Karadağ da Şirket Kurmak | Çalışma ve Oturum İzni 2019

Karadağ da şirket kurmak ile ilgili mutlaka reklamlara denk gelmişsinizdir.Bütün reklamlar da Karadağ da oturum izni almanın, şirket kurmanın kolaylığından bahsediliyor.Peki gerçekten öyle mi? Sizler için detaylı bir araştırma yaptım ve bu yazımda sizlere en kolay ve en ucuz şekilde Karadağ da nasıl şirket kurulur ve nasıl oturum izni alınır onu anlatıcam.

 

 

Karadağ da Şirket Kurmak

Danışmanlık şirketlerinin hepsinin sitesine girip tek tek inceledim.En düşük ücret 2500 Euro dan başlayıp, 10 bin Euro’ya kadar çıkıyor.Tabi sizin oraya gidip gelmeniz ve ekstra evraklar için haracayacağınız paralar hariç.Şimdi ben size diyorum ki bu parayı hiç vermeyin bu şirketlere.Tamamen kendiniz uğraşarak Karadağ da şirket kurabilir ve oturum izni alabilirsiniz.Tabi İngilizce veya Sırpça bilmeniz şart.Bilmiyorsanız bile en kötü bir tercüman tutmalısınız kendinize.Karadağ da rahatlıkla tercüman bulabilirsiniz.Tabi öncelikle bir şeye karar vermeniz gerekiyor.

 

Karadağ da şirket kurup, iş yapmak mı istiyorsunuz, yoksa şirket kurma işini sırf oturum izni almak için mi yapacaksınız.Önce buna karar vermeniz gerekiyor.Oturum izni almak için yapacaksanız bu yöntemi pek tavsiye etmiyorum size.Zaten Karadağ da 3 ay aralıksız olarak bulunma hakkınız var.3 ayınızı doldurduğunuz zaman da her hangi bir Balkan ülkesine geçip 3 ay da orada kalıp tekrar Karadağ’a geçebilirsiniz.Tabi bu süreçte dilinizi geliştirip, ülke ile ilgili bilgi sahibi olmuş olursunuz.Aylık ev kiranız en fazla 200 Euro olacaktır.En kral evi 300 Euro ya rahatlıkla tutabilirsiniz.Bu aşama da bu yöntemi tavsiye ederim size.Diğer türlü şirket kurup iş yapmak istiyorum diyorsanız, size nasıl kendi başınıza rahatlıkla şirket kurup iş yapabileceğinizi anlatıcam.

 

 

Not: Karadağ da şirket kurmak için ihtiyacınız olan sermaye sadece 1 Euro. Yani Karadağ da açacağınız banka hesabınızda bulunması gereken para.

 

 

Karadağ da Şirket Kurmak İçin Gerekli Evraklar

Karadağ da şirket kurmak için öncelikle sizin oraya gitmeniz gerekiyor.Tabi Karadağ’a gitmeden önce Türkiye’den bir takım evrakları temin etmelisiniz.Aşağıda yazılı olan evrakları temin ettikten sonra Türkiye’de bir işiniz kalmıyor.

 

 • Kaymakamlıktan sabıka kaydı
 • Noter Onaylı Pasaportun Resimli kısmının  fotokopisi
 • Noter Onaylı nüfus sureti
 • Noter Onaylı Diploma Fotokopisi(Oturum izni için gerekli)
 • Türkiye ikametgah belgesi( Zorunlu değil ama lazım olur ileride)
 • Biyometrik Fotoğraf (Burada çektirmeniz daha avantajlı olacaktır)

 

Yukarıda yazılı olanların ilk 3’ünün Apostilli olması gerekiyor.Yani başka bir ülkede yasal olarak bu belgeleri kullanmanızı sağlayabilecek onay.Kaymakamlıkta yaptırabilirsiniz bunları.Tabi ben tüm belgeler için apostil kaydı yaptırmanızı tavsiye ediyorum.Dediğim gibi ileride herhangi bir sıkıntı yaşamamanız için işinizi garantiye alın.Bu yukarıda yazdığım belgelerden başka hiç bir şeye ihtiyacınız yok.

Podgorica Meydanın dan bir görüntü.Karadağ da şirket Kurmak için en ideal şehir.Yılın 4 mevsimi faal. Karadağ’da Şirket Kurmak

Podgorica Meydanın dan bir görüntü.Karadağ da şirket Kurmak için en ideal şehir.Yılın 4 mevsimi faal. Karadağ’da Şirket Kurmak

 

Karadağ da Yapılması Gerekenler

 

Şimdi Karadağ da şirket kurmak için her şeyi kendi başınıza yapabileceğinizden bahsetmiştim.Emin olun zorlanacağınız hiç bir şey yok.En fazla 1-2 gün fazla dan uğraşmış olursunuz.Danışmanlık şirketlerine o kadar parayı kaptıracağınıza kendiniz fazladan uğraşın daha iyi.Orada yaşayacaksanız zaten size ekstra bir maliyeti olmayacaktır.Şansınızı deneyin derim, başarısız olma şansınız yok.

 

### Karadağ da şirket kurmak için tek bir yere gitmeniz gerekiyor.O da Karadağ Ticaret Mahkemesi merkez kayıt bürosu.İlk aşama da bütün işlemlerinizi orada halledebilirsiniz.Tabi oraya gitmeden önce kendinize bir avukatlık ya da muhasebe bürosu bulmanız gerekiyor.Nasıl Türkiye de bir iş yeri açmak için muhasebeciye ihtiyaç duyuyorsak orada da aynı.

 

### Muhasebeciye gittiğiniz zaman öncelikle kendi evraklarınızın yeminli bir Sırpça tercümanına çevirisini yaptırın.Tabi bunu Türkiye’de yaptırabilirsiniz.Ancak orada yaptırmanız daha güvenli ve garanti olur.Muhasebeci bu konuda size yardımcı olacaktır.(Tüm çeviri işlemleri 100 Euro tutuyor).Bunu yapan Karadağ mahkeme tercümanları da bulunmakta.

 

### Şirket kuracağınız zaman sizden şirket adresi ve Karadağ da ev adresi istenecektir.Bunları gitmeden kendiniz halletmeniz gerekiyor.200 Euro’ya ev ve 300 Euro ya dükkan bulabilirsiniz kendinize.Tabi isterseniz evinizi home office şeklinde de gösterebilirsiniz.Ancak bu belirli işler için geçerli.Yok ikisi de zor diyorsanız muhasebeci sizin için sanal ofis ayarlar.

 

### Daha sonra muhasebeci size ihtiyacınız olan evrak listesini verecek.Bu evrak listesini doldurmanız gerekiyor.(Tabi muhasebeci yapacak bunları sizin için).Bu listeler aynı zamanda Karadağ Ticaret mahkemesinin web sitesinde mevcut.Buradan bütün formları indirebilirsiniz.İhtiyacınız olan formların ve ticaret mahkemesine belirtmeniz gerekenlerin listesi:

 

 • Kurucu Listesi(Minimum 1 kişi, max 30 kişi)
 • Bir şirket Adresi
 • Sermaye Miktarı(Minimum 1 Euro)
 • Şirket Yönetici Bilgileri(Yukarıda Türkiye’alacağınız evraklar)
 • İşletme Faaliyet Belgesi
 • Gümrük sicil kaydı
 • Ticaret mahkemesi hesabına 10 Euro yatırılacak(dekont)
 • Resmi Gazete banka hesabına 12 Euro yatırılacak(dekont)
 • Şirket Statü formu
 • Şirket Tüketim mükellefliği
 • AKC-P formu

 

Yukarıda yazılı olan belgelerin hepsini Karadağ Ticaret merkezi kayıt bürosuna vererek şirket başvurusunda yapabilirsiniz.Tabi bunların hepsini sizin yapmanız zor.Dediğim gibi muhasebeci ile anlaşmanız lazım.Ben muhasebeci araştırması yaptım.Şimdiye kadar bulduğum en ucuz muhasebe firması 350 Euro istiyor bunlar için.Tabi pazarlık yapmadım.Eminim ki biraz daha araştırsam ve pazarlık yapsam bu ücreti 250 Euro ya kadar indiririm.Eğer şirket adresi ayarlamam zor diyorsanız aylık 60 Euro dan sanal şirket adresi temin ediliyor sizin için.Bana en son attıkları E-mail de eğer 1 yıllık ödeme yaparsam bunu 40 Euro yapabileceklerini söylediler.

 

Özet Olarak Yapmanız Gerekenler

 

 • Türkiye de evrakları hazırlayın(50 Euro)
 • Muhasebe Ücreti Tüm Kuruluş Masrafları (250 Euro)
 • Evrakların Tercüme Edilmesi (100 Euro)
 • Ek olarak çıkabilecek Masraflar (50 Euro )

 

Toplam şirket kuruluşu için ilk aşama da ödemeniz gereken tutar toplam 450 Euro.Bundan sonraki aşamada masraflarınız devam edecek.Ancak iş yapıyorsanız bu masrafları kendinize dert etmenize gerek yok.Sonuçta herkes bu masrafları ödeyerek ticaret yapıyor.Bu masrafların hepsini yazı içerisinde belirticem sizlere.

 

 

Şirket Tescil Onayı Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

 

Karadağ Ticaret Mahkemesine başvurunuzu yaptıktan sonra en geç 5 gün içerisinde Şirket Tescil Onay belgenizi ve kaşeyi almış olursunuz.Bundan sonra ki aşamada bütün işlemlerinizi kaşe ve onay belgesi ile yapacaksınız.Yapmanız gereken banka hesabı açmak ve vergi dairesine gitmek.Tabi bunu da muhasebeciniz ile birlikte yapacaksınız.Vergi dairesine gittiğinizde sizin için vergi numarası verilecek ve KDV kaydı yapılacak.Tabi aynı zaman sağlık ve emeklilik için kayıt formu doldurulacak.

 

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra yaptığınız iş faaliyetine göre Denetim makamına ve ekonomik işlerden sorumlu belediye yetkilisine gidip bildirimde bulunacaksınız.Eğer yaptığınız  iş ile ilgili özel durumlar varsa onları yerine getirmeniz gerekiyor.Örneğin turizm acentesi açacaksanız bizde ki gibi Acente açma belgesi falan ihtiyacınız olacaktır.Bunları da tamamladığınız da rahatlıkla işiniz başına geçebilirsiniz.Tabi oturum ve çalışma izni aldıktan sonra.

 

 

Oturum ve Çalışma İzni Kaydı Yaptırmak

Şirket kuruluşunuz onaylandıktan sonra Karadağ yabancılar şube müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor.Yanınızda şirket kayıt tescil evrakı, biyometrik fotoğraf ve kaşeyi alın.Tabi bu aşamada muhasebeciniz de yanınızda olacaktır.Bahsedilen 250 Euro ücretin içinde oturma izni alınması da dahil.Orada sizin parmak iziniz alınacak ve imza atacaksınız.En geç 3 hafta içinde  oturum kartınız onaylanmış olur.Yine yabancılar şube müdürlüğünden kartınızı alabilirsiniz veya istediğiniz posta adresine gönderilmesini talep edebilirsiniz.

 

Şirket Kurulduktan Sonra Ödenmesi Gereken Ek Masraflar

 

### Çalıştırdığınız her kişi için, bu kişi sadece siz bile olsanız sağlık sigortası ve vergi ödemeniz gerekir.Asgari ücret 198 Euro. Asgari ücretin %67 si vergi ve sigorta masrafları için her ay ödenecek.

 

### Aylık muhasebe ücreti olarak 50 Euro ödemeniz gerekiyor.

 

### Cironuz yıllık 18 bin Euro nun üzerine ise KDV olarak %21 ödersiniz.18 bin Euro nun altında ise KDV ödemenize gerek yoktur.

 

### Yıllık Kurumlar Vergisi %9 olarak tanımlanmıştır.

 

### Kendi ev kiranızı ve şirket işletme kiranızı bu rakamlara dahil etmiyorum.Sonuçta doğal masraflardır bunlar.Ancak sanal şirket üzerinden devam ederim diyorsanız aylık 40 Euro dan hesaplayabilirsiniz bunu.

 

### Karadağ da şirket kurmak için aynı zamanda İstatistik Kurumuna üye olmanız gerekiyor.Üyelik ücreti sadece 5 Euro’dur.

 

### Eşiniz ve çocuklarınız için oturum izni almak istiyorsanız herkesi şirket ortağı yapmanız gerekiyor.Türkiye de onlar için de aynı evrakları almalısınız.Muhasebeci ise benden her ekstra kişi için 60 Euro talep etti.

 

 

Karadağ da Şirket Kurmanın Avantajları

 

Karadağ da şirket kurmak isteyen herkesin Türkiye den kaçış için bir yol aradığını tahmin ediyorum.Hepimiz bu konuda aynıyız.Öncelikle Karadağ da şirket kurmak Türkiye’ ye göre oldukça avantajlı.Bu avantajları aşağıda size maddeler halinde sıralıycam.Ancak daha önemli olanı yaşam şartları.

Burası Podgorica merkezde bir cadde.Akşamları tıklım tıklım.Kira fiyatları ise 200 Euro dan başlıyor.Karadağ da şirket kurmak isteyenler için en ideal yer Podgorica.Karadağ da şirket kurmak

Burası Podgorica merkezde bir cadde.Akşamları tıklım tıklım.Kira fiyatları ise 200 Euro dan başlıyor.Karadağ da şirket kurmak isteyenler için en ideal yer Podgorica.Karadağ da şirket kurmak

Karadağ da neredeyse her yere gittim.Bütün şehirleri gezdim.Yaşam standartları inanılmaz yüksek bize göre.İnsanları oldukça hoş görülü.Ben yabancıyım Karadağ da iş yapsam sıkıntı yaşar mıyım demeyin.Orada her milletten insan var.İnsanlar çok hoş görülü.Herkes bana dokunmayan yılan bin yaşasın kafasında.Daha detaylı bilgili için Karadağ’da yaşam yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.Günlük hayatla ilgili aklınızdaki bütün soruların cevabını bulmuş olursunuz.Şimdi Karadağ da şirket kurmak ve iş yapmak ile ilgili avantajları sıralayım.

 

***Turizmde dünya üzerinde en hızlı büyüyen ülke.

***Yabancı yatırımcı ile yerli yatırımcı arasında hukuki yönden hiç bir fark yok.

***Devlete ait olan bir araziyi gidip kolaylıkla kiralayabilirsiniz.Kira ücretleri ise inanılmaz düşük.

***Karadağ 2021 yılında AB üyesi ülke olacak.Avrupa Birliğine girdiği zaman diğer Avrupa ülkelerinde serbest dolaşım hakkı kazanmış olursunuz.Yani Schengen vizesi sahibi olmuş olursunuz.

***Ülkede her yıl oturum izninizi yenilemeniz gerekiyor.5 yıl sonunda süresiz olarak oturum izni verilir size.Sonrasında ise vatandaşlık başvuruşu yaparak Karadağ vatandaşı olabilirsiniz.

***Karadağ Avrupa’nın merkezinde yer alan bir ülkedir.Tüm büyük şehirlere uçakla 1-2 saatlik mesafede yer almaktadır.

***Dükkan kiraları Türkiye’ye göre oldukça ucuz bir ülkedir.Podgorica da şehrin merkezinde aylık 300 Euro’ya bir dükkan kiralayabilirsiniz.

***Karadağ da insanlar ticaret yapmaktan hoşlanmıyorlar.Hatta bana bizim insanlarımız biraz tembel diyenler dahi oldu.Bu nedenle ticari yönden oldukça fırsatlar var.

***Karadağ da bürokratik işlemler oldukça kısa sürüyor.Devlet ülkeye yatırım çekmek için kolaylıklar sağlıyor.

***Ülkenin sağlık sistemi çok iyi.

***İşçilik maliyetleri oldukça ucuz bir ülkedir.Asgari ücret güncel olarak 200 Euro dur.Ancak ortalama insanlar 250 Euro ya çalışmaktadır.

***En çok yatırımcı sırasıyla İtalya, Rusya, Avusturya, Norveç, Slovenya ve Macaristan’dan gelmektedir.

***Şirketiniz aktif olsun, iş yapmasanız bile oturum izniniz devam eder.

 

 

Karadağ da İş İmkanları

 

Karadağ da şirket kurmak isteyenler için, öncelikle mükemmel fırsatlar olduğunu belirteyim.İnsanlar gerçekten çalışmayı sevmiyor.Günde sadece 8 saat çalışıp geri kalan vakti kendilerine ayırıyorlar.Yani bir nevi tüketim topluluğu diyebiliriz.Bu nedenle yatırımcıların çoğu yabancı.Devlette bunu bildiği için yabancı yatırımcıya kapılarını sonuna kadar açmış durumda.

 

Not: Karadağ da Ne İş Yapılır başlıklı yazıyı okursanız daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Podgorica ve Niksic Karadağ’ın en kalabalık iki şehri.Bu iki şehirde iş hayatı 4 mevsimde aktif.Budva, Tivat, Bar, Kotor gibi şehirlerde en fazla 4-5 ay iş yapabilirsiniz.Bana göre Karadağ da şirket kurmak için en ideal yer Podgorica.İşletme maliyetleri diğer saydığım yerlere göre çok ucuz.En meşhur caddesi olan Hercegovacka caddesinde kiralar 200 Euro ile 800 Euro arası değişiyor.Bu caddede genelde ya yemek ya da içki üzerine işletmeler bulabilirsiniz.Yemek konusunda ise bizim yanımızdan geçemezler diyebilirim.Aşçılığınız varsa yapabilirim diyorsanız mutlaka tavsiye ederim.Podgorica da sadece 1 tane dönerci gördüm.O da tıklım tıklım.Bir de kar marjını anlatayım size.Etin kilosu 4 Euro Podgorica da.Bir dürüm döner ise 3,5 Euro.Yani hizmet sektörü oldukça kazançlı.

 

Mesela size taksilerden örnek vereyim.Araba fiyatları ve benzin fiyatları bizden ucuz bir ülke.Taksi plakası da bizden ucuz.Ama düşünün taksi ücretleri bizim ülkeye göre 2 misli.Yani burada kazanan taksi şoförü.İşin özeti yaptığınız işin hakkını alıyorsunuz bu ülkede.İnsan emeği gerçekten değerli.

 

İçkili bir mekan mı açacaksınız.Bizdeki gibi öyle evrak derdine girmenize gerek yok.Belediye’ye gidip bildirimde bulunmanız yeterli.Bu nedenle hemen hemen her yerde içki bulabilirsiniz.Normal gazete bayileri bile içki satıyor.Tabi bu konuda tercih size kalmış.

Karadağ’da Şirket Kurulumu İle İlgili Yardımcı Dokümanlar

Aşağıdaki dokümanlara göz atarak Karadağ’da şirket kurulumu için gerekli evraklar ve süreçler hakkında daha detaylı bilgi edinebilir ve size bu süreçte yardımcı olabilecek danışmanlık, tercümanlık vb. alanlarda hizmet veren bazı firmaların bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 

Karadağ da şirket kurmak ile ilgili aklıma gelenleri yazdım size, umarım başlangıç için size bir fikir verebilmişimdir.

 

Karadağ da Yaşamak başlıklı bir yazı oluşturdum.Yeni hazırladığım makaleyi okuyarak, aklınıza takılan sorulara cevap bulabilirsiniz.

 

Karadağ da şirket kurmak

Karadağ da şirket kurmak

 

494 Yorumlar

 1. Mehmet Öcal
   • Evren
    • Barış
     • Sinan
    • Murat Boylu
   • Mehmet aran
   • aslan
   • Ali
  • mehmet başyiğit
  • Ali ışık
   • Burak
  • Abdullah
 2. Emre
   • Hakan sarıaydın
   • Hakan sarıaydın
     • Yaşar
   • ugur yıldırım
   • Mehmet
    • Süleyman Yılmaz
 3. Hüseyin Sönmez
 4. Erol R. Özbey
   • reha
   • Hakan sarıaydın
     • Engin
     • Mustafa
 5. Cihan34
   • Furkan
 6. Emre ÇEVİREN
 7. Cihan34
 8. Kayıhan
  • Murat adın
 9. Murat
 10. Sinan yavuz
 11. Burak GEZ
 12. Doğan
 13. Doğan
 14. Ertan
 15. Yasemin
 16. Deniz
 17. Ömer
   • Dilay
 18. Emre
 19. Yıldırım
 20. Deniz Kayahan
   • Denizci
 21. zeynep
 22. baris tekir
 23. İlkcan
 24. Armut Bey
 25. Mehmet T.
 26. kayhan
 27. ömer yılmaz
 28. İsmail zengin
 29. Şulenur
 30. İsmail kavrulmuş
 31. Ferah
 32. Gökhan ÇAKIR
 33. Hakan
 34. İhsan
 35. Işıl
 36. Ateş Can
 37. Ismail
 38. Suzan
 39. Cihan
 40. sebahattin karahan
 41. Naz
 42. Kazim
   • Hayal
 43. Selçuk caliskan
 44. Hikmet
 45. Tunch
 46. Tarkan
 47. kuzey
   • Kadir özdemir
 48. hakan
 49. mesut
 50. sahin bicer
 51. Şahin Oktay
 52. Selahattin
 53. Can
 54. Evren
 55. Öznur K.
 56. METİN
 57. Arda Yetiş
 58. Hakan
 59. Nihat KIR
 60. İSMAİL
 61. mahir yıldırım
 62. Muge ozlem arslan
 63. Mesut
 64. İbrahim
 65. Kadir
 66. bars
 67. Barış
 68. Tugay Demir
 69. Muzaffer Atioglu
  • Muzaffer Atioglu
 70. Ceycey
 71. Kaan
 72. Houman
 73. ilyas
 74. Selen Corumlu
 75. Ozsny
 76. Melih Yaman
 77. Barış Kocaman
 78. İlknur
   • İlknur
 79. Necip
 80. Hasan
   • Hasan
 81. Ilkay
 82. mustafa
 83. Mert GÜL
 84. Fatih
 85. İlknur
 86. MELİK
 87. Mehmet emin eriglu
 88. Mehmet emin eriglu
 89. Alper
 90. Selma
 91. Soner
   • Soner
 92. Mustafa
 93. Ali Yildırım
 94. Ercan
 95. Havva
 96. Uğur
   • Melih
 97. Sezayi ÇETKİN
 98. Halit Kırbaş
 99. Dilay
 100. Semih Çetin
   • Çağdaş
 101. Murat
 102. tuğba ünal
 103. Güner Yavuzbarut
 104. Murat
   • Vedat
 105. Hakan
 106. Korcan
 107. Abdullah
 108. Fatih Aytek
 109. Murat Şahin
 110. emine
 111. Akın
 112. Sema
 113. Gökhan Bapir
 114. Gokhan
 115. TURHAN AKYÜZ
 116. Serkan
 117. Kenan
 118. SELİM
 119. Batu
 120. Nehir
 121. nurten
 122. mesut
 123. Necati kılınç
 124. zafer
 125. Emrah BAYRİ
 126. cem
 127. KAZIM Oral
 128. Gizli
 129. Hikmet
 130. TOLGAHAN UYGUN
 131. Süleyman
 132. Tetik
 133. Uğur
 134. Rıdvan
 135. Hakan
 136. cem
 137. Zehra A.
 138. Mete
 139. SONER YAZICI
 140. Erdal
 141. devri
 142. Fatih
 143. serkan
   • Zehra A.
   • Murat Uzunyurt
 144. İSMAİL vüneş
 145. Kenan
 146. SERKAN
 147. İSMAİL güneş
 148. Serdar ankan
 149. Fırat
 150. Kenan Kaya
 151. Oğuz
 152. Yücel
 153. emin
 154. Yüksel uçmak
  • Yüksel
 155. tamer
 156. Yasemin
 157. çağrı karaosmanoğlu
 158. murat alagöz
 159. Okan
 160. Murat61
  • Murat61
 161. tansel
  • Yasinkoç
 162. Tansel
 163. Caner
 164. Mehmet celal Öğümsöğütlü
 165. Yusuf hepsen
  • Haktan
 166. berkay
 167. zeynep
 168. Yücel
 169. Cem
 170. Ali ALTINEL
 171. Şenol Açıkalın
 172. mustafa
 173. Muzaffer Altuğ
 174. Emre
 175. ali
 176. Tarık
 177. Berrah Karaalioğlu
 178. MuratB
 179. bilge
 180. Ayşegül
 181. Buğra Yazırlı
   • Buğra Yazırlı
 182. Cuneyt
 183. Arif DURSUN
 184. Erdem D.
 185. Mehmet
 186. Aykut G.
 187. MURAT D.
 188. Sultan Demir
 189. Ihsan Cakir
 190. Ali
 191. Selahattin
 192. Sera
 193. Tülay
 194. Arda
   • Arda
 195. Sinan YUSUFOGLU
 196. Hakan
 197. arkın
 198. Hasan
 199. halil K
 200. Oktay
 201. Hüseyin
   • Kemal
 202. Evren
 203. Kemal
 204. Onur
 205. HakanKurdu
   • Sinan
 206. betul
 207. Hamiyet
 208. Ahmet
 209. cengz
 210. İdris
 211. Sulo
 212. Orhan
  • Hakan
  • Tolgahan Uygun
 213. Aydın
 214. Hakan
 215. Teoman
 216. atilla
 217. ZAFER
 218. Murat
 219. ibrahim

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir