Youtube Para Kazanma Şartları 2022

youtube kuralları

Youtube para kazanma şartları konusunda biraz seçici davranıyor. Tabi bu şartlar gözünüzü korkutmasın. Tek yapmanız gereken işi kuralına göre yapmak. Youtube’dan para kazanmak konusunda kararlıysanız sizi zorlayacak pek bir şart yok aslında. Youtube’un amacı reklam verenlerin, spam videolar için gereksiz para harcamasının önüne geçmek. Eğer işi kurallarına göre uygulayacak bir youtuber iseniz, bu şartlardan dolayı endişelenmenize gerek yok. Peki nedir bu Youtube para kazanma şartları ?

Youtube para kazanma şartları
Youtube para kazanma şartları

Youtube, Google’a ait bir platformdur. Haliyle Youtube videoları üzerinden Google adsense reklam şirketinin videoları yayınlanır. Google adsense firmalardan reklamları alır ve videolara yerleştirerek hem sizin kazanmanızı hem de reklam verenin kazanmasını sağlar. Youtube para kazanma şartları açısından son yıllarda reklam verenleri ve orijinal içerik üreten yayıncıları korumak için bir takım kurallar koymuşur. Gelin hep beraber bu şartları inceleyelim.

Okuyunuz: Youtuber Ekipmanları Listesi

Youtube Para Kazanma Şartları 

youtube ile para kazanma şartları
youtube ile para kazanma şartları

2017 yılında reklam veren şirketlere bir takım ihbarlar gelmiştir. Bu reklam veren şirketler Forbes dergisinin en zengin şirketler listesinde yer alan firmalardır. Bu şirketlerin reklamları alakasız, spam ve terör gösterileri içeren videolarda kullanılmıştır. Haliyle bu şirketler Youtube’u protesto ederek reklam vermeyi durdurmuşlardır.

Bunun sonucunda Google tarafından bir takım önlemler alınmıştır. Bunlardan en önemlisi şudur:

1. Kanalın 1000 aboneye ve son 1 yıllık 4000 saat video izlenme süresine sahip olması gerekir.

Youtube para kazanma şartları arasında en önemli olan budur. Bu kuralı yerine getirmediğiniz taktirde videolarınızı reklama açamıyorsunuz. Hiç bir şekilde gelir elde etmenizde mümkün değildir. Bize sorarsanız çok mantıklı bir kural. Bazı kanallar gün içinde  10 binlerce kopya içerik yükleyerek, kanal silininceye kadar para kazanmaktaydı. Bu sayede bu hilenin önüne geçilmiş oldu ve gerçek emek verenler kazanmış oldu.

2. Telif Hakkını İhlal ettiğiniz zaman kanalınız kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.

Sadece bu tehlikeyle karşı karşıya kalmayacaksınız, kanalınız yakın zamanda kapatılacaktır. Telif hakları konusunda Youtube çok hassas davranmaktadır. Böyle olması da normal. Emek hırsızlığına karşı önce uyarı sonra ise kanal kapatma cezası verilmektedir. Youtube para kazanma şartları açısından en önemli kural özgün içerik üretmektir. Bu kural olmazsa olmazdır.

3. Youtube Reklam Alma- Google Adsense Hesabınız Olması Gerekiyor

Youtube para kazanma şartları bu kadarla bitmiyor. Yukarıdaki şartları yerine getirdikten sonra bir de Google Adsense hesabınız olması gerekiyor. Bu hesapla videolarınıza reklam alabiliyorsunuz. Tabi şimdiden size söyleyelim ki bu süreç biraz sancılı geçebilir. Nedeni ise Google’ın bu konuda detaycı olması. Adresinize Google tarafından bir mektup gönderilir. Bu mektubun size gelmesi 2 hafta ile 6 ay arasında değişebiliyor. Youtube reklam alma kısmı bu kadar. Adsense onayını aldıysanız reklamlarınız videolarda gösterilecektir.

4.Youtube Para Kazanma Aktif Etme

Bu aşama işin kolay olan kısmı diyebiliriz. Tek yapmanız gereken kanal yönetim sayfasına girmek. Sol tarafta bulunan menüden kanalınızı para kazanmaya açabilirsiniz. Tabi bunu yapmanız için 1. maddede yer alan şartı yerine getirmeniz gerekiyor.

5.İçerikleriniz Reklam Verilebilecek İçerikler Olmalı

Siz bir şirket olsanız erotik bir videoya ya da şiddet içerikli bir videoya reklam verir miydiniz. Youtube’un en çok dert yandığı konu bu olmuştur. Bu tarz yasal olmayan içeriklere hiç bir şekilde reklam alamazsınız. Bir kaç defa uyarı alırsınız. Sonrasında ise kanalınız kapatılır. Youtube para kazanma şartları konusunda içeriğe dayalı aşağıdaki kurallara dikkat etmelisiniz. Youtube para kazanmanıza izin verse bile aşağıdaki türde yer alan içeriklerinizde reklam yayınlanmasını engelleyecektir.

Okuyunuz: Youtube Kazanç Hesaplama

Youtube Para Kazanma Kuralları

youtube para kazanma şartları
Youtube para kazanma şartları

Youtube’dan para kazanmak için bir de hazırlanmış olan topluluk kuralları mevvuttur. Bu kurallara, platformun daha geniş bir kitleye hitap etmesinden dolayı uyulması zorunludur.

Tartışmalı konular ve Hassas İçerik

Yaşanmış olan trajik olaylar, ya da sansüre müsait olan olaylar için videolarınızda reklam yayınlanmaz. Özellikle siyasi ve tartışmalı konular için geçerlidir. Reklam verenler bu konuda hassas olduğu için Youtube bunu bir kural haline getirip, bu tarz videolarda reklam yayınlanmasının önüne geçmiştir.

Uyuşturucu ve Madde Teşviği

 Bu tarz içerikler belgesel, eğitici ve sanatsal videolar olmadığı sürece sansüre uğrar. Ülkenizde uyuşturucu kullanımı serbest bile olsa özendirici videolar için reklam yayınlanması kapatılır. Burada sorumluluk tamamen size ait. Aksi taktirde Adsense üzerinden Ban yemeniz mümkündür.

Nefret Ve Irkçılık Videoları

Kişinin dil, din, ırk, görünüş ve benzeri özelliklerinden dolayı aşağılayıcı ve nefret içeren videolar Youtube para kazanma şartlarına aykırıdır.Bu tarz videolar mizaç amaçlı olduğunda istisna olabilir. Ancak genellikle reklam verenler bu tarz videolarda şirket reklamlarının çıkmasını istemiyor.

Argo ve Küfür Videoları

İçeriğe özel reklam yayınlanmasının engellenme nedir. Ağır ve aşırı küfürlerden oluşan videolarda reklam yayınlanması istenilmiyor.Kendinizi reklam veren bir şirketin yerine koyarsanız, bu konuda hak vereceksiniz.

Ailelere Yönelik Hakaret

Youtube’un en hassas olduğu konulardan birisi denilebilir. Aileye yönelik mizah bile olsa cinseli, ırkçı ve şiddet içeren içerikler reklam yayınlanması için uygun değildir. Uygunsuz bulunan davranışlar da Youtube para kazanma şartlarına aykırıdır.

Cinsel ve Erotik İçerik

Cinselliğin ve çıplaklığın son derece videonun temelinde yer alması, reklam yayın kurallarına aykırıdır.Cinsel oyuncaklar, müstehcen sahneler ve çıplaklık reklam verenler tarafından engellenir. Belgesel ve eğitici amaçlı içerikler bu kural için istisna olabilir.

 

Şiddet İçeren Videolar

Aşırı derece şiddet içeriği olan kan, yaralama ve ölümle sonuçlanabilecek videolar Youtube para kazanma şartlarına aykırıdır. Bu tarz videolarda şiddet videonun temel konusu olmamalıdır. Videonun içeriğinde herhangi bir sahnede şiddet olayının bulunması reklam yayınlanması için engel teşkil etmez.

Not: Youtube’da reklam verenler için hedef kitle seçimi diye bir seçenek vardır. Aynı zamanda hedefleme araçları denir buna. Reklamların ne tür içeriklerde yayınlanacağı, reklam verenler tarafından bu aşamada belirlenir .Yani videolarınız Youtube kurallarına uygun olsa bile, reklam verenler tarafından para kazanmanız engellenebilir.

En çok kazanan Youtuberlar makalesinde yer alan içerik yayıncılarının videolarını inceleyerek sizde ne tarz içerik yayınlayabileceğiniz konusunda ilham alabilirsiniz.

Bu şartları yerine getirdiğiniz zaman kolaylıkla Youtube üzerinden para kazanabilirsiniz. Bahsettiğimiz gibi Youtube para kazanma şartları pek zor değil. Daha detaylı bilgi için Youtube üzerinden para kazanmak başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Okuyunuz: Youtube Abone Arttırma Taktiği

Not: Youtube para kazanma şartları zorlayıcı geliyorsa, hazır kanal satın alma yoluna gidebilirsiniz. Yani para kazanmak için gerekli şartları tamamlamış olan kanalları 3000 TL’den başlayan fiyatlarla satın almanız mümkün olacaktır. Bunun için Ytpara.com ya da R10.net sitesini inceleyebilirsiniz.

Scroll to Top