Eski Para Değerleri ve Fiyatları | Güncel Değer Hesaplama

Eski para değerleri ve fiyatları

Geçmişten günümüze pek çok uygarlık, sahip oldukları refah düzeyini ifade etme amacı ile çeşitli para birimleri kullanmıştır. Kullanılan paralar genellikle altın, gümüş ve bakırdır. Uygarlıkların hangi padişah döneminde daha parlak bir ekonomiye ve güce sahip olduğu, o dönemde bastırılan paralara bakılarak anlaşılmaktadır. Eski para değerleri ve fiyatları uygarlıkların o dönem ki gücünü ifade etmektedir. Zaman içerisinde kağıt paralar, madeni paraların yerini almış ve pek çok kağıt para basılmıştır. Eski para değerlerini hesaplamak için para ile ilgili bir takım bilgiye ihtiyacınız var. Makalemizi detaylı bir şekilde okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Okuyunuz: Define işaretleri ve Anlamları

Eski Para Değerleri

Eski para değerleri ve fiyatları
Eski para değerleri ve fiyatları

Tarih boyunca varlığını koruyan paralar, farklı boyutlarda ve farklı figürlerde basılmış olup ana hatlarını korumayı başarmıştır. Kullanımdan kaldırılmış olan eski paralar, günümüzde insanlar tarafından oldukça ilgi görmektedir. Önemli bir tarihi bilgi kaynağı olan bu objeler, günümüzde dolar üzerinden işlem görmekte ve giderek değer kazanmaktadır. Eski para koleksiyoncularının sayısı da giderek artmakta ve bu koleksiyon için pek çok dernek açılmaktadır.

 

Tarihe tanıklık etmiş bu önemli objeler, manevi değere sahip oldukları gibi oldukça fazla maddi değere de sahiptir. Özellikle eski para koleksiyonculuğu ile ilgili açılmış olan dernekler, bu paraların bir koleksiyon altında toplanmasını önemsemekte ve eski paraları oldukça yüksek fiyatlara satın almaktadır. Böylece eski para değerleri artış göstermektedir. Ayrıca, bireysel olarak eski para koleksiyonu yapan meraklılar da bu tarihi objeleri toplamak için çok miktarda para harcamaktadır. Bireysel olarak yapılan koleksiyonlar, kuşaktan kuşağa aktarılmakta ve bir aile yadigarı haline gelmektedir.

Okuyunuz: Hiç Duyulmamış Para Kazanma Yöntemleri

 

Eski Para Fiyatları

Eski Para Fiyatları
Eski Para Fiyatları

Eski para değerleri, farklı methodlarla hesaplanmaktadır. Oldukça yüksek olan fiyatlar, eski paraların toplumlar için hala çok önemli olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Ülkemiz tarih boyunca yedi farklı emisyon dönemi geçirmiştir. Bu dönemlerde basılmış ve daha sonra kullanımdan kaldırılmış eski para değerleri günümüzde 1.000 $ – 3.500 $ arasında değişmektedir. En eski emisyon dönemi olan birinci emisyon dönemi, pek çok eski paranın basıldığı bir dönemdir. Bu dönemde basılan eski para değerleri 3.500 $’a kadar çıkabiliyorken bir sonraki dönem olan ikinci emisyon dönemine ait eski para değerleri 2.500 – 3.000 $’ı bulabilmektedir.

Eski para değerleri, ait oldukları emisyon dönemlerine göre listelenmiştir.

 

Birinci emisyon dönemi paraları:

Bu döneme ait olan paralar İngiltere’de basılmıştır. O dönemde 1 Lira değerinde olan ve ön yüzünde Meclis Binası arka yüzünde de Başbakanlık Binası bulunduran banknotun değeri 40 $ ile 300 $ arasında değişmektedir. Yine bu dönemde basılmış olan 500 Lira değerindeki sarı renkte banknotlar bulunmaktadır. Bu banknotların değeri genellikle 3500 $ civarında belirlenmektedir. Çok iyi durumda ve temiz olan banknotlara ise değer biçilememektedir.

Bu döneme ait olan ve çok iyi durumda olan eski paralara değer biçilememektedir. Bu gibi durumlarda, en yüksek fiyatı teklif eden alıcı paraya sahip olmaktadır.

 

İkinci emisyon dönemi paraları:

Bu döneme ait paralar genellikle 2.5 Lira, 5 Lira, 10 Lira ve 50 Lira değerindedir. Bu paralar 100 $ ile 700 $ arasında fiyatlandırılmaktadır.

 

Üçüncü emisyon dönemi paraları:

Bu dönemde basılmış birkaç farklı para bulunmaktadır. Üzerinde İsmet İnönü portresi bulunan 50 Lira değerindeki eflatun renkli banknotların fiyatları günümüzde 1000 $’dır. Yine bu dönemde Amerika’da basılmış olan 500 Lira değerinde olan banknotların fiyatı ise 2500 $’a kadar çıkabilmektedir.

 

Dördüncü emisyon dönemi paraları:

Bu döneme ait paraların fiyatları 200 $ ile 800 $ arasında değişmektedir.

 

Beşinci emisyon dönemi paraları:

Bu dönemde basılan eski para değerleri 110 $ ile 1000 $ arasında değişmektedir.

 

Altıncı emisyon dönemi paraları:

Bu döneme ait paraların fiyatları, banknotların ait oldukları dönemdeki değerleri ile doğru orantılı olarak yükselmekte ve 60 $ ile 1100 $ arasında değişmektedir.

 

Yedinci emisyon dönemi paraları:

Bu dönemde basılmış olan paralar, kullanım tarihleri günümüze yakın olduğu için çok fazla rağbet görmemektedir. Bu döneme ait eski para değerleri en fazla 400 $ olarak belirlenmektedir.

 

Eski Para Değeri Hesaplama

Eski para değeri hesaplama
Eski para değeri hesaplama

Eski para değerleri, paraların ait oldukları dönemle yakından ilgilidir. Paraların basım tarihi ne kadar eski olursa paraların günümüzdeki değeri de o kadar yüksek olmaktadır. Paranın ömrü, basılma nedeni, basılırken kullanılmış olan malzemeler, paranın günümüzdeki durumu (temizlik, yıpranmışlık vs.) gibi etkenler eski para değerleri hesaplama konusunda oldukça önemlidir.

 

Eski para değerleri ile ilgili önemli bir nokta da şudur: bazı dönemlerde gerçekleşen para basımlarında hatalarla karşılaşılmıştır. Zaman zaman hatalı basım paralar piyasada dolaşmış ve büyük bir kısmı kullanımdan kalkmıştır. Hatalı basım paralar, eşi benzeri olmadığı için oldukça değerlidir.

 

Ülkemizde, bazı dönemlerde hatıra paraları basılmıştır. Hatıra paraları, eski para koleksiyonculuğu için oldukça önemlidir. Bunun sebebi, hatıra paralarının belirli bir basım sebebi olmasıdır. Bu durum parayı özel kılmakta ve ona manevi bir değer yüklemektedir. İlk hatıra para, Cumhuriyetimizin 50. Yılının anısına basılmış olan 25 Lira değerindeki madeni paradır. Geçmişten günümüze pek çok hatıra para basılmıştır ve bu paralar günümüzde oldukça değerlidir.

 

Eski Para Değeri Nasıl Anlaşılır?

eski paralar ve değerleri
eski paralar ve değerleri

Eski para değerleri, paranın sahip olduğu özellikler ile ilgilidir. Günümüzde, artan eski para koleksiyonculuğu ile birlikte sahte eski paraların sayısı da çoğalmıştır. Eski paraların sahte olup olmadığını anlamak mümkündür.

Eski paralar boyut, ağırlık ve biçim gibi özelliklere sahiptir ve paraların üzerinde çeşitli simgeler bulunmaktadır. Eski para koleksiyonu yapan ya da eski para satın almak isteyen kişiler, satın alacakları paranın özelliklerini öğrenerek onlara sunulan para ile karşılaştırmalıdır. Böylece paranın sahte mi gerçek mi olduğu kolaylıkla anlaşılabilir.

 

Eski Paraları Nasıl Satabilirim?

Eski para koleksiyonculuğunun oldukça yaygın olduğu bugünlerde, eski paraları satmak oldukça kolaydır. Eski paraların satışı için direk olarak bir derneğe ulaşılabilir ya da bireysel koleksiyonculuk yapan kişiler ile irtibata geçilebilir. Bu dernekler, eski para değerleri konusunda oldukça bilgilidir. Bu sebeple, derneklerden fiyatlandırma hakkında bilgi alınabilir.

Eski paralar, internet üzerinden de satılabilmektedir. Bu iş için internette bulunan alışveriş siteleri kullanılabilir. İnternet aracılığı ile ilan vererek eski paralar kolaylıkla satılabilir.

 

Eski Paralar Nereye Satılır?

Eski paraların satılabileceği pek çok adres bulmak mümkündür. Eski paraları toplamak amacı ile açılmış pek çok dernek bulunmaktadır. Dernekler, eski para değerleri konusunda oldukça şeffaftır. Eski paralarını satmak isteyen kişiler bu derneklere ulaşarak işin uzmanları ile görüşebilir ve paralarını gerçek değerlerindeki fiyatlar ile satabilirler. Türk Nümizmatik Derneği bu dernekler arasında yer alan en önemli dernektir. Ayrıca, hemen hemen her ilde pek çok farklı antikacı ya da madeni para derneği bulunmaktadır. Bu gibi dernekler eski para satışı için ilk adres olabilir.

>> Tarihi Eser Paralar ve Fiyatları

>> Derede ve Akarsuda Altın Bulma

>> Altın Nasıl Oluşur

Eski para koleksiyonculuğunu bireysel olarak yürütmekte olan meraklılar da eski paraların satılabileceği adresler arasındadır. Bireysel koleksiyonculuk yapan kişilere internetten ulaşabilmek mümkündür. Koleksiyonundaki eksik parçaları bulmak için arayışta olan bu kişiler, eski paralarını satmak isteyenler için bir fırsattır. Böylece eski paralarını belki de gerçek değerinden çok daha fazla bir fiyat ile de satabilirler.

 

Eski para değerleri ve fiyatları ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

kaynak: darphane

Scroll to Top