Zenginleri Fakirlerden Ayıran Bazı Alışkanlıklar

Zengin olmak bir çok faktöre bağlıdır.Özellikle de edindiğimiz bazı alışkanlıklar sonucunda zenginlik elde etmek daha kolay hale gelir.Forbes’ın 500 zengin insan üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda, fakirler ile zenginler arasındaki alışkanlıkların farkı ölçülmüştür.Bir çok zengin insanın aynı ortak özelliği sahip olması, ilginç olmasa gerek.Şimdi zenginleri fakirlerden ayıran basit alışkanlıkları sizler için listeleyelim.

Zenginleri fakirlerden ayıran bazı alışkanlıklar
Zenginleri fakirlerden ayıran bazı alışkanlıklar

1.Zenginler Okuma Alışkanlığına Sahiptir

Zengin ve fakir fark etmeksizin bir çok insan okuma alışkanlığına sahiptir.Ancak okunan materyaller birbirinden farklıdır.İnternet bağımlılığı sonucunda zengin olmayanlar Twitter ya da Facabook’ta ki dedikoduları okurken, zenginler ise kendilerini geliştirecek okuma listelerine odaklanırlar.Bu listeler kitap, dergi, gazete vb materyallerdir.

 

2.Zenginler Sağlıklarına Dikkat Eder

Bu özellik sadece zenginlere ait sayılmaz.Ancak bir çok zenginin ortak özelliğidir.Nedeni ise sağlıklı bir beyin olmadan, mantıklı bir çalışma ortamının olmayacağı bilinmektedir.Bu nedenle sağlıklarını kötü etkileyecek aktivitelerden uzak dururlar.Bu sayede beyin sağlığınıda korumuş olurlar.

 

3.Zenginlerin Yapılacaklar Listesi Vardır

Gece uyuduğunuzda, yarın ne yapacağınızı bilmiyorsanız emin olun tehlikedesiniz.Ancak durum zenginler için böyle değildir.Zenginlerin günlük, haftalık, aylık ve hatta 5 yıllık planları vardır.Bu planlar dahilinde hareket ederler.Aksi taktirde sabah uyandığınızda bugün ne yapsam diye en az 1-2 saatinizi harcayıp, beyninizi meşgul etmek durumunda kalacaksınız.

 

4.Zenginler Boş Zamanını Verimli Kullanırlar

Herkesin ana işini bitirdikten sonra boş zamana sahip olması normal.Hem zenginler hem de fakirler dinlenmek dışında böyle atıl bir zamana sahiptirler.Fakirler bu atıl zamanı televizyon izlemek, dizi takip etmek gibi etkinliklerde kullanırken, zenginler yeni hobiler edinerek bu zamanlarını değerlendirir.Bu sayede kendilerini keşfetme fırsatı bulmuş olurlar.

 

5.Zenginler Net, Fakirler Rasgele Hareket Eder

Zenginlerin hayatlarının kontrolü kendi ellerindedir.Kendileri ile ilgili bir çok durum planlıdır.Ne yapacakları konusunda tesadüfi hareket etmezler.Ancak fakir insanlarda durum biraz farklıdır.Fakirler hayatın olağan akışında ve kadere inanarak yaşarlar.Bu nedenle karşılarına rastgele çıkan sorunlarla ilgilenirler.

 

6.Zenginler Harcama Kültürüne Sahiptir

Zenginler para harcama konusunda, fakirlerden daha bilinçlidir.Onlar kendilerine değer katacak, ya da tekrar daha yüksek fiyattan satabilecekleri ürünler satın alırken, fakirlerde durum biraz farklıdır.Fakirler süs eşyası gibi değeri düşük gözüken ürünler alırlar.Modası geçtikten sonra ise atarlar.Bu şekilde birikimlerini olumsuz kullanmış olurlar.

 

7.Zenginler Çevrelerini Bilinçli Bir Şekilde İnşaa Eder

En yakın 5 arkadaşınızın ortalaması sizi ifade eder.Yani yaşam tarzının çevrinizde bulunan insanların etkisi altındadır.Bu nedenle zenginler çevrelerinde bulunan insanlara karşı özen gösterirler.Alkolik, uyuşturucu bağımlısı ya da kumarbaz insanlar ile arkadaşlık yapmazlar.Fakir insanlar da ise duygusallık ön planda olur.Etraflarındaki kişilerin kim olduklarına önem göstermezler.

 

8.Zenginler İçin Para Sadece Bir Araçtır

Bu sözcüğün bilincine sahip olmak herkese nasip olmaz.Zenginler amaçlarını gerçekleştirmek için paraya sahip olmaları gerektiğini bilir.Bu nedenlere para onların hayatlarının temelinde yer almaz.Ancak fakirler için tek amaç para kazanmak gibi görünür.Buna hayat şartları neden olmuş olabilir.Ancak maalesef paraya amaç olarak bakmak, ulaşılmasını daha zor kılacaktır.

Okuyunuz: Başarılı Girişimcilik Örnekleri

9.Bütün Kötülükler Fakirlikten Doğar

Filmlerin bize en büyük kötülüğü, zenginleri kötü ve gaddar insanlar gibi göstermeleridir.Halbuki kötülüğün kaynağı parasızlıktır.Paranın olmadığı yerde hırsızlık ve suç unsuru taşıyan faaliyetler artmaktadır.Suç oranının en yüksek olduğu semtleri araştırarak bu konuda daha karar verici olunabilir.Ya da ekonomik gelire göre ülkelerin durumunu araştırarak da bunu görebiliriz.

 

10.Zenginler Şikayet Etmezler

Fakirler zengin arasındaki en büyük farklardan birisidir.Fakir insanlar bulundukları durumdan dert yanma, şikayet etme ve isyan etme eğilimindedirler.Ancak zenginlerde minnet kültürü daha fazladır.Şikayet etmekten ziyade bulundukları durumdan nasıl çıkacaklarını düşünmektedirler.Bu nedenle hemen eyleme geçme konusunda karar verici olurlar.

 

Zenginleri fakirlerden ayıran bazı alışkanlıklar ” listesini sizler için sıraladık.Sizde bu konuda yorumlar bölümünden fikirlerinizi beyan edebilirsiniz.

 

kaynak: Quora

Scroll to Top