Parasız Vatandaşlık Veren Ülkeler 2022 En Güncel Liste

Parasız vatandaşlık veren ülkeler

Ülkemizin yaşam şartları kimine göre kolay kimine göre zor gelmektedir. Verilen maaşların giderleri karşılamaması, eğitim düzeyi, ülkemizin gelişim düzeyi bu alanda etkili faktörler arasındadır. Son dönemde moda olan “Çocuğu yurtdışında doğurmak” fikri de tüm bunlara tuz biber ekmektedir. Ne yazık ki pek çok kişi Türkiye’den farklı ülkelere göç etme çabası içerisinde. Parasız Vatandaşlık veren ülkeler ile ilgili her geçen gün daha fazla araştırma yapılıyor.(Adwords Statistic)

vatandaşlık veren ülkeler 2020
vatandaşlık veren ülkeler 2020

Yurtdışında doğan çocukların belli hakları bulunmakta. Örneğin Almanya gibi gelişmiş ve refahı yüksek olan bir ülkede çocuğunuzu dünyaya getirirseniz ve orada yaşarsanız çocuğunuz ya Alman vatandaşı olacak ya da çifte vatandaşlık hakkı kazanacaktır. Bu da belli bir yaşa geldiğinde büyük ölçüde avantaj sağlayacaktır.Parasız vatandaşlık veren ülkeler sizlere bir çok avantajı olacaktır.

 

Tabi vatandaşlık almak için sadece o ülkede  çocuk doğurmak zorunda değilsiniz.Farklı kriterleri karşılayarakta vatandaşlık almanız mümkün.Örneğin; o ülkede sadece bir şirket açarak ya da mesleğiniz ile iligili başvurarakta oturum izni alabilirsiniz.Şimdi vatandaşlık veren ülkeler listesini detaylıca inceleyelim.

 

Parasız Vatandaşlık Veren Ülkeler

vatandaşlık veren ülkeler
vatandaşlık veren ülkeler

Pek çok Avrupa ülkesini vizesiz gezme, yurtdışında istenilen dilleri öğrenme, yurtdışında eğitim… Bunları daha çok çeşitlendirebiliriz. Elbette Almanya zor bir ülke! Hemen herkesi kabul etmesi dönemi çok gerilerde kaldı. Biz sizlere bu yazımızda parasız vatandaşlık veren ülkeler alanında bilgiler aktaracağız.

 Karadağ da 1 euro sermaye ile şiket kurabilir ve oturum izni alabilirsiniz.Ücretsiz Karadağ da şirket kurulumu başlıklı yazımızı okuyarak, danışmanlık şirketine ihtiyaç duymadan kendi şirketinizi kurabilirsiniz.

Biliyorsunuz ki bir ülkeye gidebilmek kolay gibi görünse de zor bir iştir. Önce turist vizesi, turist vizesinden sonra pasaport işlemleri, uçak bileti, pasaport harçları, seçtiğiniz ülkede geçinebileceğiniz kadar para, e tabi biraz da yabancı dil. Kulağa şimdiden zor gelmiyor mu? Peki ya tamamen orada yaşamayı düşünecek olursak sanırım daha da zor.

Parasız vatandaşlık veren ülkeler
Parasız vatandaşlık veren ülkeler

Merak etmeyin! Hemen gözünüz korkmasın. Maliyet derdine düşmeden yaşayabileceğiniz pek çok ülke mevcut. Mesela herkesin hayalini kurduğu, New York sizler için o kadar da uzak sayılmaz. “Başımı alıp gidiyorum, dönüp arkama dahi bakmam” diyorsanız işte size hemen gidebileceğiniz birkaç ülke.

 

1) Amerika:

Parasız vatandaşlık veren ülkeler arasında en ön sıralarda yer alır. Amerika, şartları ne kadar zor olursa olsun, belli bir işiniz olduktan ve ingilizceyi iyi derece konuştuğunuzu kanıtladıktan sonra size vatandaşlık hakkı tanımaktadır. Tabii işe önce turist olarak giderek başlamak gerekiyor. Neticede yurtdışı geçmişiniz yoksa, yabancı dile hakim değilseniz kimse size pat diye gel vatandaşım ol demez. Bu nedenle öncelikle Amerika’ya ait şartların iyice araştırılması, yaşanacak bir yer olup olmadığına karar verilmesi, sonrasında da gereklerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

 

2) İngiltere:

 Avrupa Birliği’nin başkenti konumunda olan İngiltere de yine vatandaşlık vermek için para istememektedir. Eğer sık sık bu ülkeye ziyarette bulunduysanız, giriş çıkışınız çoksa ve ingilizceyi iyi biliyorsanız işiniz çok da zor değildir. Ancak; Amerika kadar kolay vatandaşlık vermediği de yadsınamaz bir gerçek. Bu ülkenin vatandaşlığını alabilmenin en kısa ve kolay yolu, en az 6 aydır İngiltere’de ikamet eden ve en az 3 ay kesintisiz bir şekilde İngiltere’de çalışan bir İngiliz ile evlenmek olacaktır. Evlilikler turist vizesi ile de yapılabilirken, aile birleşim vizesi ile başvuruda bulunulur. Vizenin kabulü ile iki vatandaşlıktan biri seçilir. Yani ya Türk kalın, ya da İngiliz olun denecektir!

 

3) Kanada:

Parasız vatandaşlık veren ülkeler arasında yer alan Kanada, son dönemde şartları eskiye nazaran biraz daha zorlaştırmıştır. Özellikle belli dönemlerde ülkeler teminat mektubu talebinde bulunmaktaydı. Kanada vatandaşı olabilmeniz için biraz birikiminiz olması şart ancak; Kanada bunu kendisi için değil, sizin iyiliğiniz için düşünmektedir. Örneğin ülkeye giriş yaptınız ancak; belli bir süre çalışamadınız. Ülkenize dönüşünüz için paranız yok. Kimseyi tanımıyorsunuz da… İşte bu tarz durumlar için ülkelerin belirlemiş olduğu belli kriterler bulunmakta. Bunları yerine getirdiğiniz sürece kolay vatandaşlık veren ülkelerden birini seçebilirsiniz.

 

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler 

Eğer yurtdışı doğumlu değilseniz, hiçbir şekilde yurtdışında oturmadıysanız ya da okumadıysanız artık sorun değil. Çünkü kolay bir şekilde vatandaşlık alabileceğiniz ülkeler mevcut. Parasız vatandaşlık veren ülkelerden sonra bu ülkeler arasında da değerlendirme yapabileceksiniz. Farklı bir ülkede yaşamak, hayatınızın geri kalanını da o ülkede sürdürmek istiyorsanız şimdi sizlere listeleyeceğimiz ülkelere bir göz atabilirsiniz.

 

1) Malta:

En kolay vatandaşlık alabileceğiniz ülkeler arasında il sırada Malta geliyor. Vatandaşlığı almanız elbette kolay ancak; bu size biraz tuzluya malolabilir. Malta Yerel Kalkınma ve Sosyal Fon’una 650.000 Euro’dan başlayan bir bağışta bulunmanız vatandaşlığı alabilmek için size ilk kapıyı açıyor. Üstelik bu ülkenin vatandaşlığını alabilmek için beklemenize de gerek yok. Bağışınızı yaptıktan sonra vatandaşlığınızı alabilir, AB ülkelerinde serbestçe dolaşabilirsiniz.

2) İspanya:

İspanya, kolay vatandaşlık alınabilecek ülkeler arasında 2. sırada. Bu ülkenin vatandaşı olabilmek için İspanya sınırları içerisinden 500.000 Euro’luk gayrimenkul satın almanız gerekli. Tıpkı Malta’da olduğu gibi gayrimenkulü satın aldıktan sonra beklemeden ülkeye yerleşebilirsiniz.

 

3) Portekiz:

Portekiz de çok kolay bir şekilde vatandaşlık hakkı sağlıyor. Bu ülke için ise 500.000 Euro’luk gayrimenkul ya da 1.000.000 Euro’luk sermayeniz bulunması gerekiyor. Ülkeden gayrimenkul satın alır ya da sermaye ile ülkeye giriş yaparsanız vatandaşlık hakkınızı hemen elde edebilirsiniz.

 

4) Bulgaristan:

Bulgaristan vatandaşı olabilmeniz için 1 Milyon Leva’lık devlet fonu almanız gerekiyor. Hatta yatırım fonunuzu ne kadar yüksek tutarsanız vatandaşlık alma süreniz de o kadar kısalıyor. Bulgaristan vatandaşı olmak için ikamet zorunluluğunuz da bulunmuyor.

 

5) Güney Kıbrıs:

Güney Kıbrıs vatandaşı olabilmek için 2,5 Milyon Euro’luk gayrımenkul almanız gerekiyor. AB üyesi olan bu ülkenin vatandaşlığını aldığınız takdirde Schengen ülkelerinden istediğinizi gezebilirsiniz.

 

6) Macaristan:

Sanırım en kolay vatandaşlık alınabilecek ülke burası. 300.000 Euro’luk gayrimenkul satın aldığınız anda Macaristan vatandaşı olabiliyorsunuz. Başlangıçta 6 yıllık oturma izni tanınırken, 6 yıllık süre dolduktan sonra ülke size tamamen vatandaşlık hakkı veriyor.

 

Türklere Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Parasız vatandaşlık veren ülkeler ile para ödeyerek ne şekilde vatandaşlık alabileceğinize değindik. Şimdi sıra Türkler için en kolay vatandaşlık veren ülkelerde. Biliyorsunuz ki Türkiye Cumhuriyeti henüz bir AB ülkesi değil. Bu nedenle vatandaşlık konusunda biraz zor kabul gördüğümüz de bir gerçek. Gelelim Türklere en kolay vatandaşlık hakkı veren ülkelere.

 

1) Dominika:

71.000 nüfusu ile adeta bir şehir şeklinde konumlanmış olan ülke bugüne kadar 3.000 kişiye vatandaşlık vermiştir. Bu ülkeden İsviçre dahil olmak üzere 50 farklı ülkeye serbest dolaşım mümkündür. 100.000 Dolarlık bir yatırım yapmanız halinde vatandaşlığını hemen alabilirsiniz. Bu arada ülkenin Birleşik Krallık’a bağlı olduğunu da hatırlatalım.

 

2) Saint Kitts ve Nevis:

Karayipler’de bulunan bu ülke 1984 yılından bu yana vatandaşlık vermektedir. Yatırım karşılığı vatandaşlık hakkı sunmaktadır. Ülkenin vatandaşı olabilmek için 250.000 Dolar’lık yatırım yapabilir, hemen evinize yerleşebilirsiniz.

 

3) Kıbrıs:

2 Milyon Euro karşılığında anında vatandaşlık alabileceğiniz ülkeler arasında yer almaktadır. Bu ülke vatandaşlığını aldığınız zaman hemen hemen bütün ülkelere vizesiz seyahat etme şansınız bulunmaktadır. Üstelik Kıbrıs refah seviyesi yüksek, suç oranının da bir hayli düşük olduğu ülkeler arasında yer almaktadır.

 

Çalışma İzni Veren Ülkeler 

Parasız vatandaşlık veren ülkeler ile para verip vatandaşlık aldığınız ülkeler de çalışma izni hakkını sağlamaktadır. Ancak; şöyle bir ayrım yapacak olursak yalnızca çalışmak ve Türkiye’ye dönmek için bu alanda araştırma gerçekleştiren kesim de bulunmaktadır. Bakalım çalışma izni veren ülkeler hangileri?

 

Finlandiya:

Vize işlemlerinizi halledebilirseniz 5.000 Euro gibi bir maliyetle kolayca gidebileceğiniz ülkeler arasında yer almaktadır. Finlandiya soğuk ve zor bir ülke olduğu için çok tercih edilmemektedir ancak; ileride vatandaşlığının alınabileceğini varsayarsak gidilebilir ülkelerden biridir.

 

Polonya:

Çalışma iznini kolay sağlayan ülkelerdendir ancak; belli bir süre turist olarak da olsa ülkeye giriş çıkış yapmış olmanız gerekir. Sizi şirketiniz yollarsa ya da belli bir miktar ile bu ülkede iş kurabilecekseniz kısa sürede çalışma izni alabilirsiniz.

 

İngiltere:

Ankara Antlaşması ile vatandaşlık hakkını kolay sağlayan İngiltere, çalışma izni hususunda da zorluk çıkarmamaktadır. Bu ülkeye çalışma izni için başvurduğunuzda sizden teminat mektubu ve İngilizce seviyeniz ile alakalı belge talebinde bulunacaklardır.

 

En Kolay Göçmenlik Veren Ülkeler 

Eğer göç etme kararı aldıysanız ve bir an evvel seçeceğiniz ülkeye yerleşmek istiyorsanız ya parasız vatandaşlık veren ülkeler ya da en kolay göçmenlik veren ülkeler arasından seçim yapmanız gerekecektir.

 

Kanada, Amerika, Avustralya, Almanya, İspanya, Malta, Norveç ve Uruguay göçmenlik kabul eden ülkeler arasındadır. Ancak; bu ülkeler ne yazık ki kolay göç almaz. Ailenizden birinin buralı olması, bu ülkelerden birinde daha önce oturmuş olması, çalışıyor olması ya da halen orada yaşıyor olması gerekmektedir. Göç, vatandaşlık almaktan çok daha farklı bir konu olduğundan aile şartları, kardeş sayısı, eğitim seviyesi, bilinen dil sayısı gibi etkenlerin önemi büyüktür.

 

Amerika gibi ülkelere Greencard ile başvuru yapılabileceği gibi, diğer ülkeler için orada oturan yakınınızdan davetiye talep ederek göç edebilirsiniz. Elbette bu kısa vadede olacak bir durum değildir.

 

Avrupa’da En Kolay Vatandaşlık Veren Ülke

Avrupa’da en kolay vatandaşlık alabileceğiniz ülke tartışmasız İngiltere’dir. İngiltere’den parasız vatandaşlık veren ülkeler kısmında da bahsetmiştik. UK Investor Vise yani yatırımcı vizesi ile bu ülekeden vatandaşlık almanız oldukça kolaydır. Tek kişi olsanız bile İngiltere’de yatırım yapıp iş kurarak ülkeye giriş yapmanız, vatandaşlık alma sürecinizi kısaltacaktır.

 

Hatta yatırımınızı yaptıktan sonra İngiltere tarafından size belli bir süre oturma izni verilir. Bu sürenin uzunluğu İngiltere Konsolosluğunun vereceği karara bağlıdır ancak; yatırımınızı gerçekleştirdikten sonra tek yapmanız gereken belli bir süre ikamet ettikten sonra vatandaşlık hakkınızı beklemek olacaktır.

 

En Ucuz Vatandaşlık Veren Ülkeler 

Para ile vatandaşlık alabileceğiniz pek çok ülke bulunur. Bunlardan parasız vatandaşlık veren ülkeleri yazarken de bahsettik ancak; maliyetleri çok fazla düşürüp vatandaşlık alabileceğiniz ülkeler de bulunmaktadır.

 

  • Karadağ ülkesinin vatandaşlığını alabilmek için 500.000 Euro,
  • Antigua ve Barbuda ülkesinin vatandaşlığını alabilmek için 400.000 Dolar,
  • Dominika ülkesinin vatandaşlığını alabilmek için 100.000 Dolar,
  • Dominik Cumhuriyeti’nin vatandaşlığını alabilmek için 200.000 Dolar,
  • Grenada ülkesinin vatandaşlığını alabilmek için ise 100.000 Dolar harcayabilirsiniz.

 

Bu ülkelere bahsettiğimiz yatırımları yaptığınız takdirde istediğiniz ülkede hemen ikamet etmeye başlayabilir, yeni bir hayat kurabilirsiniz.

 

Yurtdışında Yaşamak İstiyorum Ne Yapmalıyım? 

Yurtdışında yaşamak gibi bir hayaliniz varsa, öncelikle nasıl bir ülkede yaşamak istediğinize karar vermelisiniz. Eğitim aldıysanız eğitiminiz ile birlikte yapabileceğiniz iş bu ülkeye uyumlu mu? Bunun değerlendirmesine varmalısınız.

 

İsteyen herkes istediği her ülkeye gerekli şartları taşıdığı sürece gidebilir ancak; önemli olan bu ülkede yaşamını sürdürüp sürdüremeyeceğidir. Bu nedenle kişi, kesinlikle yaşamının devamlılığını sağlayabileceği bir ülke seçmelidir.

 

Yapılan seçimin ardından turist vizesi ile yaşamak istediğiniz yeri görebilir, burada kısa bir süre kalabilir hatta ön deneme gerçekleştirebilirsiniz. Eğer geçirdiğiniz süre zarfında uyum sağlayabildiğinizi düşünüyorsanız geçiş sürecini başlatabilirsiniz.

 

Yapmanız gereken yaşamak istediğiniz ülkenin vatandaşlık, oturma izni, çalışma izni gibi koşullarını araştırıp ilgili konsolosluğa başvurmak olacaktır. Elbette seyahat için pasaport çıkartmanız gerekecek. Tüm bu işlemleri sağladıktan sonra konsolosluğun sizden istediği belgeleri tamamlamanız gerekiyor. Başlangıçta çalışma izni ile gideceğiniz ülke size belli bir süre oturma izni verecektir. Oturma izni çalıştığınız sürede uzatılacaktır. Seçtiğiniz ülkenin şartlarına bağlı olarak tamamen oturma izni alacak, sonrasında da vatandaşlığa hak kazanacaksınız.

 

Vatandaşlığa hak kazanabilmeniz için seçtiğiniz ülkede 6-7 yıldır oturuyor ve çalışıyor olmanız gerekir. Size parasız vatandaşlık veren ülkeler kısmında az çok para ile vatandaşlık veren ülkelerdn de bahsetmiştirk. Dilerseniz bu ülkelerden birine yatırım yapabilir, uğraşmadan kısa sürede dilediğiniz ülkenin vatandaşı da olabilirsiniz.

 

En Karlı İş Fikirleri 2017 

Başarılı Girişimcilik Örnekleri

İş Yeri Açma Fikirleri Yaratıcı 30 Fikir

parasız vatandaşlık veren ülkeler
parasız vatandaşlık veren ülkeler

kaynak: forbes

https://www.loc.gov/law/help/birthright-citizenship/global.php

Scroll to Top