XML Bayiliği Veren Firmalar | XML Bayilik 2022

XML Bayiliği Veren Firmalar - XML Bayilik

Mal veya hizmet üreten firmalar ürünlerini bayileri aracılığı ile geniş bir alıcı kitlesine sunabilir. XML bayilik çalışması da bayinin stoğu olmadan ürünün tedarikçiden alıcıya ulaştırılmasını sağlar. E-ticaret uygulamaları arasında yer alan bu yöntem satışı yapacağı ürünleri yeterli depolama alanı olmayan bayilerin tercih ettiği bir metottur.

XML Bayiliği Veren Firmalar - XML Bayilik
XML Bayiliği Veren Firmalar – XML Bayilik

Ürünün satışı sırasında tedarik, paketleme ve gönderim süreçleri bir arada bulunur. Bu tür bayiliklerde satıcı firma ürünleri tedarikçiden direkt olarak gönderebilir. Bayi ile tedarikçi firma arasında yapılacak XML bayilik anlaşmalarında tedarikçi firmanın da bu sistemi kullanıyor olması gerekir.

Bu tür bayiliklerde dikkat edilmesi gerekenlerden biri sistemin sürekli güncel tutulması zorunluluğudur. Aksi durumlarda satışı yapılan ürün stoklarda var gibi görünse de tedarikçinin elinde olmazsa bu tüketici açısından olumsuz bir durum olarak karşılanır.

XML bayiliklerin bir diğer özelliği ise resmi bir şirketin varlığına gerek duyması ve fatura kesme zorunluluğudur. Bayilik almak isteyenlerin sahip oldukları e-ticaret sitesinin güvenilirliği bu durumda önemli hale gelir.

Bu sistemin en önemli avantajları arasında binlerce ürünün kolaylıkla tüketicilere pazarlanabilmesi olasılığı gelir. Bu sebeple gelişen teknolojileri yakından takip eden girişimcilerin uyguladıkları yöntemler arasında XML metodu da yer alır.

XML bir yazılım dilidir ve bu dil sayesinde veri altyapısı sağlanır. E-ticaret sitelerinde satış yapabilmek için geliştirilen bu yazılım dili aracılığı ile ürün stoğu yapma konusunda işletmeler avantajlı konuma gelir.

Maliyetin azalmasına da sebep olan bu tür uygulamalar sayesinde sanal ortamlarda ticaret yapan firmalar açısından kolaylık sağlanmaktadır. Birçok firma bu tür bayilikleri işletmelere verirken teknik alt yapıya da sahip olması gerekir.

E-ticaret yapmayı planlayan işletmeler açısından XML bayilik avantaj olarak düşünülen bir uygulamadır. Birçok firma XML alt yapısını desteklerken bazı şartlara uygun anlaşmalar yapılması söz konusu olur.

Her firma kendine özgü koşullar öne sürerken bazıları bu bayilik verme süreçlerinde ücret talep etmemektedir. Birçok sektöre yönelik firmadan söz etmek mümkündür ve bunlar arasında yer alan bazı örnekler aşağıdaki gibidir.

XML Bayilik Fırsatları

Aktifbebek.Com

Firma XML bayilik almak isteyenler için öncelikle bir form doldurmayı talep ederken bu formda yer alan bilgiler arasında ad-soyad, telefon numarası ve e-mail bilgileri gibi çeşitli veriler bulunur. Firmanın yeni kurulacak olması durumunda başvuru formunda bunun da belirtilmesi gerekirken ne tür bir bayilik talebi olduğunun da belirtilmesi firmanın istekleri arasında yer alır.

XML, sanal bayilik ya da toplu ürün alımları gibi durumların başvuru formunda açık olarak belirtilmesi gerekirken bazı firmaların XML bayiliği almayı talep edenlerden belirli bir ücret aldığı görülmektedir. Bu rakamlar ise firmanın koşullarına bağlı olarak değişir.

Formun doldurulmasının ardından yetkili kişilerin geri dönüş yaparak bayilik şartları hakkında bilgi verdiği bilinmektedir. Aktif Bebek 2005 yılında kurulan bir marka olurken bebek ve çocuk ürünleri üzerine pazarlama yapmaktadır.

Firmanın franchise şube sayısı yaklaşık olarak 15 adet olurken sanal bayileri ile de hizmet vermeye devam etmektedir. İnternet üzerinden sanal mağazalar ile satış yapmaya imkân tanıyan firmadan bayilik almak için form doldurularak iletişime geçilmesi gerekir.

Datagate

PC pazarında hizmet veren firmanın XML entegrasyonuna sahip olduğu görülürken bayileri aracılığı ile de ürün satışı yapan firmalar arasında yer alır. Firmanın sattığı ürünler arasında hafıza birimleri, sabit diskler, anakartlar, optik ürünler bulunur.

Dileyen girişimciler firma ile iletişime geçtiklerinde XML bayilik başvurusu yapabilmektedirler. Bir e-ticaret sitesine sahip olmak bu başvurular sırasında aranan koşullardan biridir. Girişimciler işletmeye ait ürünleri yükledikten sonra satışını gerçekleştirebilmektedirler.

Dekopark.com

Mobilya ürünleri satan Dekopark.com XML bayilik veren firmalar arasında yer alır. Firma ile iletişime geçilmek sureti ile şartları hakkında bilgi edinmek mümkün olurken her sektörün kendine özgü bayilik koşulları bulunur.

www.birofis.com

Mobilya ve ofis malzemeleri satışı yapan firma mobilya sektöründe yer alan işletmeler arasında yer alır. Çeşitli bayilik sözleşmeleri yapabilen firmanın girişimcilere sunduğu seçenekler arasında XML bayilik çalışmaları da yer almaktadır.

Başvuru formunun doldurulmasının ardından yetkililerle iletişime geçmek mümkün olur. Yapılan görüşmelerde kriterleri karşılayan girişimcilere olumlu yaklaşılırken bayilik talebinde bulunan tarafın XML altyapısına sahip olması gerekir.

Erendemir.com

Beyaz eşya ve mobilya sektöründe yer alan bu firma da bayilik sistemi ile çalışan kuruluşlar arasında yer alır ve sözleşme kapsamında çeşitli koşullara uyulması gerekli olur. Firmaya başvuru yapılacağı zaman form doldurarak iletişime geçmek gereklidir.

Çamlıca Home

Firmaya XML bayilik başvurusu yapılacağı zaman mail adresi üzerinden ya da telefonla görüşme sağlayarak bu işlem yapılabilir. Gereken evrakların temin edilmesinin ardından da koşulların sağlanması durumunda bayilik anlaşması yapılabilir.

Bayinin bulunduğu paket tarifeye bağlı olarak ürün fiyatlarında değişkenlik olması söz konusudur. Yaklaşık olarak kâr marjı %25 ve %35 aralığında değişir. Bayilik başvurusu sırasında talep edilen belgeler vergi levhası, imza sirküleri ve kimlik örnekleri olmaktadır.

Bayilik süreci, ön başvuru, değerlendirme, ön onay, ücret yatırılması ve sözleşmenin başlangıcı şeklinde gelişim göstermektedir. Bayinin verdiği sipariş oranına bağlı olarak daha fazla indirimden yaralanması söz konusu olur.

Pamuktenim.com

Çeyiz ürünleri bayiliği veren firmanın kadın iç giyim, erkek iç giyim ve pijama tarzında ürün pazarladığı görülür. Ayrıca çocuk pijaması da sattıkları arasında yer alır. Firma kendisine ait orijinal ürünleri de satmasının yanı sıra çeşitli markalar ile de çalışır.

Firmanın XML dosyaları 10 dakikada bir güncelleme garantisi altında bulunur ve bu sayede bayinin yaşayabileceği problemlerin önüne geçme konusunda başarılı hizmetler verilir. Tüm stoklarının kontrol altında tutan işletmenin bayileri ile yaptığı görüşmelerin ardından bayilik koşulları şekillenir. Bundan dolayı da firma ile iletişime geçmek gerekir.

Moda Çizgi Bayilik

XML bayiliği veren firmalar arasında Moda Çizgi de yer alır ve bu işletme ile iletişime geçildiğinde bayilik koşulları hakkında bilgi almak mümkün olur. Bayilik almak isteyen e-ticaret siteleri ile anlaşma yapıldığında bazı firmaların yıllık hizmet bedeli aldığı görülür. Moda Çizgi de bir yıllık hizmet bedeli alan firmalar arasında yer alır ve bu ücretler her yıl yenilenir.

Sihirli Ayakkabılar

Ayakkabı satışları yapan firmanın bunun dışında da ürünleri pazara sürdüğü görülür. XML bayilik çalışmalarını uzun süredir devam ettiren firma ayakkabı dışında kadın kıyafetleri de satar. Ayrıca çanta ve gözlük çeşitleri ile de bilinen bir markadır.

Firmadan bayilik almak isteyen girişimciler form doldurduktan sonra yetkili birimler ile görüşmek durumundadır. Koşulların sağlanması durumunda da kendi sitelerine firmanın ürünlerini entegre ederek satışa başlayabilirler.

İç Giysim

Dropshipping sistemiyle çalışan firmalardan olan İç Giysim belirli ürünlerin satışına izin vermektedir. Teknolojik gelişmelerle birlikte ticari sahada farklı yöntemler de denenmeye başlanmıştır. Bu uygulamalar arasında yer alan dropshipping düşük sermayeli girişimcilerin yanı sıra e-ticaret sitesine yeni sahip olanlar tarafından tercih edilir.

Geleneksel perakende satışlarından farklı bir yaklaşım olarak düşünülmesi gereken bu uygulamada direkt nakliye olarak adlandırılan bir süreç söz konusudur. Stok bulundurmayan girişimci ürün satışını tedarikçi firmadan yapar. E-ticaret metotları arasında bulunan dropshipping ile risk alma konusunda avantaj sağlanır.

Not: Farklı iş fikirleri ile ilgili bilgi almak için sizler için hazırlamış olduğumuz dükkanı açma fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Ews

Mutfak ürünlerinin yanı sıra ev gereçleri de satan firmanın XML bayiliği konusunda çalışmaları bulunur. Firma bayilik sözleşmelerini kategorize ederken 3 farklı tipte bayilik modeli uygular. Bunlar arasında kendi kargo sözleşmesi olan bayiler, Hepsiburada gibi firmalar üzerinden satış yapan bayiler ve Gittigidiyor üzerinden satış yapan bayiler yer alır.

Firmadan bayilik alınacağı zaman form doldurmak ve işletme yetkilileri ile iletişime geçmek gerekir. Koşulların sağlanması durumunda Ews firması da bu tür bayilik veren işletmeler arasında yer alır.

Hızlı mama

Hayvanlara yönelik hizmet veren firmanın kedi, köpek mamalarının yanı sıra kuş ve balıklar için de çeşitli ürünleri pazarladığı görülür. Hızlımama da bir e-ticaret uygulaması olan XML bayilik çalışmaları yapan işletmeler arasında yer almaktadır. Yapılan anlaşmaya bağlı olarak girişimcinin kâr marjı belirlenmektedir.

Yeni Toptancı

XML bayilik veren firmalar arasında yer alan Yeni Toptancı da anne ve bebek ürünlerinin satışını yapan bir firmadır. Bu işletmeden bayilik almak isteyen girişimciler form doldurarak başvuru yapabilmektedir.

Bayilik kaydı alındıktan sonra ise dropshipping olarak adlandırılan bir çalışma sözleşmesinin imzalanması gerekmektedir. Bayiye verilecek kâr marjı da karşılıklı görüşmelere bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Moda Merve

Firma tesettür giyimi konusunda zengin ürün çeşidi ile tekstil sektöründe yer alır. Kaban, triko çeşitleri, giyim ürünlerinin yanı sıra ayakkabı ve çanta çeşitleri ile de firmanın satış yaptığı görülür. Bunun yanı sıra başörtü seçenekleri de işletmenin müşterilerine sunduğu hizmetler arasındadır.

XML bayiliği veren firmalar arasında yer alan Moda Merve de girişimcinin form doldurmasının ardından görüşme yapmak sureti ile bayilik sözleşmesi imzalar. Bu alanda yatırım yapmak isteyen ve bir e-ticaret sitesine sahip olan girişimciler açısından XML yazılımının sistemleriyle entegre olarak çalışması gerekir.

YokYok

Bu firma da çeşitli ürünlerin satışını yapan işletmeler arasında yer alır. Kozmetik, aksesuar ya da giyim konusunda birçok çeşide sahip olan firma aynı zamanda da sağlık ürünleri ve ayakkabı gibi farklı türleri de bünyesinde bulundurur.

XML bayilik almak isteyen girişimcilerin başvurabileceği adresler arasında bu firmadan söz edilebilir. Oldukça zengin bir ürün çeşidine sahip olan firmanın satılan her ürün için %25 oranında belirlediği bir komisyon uygulaması bulunur.

Firma bayileri için online destek bölümü oluşturmuştur ve bu platform üzerinden girişimci işletmeye yardımcı olmaktadır. YokYok farklı XML bayiliği seçeneklerini yatırımcılara sunan bir işletmedir. Yıllık ya da aylık bayilik alınabileceği gibi ömür boyu paketleri ile de hizmet verir. Bayilik başvurusunda form doldurularak iletişime geçilmesi gerekirken şartları uygun bulunan girişimcilerle görüşme yapılır.

Teknolojinin doğal sonuçları arasında yer alan ve ticari faaliyetlerin yeni bir boyut kazanmasına yol açan gelişmeler çeşitli yöntemlerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu metotlar arasında bayilik anlaşmalarının çeşitlenmesi gelirken girişimci ile mal ya da hizmet satan firma arasında bir sözleşme imzalanır.

E-ticaret sitelerinin ortaya çıkışı ile birlikte online olarak satış yapmak mümkün hale gelmiştir. Sanal ortamlarda gerçekleştirilen satışlar işletmelerin kar elde etme beklentilerini arttırırken aynı zamanda da küresel anlamda bir pazarın içerisinde yer almalarına yol açar.

Dünya genelinde alıcı ile firmaları bir araya getiren online platformlar üzerinden çalışma yapılacağı zaman firmalar bayilik vermek sureti ile de çalışabilir. Bu yöntemler arasında yer alan uygulama ise XML bayilik olarak adlandırılır. Bu yöntem sayesinde hem ürünü tedarik eden firma hem de girişimci kazanç elde eder. Tedarikçi firma girişimciye belirli bir komisyon tutarında ödeme yaparken ürünü de kendi stokları üzerinden satışa sunar.

Okuyunuz: Bayilik Veren Firmalar

Scroll to Top