Youtube Para Hesaplama | Youtube Kaç İzlenmeye Para Veriyor

youtube para hesaplama

Youtube’da herkesin merak ettiği konu Youtube’dan ne kadar para kazanılır. Bunu öğrenmek için Youtube para hesaplama formülünü bilmeniz gerekir. Önceki yazılarımızda Youtube ile para kazanmak için Adsense ortağı olmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Adsense reklam veren ile yayıncıyı buluşturan en adaletli reklam platformudur.

youtube para hesaplama
youtube para hesaplama

Google Adsense  tamamen yapay zeka ile hesaplamalar yapmaktadır. Youtube kaç izlenmeye para veriyor diye soruyorsanız size bunun hesaplanmasından bahsedeceğiz. Yani Google Adsense’in mantığından.

 

Youtube para hesaplama formüllerine başlamadan önce her reklamın gösterim ücretinin farklı olduğunu bilmeniz gerekir. Yani bir oyuncak reklamı gösterim başına 0,20 Kuruş ödeme yaparken; inşaat, otomobil ve rezidans reklamları ortalama 0,75 Kuruş gibi bir ödeme yapmaktadır. Videolarda hangi reklamların çıktığı Adsense yapay zeka botları tarafından hesaplanmaktadır.

 

Ayrıca reklam ücretleri dünya üzerinde farklılık göstermektedir. Türkiye’deki reklam gösterim ücreti ile Amerika’daki reklam gösterim ücreti arasında 5-10 kat fark vardır. Bunun nedeni ülkeler arasındaki reklam verenlerin ekonomik durumları arasındaki farklılıklar.

 

Bu yazdığımız nedenlerden dolayı youtube kaç izlenmeye para veriyor net bir hesap yapamayız ama bu gelirleri tahmini olarak ufak bir sapmayla hesaplayabiliriz. Hatta bir önceki yazımızda en çok kazanan youtuberlar listesinde kimin ne kadar kazandığını ortalama olarak vermiştik. Şimdi youtube para hesaplama nasıl yapılır onu anlatalım.

Okuyunuz: Youtube Para Kazanma Şartları

Youtube Para Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

youtube kaç izlemeye para veriyor
youtube kaç izlemeye para veriyor

Youtube’dan adsense üzerinden gelir elde edildiğinden size bahsetmiştik. Adsense reklam ücretlerini Bin Gösterim Başı Maliyet yani BGBM üzerinden hesaplamaktadır. Yani her 1000 video izlenmesi için Adsense tarafından yayıncıya, youtuber’a ödeme yapılır. Bunu hesabı ise şöyle yapılır:

Youtube da videoları izlediğimizde karşımıza ”reklamı geç” gibi sekmeler çıkmaktadır. Reklam geç sekmesine tıklanmadıkça, yani reklam izlendikçe yayıncı para kazanır. Bu da ortalama 1000 video gösterimi üzerinden hesaplanmaktadır.

 

Youtube 1000 izlenme Kaç Para?

 

  • Ortalama her 1000 videonun  %5’inde izleyici reklamı 30 saniyeden fazla izlemektedir. Bu da  her 1000 video da 50 adetlik reklam gösterim ücreti alacağımız anlamına gelir.
  • Türkiye’de ortalama 1 reklamlık gösterim ücreti 0,15 kuruştur. (reklama göre değişir)
  • 0,15 kuruş  x  50 (reklam izlenmesi) =  7,5 TL yapmaktadır.Yani Bin Gösterim Başı Maliyet Türkiye’de 7,5 tl dir.

 

Youtube Videoları her 1000 gösterim için için ortalama 7,5 TL ödeme yapmaktadır.Youtube para hesaplama olayı bu şekildedir.Tabi biz hemen hemen en düşük gelir üzerinden hesaplama yaptık diyebiliriz.Bu gelir yine değişen durumlara göre artabilir de azalabilir de.

 

Not:  BGBM  7,5 TL diye hesapladık.Ancak bu rakam 1 TL de olabilir.Bu tamamen videoların konusuna göre değişmektedir.Videoların altında geçen anahtar kelimeler o video için verilen reklamın BGBM’sini belirlemektedir.

 

Youtube Para Hesaplama Dikkate Alınması Gereken Faktörler

Youtube İzleme Hesaplama
Youtube İzleme Hesaplama

###  Youtube videolarında Adsense tarafından gösterilen reklamlar kullanıcı odaklıdır.Reklamlar bazen her izleyici için gösterilmeyebilir.Video üzerinde reklam çıkmayabilir.Bu gelir hesaplamasında düşüşe neden olacaktır.Mutlaka hepimiz izlenme sayısı yüksek reklamsız videolarla karşılaşmışızdır.

 

###  Reklam engelleyici Adblocker’ı duymuşsunuzdur.Bazı izleyiciler tarayıcılarında Adblocker kullanmaktadırlar.Bu da videolar izlenmesine rağmen reklam geliri alınamayacağını belirtir.Bu yüzden hesaplamalarda sapma olabilir.

 

###  Olumlu haber şu ki  video izlenmelerinin çoğu youtube uygulaması üzerinden gelmektedir.Uygulama üzerinde video reklamlarını engelleme diye bir seçenek yoktur.

 

Youtube Kaç İzlenmeye Para Veriyor?

Son yapılan youtube güncellemeleriyle ilgili belirtmemiz gereken önemli bir konu var.Reklam verenlerin verim almaları için youtube üzerinde her video veya kanal reklam yayınlayamaz.Reklam yayınlanabilmesi için her kanalın minimum 1000 abone, 10 bin gösterim ve son 1 yılda en az 4000 saat izlenmeye sahip olması gerekiyor.Bu şartlara sahip olanlara youtube ödeme yapıyor.Youtube kaç izlenmeye para veriyor diye sorabilmeniz için yukarıdaki şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Okuyunuz: Youtuber Ekipmanları Listesi

Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç Para ?

youtube para hesaplama
youtube para hesaplama

Youtube üzerindeki videoların izlenme sayıları milyonlar ile ifade edildiği için, size youtube 1 milyon izlenme kaç para sorusunun cevabını verirsek daha kolay hesaplama yapabilirsiniz.Tabi youtube para hesaplama kısmında her 1000 gösterimin 7,5 TL olduğundan bahsetmiştik.

 

7,5 TL  x 1000 ( bin gösterim için hesapladığımızdan 3 sıfır atarız her hesapta) = 7500 tl’dir.

 

Yukarıda ki gelirin % 68 i yayıncıya(vergi hariç), %32’si de Google Adsense’se kalmaktadır.Yukarıda yazdığımız gibi BGBM 1 TL ise bu gelir 1000 tl olacaktır.

 

Youtube Gelir Hesaplama

Youtube para hesaplama kısmı bizim için zor diyorsanız sizin için bu hesabı çok iyi yapabilecek yurt dışı kaynaklı bir site tavsiye edebiliriz.Site üzerindeki youtube gelir hesaplama yazılımı ile kolaylıkla bir videodan ne kadar kazanılır, youtube 1 milyon izlenme kaç para gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz. Youtube kazanç hesaplama sitesi Socialblade sitesinde tüm istatistiklerde mevcuttur.

 

Youtube’dan ne kadar para kazanılır konusunda aklınıza takılanlar ile ilgili yorumlar bölümünden iletişime geçebilirsiniz.Makalemizi beğendiyseniz paylaşmanız bizi memnun edecektir.

Okuyunuz: Youtube Abone Arttırma Yöntemeleri

Scroll to Top