Kuluçka Makinesi Nedir | Kuluçka Makinesi Kullanımı

Kuluçka makinesinin kullanım alanı yumurta yetiştiriciliğinin yapıldığı yerlerdir.  Doğru kuluçka makinesi seçimi ile hem daha kaliteli hem de daha fazla sayıda yumurta üretilebilir. Aynı zamanda kuluçka makinesinin temizliğine de dikkat edildiği zaman makinenin kullanımı uzun yıllar sürebilir.

Okuyunuz: Kısa Zamanda Para Kazandıracak İşler

Kuluçka Makinesi Özellikleri 

kulucka makinesi nedir
kulucka makinesi ayari

Kuluçka makinesinin sahip olduğu fonksiyonları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Elektrik ile çalışır.
 • Dijital paneller bulunur. Bu paneller ile sıcaklık ve nem oranları ortam ısısı ile dengelenir.
 • Havalandırma işlemi yapabilir.

 

Kuluçka Makinesi Nasıl Çalışır?

Kuluçka makinesinin ilk alımında detaylı bir şekilde temizlik yapılması gerekir. Hijyen açısından bir sorun olması için tablalar enjekte edilmelidir. Her tablanın boyutu birbirinden farklıdır. Bu sebepten dolayı yumurtaların büyüklüğüne göre tabla seçilmelidir.  Tabla seçimin ardından çıtaların yüksekliği ayarlanmalıdır.  Çıtaların doğru ayarlanması ile farklı boyuttaki ve türdeki yumurtalar aynı tablaya düşme imkanı elde eder.

Yumurtalar makineye yerleştirilmeden önce kontrol edilmelidir. Eğer çatlak ya da kırık varsa bunlar konmamalıdır.  Yeni çıkarılmış yumurtalar 24 saat bekletildikten sonra kuluçkaya verilmelidir.

 

Kuluçka Makinesinde Hangi Bilgiler Not Edilmelidir?

Kuluçka makinesini çalıştırdıktan sonra not alınması gereken bilgiler şu şekildedir:

 • Kaç yumurta koyulduğu,
 • Kuluçka randımanının ne olduğu,
 • Hangi günde kuluçkaya verildiği,
 • Kaç tane civciv çıktığı,
 • Kuluçka yumurta sayısı,
 • Bölmelere hangi tarihte yumurtaların geleceği,
 • Kaç tane döllenmiş yumurta olduğu.

Bilgilerin tamamı bir kenara yazılarak düzenli bir şekilde takip işlemi yapıldığı zaman verimli yumurta üreticiliği sağlanmış olur.

 

Kuluçka Makinesinin Türleri Nelerdir?

Kuluçka makinesi çeşitleri temel olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan bir tanesi kuluçka gelişim dönemidir. Bu modeller gelişim döneminde kullanılmak amacı ile tasarlanır. Diğer model ise kuluçka çıkımı için tasarlanmış olan çıkım makineleridir.  Her iki model de bu işi profesyonelce yapan yumurta yetiştirenler tarafından tercih edilmektedir.  Makineler bazen iki özelliğin bir arada olduğu şekilde satılırken, bazen de ayrı ayrı fonksiyonlu olarak satılmaktadır. Bunlar tamamen müşterilerin tercihine bağlı olarak seçilir.

Her iki makine arasında işlevsel olarak çok fazla fark bulunmaz. Makinelerin kullanımında dikkat edilecek noktalar vardır. Bu noktalardan en önemlisi kuluçkaya bırakacak yumurta en fazla 1 hafta bekletilmelidir. Tüm makinelerde bir haftadan daha uzun süre bekletilen yumurtaların kuluçka verimi daha az olur.

Okuyunuz: Trendyol mağaza açma nasıl yapılır

Kuluçka Makineleri Ne Kadara Alınabilir?

Kuluçka makinelerinin fiyatları ortalama olarak 2 Bin TL ile 5 Bin TL arasında değişir. 5 Bin TL’den daha yüksek fiyatlarda da makine bulmak mümkündür. Makinelerin fiyatları şunlara bağlı olarak değişir:

 • Motor gücü
 • Yumurta kapasitesi
 • Yapımında kullanılan malzemeler
 • Tablaların özellikleri
 • Makinenin verim performansı
 • Hangi yumurta türü için kullanıldığı

Kuluçka makinesi alırken kaç tane tavuk çıkması istenildiği belirlenmelidir. Az sayıda üretim yapmak isteyen müşteriler için masa boyutunda olan makineler bulunur. Bunların tercih edilmesi daha uygundur.  Mini kuluçka makinesi diye adlandırılan bu makineler hem online olarak hem de kuluçka makinesinin satıldığı yerlerden alınabilir.  Büyük çiftliler kurmak isteyenler profesyonel makineleri tercih etmelidir.

 

Kuluçka Makinesi Nasıl Temizlenir?

Kuluçka makinesine yumurtalar koyulduktan sonra 21 gün durur. Bu sürede her gün makinenin bakımının yapılması gerekir. Makinede bulunan tozlar ve pis hava çıkan embriyoların sağlıksız bir şekilde oluşmasını hatta ölmesine sebep olur.  Bu sebepten dolayı bu tozlar her gün silinmelidir.  Bazı zamanlarda yumurtalardan biri çatlar ve içeri gaz yayar. Bunlar da günlük olarak kontrol edilmeli ve makineden dışarı çıkarılmalıdır. 21 gün sonunda kirlenen makine bez yardımı ile her yeri temizlendikten sonra eski haline getirilmeli ve kullanılmaya bu adımlardan sonra devam edilmelidir.

 

Kuluçka Makinesi Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

Kuluçka makinesi yumurtalardan tavuk yetiştirmek amacı ile kullanılır. Makine yapılırken temel çalışma prensipleri şunlardır:

 • Isıtma işlemleri
 • Vantilasyon ile hava dönüşümü
 • Nemlendirme çalışması
 • Havalandırma işlemleri
 • Çevirme işlemleri

Makinelerde belirtilen herhangi bir özelliğin eksik olması durumunda yumurtalar verimsiz bir şekilde çatlar ve civcivler sağlıksız dünyaya gelir. Gerekli ısının ayarlanmadığı durumlarda yumurtalardan civciv oluşmaz. Havalandırma işlemi hem makinenin hem de yumurtaların verimli çalışması için gerekir.  Ortamda nemin az ya da fazla olması da yumurtaların sağlıklı bir şekilde gelişmesini engeller.

 

Bunların yanında çevirme işlemleri yumurtaların her yerine eşit miktarda ısı dağılmasına olanak sağlar.  Tüm özelliklerin yeterli olması ve düzgün çalışması sonucunda çok sayıda civciv elde edilir. Bununla birlikte makine alırken elektrik tasarrufu yapanlar tercih edildiğinde ekonomik olarak da kazanç elde edilir. Bu sayede az enerji ile yüksek verimde ürünler ortaya çıkar.

 

Kuluçka Makinesi İçin Hangi Malzemeler Gereklidir?

Kuluçka makinesi alırken birlikte yanında alınması gereken diğer malzemeler şu şekildedir:

 • Yumurtaların çıkımı için sepet gereklidir. Viyöl ölçüleri tam olarak belirlenmelidir ve kasa ölçüleri de çıkarılmalıdır. Bu sayede makinenin ölçüleri belirlenir.
 • Kuluçka makinesi düşük ısılı yerde çalışacak ise ısı dengesini sağlayan yalıtım sistemi yapılmalıdır. Bunun için soğuk havayı geçirmeyen yalıtım malzemeleri ile makine kaplanmalıdır.
 • Isı kontrolünün yapılması gerekir. Bunun için PID kartları kullanılır.
 • Cihaz kurulduktan sonra ısı kontrolü yapılmadan çalıştırılmamalıdır. Isı kontrolü en pratik olarak termometre ile yapılır. Ölçümde cıvalı ya da ıslak termometrelerin her ikisi de kullanılabilir.

 

Kuluçka Makinesinde Sorunlar Nasıl Giderilir?

Kuluçka makinesinde meydana gelen olası sorunlar ve çözümleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Isı değeri sabit olmayabilir. Bunun sebebi termostat ayarlarıdır. Çözümü için termostat sürelerinin azalması yardımcı olacaktır.
 • Makinenin nem değeri sürekli değişebilir. Bu sorun su kabının daha büyük kullanılması ile düzelebilir. Çözüm olacak diğer bir yöntem ise hava deliklerinin daha büyük hale getirilmesidir. Delikler büyütüldükten sonra aşağıya çekildiğinde sorun ortadan kalkar.
 • Makinenin ısısı arttığı zaman daha küçük ısıtıcı satın alınmalıdır. Bunun yanı sıra hava alınmasını sağlayan bir delik açıldığı zaman da yükselen ısı normal seviyesine ulaşır.
 • Makinenin yüzeyleri arasında ısı farkları oluşabilir. Bu ısı farkı genellikle en üst ve altta olur. Çözümü için daha büyük vantilasyon fanı kullanılmalıdır.

Çözümler uygulandığında hala devam eden sorunlar için makinenin satın alındığı yerden destek alınmalıdır.  Problemlerin sürekli tekrarlanması ya da çözülmemesi halinde makine verimi azalır ve bir süreden sonra tamamen çalışmaz hale gelir.

Bunun yanı sıra sistemsel olarak sorunsuz çalışması için düzenli bakımların da yaptırılması gerekir. Evde her gün temizliğinin dışında teknik ekibe de götürülmelidir. Burada gözle görülemeyen ya da evde temizlenmesi mümkün olmayan parçaların temizliği yapılır.

 

Kuluçka Makinesi Nereden Alınır?

Kuluçka makineleri hem internet sitelerinden hem de tavuk yetiştirmek için malzeme satan dükkanlardan temin edilebilir. İnternetten kuluçka makinesi alırken dikkat edilmesi gereken nokta, fiyat performansı ile ürün özelliklerinin karşılaştırılmasıdır. Birçok alışveriş sitesinde makineler satılır. Ürünler en düşük fiyattan en yüksek fiyata listelendiğinde daha kolay karşılaştırma yapılabilir. Bunun yanı sıra makine için gerekli diğer aksesuar ürünleri de aynı sitelerden alınabilir. Dükkanlara gidip makine almak isteyenler bu işten anlayan kişilerden gerekli desteği almalıdır.  Yanlış makine seçimi maddi anlamda kayıpların oluşmasına sebep olur.

 

Kuluçka Makinesi Nedir ” başlıklı makalemizin sonuna geldik:Aklınıza takılna konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top