in

En çok para kazandıran meslekler 2020 | Geleceğin Meslekleri

Gelecekte rahat bir hayat sürdürmek için en çok para kazandıran meslekler arasından birisini seçmeniz gerekiyor.Şuan farklı bir iş yapıyor ya da yolun henüz başında olabilirsiniz.Ancak ne konumda olduğunuzdan çok karar vermeniz en önemli seçenek.Bu yüzden bu geleceğin meslekleri ile ilgili sizlere detaylı bir yazı hazırladık.

En Çok Kazandıran Meslekler
En Çok Kazandıran Meslekler

Hayatını idame ettirmesi gereken her birey, belli bir yaşa geldiğinde meslek seçimi gerçekleştirmek durumundadır. Meslek seçimi yaparken, kişiler genellikle severek yapacağı ya da fizyolojik olarak yatkın olduğu alanları seçmektedir.En çok para kazandıran meslekler kategorisinde çalışmasını sürdüren kişiler, işin kendileri için ne ifade ettiği ile değil, daha çok maddi kısmı ile ilgilenmektedir.

 

Tabii tüm bu etkenlerin yanında işini severek, hakkını vererek ve büyük bir bağlılıkla gerçekleştiren bireyler de vardır.Şimdi arkanıza yaslanın ve sizler için hazırlamış olduğumuz en çok para kazandıran meslekler 2019 listesine bir göz atın.

Okuyunuz: En Yeni 75+ İş Fikri

En Çok Para Kazandıran Meslekler

kazandıran meslekler
kazandıran meslekler

En çok para kazandıran meslekler, genellikle uzmanlık gerektiren, hayatın belli bir kısmının bu mesleğe adanmış olduğu meslek çeşitleridir. Avukatlar, cerrahlar, mühendisler bu alanın en önemli örnekleri arasında yer almaktadır. Bu kategorideki meslek sahipleri, öğrenimleri boyunca pek çok zorlukla karşı karşıya kalmış, belli imtihanlar ile sınanmıştır. Bu nedenle almış oldukları aylık ücretler de, geçtikleri zorlu yolun karşılığı denebilir.

Okuyunuz: En Kolay İş Bulunabilen Meslekler

Dünyanın En Çok Para Kazandıran Meslekleri

 en çok para kazandıran meslekler
en çok para kazandıran meslekler

Dünya üzerinde her alanda meslek bulunmaktadır ancak; en çok para kazandıran meslekler ayrı bir kategoride değerlendirilmektedir. Aşağıda sizler için Dünya’nın en çok kazandıran mesleklerini derledik.

 

Cerrahlık

Maddi kazanç açısından bakacak olursak cerrahlık en çok para kazandıran meslekler arasında ilk sırada yer almaktadır. 6 yıllık bir eğitimin ardından tıp fakültesinden mezun olan doktorlar, bu ünvana sahip olabilmek için öğrenimlerine sürekli devam etmektedir. Tıpta Uzmanlık Sınavı, Yüksek Lisans, Doktora gibi eğitimlerin ardından, karşılaştıkları vakalarda da uzmanlık alanlarını geliştirmektedir. Aynı zamanda önemli bir cerrah yalnızca çalıştığı hastanede değil, farklı sağlık kuruluşlarında da amliyata girebilmektedir. Ameliyat başına belli ücretler alan cerrahların, aldıkları ücretler uzmanlıklarına göre değişmektedir. Yıllık ücret çerçevesinde bakacak olursak cerrahlar yılda 418.000 TL kazanç sağlamaktadır.

 

Üst Düzey Yöneticiler (CEO)

Üst düzey yönetici alanında değerlendirme yaptığımızda aklımıza pek çok statü gelebilir ancak; Chief Executive Officers ünvanıyla çalışan kişiler maddi yönden oldukça güçlüdür. Bu alanda çalışan kişiler çok iyi okullarda okumuş, iş alanında riskli faktörlerle karşı karşıya kalmış olan kişilerdir. Belli deneyimlerin ve başarıların ardından bu ünvanı almışlar ise, iş hayatında oldukça deneyimli ve bilgilidirler. Yıllık kazançlarına gelecek olursak, CEO’lar 320.000 TL kazanmaktadır.

 

Mühendislik Yöneticileri

En çok para kazandıran meslekler arasında yönetici olarak çalışan mühendisler de yer almaktadır. Araştırma ve geliştirme, planlama, araştırma gibi alanlarda çalışan yönetici mühendisler, aynı zamanda yarıbilimadamı sayılmaktadır. Mühendisliğin her bölümü hayat boyu öğrenmeye açıktır. Çünkü her geçen gün dünya üzerinde yeni şeyler keşfedilmekte, yeni oluşumlar ortaya çıkmaktadır. Bu da ciddi bilgi birikimi ve araştırma gerektirmektedir. Mühendislik yönetcilerinin yıllık kazançları ise 315.000 TL’yi bulmaktadır.

 

Pilotlar

Basit bir uçağın uçurulması, yolcuların güvenliğinin sağlanması, uçağın en güvenli şekilde zemine indirilebilmesi cesaret ve deneyim isteyen bir iştir. Pilotlar da teknolojiye ayak uydurmak ve devamlı olarak öğrenmek zorundadır. Bu nedenle icra ettikleri meslek oldukça risklidir. Hem kendi hayatları, hem de başkalarının hayatı tamamen pilotların elindedir. Bu nedenle yıllık kazançları yaptıkları işi karşılamaktadır. Pilotlar yıllık 307.000 TL kazanmaktadır.

 

Avukatlar

İyi bir avukat olabilmek için öncelikle hukukun pek çok dalında tecrübe sahibi olmak gerekmektedir. Alanında uzman olan ve iyi para kazanan avukatlar pek çok adli vakaya şahit olmuş ve bu alanda mesleklerini icra etmişlerdir. Danışman olarak da çalışan avukatlar, hem danışmanlık hem de dava ücreti almaktadır. Kazançları oldukça yüksek olan avukatlar yılda 298.000 TL kazanmaktadır.

 

2015 yılında yapılan araştırmalara göre, en çok para kazandıran meslekler kategorisinde Türkiye’de şaşırtan meslekler ile karşı karşıya kalındı. Hiç umulmayan ancak; yıllık gelirleri dudak uçuklatan meslekler ise şu şekilde:

 

Kuru İncir Ticareti

 Elbette ticaret, yapılan işin çeşidine göre ciddi kazançlar sağlamaktadır. Türkiye’nin incir üretiminde üst sıralarda olduğunu da düşünürsek kurutulmuş incir ticaretinden de yüksek kazançlar elde edilebileceğini az çok tahmin edebiliriz. Hatta bu meslek Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler arasında üst sıralardadır ve bu işi yapanlar yılda 14.971 TL kazanç elde etmektedir.

 

Taksicilik

Her gün mesai saati belli olmaksızın yolcuları istedikleri lokasyona taşıyan taksiciler, özellikle gece mesailerinde büyük riskler ile karşı karşıya kalmaktadır. Zorlu mesleklerden biri olan taksicilikte hem çalışılan şehri iyi bilmek, hem de uzman bir şoför olmak gerekmektedir. Tüm zor koşullara rağmen bu mesleği icra edenler yıllık 17.016 TL kazanmaktadır.

 

Turizm Rehberliği

 En çok para kazandıran meslekler arasında yer alan bir diğer meslek de Turizm Rehberliği’dir. Türkiye turizm yönünden oldukça gelişmiş olduğundan turist alımı da oldukça fazladır. Bu mesleği en iyi şekilde icra eden kişiler eğitimini yüksek öğrenim kurumlarında almış ve en az 3 yabancı dil bilgisine sahip olan kişilerdir. Yıllık kazançları ise 17.385 TL’dir.

 

Post ve Kürklü Deri Ticareti

Hayvancılığın da çok gelişmiş olduğu ülkemizde hayvanların postları ve derileri işlenerek pek çok alanda kullanılmakta hatta, yurt dışına ihraç edilmektedir. Bu alanda faaliyet sürdüren birçok firma ya da kişi bulunmaktadır. Bu mesleğin yıllık kazancı ise 20.654 TL’dir.

 

Mimarlık

Türkiye’de mimari, Osmanlı döneminden bu yana oldukça önemlidir. Ülkemiz de bu alanda çok başarılı mimarlar yetiştirmektedir. Nüfüsun giderek artması, kentsel dönüşüm projeleri, depreme dayanıklı binaların inşaası ile profesyonel mimarlara ihtiyaç duyulmaktadır. Alanında uzman ve deneyimli mimarlar yıllık 23.392 TL kazanç elde etmektedir.

 

Hamallık

Hamallık, belli bir eğitim gerektirmese de oldukça riskli ve herkesin başaramayacağı bir meslektir. Belli kesimler bu mesleği saygın bir meslek olarak görmese bile, yıllık kazanç oranı oldukça şaşırtıcıdır. Her gün büyük riskler altında çalışan bu meslek erbapları yıllık 29.068 TL kazanmaktadır.

 

İş Bulma Acenteleri

 İş arayışında olan kişilere iş bulma hususunda aracılık eden, işe yerleştirmede yardımcı olan İş Bulma Acenteleri, en çok para kazandıran meslekler arasında yer almaktadır. Yıllık kazançları yaklaşık 155.534 TL’dir.

 Okuyunuz: Yurtdışında Çalışma İmkanı Olan Meslekler

Kazandıran Meslekler Listesi 2019

2017 yılında yapılan araştırmalara ve istatistiki verilere göre, Türkiye’de en çok kazandıran meslekler arasında oldukça şaşırtıcı alanlar görülmektedir. Yıllık kazançları ile insanları şaşırtan bu meslekleri sizler için araştırdık ve kısaca açıkladık. Sizler de bu alanlardan birinde faaliyete başlayabilir, yıllık kazancınızı yükseltebilirsiniz. 2017 yılının en çok kazandıran meslekleri aşağıda yer almaktadır.

 

Faktoring Hizmeti

 Belli firmaların alacak yönetimini idare eden, bu alacakların tahsilatını gerçekleştirirken belli tutarlar karşılığında çalışma sürdüren firmalar, faktoring firmalarıdır. 2017 yılının en çok kazandıran meslekleri arasında yerini almaktadır ve yıllık kişi başı kazanç oranı 1.605.59 TL’dir.

 

Akü İmalatı

 Her ne kadar birçok araca ait aküler yurtdışından geliyor gibi görünse de, Türkiye akü üretiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Akü üretimi alanında faaliyet gösteren kişiler yıllık olarak kişi başı 820.363 TL kazanç elde etmektedir.

 

Noter

 Noterlerin tartışmasız çok para kazandığını hepimiz biliyoruz ancak; yapılan araştırmalar tahmin ettiğimizden çok daha fazlasını kazandıklarını gözler önüne seriyor. Noterler kişi başı, yıllık 341.555 TL kazanç sağlamaktadır.

 

Yeminli Mali Müşavir

Muhasebe alanında faaliyet gösteren Mali Müşavirlik en çok para kazandıran meslekler arasında eskiden beri varlığını sürdürmektedir. 2017 yılında da yine listede yerini almıştır. Mali Müşavir’ler yıllık 261.346 TL kazanmaktadır.

 

Bağımsız Manken ve Modeller

Mankenlik ve modellik Türkiye’de sık icra edilen meslekler arasında yer almaktadır. Yıllardır bu alanda yüksek kazanç elde eden manken ve modeller de bulunmaktadır. Hatta yurtdışına göre Türkiye’de manken ve modellere ödenen ücretler çok daha fazladır. 2017 yılı istatistiki verilerine göre manken ve modeller yıllık 170.282 TL kazanmaktadır.

 

Müzisyen, Ses Sanatçısı ve Spiker

 Her geçen gün Türkiye’de yeni isimler albüm yapmakta, müzisyenliğe soyunmakta hatta TV spikeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu alanda çalışan kişiler belli bir eğitim almasalar da yüksek kazanç sağlayabilmektedir. Ülkemizde müzisyen, spiker ve ses sanatçıları yıllık 115.252 TL kazanmaktadır.

 Okuyunuz: Kendime Uygun Mesleği Nasıl Bulabilirim

Kısa Yoldan Para Kazandıran Meslekler

 En çok para kazandıran meslekler belli bir eğitim ve deneyimden sonra yüksek gelir getirir demiştik. Belli bir eğitime ihtiyaç duyulmadan, çok kısa süreler içinde ciddi kazançlar elde edilmesine olanak sağlayan meslekler de bulunmaktadır. Türkiye’de bu alanda kazanç sağlayan ciddi bir kesim de bulunmaktadır. Kısa yoldan para kazandıran meslekleri sizler için araştırdık ve kısa açıklamalar ile sıraladık.

 

Aquapark İşletmeciliği

Yaz aylarında tatilcilerin akın ettiği aquaparkların işletmesini sağlayabilmek için herhangi bir eğitime gerek yoktur. Yalnızca vergi levhası ile çalışma ruhsatı alan kişiler bu alanda kolaylıkla faaliyet gösterebilmektedir. Hem yaz hem de kış aylarında da tercih edilen aquaparklar ciddi kazançlar sağlamaktadır.

 

Buz Pisti İşletmeciliği

En çok para kazandıran meslekler arasında yer alan bir diğer meslek de buz pisti işletmeciliğidir. Ülkemizde buz pateni yaygın olmadığından bu spora düşkünlük önemli ölçüde artmaktadır. Ancak çalışmak için gerekli alanı sağlayamayan sporcular işletilen buz pistlerini tercih etmektedir. Türkiye’de sayılı olan buz pistleri ile yüksek kazançlar sağlanmaktadır.

 

Mobil 8 D Sinema İşletmeciliği

 Hemen hemen her alışveriş merkezinde sıkça rastalayacağınız 8D sinemalar büyük küçük herkesin ilgisini çekmektedir. Pek çok film seçeneği ile geniş kitlelere hitap eden bu sinemalar 5 dakikalık periyotlarla hizmet vermekte ve oldukça rağbet görmektedir. Bu alanda çok fazla kazanç elde eden işletmeler mevcuttur.

 

Şarjmatik İşletmeciliği

 Cep telefonu ve tabletlerin elimizden düşmediği şu dönemde insanlar dış ortamda şarj sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Tam da bu noktada şarjmatikler devreye girmektedir. Şarjmatik ile kazanç mı sağlanır? Diyenler çok olsa da, yıllık kazanç oranı pek çok meslek ile yarışabilecek düzeydedir.

 

Elektrikli Bisiklet (Bolt)

 Daha çok yurtdışında kullanılan ve üretilen elektrikli bisikletler Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu alanda üretim sağlayan ve pazarlamasını gerçekleştiren kişiler oldukça yüksek kazançlar sağlayabilmektedir. Türkiye’den yurtdışına ihraç edilen birçok elektrikli bisiklet modeli de bulunmaktadır.

 

Jetonlu Oyun Makineleri

 Özellikle lunapark, avm ya da casino salonlarında çok rağbet gören bu makinelerin üretimi en çok para kazandıran meslekler arasında yer tutar. Bu alanda oyun seçenekleri oldukça fazladır. El falı, box, tek kollu canavar, atari oyunları, yarış oyunları, eski bilgisayar oyunlarının modifiye edilmiş hali vb. Bu seçenekler içinde yer alır. Ancak şu da yadsınamaz bir gerçektir ki, bu alanda üretilen makinelerin çoğu, casino salonlarına pazarlanmaktadır. Yıllık gelir oranı oldukça yüksek olan bu ticari faaliyet 2017 yılının kısa yoldan para kazandıran meslekleri arasında çok konuşulmuştur.

en çok para kazandıran meslekler
en çok para kazandıran meslekler

Küçük İmalat Fikirleri 

Para Kazanma Yöntemleri

En Karlı İş Fikrileri

kaynak: https://www.indeed.com/career-advice/finding-a-job/top-100-highest-paying-jobs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

girisimci kredisi veren bankalar hangileridir

Girişimci Kredisi Veren Bankalar 2020 | Girişimciye Destek!

Yazın Sahilde Denizde Para Kazandıracak 20 yazlık İş Fırsatı

Yazın Sahilde Denizde Para Kazandıracak 20 yazlık iş Fırsatı