Yurtdışında Çalışma İmkanı Olan Meslekler 2022

Yurtdışında çalışma imkanı olan meslekler

Ülkemizde gerek ekonomik gerek sosyal imkansızlıklar ve sorunlar yüzünden son yıllarda yurt dışında çalışmak isteyen vatandaşlarımızın sayısı arttı. Her geçen gün de artan bu sayı ve sizden gelen istekleri de göze alarak bu makalemizde yurt dışında çalışma imkanı olan meslekler, yurt dışında çalışmanıza olanak sağlayacak yöntemlerden bahsettik. Bu geniş yazımızı sonuna kadar okuyan her okurumuz eminiz ki kendine uygun bir yurt dışı seçeneği bulacak.

Yurt Dışında Çalışma İmkanı Olan Meslekler Listesi

Yurtdışında Çalışmak
Yurt dışında Çalışmak

Günümüz global iş dünyası sürekli olarak değişmekte ve gelişmekte. Buna bağlı olarak da dünyanın dört bir yanında her yıl yeni iş imkanları doğmakta, bazı meslek kollarına ihtiyaç duyulmakta ve bazı meslek kollarına olan ihtiyaç bitmektedir. Bu sebeple yurt dışında çalışma imkanı olan meslekler arayan okurlarımızın her zaman tetikte olması, global piyasayı kendi imkanları çerçevesinde araştırması gerekmektedir. Yaptığımız araştırmalara göre ise son yılların yurt dışında çalışmak için en büyük fırsatları aşağıdaki gibidir.

Doktorluk

Doktorluk veya genel adıyla tıp dalı her zaman yurt dışında çalışma imkanı olan meslekler arasındadır. Dünya çapında birçok ülkenin hızlı bir şekilde yaş ortalaması yükselmektedir. Bunun anlamı ise yaşlı nüfusun daha uzun yaşadığı ama genç nüfusun çocuk yapma oranının düşmesidir. Sağlık alanında ihtiyacı çok olan yaşlı nüfusun arttığı ve her sene daha az insanın doktor olduğu ülkelerde ise haliyle yurt dışından gelen doktorlara ihtiyaç artmaktadır.

Son yıllarda yurt dışından doktora ihtiyaç duyan, yani tıpçılarımızın yurt dışında çalışmak için imkan bulabileceği ülkelerin başında ise Avusturya, İngiltere, Belçika, Almanya, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri gelmektedir.

Diş Hekimliği

Diş hekimliği de doktorluk ile yurt dışı olarak aynı imkanlara sahip olan bir meslek koludur. Diş sağlığı her geçen gün Dünya çapında daha çok ilgi görmekte ve bazı ülkelerde diş hekimlerine olan ihtiyaç ise devasa boyutlara varmaktadır.

Diş hekimlerine ihtiyaç duyan en büyük iki ülke büyük nüfuslarıyla Çin ve Hindistan’dır. Bu ülkelerin ardından yaşlanan nüfusu ile Finlandiya gibi Kuzey Avrupa ülkelerinin de diş hekimi açığı olduğu bilinmektedir.

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği hepimizin tahmin edebileceği üzere her ülke tarafından rağbet duyulan bir meslek koludur. Beyin göçünün en sık yaşandığı meslek kolu olarak bilinir. Amerika, İngiltere, Avusturya, Avusturalya, Yeni Zelanda gibi ülkelerde her zaman başarılı bilgisayar mühendisleri için yer vardır.

Aşçılık

Aşçılık açıklamaya gerek duymayan bir meslek koludur. Başarılı, kendini kanıtlamış aşçılara Dünya çapında her yerde ihtiyaç duyulmaktadır. Uluslararası geçerliliği olan ülkemizde alınması kolay aşçılık sertifikalarının da varlığı ile ülkemizden aşçı olarak başka ülkelere çalışmaya gitmek çok kolaydır.

İnşaat Mühendisliği

İnşaat mühendisliği yurt dışında çalışma imkanına en kolay sahip olan mesleklerin başında yer almaktadır. Ülkemizin inşaat konusunda Dünya’da öncü olduğu da göz önüne alınır ise her yıl ülkemizden başka ülkelere çeşitli projelerde çalışmaya giden binlerce mühendislerimizin neden tercih edildikleri anlaşılabilir.

Günümüzde genellikle Arap yarım adasından ülkeler Türk mühendislerine rağbet göstermektedir. Başta Suudi Arabistan olmak üzere Irak, İran, Katar gibi ülkeler her yıl binlerce Türk mühendise ev sahipliği yapmakta.

Enerji Mühendisliği

Dünya’nın kesişim noktasında bulunan ülkemiz jeopolitik konumu nedeniyle her türden enerji seçeneğine ev sahipliği yapmaktadır. Bu durum ise ülkemizde okuyan enerji mühendislerinin her türlü enerji seçeneğinde deneyim sahibi olmalarına yol açmakta. Gerek güneş enerjisinden gerek petrole gerek rüzgârdan gerek doğal gaza kadar enerji mühendislerimiz Dünya ortalamalarına göre çok daha farklı alanlarda tecrübe sahibi olabilmekte.

Bu sebeple başta Avusturya, Singapur, Rusya, İngiltere, Macaristan, Suudi Arabistan gibi pek çok bize yakın ülke enerji mühendislerimize büyük imkanlar tanımaktadır.

Muhasebecilik

Muhasebecilik belki de listemizde ki en şaşırtıcı meslek olabilir. Yurt dışında çalışma imkanı olan meslekler arasında olmasına şaşıracağımız bu meslek aslında uygun koşullar aslında en çok tercih edilen mesleklerden biri olabilir. Muhasebeciliğin sizleri sürpriz bir şekilde yurt dışına gönderme ihtimalinin altında ise sosyolojik ve psikolojik sebepler yatmaktadır. Bu sebep ise krizden çıkmış halkların hissetmek istediği ekonomik stabilite isteğidir.

Global çapta yapılan araştırmalar bizlere göstermiştir ki krizden çıkan ülkelerin hepsinde muhasebe dallarında çalışan insan sayısında bir artış gözlenmektedir. İnsanlar ve şirketler ekonomik kargaşadan çıktıktan sonraki yıllarda muhasebe mesleğine ilgi ve ihtiyaç duymaktadır. Geçen yıllarda krizden çıkan komşumuz Yunanistan’ın ülkesine aldığı binlerce yabancı muhasebeci ise buna en yakın zamanda gördüğümüz örnektir.

Endüstri Mühendisliği

Geçmişten günümüze endüstri mühendisliği her zaman yurt dışında çalışma imkanı olan meslekler arasında kendine yer edinmiştir. Globalleşen iş dünyası ile artık rekabetin dünya çapında olduğunu fark eden her meslek kolu, her şirket kendini geliştirmek için çabalamaya başlamıştır. Günümüzde şirketler her daim kendilerini nasıl daha efektif, nasıl daha verimli hale getirebileceklerini düşünmektedirler. Bu durum ise kendini kanıtlamış bir endüstri mühendisinin istediği her kıtada iş bulabilmesinin önünü açmaktadır.

Son yıllarda endüstri mühendislerine ihtiyacı olan ülkeler arasında ise Avusturalya, Belçika, Yeni Zelanda, İrlanda, Norveç, Singapur, Güney Afrika, İspanya ve İngiltere dikkat çekmektedir.

Okuyunuz: En Kolay iş Bulabilen Meslekler Listesi

Çok Uluslu Şirketlerde Çalışmak

Bazen yurt dışında çalışma imkanı olan meslekler çok yakınımızda olduğu halde fark edemeyebiliriz. Bu durumların başında ise Türkiye içerisinde çok uluslu şirketlerden birinde çalışmak gelmektedir.

Birden çok ülkede etkin olan uluslararası şirketler her zaman daha başarısız olan şirketlerine, yetkin ve başarılı çalışan gönderme arayışları içerisindedir. Yani Türkiye şubesinde başarılı olarak kendinizi gösterdiğiniz şirkette yurt dışı pozisyonlarda çalışabilirsiniz.

Yeterli derecede başarılı ve yabancı dil bilginiz uygun ise başka ülkelerdeki şubelerde açıklar varsa transferinizin gerçekleşme olasılığı sandığınızdan çok daha yüksektir.

Okuyunuz: Cruise Gemilerinde Nasıl İş Bulunur

Yurt Dışı Çalışma Programları

Yurtdışında çalışma imkanı olan meslekler
Yurt dışında çalışma imkanı olan meslekler

Yurt dışında çalışmanın yolu her zaman bir lisans diplomasından geçmeyebilir. Dünya çapında birçok çalışma programı bir lisans programı diploması sahibi olmadan sizleri arasına katabilir.

Örneğin Workaway programı ile Dünya’nın çeşitli yerlerinde size uygun olan işler için başvuru yapabilirsiniz. Yetimhaneler, çiftlikler, yoga kampları gibi çeşitli alanlarda, çeşitli ülkelerde çalışabilirsiniz.

Veya WWOOFing programı ile yine Dünya’nın dört bir köşesinde ki organik çiftlikler de çalışabilir. Bir yandan toprak ile haşır neşir olurken boş günlerinizde de ülkeyi gezebilirsiniz.

Konaklama ve yiyecek imkanlarının sağlandığı bu ve benzeri onlarca yurt dışı çalışma programı son yıllarda ülkemizde giderek yaygınlaşmakta olan bir seçenektir. Hem başka kültürleri tanıma imkânı veren hem de para kazanmaya imkân sağlayan bu projelerin gelecek günlerde daha da çok tercih edileceği göze alınır ise erkenden bu projelerden birine başvurmayı sizlere öneririz.

Beden İşçisi

Yurt dışında çalışma imkanı olan meslekler arasında beden işçiliği her zaman geçerliliğini koruyan bir seçenektir. Birçok zengin ülke daha uygun, daha düşük maaşlar için kendilerinden ekonomik olarak daha kötü ülkelerden işçi çalıştırmayı seçmekte. Yurt dışında inşaat işçiliği, fabrika işçiliği, tarım işçiliği gibi seçenekler diplomasız okurlarımız için her zaman açık kalacak seçeneklerin başında gelmektedir.

Birçok gelişmiş ülkenin giderek yaşlanan nüfusu ve düşüşte olan doğum oranlarını dikkate alırsak yurt dışında beden işçiliğinin, gelecekte daha birçok ülke de aranan bir iş kolu olacağını da görebiliriz.

Okuyunuz: Yurtdışında Yaşamak İçin Gerekli Şartlar

Yurt Dışında Kendi İşini Kurmak

yurtdışında çalışma
yurtdışında çalışma

Birçok kişinin atladığı diğer bir seçenek ise yurt dışında kendi mesleğini kurmaktır. Ülkemizin başta İngiltere olmak üzere birçok ülke ile iş kurmak üzerine yaptığı uluslararası anlaşmalar bulunmaktadır.

Örneğin İngiltere’ye 1 yıllık çalışma izni almak, bir iş kurma garantisi verirseniz çok kolaydır. İş planlarınızı, bankada bu iş için kuracağınız maddi güvencenizi göstermeniz durumunda 1 yıllık çalışma iznini kolayca alabilirsiniz.

1 yıllık iş izniniz boyunca bir iş kurup, o işinizin vergilerini ödeyerek işinizi büyüttüğünüzü kanıtlamanız durumunda ise İngiltere’den 3 yıllık iş izninizi uzatabilirsiniz. Önünüzdeki 3 yıl boyunca da işinizin geliştiğini, büyüdüğünü İngiltere’ye belgelerle kanıtlamanız durumunda ise sınırsız çalışma izni almaya hak kazanırsınız. İngiltere’de çalıştığınız 4 yıl boyunca yurt dışında 450 günden fazla kalmamış olmanız koşulu ile sınırsız çalışma izni alabilirsiniz. Sınırsız çalışma izniniz ile 1 yıl daha İngiltere’de işinizi devam ettirir ve 5 yıllık çalışma süresine ulaşırsanız, bu sefer İngiliz vatandaşlığına başvurma hakkını elde etmiş olursunuz. Sadece İngiltere üstünden gösterdiğimiz bu örnek Dünya’da ki birçok ülke için uygulanabilir. Belirli bir süre başvurduğunuz ülkeye vergi ödeyerek katkı sağlamanız durumunda o ülkelerin vatandaşı olma hakkına sahip olarak yurt dışında kendinize bir hayat kurabilirsiniz.

Yurt dışında çalışma imkanı olan meslekler başlıklı yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top