Züccaciye Dükkanı Açmak | Züccaciye Açma Maliyeti

   Bir iş kurma fikri olanlar için züccaciye dükkanı açmak iyi bir iş fikri olabilir. Züccaciye dükkanlarında satılan ucuz ürünler insanların ilgisini çekmektedir. Çok fazla çeşit ve sayıda ürünün uygun fiyata satıldığı züccaciye dükkanlarında sürümden para kazanmak kolay olacaktır.

   Züccaciye Dükkanı Nasıl Açılır

   Züccaciye Dükkanı Nasıl Açılır

   Züccaciyelerde genellikle uygun fiyatlı ürünler satıldığı için satış oranları yüksek olmaktadır. Bu nedenle züccaciye dükkanı açmak ve işletmek kolay olacaktır. Kâr elde etmek ise başlarda kolay olmasa da zamanla kazanç sağlamak daha mümkün olacaktır.

   Züccaciye dükkanı açmak istiyorsanız ürün skalanızı iyi belirlemeniz gerekmektedir. Piyasayı araştırıp mümkün olduğu kadar çeşitli ürün bulup dükkanınızda barındırmanız gerekmektedir. Züccaciye dükkanları içerisinde bir çok ürün bulundurulup satışı yapılabilir. En çok kâr getirecek ve fazla satılacak ürünleri belirleyip edinmeniz gerekmektedir. Bunun için toptancı ve tedarikçilerinizi iyi araştırmanız gerekmektedir.

   Züccaciye dükkanı için ayarlayacağınız sermaye farklılık gösterebilir. Küçük bir dükkanda düşük kira geliri ile az sermayeli bir züccaciye dükkanı açabilirsiniz. Sermayenizi iyi ayarlayıp ayarladığınız sermayeye göre züccaciye dükkanınızı açabilirsiniz.

    

   Züccaciye Dükkanı Nasıl Açılır?

   Züccaciye Dükkanı Açmak

   Züccaciye Dükkanı Açmak

   Züccaciye dükkanı açmak gibi bir fikriniz varsa araştırmanızı iyi yapmanız gerekmektedir. Öncelikle işlek bir yerde sermayenize uygun bir yer aramalısınız. Caddeye yakın yerler bunun için daya uygun olacaktır. Kiranız ise başlangıçta bu iş için ayırdığınız bütçenin en fazla yüzde onu kadar olmalıdır. Fazla miktarda kiraları ilk aylarda karşılamanız zor olabilir.

   Ilk bir kaç aylık kiranız ve depozito için iş yeri sahibinizle anlaşmanız gerekmektedir. Ilk bir kaç aylık kiranızı bir kenara ayırmanız maddi olarak rahat etmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda ilk bir kaç ayın elektrik, su, doğalgaz faturalarını da önceden hazırlamanız sizin için rahat olacaktır. Fatura giderlerinin yaklaşık değerlerini öğrenmek için bölgedeki esnaflardan ve benzer işi yapan insanlardan fikir alabilirsiniz.

   Züccaciye dükkanı açmak için bir de bazı belgelere ihtiyaç vardır. Bu belgeleri belediye resmi sitesinden öğrenip başvuru yapabilirsiniz. Gerekli kurumlara başvuru yapıp gerekli belgeleri aldıktan sonra dükkanınızı açabilirsiniz.

    

   Züccaciye Açma Maliyeti Ne Kadardır?

   Züccaciye dükkanı açma maliyeti ve aylık kazancı

   Züccaciye dükkanı açma maliyeti ve aylık kazancı

   Züccaciye dükkanı açmak için belirli bir sermayeye ihtiyacınız vardır. Züccaciye açma maliyeti değişiklik gösterebilir. Hem kiralayacağınız yerin konumu, büyüklüğü hem de satacağınız ürünler bu maliyeti arttırabilir.

   Züccaciye açma maliyeti 15 bin TL ile 100 bin TL arasında değişiklik gösterebilir. Caddeye yakın daha büyük yerler kiraladığınızda bu miktar artabilir. Dükkan içerisine koyacağınız ürünler ve dükkan tasarımı için harcayacağınız para da maliyeti arttıracaktır. Sermaye için devletin teşvik kredilerine de başvuru yapabilirsiniz.

    

   Züccaciye Aylık Kazancı Ne Kadardır?

   Züccaciye aylık kazancı değişiklik göstermekle beraber küçük şehirlerde ayda 4 bin TL civarındadır. Büyük şehirlerde ise ayda 19 bin TL ye kadar çıkabilmektedir. Züccaciye dükkanı açmak doğru pazarlama teknikleriyle kârlı bir iş haline gelebilir.

   Züccaciyede küçük ürünler neredeyse yüzde yüz kârla satılmaktadır. Daha büyük ürünlerde kâr oranı düşebilir ancak kazanç artacaktır. Züccaciye temel tüketim malzemeleri satmadığı için müşteri kazanmak biraz zaman alacaktır. Dükkanınızı tanıttıkça müşteriniz artacaktır. Ilk aylarda kazanç sağlama konusunda biraz sabırlı olmanız gerekmektedir. Ilk aylarda kazanç sağlamanız biraz zor olabilir. Daha sonraki aylarda müşteri kitleniz oluşunca kazanç sağlamaya başlarsınız.

   Kazancınızı arttırmak için iyi bir iş planı yapmanız gerekmektedir. Çok bulunmayan uygun fiyatlı ürünleri sattığınızda kâr yapmanız kaçınılmaz olacaktır. O yüzden hep planlı olmalısınız ve satış stratejilerinizi iyi ayarlamalısınız. Cam ve plastik ürünlerin yanında kırtasiye ürünlerini de satabilirsiniz. Daha çok ürün çeşidi müşteri skalanızı genişletecektir. Ancak yine de dükkanınızın fazla karışık ve kalabalık olmaması için dikkatli ürün seçimleri yapmalısınız.

    

   Züccaciye Açmak İçin Gerekli Belgeler

   Züccaciye açmak için gerekli belgeler zaman zaman ve belediyeye göre değişiklik gösterebilir. Ancak temel olarak sahip olmanız gereken belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

   • İki adet fotoğraf
   • Nufüs cüzdanı fotokopisi
   • Muhtarlık tasdikli ikametgah senedi
   • Esnaf sicil kaydı fotokopisi
   • Tapu fotokopisi ve yapı kullanım izin belgesi
   • İlgili esnaf ve ticaret odası kaydı fotokopisi
   • İtfaiyeden alınmış yangın önlem raporu
   • İşyeri açma ve çalıştırma ruhsatı
   • Sigorta veya bağ kur belgesi
   • Vergi levhası fotokopisi
   • İş yerinde su varsa su abonelik kartı
   • Emeklilik cüzdanı fotokopisi

   Bu belgeler kesinlik göstermez zaman zaman değişiklik gösterebilir. Kesin bilgiler için bağlı olduğunuz belediyeye başvurup bilgi almanız gerekmektedir.

   Okuyunuz: En Yeni 75+ iş Fikirleri

   Züccaciye Açacak Olanlara Öneriler

   • Züccaciye dükkanı açmak isteyenler bir kaç noktaya dikkat etmelidir. Öncelikle züccaciyeler içerisinde bir çok ürün çeşidi barındıran dükkanlardır. Hangi ürünleri satacağınızı iyi düşünmelisiniz. Bunun için diğer züccaciye dükkanı işletmecilerinden yardım alabilirsiniz. Fazla talep gören ürünleri ve her yerde bulunmayan ürünleri getirip dükkanda satmanız uygun olacaktır.
   • Züccaciye için başlangıçta ayırdığınız bütçenin yüzde kırkını harcamalısınız. Tedarikçilerle ve toptancılarla görüşüp ürünlerinizi uygun fiyata alabilirsiniz. Ya da direkt fabrikadan kendiniz alabilirsiniz. İhraç fazlası ürünleri satan tedarikçilerle anlaşıp ürünlerinizi daha uygun fiyata dükkanınıza getirebilirsiniz.
   • Yazar kasa, vitrin gibi malzemeleri ikinci el olarak edinebilirsiniz bu şekilde fazla para harcamamış olursunuz. Alışveriş sepetleri edinmeniz de müşteri için kolaylı sağlayacaktır. Bunları da yine yeni kapanmış bir dükkandan ikinci el olarak edinebilirsiniz.
   • Züccaciyeniz için ileriki zamanlarda personel gerekebilir ancak ilk etapta personel almak yerine kendiniz idare etmelisiniz. İlk aylarda alınan personel maaş ve sigorta gideri olarak bütçenizi etkileyebilir. Kazancınız ve müşteriniz arttıkça eğer ihtiyacınız varsa personel almayı düşünebilirsiniz.
   • Açılış yaptığınızda duyurmak için ilanlar ve broşürler bastırabilirsiniz. Açılışa özel kampanyalar da müşterilerin ilgisini çekecektir ve size müşteri getirecektir. Facebook, instagram gibi sosyal medya platformlarından da reklam için yararlanabilirsiniz.
   • Fazla ürün çeşidi barındırmak için dükkanı doldurmak fazla kalabalık bir görüntü yaratacaktır. Bir de alanınız darsa dükkanınız içine girilmez gibi gözükecektir. Bunun için ürünlerinizi dikkatli seçmelisiniz. Plastik ürünleri ve küçük ürünleri çok fazla bulundurmamaya özen gösterebilirsiniz.
   • Dükkanınızın dizaynına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir çok züccaciyeci depoya dizilmiş gibi görünen ürünlerle züccaciye dükkanını doldurmaktadır. Bu karışık görüntü müşteriyi iten bir görüntüdür. Düzenli ve tasarımı düşünülmüş raflarda ürünlerinizi sergilemeniz sizin için de müşterileriniz için de avantaj olacaktır.
   • Züccaciyede genellikle cam ürünler olduğu için sizin ve personellerinizin kırılmalara karşı dikkatli olmanız gerekmektedir. Sakar personeller ürünlerinizin kırılarak size ve dükkanınıza zarar verebilir.
   • Müşterilerinizi memnun etmek için kurumsallık imajı vermelisiniz. Bunun için iyi bir isim, logo veya baskılı t-shirt kupa gibi ürünler edinebilirsiniz. Bu müşterilerinizde profesyonel bir imaj yaratacaktır.
   • Züccaciye dükkanları eskiden çok popüler olsa da zamanla eskiyen bir meslek haline gelmiştir. Gelecekte züccaciye dükkanları sadece nostalji amaçlı gidilmeyi tercih edilen dükkanlar olabilir. Ya da değişiklikler göstererek varlığını sürdürmeye devam edebilir. Züccaciye dükkanı açmak istiyorsanız yenilikçi ve modern düşünmelisiniz. Sürekli değişime gitmeli ve çağa uygun olmalısınız. Tutunmayan züccaciye dükkanları gelecekte bir milyoncu gibi ucuz ürün satan dükkanlara dönüştürülebilir. Züccaciye dükkanlarının geleceğini zaman belirleyecektir ancak bir süre daha varlıklarını sürdürmeleri beklenmektedir

    

   Bir Yorum Yazın

   Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

   Henüz yorum yapılmamış.