir Karadağ’lı ile sohbet ettiğiniz zaman aynı sözleri onlardan da duyabilirsiniz.

 

Bu nedenle Karadağ da ne iş yapılır diyenler için büyük fırsatlar var.Ancak ne iş yapacağınız, nerede iş yapacağınıza göre değişir.Karadağ da sezonluk olan şehir sayısı çok.Örneğin, Budva, Tivat, Bar gibi şehirlerde sadece 5 aylık bir sezonda iş yapabilirsiniz.Başkent Podgorica ve Niksic’te 4 sezon boyunca iş yapabilirsiniz.Bu iki şehir Karadağ’ın yerleşik nüfusu en kalabalık olan iki şehridir.Şimdi bu şehirleri ayrı olarak inceleyelim.

 

 

Karadağ Budva da Ne iş Yapılır?

 

Budva’nın  temmuzda nüfusu 2 milyona kadar çıkmaktadır.Özellikle İtalyan, Rus, Ukrayna, Sırbistan ve Türkiye gibi ülkelerden yoğun turist akımına uğramaktadır.Kışlık nüfusu ise 15 bin.Kışın terk edilmiş bir şehir havası vardır.Ama yaz olduğu zaman ortalık cıvıl cıvıl.

 

Budva da ne iş yapılır diye çok spesifik düşünmenize gerek yok.Muğla da, Antalya da ne iş yapılırsa emin olun Budva da da o iş yapılır.Farkı ise fazla rekabet olmaması.Ayrıca işletme kiraları, masraflar ve kuruluş aşaması daha kolay.Özellikle size dönercilerden bahsedelim.Tabi oradaki adı Gyros.Yunan döneri.Eğer giderseniz Karadağ’a bu dönercilerin önündeki kuyrukları göreceksiniz.Krepten yapılan lavaşa sarılan dönerin fiyatı 4 Euro.Tabi domuz eti ve tavuk eti karışımından oluşmakta.Sırf tavuk döner veya et döner yapanların sayısı oldukça az.

 

Budva da en işlek cadde de satılan Gyros Döner.Bir günde 200 kg üstünde döner satılıyor.

 

Budva da çoğu mekanının önünde kuyruklar görebilirsiniz.Ya da boş mekanlar bulmakta zorlanabilirsiniz.Bunun nedeni işletme sayısının az olması.Karadağ da ne iş yapılır diyenler için mutlaka değerlendirilmesi gereken bir yer.Özellikle Türk yatırımcıların gözdesi.Şimdi yapabileceğiniz işleri sıralayalım.

 

 • Dönerci Dükkanı Açmak
 • Fast Food Büfe Açmak
 • Market Açmak
 • Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak
 • Pub Açmak
 • Dondurma Tezgahı
 • Bijuteri Mağazası

 

Yukarıdaki listesi oldukça genişletilebilir.Bunun için bizim yazlık bölgeleri örnek almanız işinizi kolaylaştıracak.Ancak hesaplamanız gereken kışın işletmenizin kapalı olacağı.Bu nedenle yazlık kazancınız giderinizi karşılamalı.

 

 

Tivat ve Bar da Ne İş Yapılır?

 

Tivat ve Bar, Budva ile hemen hemen aynı diyebiliriz.Ancak nüfusu biraz daha zengindir.Ayrıca Bar bir liman kentidir.İthalat, ihracat yapanların geneli orada yaşamaktadır.Eğer bu tarz bir iş kuracaksanız, Bar sizin için avantajlı olur.Tivat ise büyük markaların yer aldığı şehir.Bizim Alaçatı ile aynı diyebiliriz.Ayrıca Karadağ da hava limanı olan ikinci şehirdir.Yemek sektörü bu iki şehirde de güzel iş yapar.Karadağ da ne iş yapılır diyenler için çok avantajlı sayılmaz.Nedeni ise turistik müşteri sayısının Budva kadar fazla olmaması.Emin olun Budva da avantajlar daha fazla.

 

 

Karadağ, Podgorica da Ne İş Yapılır?

 

Podgorica Karadağ’ın başkenti.Türkiye den uçak biletler, Tivat’a göre oldukça uygun.Ayrıca havalimanı ile şehir arasındaki mesafe yakın denilebilir.Halkı ise %40 Karadağlı, %40 Sırp, %20 lik kısım ise çeşitli ülkelerden oluşmaktadır.

 

İlk gittiğiniz zaman size terk edilmiş bir şehir gibi gelecek.Ancak şehir merkezi yani bokeska  caddesinin olduğu yerlere gittiğiniz zaman mükemmel bir canlılık sizi karşılayacak.Aynı zamanda Delta City de buna dahil.İnsanları parkta, cafelerde veya barlarda görebilirsiniz.Herkes sohbet halinde.İnanılmaz bir huzur sizi bekliyor.

 

İş konusunda ise oldukça aç bir kent.Yani insanlarda para var.Ancak harcayacak yer gerçekten sıkıntılı.Yemek yiyecekseniz iki seçeneğiniz var.Ya pizza, ya da hamburger.Diğer seçenekler yok denecek kadar az.Hatta dönerci veya çay içebileceğiniz bir yer yok.İşletme kiraları çok uygun.Karadağ da ne iş yapılır diyenler için en çok tavsiye ettiğimiz kent Podgorica’dır.Özellikle üniversitenin olduğu yer, City Kvart en iyi iş yapabileceğiniz lokasyon.Tabi kira fiyatları orada biraz yüksek.800 Euro ile 3000 Euro arasında değişmekte.Ancak emin olun çok rahat kazanabilirsiniz.

 

 

Karadağ da İş Kurmak

 

Türkiye de aklınıza gelen her işi Karadağ da yapabilirsiniz.Tek farkı Karadağ da rekabet yok.Bu yüzden elinizi çabuk tutmanız avantajınıza olacaktır.Bir şirket kurmak en fazla 5 gün, oturum izni ise 15 gününüzü alıyor.İş kurmak için göstermeniz gereken şirket sermayesi ise sadece 1 Euro.İster home office, isterseniz bir dükkan açın.Fark yok.

 

Karadağ devleti ülkeyi kalkındırmak için girişimcilere teşvikler veriyor.Örneğin, şehir merkezinde devlete ait boş bir arsa buldunuz.Gidin belediye ile irtibata geçin.O arsayı aylık 100 Euro gibi bir rakama kiralarsanız şaşırmayın.Bu bilgi Karadağ Maliye Bakanlığı sitesinde yer alıyor.Yabancılar için de geçerli bu.

 

Siz yeter ki verginizi ödeyin, istihdam sağlayın, sigorta ödemelerinizi eksiksiz yapın.Yani işin kurallarına uyun.Gerisi kolay.Devlet her konuda size yardımcı olacaktır.Bütün işlemlerinizi tek bir yerde, Karadağ Ticaret Mahkemesinde halledebiliyorsunuz.İhtiyacınız olan her yer birbirine yakın zaten.

 

 

Karadağ da İş İmkanları

 

Karadağ da iş imkanlarının sınırsız olduğundan bahsettik size.Bu konuda bilginiz yok ise danışmanlık almanız da fayda var.Türkiye de bunu yaparsanız size biraz maliyetli olabilir.İnternet reklamlarına baktığınızda 10.000 Euro’ya dahi danışmanlık hizmeti verenler var.Tabi şirket kurulumu ve oturum izni içinde.Bunun için eğer Karadağ’a gitme fırsatınız varsa orada bir danışmanlık şirketi ile anlaşın.Onlardan bu hizmeti 500 Euro’ya dahi alabilirsiniz.

 

Karadağ da ne iş yapılır diyenler için imkan çok.Ancak emin olun 2 yıl içerisinde Karadağ da şimdi olduğu kadar şanslı olmayacaksınız.Devlet ne kadar teşvik verse de bunun sonu gelecektir.2018 yılı Nisan ayında kanunlarda bir takım değişiklikler yapıldı.Şirket ortak sayısına limit uygulaması ve ortak olanlar için oturum izni limiti eklendi.Yani ilerleyen zamanlarda daha da zor olacak.Özellikle Karadağ Avrupa Birliğine girdiğinde bu kapı kapanabilir.

 

Karadağ da iş yaptığınız zaman en büyük avantajınız kar marjınızın yüksek olması olacak.Hizmet ülkede çok değerli.Örneğin 1 kilo et fiyatı 5 Euro iken, 200 gram etten yapılmış hamburger fiyatı 4 Euro.Yani etin maliyeti 1 Euro, 3 Euro ise hizmet bedeli tamamen.Aynı kar marjını Türkiye de yakalamanız imkansız.Marka bir restoran olursanız bu şekilde kar edebilirsiniz.

 

 

Karadağ da İş İlanları

 

Karadağ’a çalışan olarak gelmek istiyorsanız işiniz biraz zor.Çünkü devlet önce kendi halkına istihdam yaratmak istiyor.Bu nedenle çalışmak için işiniz kolay değil.Ancak Türk bir yatırımcının yanında çalışırsanız iş bulabilirsiniz.Diğer türlü ise yazılımcı, mühendislik gibi mesleklere sahip olmanız gerekiyor.

 

Karadağ da Türk inşaat şirketleriyle karşılaşma ihtimaliniz yüksek.Şirketlerde çalışanların çoğu Türk.Tabi işler dönemsel işler.Yani size herhangi bir avantajı olmayacak.Karadağ da yaşamak için en iyi yöntem şirket kurmak.

 

Karadağ da Şirket Kurmak

 

Karadağ da şirket kurmak kolay.Sadece 1 euro şirket sermayenizin olması yeterli.Tabi bu ilk aşama.Şirketi 1 Euro ile kurdunuz  iş bitti sanmayın.Şirketi kurduktan sonra, sürekli aktif olması lazım.Yani şirket çalışanı siz iseniz her ay sigorta primi yatırmalısınız.Bir de muhasebe ücreti var tabi. 130 euro çalışan primi+ 70 euro muhasebe ücreti 200 euro aylık masrafınız.Eğer gerçek bir işletme iseniz KDV + işletme maliyetleriniz de olacaktır.

 

Not: Karadağ da Şirket Kurmak isteyenler için hazırladığımız detaylı yazı ile danışmanlık almadan kolaylıkla kendi şirketinizi kurabilirsiniz.İhtiyacınız olabilecek her şey yazı içerisinde yer almaktadır.

 

Şirket kuruluş işlemlerini danışmanlık şirketleri gerçekleştirmektedir.Ancak o kadar bütçem yok diyorsanız, işinizi Karadağ da halletmenizi tavsiye ederiz.Tek yapmanız gereken Türkiye den ihtiyacınız olan evrakları almak.

 

 

Karadağ da Şirket Kurmak İçin Gerekli Evraklar 

Bunlar Türkiye den alacağınız evraklar.Tabi ekstra diploma gibi belgelerinizi de almanızı tavsiye ederiz.

 

 • Kaymakamlıktan sabıka kaydı(apostilli)
 • Nüfus Sureti
 • İkametkah belgesi
 • Pasaport Fotokopisi(Noter Onaylı)
 • Biometrik Fotoğraf

 

Bu belgeleri aldıktan sonra Podgorica’ya gidin.”Advokat” yazılı bir çok tabela göreceksiniz.Bunlar avukatlık veya muhasebe şirketleri.İngilizceniz var ise konuşup anlaşın.Bazılarının türkçe tercümanları da var.Ortalama bütün işlerinizi 500 Euro’ya halledebilirsiniz.Üstelik isterseniz sanal ofis gibi hizmetleri de var.Sanal ofis kirası aylık 50 Euro.5 günde şirket kuruluma yapmanızı sağlayacaklar.

 

Eğer aklınızda yine soru işareti var ise, google dan İngilizce olarak araştırın.Karadağ da ne iş yapılır diye yazdığınızda o şirketler karşınıza çıkacak.Karadağ da ki muhasebe şirketlerinin ilanları ile karşılaşacaksınız.Mail ile bilgi talep ettiğiniz de direkt size detaylı fiyat listesi atarlar.Yine bulamazsanız yorumlar bölümünden talep edin.

 

 

Karadağ da Oturum İzni

 

Şirket kuruluşunuz en fazla 5 gününüzü alacaktır.Ondan sonra oturum izni için başvurmanız gerekiyor.Oturum izni süresi ise 16 gün.Karadağ yabancılar şube müdürlüğünden alabilirsiniz.Size bahsettiğimiz muhasebe ve avukatlık şirketleri her şey dahil bu konuda hizmet veriyorlar.Eğer Sırpça konuşmuyorsanız, bu konuda sıkıntı yaşayabilirsiniz.Bu konuda danışmanlık almanız avantajınıza olacaktır.

 

 

Karadağ Yatırım Fırsatları

 

Karadağ da emlak ve arazi fiyatları çok uygun.İş konusunda nasıl fırsatlar var ise, emlak konusunda da aynı.İnternetten araştırma yaptığınız zaman, danışmanlık firmalarının 70, 80 bin Euro dan başlayan ev ilanlarını göreceksiniz.Ya da arsa fiyatlarını.Ancak Karadağ’a gittiğiniz zaman bu fiyatların 2 kat şişirilmiş olduğunu anlayacaksınız.

Karadağ da ev

Budva ile Podgorica arasında yer alan bölgede ki bu evin fiyatı 20.000 Euro. Deniz manzaralı ve Müstakil. Montenegro emlak sitesinde bunun gibi çok ev var.Yorumlar bölümünden bilgi isteyin.

Başkent Podgorica da 30 bin Euro ya bir apartman dairesi alıp, oturum izni alabilirsiniz.Ya da Kotor da 5 dönüm araziyi 10 bin Euro’ya satın alabilirsiniz.Tabi arazi  için oturum izni şartları farklı.Yatırım yönünden ise mükemmel bir fırsat.Ancak arsa yatırımı yapıyorsanız iki seçeneğiniz var.

 

Yabancı vatandaşlara arsa satış limiti 5 dönüm.Yani bu  5 dönümden büyük bir arazi alamazsınız.Eğer şirket sahibi iseniz şirketin üstüne normal bir Karadağ vatandaşı gibi istediğiniz büyüklükte arasa alabilirsiniz.Karadağ da ne iş yapılır diyenler aynı zamanda bu tarz yatırım fırsatlarını değerlendirebilir.

 

 

Karadağ, Montenegro ile İlgili Tavsiyeler

 

Karadağ konusunda aklınızda hala soru işaretleri var ise, bunu gidermenin en iyi yolu o ülkeyi ziyaret etmek olacak.Eğer ziyaret etme fırsatınız yok ise emin olun gidenlerin %90’ı mutlu.Bunu facebook gruplarında görebilirsiniz.Karadağ da yaşayan Türkler grubunu araştırın ve orada yazılanları okuyun.

 

İş kuracak paranız var ise, Karadağ da ne iş yapılır, nasıl yapılır diye derdiniz olmasın.Gittiğiniz zaman aklınızda soru işareti kalmayacak.Her şey tahmin ettiğinizden daha kolay.Biz Türkler, Türkiye de her şeyin zor olmasına alışmışız. Bu nedenle bu kadar kolay olması inandırıcı gelmiyor bize.

 

Peki şirket kuracak paranız yok ise?Hala Karadağ da ne iş yapılır diye soruyorsanız, seyyar satıcılık yapabilirsiniz diyelim.Budva da seyyar satıcılar karşınıza çok çıkacak.Öyle zabıtalardan köşe bucak saklanan tarzdan değil.Bildiğiniz bijuteri satan, ya da sokak yiyecekleri satan seyyar satıcılar ile karşılaşacaksınız.Yapabilirim diyorsanız bu da sizin için bir seçenek.Yeter ki satacağınız ürünü belirleyin.

 

Karadağ da ne iş yapılır diyenler için yazımızın sonuna geldik.Aklınıza takılan sorularda yorumlar bölümünden iletişime geçebilir, paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

 

Parasız Vatandaşlık Veren Ülkeler

Ukrayna İş Fırsatları

Yurtdışında Yaşamak İçin Gerekli Şartlar

Kanada Vatandaşlık Şartları

 

Kaynak : http://www.mek.gov.me/en/ministry

29 Yorumlar

 1. Salih Hamizoglu
 2. Seçil sarıoğlu
 3. Ferudun cetinkaya
 4. İsmet
 5. Tugce
 6. kadir süer
 7. İsmail Engin
 8. ahmet
 9. Altan İpçi
   • Altan İpçi
 10. Nagehan
 11. dekum
 12. Ayşegül

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir