Çok Harcama Yapanlar İçin Tasarruf Önerileri | Birikim Yapın

Çok harcama yapanların hayatlarında yeni alışkanlıklar edinerek ve ufak değişimlere giderek kısa süre içinde yüksek oranda tasarruf yapmaları mümkündür. Bunun için can sıkıcı yöntemlere başvurmak yerine çok harcama yapanlar için tasarruf önerileri dikkate alınarak kısa zamanda yaşantınızdan büyük fedakarlıklar yapmadan bile tasarruf yapmak mümkündür. Etkili bir tasarruf için ilk adım ev giderlerinin azaltılmaya çalışılmasıdır.

 

Harcamaları çok olanlar için tasarruf yöntemleri günümüzde sürekli artan fiyatlar ve zamların ardından birçok kişi tarafından merak edilmeye başladı. Harcamalarını bir türlü sınırlandırmayan ve giderleri daima gelirinin üzerine çıkan kişiler için bazı tasarruf fikirleri sayesinde haftalık, aylık hatta yıllık olarak gözle görülür farkların ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. Harcamaların kontrol altına alınması ve tasarrufların yapılması için ilk olarak bu kişilerin ev harcamalarını ve kişisel giderlerini gözden geçirmesi gerekir. Bu yönüyle tasarrufun başlayacağı ilk alan evdir. Özellikle evde uygulanacak bazı basit değişimler faturaların azalmasına ve sizin bu sayede çok daha etkili bir şekilde tasarruf gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

Okuyunuz: Birikimleri Değerlendirme Yöntemleri

Çok Harcama Yapanlar İçin Tasarruf Önerileri

Çok Harcama Yapanlar İçin Tasarruf Önerileri
Çok Harcama Yapanlar İçin Tasarruf Önerileri

Evde tasarruf fikirleri denince akla ilk olarak faturaların düşürülmesi gelir. Özellikle kış aylarında artan bu ev faturalarının düşürülmesi için basit birkaç değişiklikle kısa zamanda yüksek oranda kar elde edebilirsiniz. Evde tasarruf sağlamak için en etkili yöntemler:

 • Yüksek elektrik harcayan fırınlar yerine düşük enerjili fırınlar kullanılabilir,
 • Isı tasarrufu için yalıtım ve kombi/radyatör bakımlarının yapılması,
 • Basit elektrikli aletleri kullanmaktan kaçının (saç kurutma makinesi, kettle vb.),
 • Ütüleri toplu olarak tek seferde yapın,
 • Banyo suyunu ısıtırken suyu kovaya doldurarak farklı alanlarda suyu değerlendirin,
 • Bulaşıkları mutlaka makinede yıkayın,
 • Mutfak gıda alışverişlerini planlı olarak yapın,
 • Tasarruflu ampuller kullanın,

Bunlar ve benzeri daha birçok farklı ufak değişim ev giderlerinin azalmasına ve sizin kısa süre içinde yüksek oranda tasarruf sağlamanıza yardımcı olacaktır. Öte yandan gereksiz ev eşyası almaktan kaçının. Ailenizle birlikte etkili tasarruf yöntemlerini uygulayarak kısa zamanda ev giderlerinin azalmasını sağlayabilirsiniz.

 

Kişisel Harcamaları Azaltmak İçin Etkili Tasarruf Yöntemleri

cok harcama yapanlar icin tasarruf onerileri nelerdir
cok harcama yapanlar icin tasarruf onerileri nasil uygulanir

Kişisel harcamalardan tasarruf yapmak için büyük fedakârlıklar yapmanıza gerek yoktur. Sanıldığının aksine kişisel harcamaların oldukça basit bir şekilde azaltılması mümkündür. Örneğin yakın mesafeler için toplu taşıma veya araba yerine yürümeyi veya bisiklet kullanmayı tercih etmek en temel tasarruf yöntemleri arasında yer alır. Bunun yanı sıra, cep telefonu tarifesinin daha uygun olanlarıyla değiştirilmesi, ihtiyaç dışında giyim veya aksesuar alışverişine gidilmemesi de bu tasarruf yöntemlerinin en etkili ve gerekli olanları arasında yer alır. Öte yandan çok fazla dışarıda vakit geçirmekte harcamaların artmasına neden olabilir. Bu nedenle dostlarınızla belirli günlerde ve zamanlarda buluşmanız ve sosyal faaliyetlerde daha tutumlu olmanız mümkündür.

 

Kişisel harcamaların sınırlandırılması için tavsiye edilen bir bilinen yöntem ise sigarayı bırakmaktır. Sigara kullanımı hem sağlık açısından hem de bütçeniz için açısından size büyük zarar vereceği için en temel tasarruf yöntemleri arasında değerlendirilmektedir. Uygulayacağınız bu ve benzeri daha birçok basit tasarruf yöntemi sayesinde en kısa sürede tasarrufunuzun sonucunda giderlerinizin azaldığını görebilirsiniz.

Okuyunuz: Evde Para Kazandıran İşler

Para Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Para tasarruf yöntemleri en zor olanlarından biridir. Özellikle kredi kartı ve banka kredilerinin kullanımının yaygınlaşmasının ardından nakit sıkıntısı günümüzde birçok kişinin başlıca tasarruf sorunları arasında yer almaktadır. Nakit tasarrufu için uygulanması gereken en temel yöntem gereksiz harcamalardan kaçınmaktadır. Şuan için gerekli gibi görünen tüm harcamalarınızı listeleyerek bunlar arasında bazılarını sınırlandırmak veya listeden çıkarmak size kazanç sağlar. Bunun yanı sıra:

 • Kredi kartı kullanımını azaltmak veya limit kullanmak,
 • Toplu taşımaya yönelmek, yakın mesafelerde yürümek,
 • Ev ve kişisel harcamalara gelire göre aylık sınır getirmek,
 • Gereksiz nakit harcamasından kaçınmak,
 • Nakit tasarrufu için banka veya finans kuruluşlarının tasarruf yöntemlerine başvurmak vb.

Daha birçok uygulama nakit konusunda kısa süre içinde sizin birikim yapmanıza yardımcı olacaktır. Öte yandan mecbur kalmadıkça alışverişlerinizi nakit yaparak bir sonraki ay için elinizde para kalmasını da sağlayabilirsiniz.

 

Etkili Bir Tasarruf Planı Nasıl Hazırlanır?

Tasarruf örnekleri incelendiğinde en etkili tasarrufun ev giderlerinin gözden geçirilmesi ile başladığı görülmektedir. Öte yandan kişinin yaşam tarzında bazı harcama sınırlamalarına gitmesi yüksek oranda tasarruf yapmasına yardımcı olacaktır. Bunun için etkili bir tasarruf planı hazırlamak son derece önemlidir. Kısa zamanda etkili bir tasarruf yapmak için:

 • Mevcut tüm giderleri listeleyin (eğitim, sağlık, faturalar, kişisel harcamalar vb.),
 • Gelir ve giderler arasında denge kurmaya çalışın,
 • Aylık sabit giderleri belirleyerek tasarruf ve cep harçlığı için para ayırın,
 • Satın almadan önce ihtiyaç listesini kontrol edin.

Bu tip basit unsurları yazarak bir gider tablosu oluşturmak tasarruf yapmanız gereken alanın çok daha net bir şekilde ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu sayede nelerden tasarruf edip nerelere harcama yapabileceğinizi kolay bir şekilde görebilirsiniz. Çok harcama yapanlar için tasarruf önerileri dikkate alındığında en yüksek giderlerin faturalar, varsa araba masrafları ve telefon harcamalarıdır. Bunun için bu temel unsurları dikkate almanız size avantaj sağlayacaktır.

Okuyunuz: En Yeni 75+ İş Fikri Listesi

Gıda Harcamalarından Tasarruf Nasıl Yapılır?

Nelerden tasarruf edebilir sorusunun cevabı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kişisel harcamaların durumu ve ihtiyaçlara göre söz konusu unsurlar değişiklik gösterecektir. İlk olarak etkili bir tasarruf mutfaktan başlayacaktır. Mutfak giderlerinin azaltılması için gıda harcamalarının kontrol edilmesi son derece önemlidir. Örneğin devamlı dışarıdan yemek veya mevsim dışı sebze veya meyvelerin tercih edilmesi bu giderlerin artmasına neden olacaktır. Bunun için haftalık olarak Pazara giderek meyve ve sebze ihtiyacını çok daha avantajlı hale getirebilirsiniz.

Bunun dışında haftada en az bir defa vejetaryen ağırlıklı beslenmek, market indirimlerinden yararlanarak aylık alışverişler yapmak en temel tasarruf yöntemleri arasında yer almaktadır.

 

Fatura Giderlerini Azaltmanın Püf Noktaları

Faturalardan tasarruf etmek özellikle kış aylarında cebinizde çok daha fazla para kalmasına neden olacaktır. Ev faturalarının basit yöntemler ile azaltılması son derece kolaydır. İlk olarak enerji tasarrufu sağlamak için evinizde ısı kaybını önleyecek etkenleri ortadan kaldırarak işe başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra tasarruflu ampuller kullanmak, çamaşırları kurutma makinesi yerine dışarda kurutmak, gereksiz su harcamamak; kettle, saç kurutma makinesi, süpürge vb. aletleri daha az kullanmak vb. birçok etken faturaların anında düşmesine neden olacaktır.

 

Öte yandan faturada gözle görülür derece etki eden bir diğer püf noktası, prize takılı elektrikli eşyaların fişten çıkarılmasıdır. Şarj cihazlarının kullanımının benzer uygulamalarla sınırlandırılması son derece önemlidir.

 

Tasarruf İçin En Etkili Yatırım Yöntemleri Nelerdir?

En iyi yatırım yöntemleri arasında altın veya vadeli hesaplar gösterilmektedir. Bu sayede aylık alarak az miktarda bir para ayırarak bile uzun vadede ciddi bir birikim yapılabilir. Bunun için bankaların etkili finansal tasarruf çözümlerini tercih edebilir veya altın, borsa gibi farklı yatırım araçlarına yatırım yapabilirsiniz. Çok harcama yapanlar için tasarruf önerileri sayesinde hayatınızda son derece basit ve ufak dokunuşlar yaparak kısa süre için yüksek oranda bir tasarruf gerçekleştirilmesi mümkündür.

 

Çok Harcama Yapanlar İçin Tasarruf Önerileri ” başlıklı makalemizin sonuna geldik.Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşarak destek olabilirsiniz.

 

kaynak: https://www.daveramsey.com/blog/the-secret-to-saving-money

Scroll to Top