Tarihi Eser Paralar ve Fiyatları

Tarihi Eser Paralar ve Fiyatları-lidya parası, osmanlı ve bizans paraları

Tarihi eser paralar ve fiyatları basıldığı döneme, maden cinsine, kondisyonuna ve ait olduğu ülkeye göre değişiklik göstermektedir.O dönemde ki  uygarlıklar ise ekonomik durumlarına göre bastıkları paranın madeni cinsini belirlemektedirler.Tabi bulundukları coğrafyanın konumu da önemlidir.

Günümüzde  hem ülkemizde hem de dünya üzerinde bu paraları toplayan koleksiyonerler vardır.Sayıları hiçte azımsanacak cinsten değildir.Bunun sonucunda da madeni paralar büyük bir ticaret hacmi oluşturmaktadır.Dolayısı ile tarihi eser paralar ve fiyatları en çok sorulan sorular arasındadır?

 

Tarihi Eser Paralar Ve Fiyatları

tarihi eser paralar ve fiyatları
tarihi eser paralar ve fiyatları

Koleksiyonerler hariç tarihi eser paralarla ilgilenen diğer kesim ise hazineciler veya mirasçılar diyelim.Hazineciler veya mirasçılar ellerine geçen bu paraların değerini, milletini veya hangi döneme ait olduğunu pek bilmezler.Dolayısı ile tarihi eser paralar ve fiyatları en çok merak edilen konudur.Öncelikle size fiyat belirleme amaçlı bir kaç ipucu verelim.

 • Tarihi eser paralar ve fiyatları hakkında bilgi almak için mutlaka bir eksper ile anlaşın.Elinizdeki paranın değeri tahmininizden büyük olabilir.Elinizdeki paranın değerini bilip size yanlış beyanlarda bulunarak parayı ucuza kapatmak isteyenler olucaktır.

 

 • Elinizde bulunan tarihi eser parayı satmak için bir müzeye başvursanız dahi müze görevlileri size yardımcı olacaktır.

 

 • Ülkemizde en sık görülen paralar osmanlı sikkeleri, eski bizans paraları ve bazı kelt paralardır.Lidya parası ise en değerli olan paradır.Lidya parasının  Manisa bölgesinde bulunma ihtimali çok yüksektir.

 

 • Tarihi eser paraları inceleyen bilim dalına nümizmatik denir.Nümizmatik bilimcileri ile de anlaşarak bu konuda yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

 

 • Bulduğunuz tarihi eser altın paraları eritme yoluna başvurmayın.Elinizden alınma gibi bir korkunuz olmasın.

 

 • Son olarak yapmanız gereken bol bol araştırma yapmak.Tek bir eksper değil bir den fazla eksperden fiyat alın.

tarihi eser paralar ve fiyatları

Sizinle yurtdışı kaynaklı sitelerden yaptığım bir kaç görsel araştırma sonucunu paylaşıcam.Sitelerde madeni paraların altında minimum açık arttırma fiyatları yer almaktadır.Bu görseller bizans paralarına aittir.Sizde elinizde bizans paraları varsa tahmini olarak bir değer biçebilirsiniz.

Tarihi Eser Para Ticareti Yapmak

Yukarıda madeni paralar ile ilgili araştırmaların ne kadar önemli olduğundan bahsettik.Sizde bu madeni paralar ile ilgili araştırmalar yaparak güzel paralar kazanabilirsiniz.Yeter ki elinizdeki paranın gerçek değeri hakkında bilgi sahibi olun ve satacağınız yeri iyi bilin.

Osmanlı Antik Paraları

Osmanlı Altın Paraları

Osmanlı imparatorluğu 3 kıtada 600 yıl boyunca hüküm sürerek çoğu milletin tarihinde büyük bir rol almıştır.Dünya da Osmanlı imparatorluğu hakkında bilgisi olmayan duymamış bir millet yoktur diyebiliriz.Haliyle bu bilme durumu Osmanlı ile ilgili materyallere olan ilgiliyi arttırmaktadır.

Osmanlı altın sikkeleri de bunlardan biridir.Sadece ülkemizde değil dünya üzerinde inanılmaz talep görmektedir.1900’lü yıllara ait olanlar dahi ebay.com’ da 100 dolar gibi fiyatlara alıcı bulmaktadırlar.Tarihi eser paralar ve fiyatları hakkında ebay’den detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca Osmanlı altın paraları ile ilgili görsellerin olduğu siteye tıklayarak paralar hakkında bilgi alabilirsiniz.Google çeviri özelliğini kullanarak bilgileri okuyabilirsiniz.

Lidya Parası

Lidya Parası
Lidya Parası

Aramızda paranın lidyalılar tarafından bulunduğunu bilmeyen yoktur.Lidyalılar zamanında Manisa’da yaşamış bir uygarlıktır.Dolayısıyla paranın ilk bulunduğu yer Manisa’dır desek doğru söylemiş oluruz.Lidya parası ise bulunmuş en eski para birimidir.İnanılmaz değerlidir diyebiliriz.Tabi değeri kondisyonuna göre değişim göstermektedir.Kelt’ten üretilmiş bir paradır.Avrupa menşeili internet sitelerinde 600£ gibi rakamlara alıcı bulmaktadır.

Eski Bizans Paraları

Bizans imparatorluğu Roma imparatorluğunun devamıdır.Osmanlı imparatorluğunun İstanbul’u alması ile Bizans İmparatorluğu son bulmuştur.Ancak Bizans tüm hiristiyanların atası konumunda bir imparatorluktur.Haliyle Bizans’a ait tarihi eserlerde oldukça talep görmektedir.

Bizde özellikle bu yeni yapılan metro kazılarında Bizans imparatorluğuna ait binlerce çuval tarihi eser bulunmuştur.Bunlardan biriside madeni paralarıdır.Bizans madeni paraları 35$ ile 2000$ arasında alıcı bulmaktadır.Size daha ayrıntılı bilgi verebilecek bu siteye tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tarihi eser paralar ve fiyatları ile ilgili sizin için bir çok kaynaktan bilgi toplamaya çalıştık.Ancak tarihi eser paralar ile ilgili ansiklopediler oluşturacak kadar yabancı kaynak var.Bunların çoğuda görsel içerikli.Tabi haliyle bunlarla ilgili paylaşım yapmamız çok zor.Tarihi eser paralar ve fiyatları ile ilgili bilgi almak için mutlaka bir ekspere veya nümizmatik derneğine başvuru yapın.

Para İle İlgili İlginç Bilgiler( Biraz Kafa Dağıtalım)

 • Dünyada basılan ilk para birimi ingilizlere ait olan pound.En iyi para birimi ise 2011 yılında basılan Güney Sudan Poundu.
 • Dünyada toplamda 180 çeşit para birimi vardır.
 • Monopoly oyunu için basılan para miktarı, merkez bankalarının yıllık bastığı para miktarından daha fazladır.
 • Dünyanın en büyük banknotu Filipinlere aittir.8 inç genişliğindedir.En küçük banknot ise 1,3 inç ile romalılara aittir.

EN KARLI İŞ FİKİRLERİ 2017 ÇOK KAZANDIRAN İŞLER

Tarihi Eser Paralar ve Fiyatları
Tarihi eser paralar ve fiyatları, tarihi eser paralar ve değerleri, lidya parası, osmanlı altını, eski bizans paraları değerleri, tarihi eser paralar, osmanlı antik paraları, tarihi paralar ve fiyatları

151 thoughts on “Tarihi Eser Paralar ve Fiyatları-lidya parası, osmanlı ve bizans paraları”

 1. Eski paralar hakkında bilgi almak danışmak için tek adres:mhrm.ele@hotmail.com.
  (mail atmanız yeterlidir.)

  1. merhaba ben mehmet elimde yüksek miktarda bizans ve roma dönemine ayit madeni paralar var türkiye için de güvenebileceğim nümizmatike ihtiyacım var fiyat hakkında anlaşırsak satmak isterim

    1. Ilginizi cekermi bilmem ama elimde gumiz ve bronz paralar var hangi donemenaid bilemiyorum iuzerinde aslan ve gunes fuguru var arkasinda yazilar ilgilenirsen konisalim

    1. Merhaba elimde çok eski birkaç parça var değeri nedir ne değildir yardımcı olursanız sevinirim

   1. Ben arkioloji experiyim bir çok resmî kazıda bulundum isterseniz yardımcı olabilirim ne kadar değerli sikke para heykel varsa güzel bir değerde alırım

    1. Merhaba benim rahmetli babamdan kalma 10 adet madeni para kolleksiyonu mevcut. 1 tanesi tahminen çok eski tarihi bir para bunun değerini öğrenebilirmiyim. Diğer 3 adet osmanlı dönemine ait. Kolleksiyon merakım olmadığı için satmak istiyorum.

    2. Elimde selahaddin eyyübü zamanından kalma gümüş sikke var resim atsam değer biçebilirmisiniz 0505 120 33 80

    3. Merhaba bir adet bizans parası buldum bakır galiba..alırmısınız..alırsanız 0541 596 42 93nodan whtsaptan yazarmısınız

    4. Selam kardeş. Bende bir tane Bizans parası var.. M harfli arkası 2 insan figürlü tahmini 1500 yıllık olabilir.. Değerini öğrenmek istiyorum.. Ve satmak istiyorum.

    5. Merhaba Elimde bi sikke var nekadar araştırdımsa hangi döneme ait olduğunu bulamadım Yardımcı olurmusunuz

    6. Merhaba bende 1 adet bizans bakır para mevcut değerini bilmiyorum alıcı varsa ulaşabilir burdan numaramı biralabilirim. ?

   2. Yağmur hanım ben arkioloğum resmi kazılar yapıyorum artı koleksyoncuyum isterseniz size yardımcı olabilirim

   3. Ozan bey elimde 2 adet roma dönemine ait olduğunu düşündüğüm para var ilgilenirseniz 05432452821

  2. Elimde gumus ve broz sikkeler var hangi doneme ait bilemedim guvenilir bir kac arkadasa danistim tanesine 110 lira verdi tam olarak degeri nedir yardimci olirsaniz sevinirim

   1. Ferman bey öncelikle merhaba
    Ben arkioloji experiyim birçok resmi kazıda bulundum ve şimdilik koleksyon yapıp satışa sunuyorum her türlü sikke para heykel alırım isterseniz size de yardımcı olabilirim

    1. Ozan bey bende 1 adet consvlvm madalyon olarak geçiyor 1264 yılına ait Roma ilgilenirseniz görüşelim 05541223980

    2. Bende de de bir kaç tane osmanlı m resat zamanından altın para var kaça gider çeyrek büyüklüğünde

  3. Elimde Bizans yada Libya dönemine ait bir adet para var. Üzerinde yan profil baş resmi var sanırım rahip olsa gerek değerinde görüşülür. İlgilenen olursa watsap üzerinden mesaj atabilir.05435972500

 2. Elimde 602 m.s bizans imparatoru phokas ın bastirdigi bir adet para var değerini öğrenmek istiyorum tam olarak gerçek değeri birkaç yere daha bu konu ile ilgili mail attım

  1. Arkadaşlar burada paylaştığınız mail adreslerine e-mail ile cevap veriyorum.Eğer yorumlar bölümünden irtibata geçenler olursa, dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

    1. 05418913566 deferinde alirim ne kadar varsa bu isin meraklisi cok alicisi yok dolandiricilara dikkat edin

 3. alsaka381@gmail.com

  Ben satmak istiyorum bu para birimlerinden biri var ve bu numara benimle iletişim kurmak için Mobily 01017791766 Kahire’de yaşıyorum

 4. Eski paralar hakkında bilgi almak danışmak için tek adres:mhrm.ele@hotmail.com.
  (mail atmanız yeterlidir.)

 5. Elimde ki eski paraların kıymetini öğrenmek istiyorum bana dönüş yaparsanuz mailden sevinirim

 6. Merhabalar. Elimde 130 adet civarı Osmanlı son dönemine ait gümüş paralar var. Değeri ve satışı konusunda yardımcı olmanızı rica ediyorum.

  Saygılarımla.

 7. elimde cook eski madeni paralar var ama ben onlari satmayada uzerimde tasimaya cekindim yasaktir.diye cezasi falan yokmu yakalanirsa ustunde yurdisina çıkışta

 8. başkan bana ulaş seni zengin edecem 05550647347.ama bahsettiğin kadar profsan bu işte.bekliyorum en kısa zamanda

 9. Benim de elimde Bizans, Roma ve Osmanlı dönemine ait paralar var değerini öğrenmek ve satmak istiyorum dönüş yaparsanız sevinirim

 10. Elimde birkaç tane eski para var bunlar hakkında bilgi alabilirmiyim acaba. Bana ulaşırsanız sevinirim.

   1. Ben arkioloji bölümünde experim birçok resmi kazıda bulundum bilgi almak ve elindeki malları satmak isteyenler bu numaradan bana ulaşsbilirler
    05422537368

  1. Büşra hanım merhaba ben arioloji bölümünde experim bilgi öğrenmek veya elinizdeki malları satmak isterseniz bana bu numaradan ulaşabilirsiniz
   05422537368

 11. merhabalar , benimde elimde eski yıllara ait 15,20 adet madeni para bulunmaktadır. tabii değerlimidir bilmiyorum. eğer ilgilenenler olursa bana ulaşabilirlerse fotolarını atarım
  ( baharcevik@icloud.com )

  1. Emre bey öncelikle merhaba ben arkioloji bölümünde experim birçok resmi kazılarda bulundum sikke ve heykeller benim branşımdır isterseniz yardımcı olsbilirim bana bu numaradan ulaşabilirsiniz
   05422537368

 12. Muhammet geneş

  Elimde Amerikan Almanya Belçika Fransa İtalya Rusya vs
  1940 1964 1974 1950 vs yıllarında ve daha eski de basım olan paralar var koleksiyonluk ilgilenenler ulaşabilir.
  05435762729

 13. Merhaba bnim eski para koleksiyonum da bir miktar 30 tane kadar eski çeşitli uygarlıklara ait metal para var satmak istiyorum değerlerini öğrenip anlasirsak satacam yardimci olabilir misiniz siz alıyor musunuz

 14. ELIN DE ANTIK ESER KITAP VE SIKKE VE ESR SANDIĞI MAZEMELER OLAB ARKADAŞLAR FOTURAFLAR GÖNDER EBILIR 05383139620

  1. Merhaba elimde bakır ve altın olduğunu düşündüğüm birkaç parça var ilgilenen varsa ulaşabilir

 15. Slm elimde bir madeni para var 05550516744 nodan ulasirsaniz resim atarim degerlimi degilmi bakarsin izleyin.

 16. Gürcan Meriç

  Merhabalar elimde 40 civarı eski para var internette yaptığım araştırmalar sonucunda Osmanlı, Atiyokya, Klikya ve Bizans parası olduğunu gösteriyor, bilirkişi yorumlarıda bu yönde
  Ilgilenen arkadaşlar var ise whatsaptan eya mail ile iletişime geçebilir 05556220799

 17. merhaba elimde moğol veya selçuklu tarihine ait olduğuna dair şüphelendiğim 2 adet bakır sikke var ilgienen arkadaş numara yazarsa whatspptan resim göndereyim

 18. Arkadaslar elimde eski Türk ve diger dünya ülkelerine ait madeni ve kagit paralar var,satis fiyatlari ve alici tedarigi konusunda yardimci olacak varmi?
  Tesekkürler

 19. selam elimde biradet osmalı altın parası var 2.mahmud dönemine ait fiyat konusunda yardımcı olurmusunuz

 20. Slm gerçek alıcı ve anlayan fiyat verebilen varsa WhatsApp dan iletişime geçmek isterim 05524104140

 21. 10 liralık sikke için, İş alıcaksınız başınıza.. Satmak istersen 20 lira ,yakalatırsan paha biçilmez..:)

 22. Selamın aleyküm elimde 1960lar 1970ler 1980ler 1990lar dan madeni paralar ve 1970lere ait 100 bin turk lirasi 100 turk liralari var osmanli delikli para arap emirliklerinin madeni parasi kore Japonya rusya ingiltere almanya fransa yunanistan cin yugoslavya paralari bulunur almak isteyenler sosyologhanimm@hotmail.com adresinden ulasabilirler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir