in

Yurtdışında Yaşamak için Gerekli Şartlar | En ideal Ülke 2021

Dünya üzerinde yaşamaya değer pek çok ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerin yaşam standartları da diğer ülkelere göre farklılık gösterebilmektedir. Kişiler daha iyi bir yaşam arzusu ile göç edebilecekleri ülke arayışına girmektedir. Elbette yurtdışında yaşamak için gerekli şartlar  oluşturulması gerekmektedir. Yurtdışında yaşayabilmek için oluşturulması gereken ana şartları sizler için bu yazımızda detaylıca inceledik.

Yurtdışında yaşamak için gerekli şartlar
Yurtdışında yaşamak için gerekli şartlar

Kişiler belli nedenlerden dolayı kendi ülkelerinden farklı ülkelere göç etme talebinde bulunabilmektedir. Göç etme nedenleri arasında ise; coğrafi konum, iklim, kişi başına düşen milli gelir ya da kıtlık gibi nedenler yer alabilmektedir. Gelirlerin giderleri yeterince karşılayamaması gibi sebepler de yine göç etme sebepleri arasında yer almaktadır.

Okuyunuz: Karadağ’a Nasıl Yerleşilir

Yurtdışında Yaşamak için Gerekli Şartlar

Yurtdışında yaşamak için öncelikli olarak oturma iznine sahip olmak gerekmektedir. Oturma iznine sahip olabilmek için gerekli olan prosedürler ise ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle ülkeye öncelikle çalışma ya da eğitim vizesi ile giriş yapmak ve sonrasında gerekli başvuruları gerçekleştirmek gerekmektedir.

Yurtdışı iş olanakları
Yurtdışı iş olanakları

Öğrenci vizesi ile ülkeye giriş yapan kişiler eğitim süreleri boyunca çalışma müsaadesi alabilmektedir. Çalışma müsaadesi alan ve üniversiteden mezun olduktan sonra ülkede kalmak isteyen kişiler kalıcı oturma izni başvurusu yapabilmektedir. Kalıcı oturma izni süreleri ülkelere göre farklılık göstermektedir.

 

Çalışma vizesi alarak seçmiş oldukları ülkeye giriş yapan kişiler şirketler arası yazışmaları gerçekleştirdikten sonra, çalışacakları süre için geçici oturma iznine sahip olmaktadır. Yine ülkeler arası prosedürlere göre aynı iş yerinde belli bir süre çalışan kişilere oturma izni verilmektedir. Kişilerin oturma izni başvurularını ülkede bulunan kolluk kuvvetlerine gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Yurtdışında yaşamak için gerekli şartlar arasında bir diğer önemli nokta göç edilen ülkenin vatandaşlık hakkının kazanılmasıdır. Farklı bir ülkenin vatandaşlığına geçiş yapabilmek için belli prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Okuyunuz: Karadağ’da Nasıl Şirket Kurulur

Yurtdışı İş Olanakları

Yurtdışında yaşamak ve hayatının kalan kısmını göç ettiği ülkede devam ettirmek isteyen kişiler için pek çok iş imkanı bulunmaktadır. Özellikle Türkiye’den herhangi bir ülkeye çalışmak amacı ile gitmek isteyen kişiler İŞKUR aracılığı ile ilan takibi sağlayabilmektedir. Bunların yanında yabancı kariyer siteleri, çalışılan şirketlerin insan kaynakları ve sosyal medya aracılığı ile pek çok iş imkanı oluşturulabilmektedir. Dünya genelinde ilgi gören ve işçi arayışı bulunan sektörler ülkelere göre aşağıda yer almaktadır.

 

Türki Cumhuriyetler, Rusya ve Arap ülkeleri bünyesinde inşaat sektöründe pek çok kişi istihdam ettirilebilmektedir. Yine Türki Cumhuriyetler ve Rusya perakende sektöründe personel arayışına sıklıkla gitmektedir.

Çin hem üretim hem de ihracat alanında sektörlerde istihdam ettirebileceği personel arayışına girmektedir.
Orta Doğu ve Avrupa ülkeleri hızlı tüketim sektöründe sürekli olarak personel aramaktadır.

Avrupa ülkeleri bankacılık ve finans alanında hem Türklere hem de yabancı personellere pek çok alanda iş imkanı sunmaktadır.

BBC’nin yapmış olduğu araştırmalara göre Avusturya, Hong Kong, Almanya, Yeni Zelanda ve İngiltere yoğun olarak makine mühendisi aramaktadır. Ülkelere göre istihdam edilecek meslek grupları aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Slovenya, Hindistan, Almanya, Danimarka ve Finlandiya ülkelerinde ciddi bir doktor açığı bulunmaktadır.
Çek Cumhuriyeti, Almanya, Güney Afrika, İngiltere ve Avusturya inşaat mühendisliği alanında personel arayışındadır.

İrlanda, Fransa, Finlandiya, Danimarka ve İsveç’te ciddi anlamda muhasebeci eksikliği bulunmaktadır.
Brezilya, İsviçre, Avustralya ve İsveç’te ise elektrik mühendisi eksiği bulunmaktadır.

 

Yurtdışında yaşamak için gerekli şartlar yanı sıra kişiler hangi alanlarda iş bulmaları gerektiği konusunda büyük kararsızlık yaşamaktadır. İş arayışında olan pek çok kişi yukarıdaki iş açıklarını değerlendirmeye alarak ülkelere çalışmak amacı ile giriş yapabilmektedir.

 

Yurtdışında Çalışmak İçin Yapılması Gerekenler

Yurtdışında yaşamak için gerekli şartlar
Yurtdışında yaşamak için gerekli şartlar

Yurtdışında çalışmak isteyen kişilerin belli prosedürleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu belgeler hemen hemen tüm ülkeler için aynı standartlarda belirlenmektedir. Öncelikli olarak çalışma vizesi başvurusu gerçekleştirilmeli ve seçimi yapılan ülkede çalışılacak olan şirketten davet mektubu talep edilmelidir. Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelere çalışmak için başvuru yapacak kişilerin çalışma vizesi almaları zorunlu tutulmaktadır. Bir Avrupa Birliği ülkesinden başka bir Avrupa Birliği ülkesine çalışmak amacı ile gidecek olan kişilerin temin etmesi gereken evraklar farklılık gösterebilmektedir.

 

 • Çalışma vizesi alabilmek için gerekli olan evraklar aşağıda sırası ile yer almaktadır.
 • Kişilerin 6 ay geçerliliği bulunan ve en az 2 sayfası boş olan bir pasaportu bulunması gerekmektedir.
 • 2 adet biometrik fotoğraf ibraz edilmesi gereken evraklar arasında yer almaktadır.
 • Yurtdışında yaşamak için gerekli şartlar arasında bir diğer önemli husus özel bir sağlık sigortası yaptırılması gerektiğidir.
 • Yurtdışında çalışılacak olan ülkede bulunan şirket tarafından gönderilen davet mektubu vize başvuru evrakları arasında yer almalıdır.
 • Vize başvuru formu, son 6 aya ait sigorta dökümü, son 6 aya ait maaş bordrosu, kredi kartı ve banka kartı fotokopileri ile banka hesap cüzdanları fotokopisi konsolosluklara ibraz edilmelidir.
 • Bu evrakları tamamlayan ve ilgili ülkenin konsolosluğuna teslim eden kişilerin vize sonuçları en geç 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Eksik evrak nedeni ile reddedilen başvurulara itiraz süresi ise 2 haftadır.

Okuyunuz: Yurtdışında İngilizce Öğrenmenin En Ucuz Yolu

Yurtdışında Çalışma Programları

Yurtdışı çalışma programları
Yurtdışı çalışma programları

Yurtdışında yaşamak için gerekli şartlar nelerdir? Sorusunu soran kişiler aynı zamanda yurtdışında çalışma programları ile alakalı detaylı bilgi sahibi olmak da istemektedir. Yurtdışında çalışabilmek için pek çok kariyer şirketi detaylı hizmet sunmaktadır. Kişilerin öğrenim seviyesine, yabancı dil bilgisine ve sertifikalarına göre programlar değişiklik göstermektedir. Herhangi bir çalışma programına dahil olmak isteyen kişiler yaşadıkları ilde bulunan kariyer şirketlerine başvuruda bulunarak detaylı bilgi edinebilmektedir. Genel anlamda yurtdışında çalışmak için gerekli olan şartlar aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 

Kişilerin üniversite mezunu olması gerekli değildir; ancak bir lisans diploması sahibi olmak kişilere büyük avantaj sağlamaktadır.

İngiltere, Amerika ya da İrlanda gibi ülkelerde çalışabilmek için IELTS sınavından en az 6.5 skor elde etmiş olmak gerekmektedir. Nedeni ise çalışılacak olan ülkede yeterli derecede yabancı dil bilgisinin kanıtlanması gerektiğidir.
Aracı şirketler kişilerin yetilerine göre hangi alanlarda açık olduğunu bildirmekte ve gerekli başvuruları kişiler için gerçekleştirebilmektedir. Bu nedenle İngilizceye çevrilmiş bir özgeçmişin aracı şirketlere teslim edilmesi gerekmektedir.

 

Yurtdışında Yaşamak için En İdeal Ülke

Yurtdışında yaşamak için gerekli şartlar nelerdir? Sorusunu soran kişiler aynı zamanda yurtdışında yaşamak için en ideal ülkenin hangisi olduğunu da merak etmektedir. Dünya genelinde pek çok kişi çalışmak ve daha iyi hayat standartları sağlayabilmek için farklı ülkelere yerleşmektedir. Yurtdışında yaşamak ve çalışmak için en ideal ülkeler arasında İngiltere ilk sırayı almaktadır.

 

İngiltere’ye yerleşmek ve ülkede çalışmak için tercih edilebilecek en iyi şehirler Brighton ve Londra’dır. Ekonominin çok güçlü olduğu İngiltere’de çalışabilmek için pek çok alan bulunmaktadır. Eski dönemlerde İngiltere’de çalışabilmek için ”work permit” adı verilen işçi vizesi uygulaması bulunmakta idi. Ancak sonrasında şirketler kişilere sponsor olmuş ve teklifte bulunmaya başlamıştır. Günümüzde bu uygulamaya ”work permit by employer sponsorship visa” adı verilmektedir. Kişiler bu vize sayesinde ülkeye yerleşerek seçmiş oldukları iş alanlarında çalışmaya başlayabilmektedir.

 

İngiltere ile Türkiye’nin ilişkileri Ankara anlaşmasına dayanmaktadır. Bu nedenle kişiler ülkede çalışabilmek için vize başvurusu gerçekleştirdiğinde belli olumsuzluklar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu sebeple İngiltere’de çalışmak ve hayatının geri kalanını burada sürdürmek isteyen kişiler için danışmanlık şirketleri çok daha sağlıklı yönlendirmeler sağlayabilmektedir.

 

Yurtdışında yaşamak için gerekli şartlar nelerdir? Sorusunu soran kişiler aynı zamanda ülkede ticari faaliyetler hakkında da detaylı araştırmalar gerçekleştirmektedir. Çalışma vizesi ile ülkeye giriş yapan kişiler herhangi bir sektörde faaliyet gösterebilecekleri gibi ticarete de atılabilmektedir. Türkiye’de şirketi bulunan ve İngiltere’de ticari faaliyetlerine devam etmek isteyen kişilerin ise şansı çok daha yüksektir. Ülkeye ticari faaliyet gerçekleştirmek amacı ile giriş yapmak isteyen kişilerin ticari vize başvurusu gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Ticari vize alabilmek için temin edilmesi gereken evraklar aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 

 • Ticari vize başvurusu formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
 • 6 ay geçerliliği bulunan pasaportun konsolosluğa ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Kişilerin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde faaliyet gösteren bir şirketi var ise; faaliyet belgesi, imza sirküsü, ticari sicil gazetesi ve vergi levhasını konsolosluğa ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Banka hesap cüzdanları ve kredi kartları fotokopisinin yanı sıra kişilerin hesaplarında en az 1000£’luk birikimlerinin bulunması gerekmektedir. (1000£ her ay için geçerlidir.)
 • 2 adet biometrik fotoğrafın arkasına isim ve soy isim yazılmalı, konsolosluğa başvuru evrakları ile birlikte teslim edilmelidir.

Okuyunuz: Ukrayna’da Ne iş Yapılır

Yurtdışında Çalışmak İçin Meslekler

yurtdışı imkanı

Yurtdışında yaşamak için gerekli şartlar yanı sıra kişiler hangi mesleklerin yurtdışında daha geçerli olduğunu sorgulamaktadır. Yurtdışında çalışmak ve kendisi için uygun meslekleri seçmek isteyen kişiler için uygun olan meslekler aşağıda detayları ile birlikte yer almaktadır.

Hemşirelik dünya genelinde en çok Avustralya’da açığı bulunan meslekler arasında yer almaktadır. Bu mesleğe mensup olan kişiler Avustralya sınırları içerisinde yılda 55.000$ kazanç elde etmektedir.

Avusturya’da en çok açığı olan meslekler arasında ilk sırayı makine mühendisliği almaktadır. Isıtma, klima cihazları, otomotiv ve havalandırma alanında bu ülke personel arayışlarını sürdürmektedir.

Doktorluk mesleğinde en çok açık Almanya’da yer almaktadır. Yaklaşık 4.500 doktor açığı bulunan Almanya’da bu mesleğe mensup olan kişiler yıllık 49.000£ kazanç sağlamaktadır.

Macaristan’da en çok iş gücü eksikliği elektrik mühendisliği alanında bulunmaktadır. Bu ülkede yaşayan ve mühendislik alanında faaliyet gösteren kişiler yıllık 30.000£ kazanç sağlamaktadır.

Yurtdışında yaşamak için gerekli şartları yerine getiren ve kendisi için en uygun mesleği arayan kişiler Avusturya’yı da tercih etmektedir. Bilgisayar programcılığı, web tasarım ve yazılım alanında bu ülkede çok fazla açık bulunmaktadır.

Hindistan’da inşaat mühendisi arayışı oldukça yüksektir. Türkiye’de inşaat mühendisliği alanından mezun olan ve iş arayışını sürdüren kişiler bu ülkeye gidebilmektedir.

Yunanistan ve İrlanda muhasebecilik alanında açığı çok yüksek olan ülkeler arasında yer almaktadır. Yine muhasebe alanında iş arayan ve farklı bir ülkede çalışmak isteyen kişiler İrlanda ya da Yunanistan’ı tercih edebilmektedir.

Eczacılık alanında en büyük açık Yeni Zelanda’da yer almaktadır. Türkiye’de eczacılık alanından mezun olup eczane açamayan kişiler Yeni Zelanda’da faaliyet gösterebilmektedir.

Brezilya maden mühendisi açısından son derece kısır olan ülkelerden biridir. Ülkede uzun yıllardan sonra petrol ve maden rezervlerinin ortaya çıkması nedeni ile ülkede yüksek oranda maden mühendisi arayışı bulunmaktadır. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler ülkeyi tercih edebilmektedir.

 

PARASIZ VATANDAŞLIK VEREN ÜLKELER LİSTESİ

kaynak: https://www.outofyourcomfortzone.net/how-to-live-abroad/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ticaret Nasıl Yapılır | En Karlı Ticaret Türleri Nelerdir 2021

Jet Ski Kiralama İşi Nasıl Nerede Yapılır

Jet Ski Kiralama İşi Nasıl Yapılır 2021 | Fiyatları Ne Kadar?