in

Japon Kağıt Katlama Sanatı | Origami Nasıl Yapılır 2020

Origami ile daha önce tanışmamış olabilirsiniz.Ancak makalemizi okuduğunuzda Origami ile ilgili çok yaratıcı fikirlere sahip olacağınıza eminiz.Japon kağıt katlama sanatı olan origami yaklaşık 2 bin yıldır icra edilmektedir.Makas ve yapıştırıcı kullanılmadan çeşitli şekiller yapılır.Aynı zamanda zeka geliştirici özelliği bulunmaktadır.Peki Origami ile Nasıl Para Kazanabilirim diyorsanız yazımızı okumaya devam edin.Türkiye de henüz denenmemiş olan bir para kazanma yöntemidir.

Japon Kağıt Katlama Sanatı Origami
Japon Kağıt Katlama Sanatı Origami

Size nasıl para kazanacağınızdan bahsetmeden önce Japon kağıt katlama sanatı olan Origami’nin tarihçesinden bahsedelim.İlk olarak Çinliler tarafından geliştirilmiş bir sanattır.Daha sonraları ise Japon Budist Rahipler bu sanat ile uğraşmaya devam etmiştir.Hediye paketleme, zeka geliştirme ve eğlence olarak uğraşılmıştır.Tabi 1970’lere gelindiğinde hem Avrupa da hem de Uzak Doğu da geniş kitlelere yayılmıştır.Hakkında kitap dahi çıkmıştır.1900’lü yıllara gelindiğinde ise Japonya da okullarda ders olarak zeka geliştirmede kullanılmıştır.Şimdi Japon kağıt katlama sanatı olan origami ile nasıl para kazanılır ona geçelim.

 

Okuyunuz: Evde Sabun Nasıl Yapılır

Japon Kağıt Katlama Sanatı

Kağıt Katlama Sanatı
Kağıt Katlama Sanatı

Bu çok iddaalı bir başlık biliyoruz.Ancak sizde araştırma yaptığınızda size bahsedeceğimiz yöntem ile ülkemizde para kazanan kimsenin olmadığını fark edeceksiniz.Yurt dışında Japon kağıt katlama sanatı ile para kazanan insanların örneklerini de paylaşacağız sizinle.Ama öncelikle yöntemlerden bahsedelim.

 

Kağıt Katlayarak Para Kazanmak 

Japon Kağıt Katlama Sanatı
Japon Kağıt Katlama Sanatı

Evet istediğiniz kadar yaratıcı şekiller yapın, ancak bu katlanmış kağıtları kimseye kolay kolay satamazsınız.Yurt dışı satış sitelerinde katlanmış kağıtları satarak para kazanan insanlar var.Tabi o sitelerde satış yaparak sizde para kazanabilirsiniz.Ya da bizim e-ticaret siteleri de buna dahil.Ama çok fazla para kazanamazsınız.

 

Origami sanatında önemli olan yaratıcı şekilleri kullanmaktır.Evet Japon Kağıt Katlama Sanatı olan origami ile kağıttan para kazanamazsınız.Ancak kağıt yerine farklı materyaller kullanırsanız Türkiye de ilk olursunuz.Farklı materyaller kullanılarak Türkiye de yapılmış ve satışa sunulmuş origami tasarımları yok.Bu aşamada ilk olmak için yapabilecekleriniz aşağıda listelenmiştir.

Okuyunuz: Evde Para Kazandıran işler

Origami Mobilya Tasarımları

Japon Kağıt Katlama Sanatı Olan Origami ile Yapılmış Mobilya Tasarımı
Japon Kağıt Katlama Sanatı Olan Origami ile Yapılmış Mobilya Tasarımı

Artık yeni bir şey icat etmek zor.İcat edilebilen her şey yapıldı diyebiliriz.Bu konuda herkes hem fikir.Artık tasarımlar önemli rol oynamakta.Mobilya üretimi konusunda ülkemiz ilk sıralarda yer almaktadır.Ancak tasarım yönünden son sıralarda diyebiliriz.Yurt dışında Origami tasarımları ile oluşturulmuş mobilyalar, çok iyi satış rakamlarına sahiptir.Bu tasarımları inceleyerek sizde gerçekten ülkemizde fark yaratabilirsiniz.

 

Mobilya üretiminden anlamanız önemli değil.Yeter ki prototip tasarımı siz oluşturun.Üretim için ise fason bir marangoz atölyesi ile anlaşabilirsiniz.Emin olun fason çalışmak için can atan mobilya üreticileri var.Siz ilk olarak yaptığınız prototip tasarımı e-ticaret sitelerine koyun.Daha sonra ise gelen her siparişi fason üreticinize iletin.Ürünleri müşterinize gönderin ve tahsilatını yapın.

Üretim Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizi okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Origami Bijuteri Ürünleri Tasarlamak

 

Origami ile yapılmış kolye tasarımları
Origami ile yapılmış kolye tasarımları

Bir Bijuteri mağazasına girdiğinizde ürünlerin birbirine ne kadar çok benzediğini fark edeceksiniz.Yıllardır değişen bir şey yok.Taşlı tasarımlar, reçine doldurma takılar ya da ip ile oluşturulmuş bileklikler.Tüketiciler artık bu tasarımlara doydu diyebiliriz.Bu alanda öncü olmak için, müşterinin gördüğü anda talip olacağı ürünler üretmelisiniz.

 

Origami alanında yapılmış kolye tasarım yok.Yapımı ise zor değil.İngiltere origami ile 1700 yılında tanışmıştır ve o yıllar Japon kağıt katlama sanatını geliştirmeye başlamıştır.Ancak biz yani Türkiye bu konuda henüz çok yeni.Gelişme konusunda ise kapalıyız diyebiliriz.

 

Takı tasarım konusunda yapacağınız origamik tasarımlar ile bu alanda ülkemizde ilk olabilirsiniz.Mobilya örneğinde bahsettiğimiz gibi anlamanız şart değil.Yeter ki prototip bir ürüne sahip olun.Onu dahi yapamazsanız yurt dışı sitelerinden araştırın ve resmini alın.Resimde yer alan ürünün aynısını kolaylıkla bir bijuteri atölyesine yaptırabilirsiniz.Satış ve pazarlama kısmı ise sizin elinizde.

 

Origami Tasarımlarından Heykel Yapımı

Origami ile yapılmış heykel tasarımları
Origami ile yapılmış heykel tasarımları

Yurt dışında oldukça fazla rastlayabileceğiniz heykelciklerdir.Hatta tarihi eser olarak yer alan origami heykel tasarımları da yer almaktadır.Ülkemizde ise bir zamanlar Ucube denen Kars’ta ki heykel origami tasarımına en yakın olan heykeldir.Bu konuda yeteneğinizin olması gerekiyor.Yetenekten ziyade bilgi.Kendinizi heykelcilik alanında yetiştirmek istiyorsanız Japon kağıt katlama sanatı olan origami tasarımlarıyla oluşturulmuş heykellerden para kazanabilirsiniz.

 

Tabi bir diğer durum da çok büyük heykeller yapacaksınız diye bir kural yok.Masa üstü heykel tasarımları da yapabilirsiniz.Sokakta seyyar olarak satılan alçı tasarımlarına mutlaka denk gelmişsiniz.Sanatsal olarak alçı tasarımları basittir ve artık satışı zordur.Ancak origami ile birleştirdiğiniz zaman bu işi kolaylaştırabilirsiniz.

Not: Türkiye de Denenmemiş İş Fikirleri başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Origami İle Tekstil Tasarımı Yapmak

Origami ile yapılmış tekstil tasarımları
Origami ile yapılmış tekstil tasarımları

Tekstil alanında ülkemiz dünyada ilk sıralarda yer almaktadır.Elinizde bir tasarım bulunduğu zaman, seri üretim seçeneğiniz oldukça fazladır.Yani fason veya prototip üretimini kolaylıkla yaptırabilirsiniz.Origami tekstil tasarımları ise dünyada ilk 1967 yılında Scott Paper Company tarafından yapılmıştır.Tabi burada ki kıyafetler kağıt benzeri kumaş ile oluşturulmuştur.Günümüzde ise moda defilelerinde bu tarz tasarımlar görebilirsiniz.

 

Bu konuda hem baskı hem de kumaş kesim alanında bir boşluk bulunmaktadır.Elbise belki çok büyük boyutlu bir iş gibi gelebilir size.Ancak origami ile yapılmış cüzdan, kemer ve atkı gibi ürünler dahi bulabilirsiniz.Bunların örnekleri oldukça fazla.Tabi yurt dışında.

 

Origami İle Çicek Tasarımı Yapmak

Origami ile yapılmış çiçek tasarımları
Origami ile yapılmış çiçek tasarımları

Origami ile çiçek tasarımlarını yukarıdaki tasarım çeşitlerine göre daha kolay yapabilirsiniz.Üstelik çiçek tasarımlarında kağıt kullanarak da para kazanabilirsiniz.Tabi kullandığınız kağıtların özelliği olması gerekiyor.Etsy site üzerinde Japon kağıt katlama sanatı olan origami ile oluşturulmuş çiçek satışlarını görebilirsiniz.Kağıttan yapılmış 900 dolar olan çiçekler dahi vardır.

 

Origami çiçek tasarımları ile para kazanmak için bilgi sahibi olmanız şart.Oldukça detaylı bir işçilik gerekli.Ancak emin olun emeğinizin karşılığını alabileceğiniz bir tasarımdır.Özellikle düğünlerde davetiye tarzında bu çiçekler talep edilmektedir.Origami eğitimi konusunda ise İsmek üzerinden kurs alabilirsiniz.

İlgili Makale: Evde Üretilip Satılabilecek Ürünler

Para ile Yapılan Origami Tasarımları

Para ile yapılmış origami tasarımları
Para ile yapılmış origami tasarımları

İlk olarak İngiliz şair  Percy Bysshe Shelly tarafından yapılmış tasarımlardır.Kağıt para ile küçük tekne tasarımları yapmıştır.Günümüzde ise dolar ile yapılan tasarımlar oldukça modadır.Değeri ise yapılan kağıt paranın üzerinde yazan miktara göre değişmektedir.Bu tasarımları özel olarak biriktiren koleksiyonerler vardır.

 

Peki neden kağıt para ile origami sanatı diye sorabilirsiniz.İlk olarak en değerli ve kaliteli olan kağıt, banknotlardır.Tabi bir de koleksiyonunu yapmaya değer olmasıdır.Bu alanda yapılmış tasarımları pinterest üzerinden inceleyebilirsiniz.

 

Origami ile Telefon Kılıf Tasarımı Yapmak

Origami telefon kılıf tasarımları
Origami telefon kılıf tasarımları

Özellikle ipadler ve iphone’lar için yapılmış örneklere rastlayabilirsiniz.Tüketici kitlesi oldukça fazla.Yurt dışı satış sitesi olan Amazon üzerinden satış rakamlarını da inceleyebilirisiniz.Ülkemizde ise bu tasarımları bulmanız diğer örneklerde olduğu gibi zor.Eğer bu tarz bir tasarım yapabilirseniz siz de çok iyi satış rakamları yakalayabilirsiniz.Dikkat ettiyseniz çoğu telefon kapak tasarımları birbirinin devamı niteliğinde.Farklılık yok yani.Siz ise origami tasarım ile sektöre farklı bir bakış açısı katabilirsiniz.

 

Origami Türleri Nelerdir?

Japon kağıt katlama sanatı olan origami ile para kazanamanızı sağlayacak olan yöntemlerden yukarıda bahsettik size.Bu konuda detaylı düşünerek siz de farklı fikirler üretebilirsiniz.Hatta bu fikirleri yorumlar bölümünden paylaşmanız bizi mutlu edecektir.Yukarıda ki iş fikirlerini yürütebilmeniz için aşağıdaki origami türlerini mutlaka bilmeniz gerekiyor.

a)Klasik Origami Sanatı

Geleneksel olarak ilk çıkan origami sanatı türüdür.Tek bir kağıt ile yapılan katlamadır.Bu origami türünde yapıştıma veya makas kullanılmaz.Genellikle basit tasarımlar yapılır.Hayvan modelleri, çiçek tasarımları ve tekne gibi.

 

b)Multi, Modüler, Paraçalı Origami Sanatı

Birden fazla aynı ebatlara sahip kağıtlar ile yapılan tasarımlardır.Japon kağıt katlama sanatı olan origaminin 3 boyutlu tasarımları için bu yöntem kullanılır.Kağıtlar arasında ekleme çıkarma kolaylıkla yapılabilir.Bu ekleme çıkarma ile farklı şekiller oluşturulur.Tabi oluşturulan şekillerin çokluğu sanatın kalitesini ortaya çıkartır.

 

c)Islak Katlama Origami Sanatı

Kağıtlar daha kolay şekil alsın diye ıslatılır.Ondan sonra istenilen şekil verilir.Bu sayede daha kolay tasarımlar yapılabilir.Kuruduktan sonra ise sergilenmeye başlanır.

 

d)Kumaş Origami Katlama Sanatı

Genelde mutfak eşyaları için yapılan origami sanatıdır.Yemek masalarında görmüş olduğunuz peçetelerin katlanma şekli tamamen origamiktir.Daha lüks yemek masalarında, farklı tasarımlar ile karşılaşabilirsiniz.Origami ile tarihte ilk zenginler ilgilenmekteydi.Yemeklerde peçete katlama olayının onlardan geldiği söylenmektedir.

 

e)Krigami Sanatı

Japon kağıt katlama sanatı olan origami ile Krigami arasındaki bağlantı biraz tartışmalıdır.Krigami de makas ve yapıştırıcı kullanılır.Özellikle mimari ve 3 boyutlu tasarımlarda krigamiden yararlanılır.

 

Origami Sanatının Modern Temsilcileri

Origami Sanatçılarından Ross Symons
Origami Sanatçılarından Ross Symons

Origami ile ciddi anlamda para kazanan ve sergiler açan sanatçılar vardır.Bunlardan en bilineni Ross Symons. Ross normalde profesyonel bir web tasarımcısıdır.2002 yılında origami ile tanışarak tamamen bu sanat dalına yönelmiştir.Sergiler ve projeler oluşturarak para kazanmaktadır.Aynı zamanda 365 isimli bir sergi oluşturmuştur.365 gün boyunca her gün origamik bir eser yapmıştır.Yaptığı eserleri güncel olarak instagram üzerinden paylaşmıştır.

 

Diğer origami sanatçıları ise sırasıyla Sipho Mabona, Jun Mitani, Robert Lang, Jo Nakashima, Alma Haser, Jacop Hashimoto v.b.Bu sanatçıların adlarını google görsellerde aratarak eserlerine ulaşabilirsiniz.

 

Origami Tasarımlarını Nasıl Pazarlayabilirsiniz?

Yaptığınız origami tasarımları konusunda kendinize güveniyorsanız ilk olarak İnstagram üzerinden kendinizi tanıtmaya başlayabilirsiniz.Kendinizi tanıttıktan sonra ise sergilere ve fuarlara katılmaya başlayın.Oradaki insanların sanatınıza olan ilgisi sizin para kazanmanızı sağlayacaktır.Tabi direk olarak satış olamayacaktır.

 

Size özel sipariş verenler ya da eğitim talep edenler kaşınıza çıkacak.Yeter ki beğenilen sanat ürünleri oluşturun.Ürünlerinizi ise N11, Gittigidiyor, Zet, Etsy, Ebay, Amazon,Sahibinden gibi sitelerde satmaya başlayabilirsiniz.Aynı anda birden çok sitede satış yapmanız başarı şansınızı arttıracaktır.

 

Origami İle Kağıt Katlayarak Yapabileceğiniz Tasarımlar

Japon Kağıt Katlama Sanatı Olan Origami İle Kağıttan Kuğu Yapımı
Japon Kağıt Katlama Sanatı Olan Origami İle Kağıttan Kuğu Yapımı
  • Kağıttan Kuğu Yapımı
  • Kağıttan Kelebek Yapımı
  • Kağıttan Çiçek Yapımı
  • 3d Origami Şekilleri
  • Origami At Yapımı
  • Origami Turna Kuşu Yapımı
  • Origami T-shirt yapımı
  • Origami Köpek Yapımı v.b

Evde Yapılabilecek Hobiler Kolay Tasarımlar

kaynak: nippon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

oto yıkama açmak

Oto Yıkama Açmak | Oto Yıkama Açma Maliyeti 2021

Bitcoin ile Nasıl Para Kazanılır 2021 | Resimli ve Detaylı Anlatım