Birikimleri Değerlendirme Yöntemleri 2022 | Akıllı Yatırım

Birikimleri değerlendirme yöntemleri arasında akla ilk gelenlerden biri, özellikle ülkemizde altın yatırımıdır. Ancak kısa vadede kazanç elde etmek isteyenler için altın yatırımı tavsiye edilmez. Daha çok uzun vadeli bir yatırım aracı olan altının yanı sıra çok daha yüksek kazanç sağlayacağınız ve kısa vadede birikimlerinizi kontrol altına alabileceğiniz yatırım seçenekleri, gelişen piyasa koşulları sayesinde bir hayli çoğalmıştır. Söz konusu birikim yöntemlerini seçmeden önce temel birikim hedefinizi belirlemeniz gerekmektedir. Kısa, uzun veya orta vadeli bir kazanç için farklı tip yatırım ve birikim araçları tercih edilebilir.

Birikimlerinizi değerlendirmek için dikkat etmeniz gereken ve atmanız gereken ilk adım:

 • Birikim hedefinin belirlenmesi,
 • Doğru ve etkili yatırım aracının seçilmesi,
 • Gider takibinin yapılması,
 • Geleceğe dönük makul hedefler belirlenmesidir.

Birikimlerinizi değerlendirmeden önce bu tip basit konularda sağlam bir karar vermeniz ve planın dışına hiçbir koşulda çıkmamanız sizin kazanç elde etmenizi sağlar. Birikimleri değerlendirme yöntemleri arasından bu tip unsurlara göre seçim yapmak her zaman için etkili tasarruf yöntemi olacaktır.

Okuyunuz: En İyi Yatırım Fikirleri Listesi

Birikimleri Değerlendirme Yöntemleri

birikim nasil degerlendirilir
birikim degerlendirme yontemleri nelerdir

En iyi yatırım aracı kişiye göre belirlenmektedir. Bu yönüyle tek bir yatırım aracı herkes için aynı oranda kazanç sağlamayacağı gibi bazı kişiler için risk bile taşıyabilir. Bu nedenle mevcut yatırım araçlarının seçilmesi için kişisel tercihlerin ve gelirlerin doğru belirlenmesi gerekir. Günümüzde Türkiye’de ve dünyada en çok tercih edilen ve son dönemde en çok kazandıran yatırım araçları:

 • Gayrimenkul yatırımı,
 • Altın yatırımı,
 • Döviz yatırımı,
 • BES vb.

Olarak sıralanabilir. Söz konusu yatırım araçları herkes için yüksek oranda kazanç sağlamaz. Bunun için ilk olarak yatırım hedefinin doğru belirlenmesi ve ne kadar sürede yatırımlardan kazanç elde edilmek istediğinin belirlenmesi şarttır.

Ayrıca en çok para kazandıran meslekler yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Nakit Para Nasıl Değerlendirilir?

birikimleri değerlendirme yöntemleri
birikimleri değerlendirme yöntemleri

Yatırım tavsiyeleri dikkate alındığında nakit paranın değerlendirilmesi için birçok farklı yöntem görülüyor. Nakit birikimlerinin değerlendirilmesi için en etkili yöntem bankaların vadeli mevduat hesaplarıdır. Günümüzde bankacılık sektöründe artan rekabet ortamı özellikle hoş geldin faizleri ve ek faiz seçenekleri sayesinde çok daha karlı bir hale gelmiştir. Bankalar arasında karşılaştırma yaparak en yüksek faiz oranını ve promosyonları sağlayan bankadan yatırım hesabı açarak nakit birikimlerinizin değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Belirlenen vade süresine kadar anapara üzerine eklenen faizlerin ardından vade süresinin sonunda paralar çekilebilir. Öte yandan bazı bankalar tarafından vade uygulamasına başvurulmadan gecelik kazanç sağlandığı çeşitli uygulamalarda bulunmaktadır.

Nakit paranın değerlendirilmesi için en etkili yöntem olarak vadeli mevduat hesapları gösterilebilir. Bunun yanı sıra döviz yatırımı ile de nakit olarak yatırım mümkündür. Ancak bu döviz yatırımı birikimler açısından döneme göre uzun vadeli bir yatırım aracı olabilir.

 

Son 10 Yılda En Çok Kazandıran Yatırım Aracı Hangisidir?

En çok kazandıran yatırım aracı arasında Türkiye’de son dönemde artan jeopolitik riskler ve piyasa koşulları nedeniyle döviz olmuştur. Son yılların en yüksek seviyelere ulaşan dolar bu yönüyle döviz içinde yatırımcılara en yüksek kazancı sağlayan yatırım aracı oldu. Bunun yanı sıra dövizde yaşanan artışın ardından benzer nedenlere bağlı olarak altın fiyatları da son 7 yılın zirvesine çıkarak son yılların en çok kazandıran ürünü oldu. Bir diğer önemli kazanç aracı ise gayrimenkul yatırımlarıdır. Son on yıla bakıldığında gayrimenkul yatırımlarında vatandaşların kara geçtikleri görülüyor. Şuan için hala döviz, altın ve gayrimenkul yatırımı en karlı yatırım araçları arasında ilk sırada yerini korumaya devam ediyor.

İlgili Makale: En Karlı Yatırım Fikirleri

Altın Yatırımı İle Birikimlerin Değerlendirilmesi

Altın yatırımı yapmak isteyenler özellikle son yıllarda küresel piyasalarda artan riskler ve çatışma ortamının yükselmesi altına olan talebi artırdı. Öte yandan salgın hastalıklarında 2020 yılında tüm dünya genelinde etki etmesinin ardından ekonomide altının güvenli liman olarak tercih edilmeye devam etmesi altın yatırımının yüzyıllardır en karlı araç olduğunu ortaya koymuştur. Huzursuz ortamı seven altın, dünyada yaşanan gelişmelere bağlı olarak uzun vadede en çok kazandıran ve sağlam yatırım aracı olarak kabul edilir.

Günümüzde bu taleplerin artmasının ardından birçok banka tarafından altın yatırımı için hesaplar açılarak, çok daha güvenli avantajlı bir şekilde altından kar etmek isteyenler için hizmet sağlanmaya başlamıştır. Birikimleri değerlendirme yöntemleri arasında daima güvenli liman olarak görülen altın, son yılların en karlı yatırım araçları arasında ilk sırada yer alıyor. Doğrudan altın almak yerine bankaların altın hesaplarıyla veya altın yatırım fonları aracılığıyla da altına yatırım yapmanız mümkündür.

 

Vadeli Mevduat Hesapları İle Birikimin Değerlendirilmesi

Banka mevduat faiz oranları son dönemde artış göstermiştir. Risk oranı en düşük yatırım aracı olan vadeli yatırım hesaplarına hem döviz hem de Türk Lirası cinsinden yatırım yapmak mümkündür. İlk hesap açılışı ve yatırımın ardından vade sonuna kadar faiz getirisi sabit kalacağı için olası faiz hareketlerinden birikim etkilenmeyecektir. Bu sayede ilk yatırımdan önce vade sonunda ne kadar bir gelir elde edeceğinizi görmeniz mümkündür. Her bankanın kendine göre farklı faiz oranları belirlemesi ve artan rekabet ortamı nedeniyle faiz oranlarını yükselmesi yatırımcılar için birçok açıdan avantaj sağlamıştır.

 

Bu yatırım aracında dikkat edilmesi gereken en temel unsur genel olarak vadeli hesapta yatırımlarınızdan elde edeceğiniz yıllık kazancın mevcut enflasyon oranının üzerinde olmasıdır. Risk oranı neredeyse sıfır olan bu yatırım aracını kullanmak için kurumsal bankaların hesaplarına yönelmeniz çok daha fazla avantajı bir arada elde etmenize yardımcı olacaktır.

Okuyunuz: Hiç Duyulmamış Para Kazanma Yöntemleri

Hisse Senedi İle Birikimin Değerlenmesi

En çok kazandıran hisse senetleri günümüzde yine hisse senetlerine ve borsaya olan ilginin tazelenmesine neden oldu. Hisse senedi yöntemi ile şirketlere ortak olarak kısa sürede yüksek gelir elde etmek mümkündür. Ancak risk payı en yüksek olan yatırım aracı olması nedeniyle hisse senetlerine olan güven nispeten diğer yatırım araçlarına göre daha düşüktür. Hisse senedi almadan önce:

 • Hisse senedi tüyolarını takip etmek,
 • Güvenilir sektörlere yatırım yapmak,
 • Şirket yönetimine ve faaliyet alanlarına dikkat etmek vb.

Daha birçok farklı etken hisse senedinden en yüksek karı elde etmenizi sağlayacaktır. Riski yüksek olmasın rağmen en çok kazandıran yatırım aracı olması hisse senetlerine olan ilginin sağlam kalmasına neden olmuştur.

 

Gayrimenkul Yatırımı İle Birikim Değerlenir Mi?

Gayrimenkul yatırımı bilinen en eski ve en çok tercih edilen yatırım aracıdır. Özellikle son yıllarda Türkiye’de inşaat ve emlak sektörünün beklenenden çok daha hızlı bir şekilde yükselmesi birçok gayrimenkul alanının değerinin artmasına neden oldu. Ancak kısa vadede bu tip yatırımların kira dışında herhangi bir getirisi yoktur. Bu nedenle kısa vadede kazanç için gayrimenkul yatırımı son tercih olabilir.

Okuyunuz: Zenginleri Başarıya Götüren Yöntemler

Döviz Yatırımı İle Birikim Değerlendirmenin Püf Noktaları

Döviz yatırımı kısa vadede kazanç beklentisinin düşük olduğu araçlar arasında yer almaktadır. Ancak Türkiye’de devamlı artan jeopolitik gerilim ve dış ilişkilerin yanı sıra faiz indirimleri ile TL’nin reel getirisindeki düşüşler döviz kazancının artmasına neden olmuştur. Birikimleri değerlendirme yöntemleri arasında döviz yatırımları için piyasaların ve mevcut küresel dengelerin iyi analiz edilmesi gerekir. Bu yönüyle risk oranı yüksek bir yatırım aracıdır.

 

Birikimleri Değerlendirme Yöntemleri ” başlıklı makalemizin sonuna geldik.Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

kaynak: https://www.businessinsider.com/personal-finance/what-to-do-with-savings

Scroll to Top