in

Akarsuda, Derede Altın Aramak ve Çıkarmak | Altın Bulma Rehberi

Altınlar dünyamıza süpernova yıldızlarının patlaması sonucu milyarlarca yıl önce toz ve parça halinde düşmüştür.Bu düşen maddelerden bir kısmı akarsu ve dere vasıtasıyla sürüklenerek belli bölgelerde birikmiştir.Tabi bunun yanında toprak altından çıkan altın suları da akarsuya karışmaktadır.Bazı insanlar ise hobi veya iş olarak akarsudan altın çıkarmaktadır.Peki akarsuda, derede altın aramak ve çıkarmak için ne yapmak gerekir?

Derede Altn Bulmak
Derede Altn Bulmak

Akarsuda, derede altın aramak ve çıkarmak için bir takım bilgileri bilmeniz gerekir.Aynı zamanda ekipmanlara ihtiyacınız var.Tabi bu ekipmanlar gözünüzü korkutmasın.En fazla 1000 TL tutacak malzemelerden oluşmaktadır.Bu malzemeler altın arama işleminizi kolaylaştıracaktır.

Not: Doğada Altın Nasıl Bulunur ve Nasıl Oluşur başlıklı yazımızı okuyarak, altın bulabileceğiniz ve çıkarabileceğiniz bütün yöntemlere ulaşabilirsiniz.

Akarsuda, Derede Altın Aramak ve Çıkarmak

Altın sudan 3 kat ağır bir elementtir.Akarsu tarafından sürüklenen altın engebeli olan yatak kısmına, kayalara ya da yosunlarla çimlere çarparak birikme yapar.Bu tarz yapılara sahip akarsuda ve derede altın bulma ihtimaliniz yüksektir.Aynı zamanda nehir yataklarında bulunan ağaç gövdeleri ve kökleri de özelliğe sahiptir.

 

Akarsuda, derede altın aramak ve çıkarmak
Akarsuda, derede altın aramak ve çıkarmak

Altın bulmak için önce bu engebeli olan yerleri keşfetmeniz lazım.Daha sonra orada kazı yapıp ”pan” yardımıyla altını eleyebilirsiniz.Tabi bu işi daha profesyonel yapmak istiyorum diyorsanız, uygun fiyatlı su altı dedektörü ve ”sluice box” almanızı tavsiye ederiz.Dedektör ile deneme yanılma yöntemi yapmanıza gerek kalmaz.Daha büyük altın parçaları bulabilirsiniz.Sluice box ise 10 saatte yapacağınız işi 2 saatte yapmanızı sağlar.

 

Dedektör herhangi bir web sitesinde bulabilirsiniz.”Sluice Box” ise  bulmanız biraz zor.Ancak kendi imkanlarınızla yapabilirsiniz.Ya da sanayide yaptırabilirsiniz.

 

Akarsuda, Derede Yataklarında Altın Nasıl Aranır

Akarsuda derede altın aramak ve çıkarmak
Akarsuda derede altın aramak ve çıkarmak

Bazı bölgelerde 30 kg çakılda 5-6 gram ağırlığında altın bulunduğu olmuştur.Tabi şanslıysanız sizde bu ağırlıkta altın bulabilirsiniz.Ancak çalışmaya başlamadan önce biraz gözlem yapmalısınız.Şiddetli akıntıya, eğime ve engebeye sahip akarsular şansınızı arttıracaktır.Aynı zamanda kurumuş, çekilmiş bataklık tarzı yerlerde de altın bulma ihtimaliniz var.Akarsuda, derede altın aramak ve çıkarmak için bu tarz coğrafyaları bulmanız lazım.Derin vadilerin oluşturduğu kanyonlar, yarılmış kayalar, bölünmüş akarsular biçilmiş bir kaftan.Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgesi bu konuda zengin.Hatta hiç emek harcamadan suda gördüğü sarı parıltılar ile altın bulanlar dahi var.Tabi siz bu kadar şanslı olmayabilirsiniz.Ancak o bölgelerde yapacağınız araştırmalar şansınızı arttıracaktır.

Derede Altın Aramak Yasak mı?

Bu soru bize en çok sorulan sorulardan birisi.Yaptığımız araştırma sonucu bu konuda herhangi bir kanuna rastlamadık.Hobi olarak yapılacak olan akarsuda, derede altında aramak ve çıkarmak kanuni engellere takılmayacaktır.Yani herhangi bir yasa dışı olan durum yoktur.Ancak bunu bir şirket olarak yapacaksınız madencilik ruhsatı almanız gerekir.Ki bazı taş ocakları bu yasayı aşmak için taş ocağı ruhsatı ile altın arama işlemi gerçekleştirmektedir.Tabi bu sadece dedikodu.Basına yansıyan bir durum olmadıkça gerçekliğinden emin olamayız.

Okuyunuz: Gerçek Altın Nasıl Anlaşılır

Akarsuda, Derede Altın Arama Aletleri ve Ekipmanları

Pan: Yukarıda bu aletlerden size bahsettik.Bu ürünleri N11 ve Hepsiburada gibi sitelerden temin edebilirsiniz.”Pan”’lama aletleri eleme yapmak için kullanılır.Altın bulma eleği olarak arattığınızda da karşınıza çıkacaktır.Fiyatı ortalama 500 TL.Bu ürün ham olarak altına ulaşmanızı sağlar.En küçük tabaka halindeki kumları ”Pan” içerisinde  eleyebilirsiniz.Ürünleri gördüğünüzde size pahalı gelebilir.Bu nedenle Aliexpress sitesi üzerinden sipariş verebilirsiniz.Nasıl sipariş vereceğinizi bilmiyorsanız, Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır başlıklı yazımızı okuyunuz.Aynı ürün Aliexpress sitesinde kargo dahil 14 dolar, yani 85 TL.

 

Sluice Box : Bu ürün ile daha fazla ayıklama işlemi yapabilirsiniz.Büyük maden şirketleri bu ürünün dozer şeklinde olanını kullanır.Kumlu su aletin üst kısmından dökülür.Altın ise en alt katmanda bulunan filtre kısmına yapışır.Bu sayede çok fazla altın çıkarma işlemi elde edebilirsiniz.Ülkemizde bu ürünü satan yok.Ancak aliexpress üzerinde pan ürünler + sluice box fiyatı en uygun 119 Dolar.Kargo dahil fiyatı.Sipariş verdiğinizde 15-20 gün içerisinde ulaşmakta.

 

Pan aleti ve Sluice box
Aliexpreste paket halinde satılan en uygun pan ve suice box.Aynı ürünleri Türkiye de alsanız 1000 TL yi geçiyor.

 

Sadece Elek siparişi verebilirsiniz.Başlangıç için uygun olacaktır.

Akarsuda, Derede Altın Nerelerde Bulunur?

Akarsuda, derede altın aramak ve çıkarmak için önce akış yönünü belirleyin.Altın çıkarma işlemini yapabilmesi için mutlaka ulaşılabilir bir noktada olması gerekir.Bu yüzden aşındırma yapılmış bölgeleri belirleyin.Aynı zamanda çimlerin dipleri de nehirde elek görevi görmektedir.

 

Kurumuş akarsu yatakları ise işinizi kolaylaştıracaktır.Tortular üstünü kapattığı ve altın dibe çöktüğü için biraz fazla kazı yapmanız gerekecek.Ancak bu tarz yerlerde bulma ihtimaliniz çok yüksek.Engebeleri bu tarz yerlerde kolaylıkla fark edebilirsiniz.Antik şehirlerde bu tarz yerler karşınıza çıkacaktır.

 

Bir akarsuda girdap fark ettiyseniz çok şanslısınız.Suyun toplu olarak hareket ettiği yer biriktirmeye müsaittir.Altın pullarını daha fazla taşıyamayan su, çarpmalar ile altının bulunduğu yere düşmesini sağlar.Girdap aynı yönde olduğu için ve sürekliliği dolayısıyla birikme yapar.Bu tarz yerlerde tahmin ettiğinizden yüksek miktarda altın parçacıları bulabilirsiniz.Akarsuda, derede altın aramak ve çıkarmak için bu tarz yerlerin dibinden toplayabildiğiniz kadar tortuyu kovaya doldurun.Sonra toplu olarak eleme işlemine geçin.

 

İşinizi Kolaylaştıracak Bilgiler

Akarsuda, derede altın aramak ve çıkarmak zaman isteyen bir iş.Peki zamandan nasıl tasarruf edebilirsiniz?

Bu yönde tasarruf sağlamak için altın madenlerinin, taş ve kum ocaklarının bulunduğu bölgelerdeki akarsuları yönelin.Su ile yıkama yapan bu firmalar atıklarını tekrar akarsuya ve dereye yönlendirir.Onların atıl olarak kabul ettiği altın pulları tekrar nehir yatağında birikme yapar.Bu tarz bölgelerde şansınız çok yüksek olacaktır.

 

Aynı zamanda siyah çakıl ve kumların bulunduğu dereler de şansınızı arttıracaktır.Bu bölgeler mineral bakımından zengin ve altın oluşmasına müsaittir.Aşınma ile kopan altın pulları başka bir engebede birikme yapar.Bir kaç deneme yanılma yöntemi ile bu bölgeleri test edebilirsiniz.

 

Akarsuda bulunan yarılmış ve çatlamış olan kayalar veya toprak parçaları suyun yönünü belirler.Kayanın dışında kalan su kayada ki çatlak ile girdap oluşturur.Yani çatlak suyun bölünmesini sağlar.Zamanla tüm pullar çatlakta birikmeye başlar.

 

Eğer bir akarsuda damarlı ve katmanlı kayalar görüyorsanız şanslısınız.Bu bölgede altın bulunma olasılığı %80’dir.Ssuyun çarparak kayadan aldığı altın pulları hareketle başka yönde birikme yapar.Yada bu tarz kayaların olduğu sular mineral bakımından zengindir.Hem kayada hemde akarsuda altın bulabilirsiniz.

” Akarsuda, derede altın aramak ve çıkarmak ” ile ilgili size anlatacaklarımız bu kadar.Aklınıza takılan sorularda yorumlar bölümünden yazabilirsiniz.Yazımıza beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

 

kaynak: https://www.goldfeverprospecting.com/figoinri.html

3 Yorum

Bir Cevap Yazın
  1. Merhabalar gayet bilgilendirici olmuş teşekkürler
    peki bu bulduğumuz altınları sataibilir miyiz? veya nasıl satarız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın Nasıl Bulunur | Doğada Altın Nasıl Oluşur 2020

Müzik dinleyerek para kazanmak

Müzik Dinleyerek Para Kazanmak 2020 | En Güncel Siteler