Youtuber Ekipmanları Listesi | Youtuber Olmak için Gerekli Ekipmanlar

youtuber ekipmanları

Youtube üzerinden para kazanmaya başlamak istiyorsanız Youtuber ekipmanları listesini gözden geçirmeniz gerekiyor. Bu işten profesyonel olarak para kazanmak istiyorum diyorsanız bu malzemeler olmazsa olmaz. Sizin için A’dan Z’ye ihtiyacınız olabilecek bir liste düzenledik. Araştırmamızı yaparken en çok kazanan youtuberların görüşlerini de dikkate alarak bir liste hazırladık.

Youtuber Ekipmanları 2020
Youtuber Ekipmanları 2020

Youtuber ekipmanları üzerine yazılmış bir çok siteyi inceledik. Bu sitelerin %95’inden bir şey öğrenemeyeceğinizi aklınıza sokmanız gerekir. Çünkü çoğu site referanslı link kullanarak anlaşmalı olduğu malzemeleri tavsiye etmişler. Bizim hiç bir firma ile anlaşmamız bulunmamaktadır. Amacımız sizin için en uygun ve ideal olabilecek youtuber malzemelerini bir araya toplamak. 

Şimdi arkanıza yaslanın ve yazımızı sonuna kadar okuyunuz. Bir şey almak için hiç bir zaman acele etmeyiniz. Sayfamızın altında yorumlar kısmında ekipmanlar için atılacak yorumları mutlaka takip ediniz. Sizin karşınıza uygun fiyatlı reklamlar çıkacaktır. Onlara da bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Yazımızı faydalı bulduysanız da paylaşmanız bizi mutlu edecektir. Youtube’dan nasıl para kazanılır başlıklı yazımızı okuyarak da daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Youtuber Ekipmanları 

Youtuber Malzemeleri 2020
Youtuber Malzemeleri 2020

En önemli konu bu arkadaşlar. Youtube kanalı açacaksınız ama ne üzerine açacaksınız. Alanınız ne olacak? Bunları belirlemeden ekipman satın alamazsınız. Önce ne işi yapacağınızı bilmelisiniz ki sonra alacağınız ekipmanlardan haberiniz olsun.

Vlog, ev videoları, oyun videoları, aksiyon videoları, ürün inceleme videoları, şaka videoları, prunk videoları ve daha bir çok video çekebileceğiniz konu var. Sizin mutlaka birisini seçmiş olmanız lazım. Ondan sonra sıra youtuber ekipmanları listesini araştırmaya gelecektir.

Ev videosu çekiyorsanız ona göre mikrofon, kulaklık, aksiyon videosu için Gopro Hero  tarzı kameralar, oyun videoları için Logitech kameraları, Vlog için yaka mikrofonu. Yani uğraşacağınız işinizin tarzına göre Youtuber ekipmanları listesi oldukça kabarık.

 

Youtuber Ekipmanları İçin Bütçeniz Ne Kadar?

Youtube Ekipmanları Bütçe
Youtube Ekipmanları Bütçe

En önemli ikinci konu ise bütçenizdir. Youtuber malzemelerini 300 TL’ye de bulabilirsiniz 30 bin TL’ye de. Burada sizin bütçeniz alacağınız ekipmanları belirleyecektir. Tabi bütçe arttıkça videolarınız çekim kalitesi de artacaktır. Çok yüksek bir bütçeniz yok ise endişelenmeyin. Önemli olan fikir ve özgünlüktür. Başlangıç için ortalama bir bütçe ile başlamanız sizin için daha iyi olacaktır.

Bizim size tavsiyemiz bu işi hiç bilmiyorsanız fazla bir bütçe ayırmayınız. Öğrenmek için işe en küçükten başlamanız gerekiyor. Belki ilerde bu işi sevmeyebilirsiniz veya vazgeçmek isteyebilirsiniz. Bu yüzden ilk başta kendinizi denemelisiniz. Eğer başarılı olursanız, kazandığınız parayla daha iyi ekipmanlara geçiş yapabilirsiniz.

Okuyunuz: Youtube Kazanç Hesaplama

Youtuber Ekipmanlarını Nerenden Alsam Ucuz Olur

youtuber kampanya ürünü

Youtuber ekipmanları için bir çok siteye göz atabilirsiniz. Ancak bizim size tavsiyemiz sabırlı davranmanız ve Gearbest sitesi üzerinden sipariş  vermenizdir.15  gün gibi kargo bekleme süreniz olacaktır ama ürün maliyetiniz yarıya kadar düşecektir.

 

Youtuber Ekipmanları Listesi

youtuber ekipmanları
Youtuber ekipmanları

İlk başlarda cep telefonu ile de denemeler yapabilirsiniz. Ancak bu çok verimli olmayacaktır. Bu işe profesyonel olarak adım atmak istiyorsanız bu ekipmanlara mutlaka ihtiyaç duyacaksınız. Cep telefonu ile deneme yaptığınız zaman ne demek istediğimizi daha iyi anlarsınız.(ses sorunları, sallantı vs.)Tabi cep telefonunda yaşayacağınız sorunları ekstra telefon aparatlarıyla da giderebilirsiniz.

 

1.En Az 720p Çekim Özelliğine Sahip Youtuber Kamera

Kamera olmazsa olmaz olan ekipmanların başında gelmektedir. Tabi Youtube ile ilgili harcadığınız bütçenin en temel gideridir. Video çekmeye başlamak için kameranızın bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. Bunlardan biriside çekim kalitesidir. En az 1080p çekim kalitesine sahip bir kamerayla video çekmiyorsanız bu işe hiç başlamamalısınız.

Alacağınız kamera yaptığınız Youtuber’lık modeline göre değişecektir. Ev, bilgisayar, oyun, dış ortam ve vlog çekimleri için farklı kameralara sahip olmanız gerekiyor  .Şimdi bunları sizin için sıralayalım.

 

Aksiyon Kamerası-Kask Kamerası

Dış ortamda veya kapalı ortamda hareketli videolar çekecekseniz mutlaka ihtiyacınız olan bir ekipmandır. Kafa kamerası, kask kamerası ve omuz kamerası olarak değişiklik göstermektedir. Bu alanda öncü olan marka Gopro’dur ve mutlaka duymuşsunuz. Bu kamera ile su altında, bisikletle ve gezerken çok rahat videolar çekebilirsiniz.

 

Drone Kamerası

Drone’lar popüler olmaya başladığından beri havadan çekilen videolar da bir o kadar çok izleniyor. Sizde havadan yaptığınız çekimler ile videolarınızı çeşitlendirmeyi düşünebilirsiniz. Drone fiyatları ise 1000 TL den başlayıp 50 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Tamamen hava çekimlerinden oluşan videolar çekmeyi düşünüyorsanız iyi bir drone ekipmanına yatırım yapabilirsiniz.

Not: Drone ile profesyoneller çekiler yapmak istiyorsanız Diji Mini FLY 3 modelini inceleyebilirsiniz

 

Oyun Kamerası

Youtube’dan en çok kazanan kanal Minecraft oyun videoları çeken bir kanaldır. Oyun videoları çekerek para kazanan çok youtuber vardır. Bunun nedeni ise tamamen bağımlılık yapması ve sadık bir kitlesi olmasıdır. Sizin de oyunlarla aranız iyiyse Logitech C922X Pro Stream tarzı bir kamerayla başlamanız gerekiyor. Tabi fiyatlar bütün ekipmanlarda olduğu gibi değişiyor.

 

Vlog Kamerası

Vlog çekmek isteyenler bunun için özel bir kamera alması gerekiyor. Nedeni ise vlog kameralarının bir takım özelliklere sahip olması gerekir. Yani hafif, görüntü yakalama kapasitesi yüksek, görüntü sabitleme ve en az 1080p çekim yapıyor olması gerekir. Vloggerlar arasında en popüler olan kamera markası ise Canon powershot tarzı kameralardır.

 

DSLR Kamera

dslr fotoğraf makinesi
DSLR fotoğraf makinesi

Bu işte profesyonel olmak isteyenler için fiyatı yükselten kamera seçeneğidir. DSLR kameralar ile en profesyonel videolarınızı çekebilirsiniz. Dslr kameralar için fiyatlar 6000 TL’den başlayıp 200 BİN TL’ye kadar çıkmaktadır. Kamera kalitesine göre DSLR kamera ile film bile çekebilirsiniz. En popüler Youtuber DSLR kameraları Canon, Nikon ve Sony markasıdır.

 

4K Video Kamera

Yakın zamanda tüm videolar 4k kalitesinde olacak diyebiliriz. Çoğu youtuber şimdiden 4k videolar çekmektedir.4k tamamen çözünürlükle ilgilidir ve anlamı görüntü kalitesinin 4096p den yüksek olmasını ifade etmektedir. Youtuber ekipmanları olarak genelde sony 4k kameralar kullanılmaktadır. Tabi daha detaylı araştırmayı sizin yapmanız gerekiyor.4k kameralar ile aklınıza gelebilecek her türlü profesyonel çekimi gerçekleştirebilirsiniz.

 

360° VR Kamera

Sanal gerçekçilik gözlüklerinin çıkmasıyla popüler olmuş bir video çekim tarzıdır. Bu kameralar ile geniş açılı videolar çekebilirsiniz. VR kameralar ile çekilen videolar Facebook ve Youtube tarafından desteklenmektedir. Eğer bu işe yeni başlayacaksınız mutlaka bu seçeneği değerlendirmelisiniz. İlerleyen zamanlarda sanal gerçekçilik yaygınlaşacağı için, bu tarz çekilmiş videolarda oldukça popüler olacaktır.

Okuyunuz: Youtube Abone Arttırma Yöntemleri

2.Kaliteli Bir Youtuber Mikrofonu Almalısınız.

youtuber mikrofonu

Youtube’da videolar ne kadar önemli ise seste bir o kadar önemli. Ses sorunu yaşanan videolar en fazla 6-7 saniye izlenildikten sonra kapatılıyor.O yüzden aldığınız mikrofonun kaliteli olması ve işinizi görmesi gerekiyor. Yapacağınız çekimlere göre de mikrofonlar farklılık göstermektedir.

 

Ev Tipi Youtuber Mikrofonu

Bu mikrofon ile evde yaptığınız çekimlerde arka plandan gelen seslerden ve cızırtıdan tamamen kurtulacaksınız. Ev tipi mikrofonlar için çok para harcamanıza gerek yoktur.600-700 TL civarındaki mikrofonlar işinizi gayet iyi görecektir.

 

Youtuber Yaka Mikrofonu

Bu mikrofonu uzaktan yaptığınız çekimlerde kullanabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz wireless yaka mikrofonu satın almanızdır. Kablolarla uğraşmamak adına size büyük avantaj sağlayacaktır. Yaka mikrofonu ile uzak çekimler, tripodlu çekimler ve karşılıklı sohbet tarzı vloglar çekebilirsiniz.

 

DSLR Kamera Mikrofonu

Çekim yaparken kamera ile birlikte koşuyorsanız, DSLR makinenizin üzerine monte edebileceğiniz mikrofon çeşitleridir. Bu tarz mikrofonlar ile yaptığınız yakın çekim videolarda ekstra bir dış mikrofon kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Bu alanda en iyi olan mikrofonlar ise shure vp83 shotgun markasıdır.

 

Oyun Videoları Youtuber Kulaklık ve Mikrofon

Oyun oynarken videolar çekip hem de kulaklıklı mikrofon ile yorumlarda bulunmanız gerekecek. Buna özel dayanıklı bir Youtuber ekipmanı kullanmanız gerekiyor. Size bu alanda en iyi olanlardan Rode Nt markasını tavsiye edebiliriz. Youtuber ekipmanları listesinin en iyi mikrofon markasıdır diyebiliriz.

 

3.Aydınlatma-Youtuberlar İçin Işık

video için ışık

Kaliteli videolar çekmek istiyorsanız ışık olayı bu işin olmazsa olmazıdır. Video kameralar ışıktan oldukça fazla etkilenmektedir. Sizde bu konuda çözüm bulmak için kesinlikle bir ışık aparatına sahip olmalısınız. Işık için çok bir marka belirtmeye gerek yok arkadaşlar. Youtuber ekipmanları satan herhangi bir siteden işinizi görecek bütçenize göre bir ışık perdesi sipariş edebilirsiniz.

 

Ayrıcı çekim yaparken cep telefonu kullanıyor olabilirsiniz. Cep telefonları için özel üretilmiş ışıklara ve selfie çubuğu ışık halkalarına bakmalısınız. Telefonlarla yapılan çekimler dahi ışık kullanmayı ihmal etmeyiniz.

 

4.Youtuberlar İçin Tripod

iphone tutucu

Hareketsiz ve sabit görüntü formatında videolara çekmek ve titremelere engel olmak için mutlaka bir tripota sahip olmanız gerekiyor. Sizde iyi bilirsiniz ki titreşimli çekilen videolar belirli bir süre sonra göze rahatsızlık veremeye başlamaktadır. Bunun sonucunda ise çektiğiniz video 10. saniyeden sonra kapatılmaya başlanacaktır.

Tripodlar için oldukça çok seçeneğe sahipsiniz. Yukarıda sizinle paylaştığımız bütün kameralara ait tripod seçenekleri vardır. Tabi burada seçim yaparken dikkat etmeniz gereken çoklu kullanım seçeneğinizin olmasıdır. Yani ayarlanabilir ve sabitlenebilir tripodlar sizin her türlü işinizi görecektir. Hafif olması ise ekstra bir avantaj sağlayacaktır.

 

5.Sabit Disk En Az 2 Terabyte

Videolarınızı depolamak ve güvenliğini sağlamak adına mutlaka bir sabit diske sahip olmanız gerekiyor. Şimdilik gereksiz gibi gözükebilir size ancak sabit diskiniz sizin cüzdanınız gibidir. Bütün videolarınızı yani gelir kaynağınızı harici olarak diske kaydetmeniz, ileride doğacak ufak bir arızadan dolayı yara almanızı engelleyecektir. Aynı zamanda videolarınız için telefon, bilgisayar ve SD karttaki bellek kapasiteniz yetersiz gelecektir.

 

6.MasaüstüBilgisayar veya Laptop

Video çekme işini telefondan yaptım yüklemeyi de telefondan yaparım diyorsanız yanılıyorsunuz. Bu işin olmazsa olmazı bilgisayardır. Ram hızı en az 8 gb olan bir bilgisayara sahip olmanız gerekiyor. Videolarınızı çektikten sonra düzenlemeniz ve eklemeler yapmanız için kaliteli bir bilgisayara ihtiyaç duyacaksınız.

 

7.Video Editleme Programı

youtuber programları

Youtuber ekipmanları listesi oldukça kabarıkmış diyebilirsiniz. Ancak emin olun ki bunların hepsine ihtiyaç duyacaksınız. Bu malzemelerin sizin  sermayeniz olduğunu unutmayınız. Editleme programlarının çoğu parayla ücretli abonelik şeklinde satılmaktadır. Tabi siz ilk başlarda ücretsiz programlar ile denemeler yapabilirsiniz. Ancak ilerleyen zamanlarda Adobe After Effect gibi video düzenleme programlarına ihtiyacınıza olacaktır.

 

8.Ses Yalıtım Sistemi

mikrofon yalıtımı

Youtube videolarınızı çekerken sesinizin tok ve müdahalesiz bir şekilde aktarılıyor olması gerekiyor. Bunun için mikrofon arkası yalıtım süngeri kullanmanız gerekiyor. Yalıtım olayını dışarıda yapmanız zordur ancak evde çekim yapacaklarını sahip olması avantajına olacaktır. Bunun için Youtube da çekilmiş videolara göz atabilirsiniz.

 

9.HD Oyun Kayıt Cihazı

Oyun kayıtları yapıyorsanız XBOX, Playstation, PC ve MAC için kullanabileceğiniz bir oyun kayıt cihazına ihtiyacınız var. Bu cihaz olmadan oyunlardan görüntü alamazsınız. Tabi dışardan çekim yapmıyorsanız. Bunun için Elagato Game Capture hd markasını size tavsiye edebiliriz.

 

10.Selfie Çubuğu- El Sabitleyici

dslr sabitleyici
dslr sabitleyici

Selfie çubuğunu cep telefonları için sabitleyici olarak kullanabilirsiniz. DSLR makineler için özel olarak yapılmış bir el sabitleyici almanız gerekiyor. Bunları için marka tavsiye etmemize gerek yok. Yurt dışı kaynaklı bir siteden çok ucuz fiyatlara tedarik edebilirsiniz.

Youtube Para Kazanma Şartları

Youtuber Ekipman Fiyatları

Youtuber ekipmanları fiyatları sizin bütçenize ve yaptığınız işin modeline göre değişiklik gösterecektir. Size hangi ekipmanın ne için kullanacağını anlattık. Ekipman fiyatlarını siz kendiniz için çıkarırsanız daha gerçekçi rakamlara ulaşacaksınız.

Youtuber ekipmanları listemizin sonuna geldik arkadaşlar. Malzeme listesi 10 tane gözüküyor ama işin detayına girdikçe malzeme ve marka sayısı artacaktır. Tabi bunun için daha çok erken. Şimdilik bütçenize ve işinizin konusuna göre bunlardan birer tane almanız başlangıç için ideal olacaktır.

 

Ürünleri almadan önce mutlaka yurt dışı kaynaklı sitelerden fiyat karşılaştırması yapın. Çok büyük farklar var ise 15 gün bekleyip Amazon.de gibi bir siteden almak sizin için daha karlı olabilir. Youtuber ekipmanları paketlerine ise güvenmeyiniz. Tek tek ihtiyacınız olan ekipmanları almanız sizin faydanıza olacaktır.

kaynak: https://taketones.com/blog/basic-equipment-to-start-a-youtube-channel

Scroll to Top