Yurtdışına Para Gönderme Yolları | En ucuz 8+ Yöntem

Para transfer araçları yurt içi oluğu gibi yurtdışına da para göndermeyi mümkün hale getirir. Uzman para transfer işlemleri ile yurtdışında bulunan şirket veya kişilere para transferi yapmak söz konusu olabilir. Para transferleri artık teknolojinin gelişmesi ile daha yaygın ve daha kolay gerçekleşiyor. Eğer transfer için doğru şirketin hizmetlerini tercih ederseniz herhangi bir problem yaşamadan dakikalar içerisinde transfer işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yurtdışına Para Gönderme
Yurtdışına Para Gönderme Yolları

Yurtdışına para gönderme yolları artık eskiye nazaran çok fazla seçenek içeriyor. Bu sayede pahalı yöntemlerin yanında online hizmet veren yeni transfer hizmetlerinden yararlanmak da mümkün olabiliyor. Güvenilir yönleri ile de ön plana çıkan para transfer araçları işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirerek kullanıcılardan memnuniyet kazanıyor.

Yurtdışına para gönderme yolları arasında yer alan uygulamalar benzer bir mantık ile çalışıyor. Tercih edeceğiniz uygulamanın özelliklerini ve hizmet kapasitesini araştırdıktan sonra para transferi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yurtdışına Para Transferinde Komisyon Ne Kadar?

Yurtdışına para gönderme
Yurtdışına para gönderme

Yurtdışına para gönderme yolları arayışınızda karşınıza çıkacak olan hizmet ve uygulamalarda net bir komisyon ücreti bulunmuyor. Her hizmet bağlı olduğu şirkete göre farklı kesinti oranlarına sahip ve bu nedenle her şirketin hizmet politikasını incelemek gerekiyor. Bu durum havale için tercih edeceğiniz yönteme göre de değişiklik gösterebiliyor. İki ülke arasındaki döviz kuru da bu konuda ödenecek olan hizmet bedelinin değişmesine yol açıyor. Bununla birlikte hizmet bedelini etkileyecek en son faktör göndereceğiniz paranın miktarı oluyor. Limitin artması ile ödeyeceğiniz kesinti bedelinin artması mümkünken daha küçük miktar transferlerde daha az kesinti ödemeniz söz konusu olabiliyor.

Yurtdışına Para Transferi Nasıl Yapılır?

Yurtdışından Para Transferi
Yurtdışından Para Transferi

Yurtdışına para gönderme yolları konusunda tercihiniz olan her sistem farklı bir sisteme sahiptir. Bu nedenle her sistemde para gönderme aşamaları farklı şekilde ilerler. Genel anlamda para gönderme adımları şu şekildedir;

  • İlk adımda para transferi için tercih edilen firmadan bir hesap açılması gerekir.
  • Hesap açan kişiler ile firma personelleri transfer hakkında detaylar hakkında bilgi vermek için iletişime geçer.
  • Alıcının hesap bilgileri gibi bilgileri vererek bu aşamada para gönderme işleminin mail ya da firma sitesinden ücretsiz olarak gerçekleştirilmesi mümkün olur.
  • Para aktarma işleminin gerçekleşmesi ile transfer süreci sonlanır.

Yurtdışına Para Gönderme Yolları

Günümüzde artık yurt içine olduğu kadar yurtdışına da para transfer işlemleri gerçekleşiyor. Kısa aralıklar ile yurtdışına para göndermesi gerekenler haklı olarak sürekli kullanabilecekleri bir finans şirketi araştırması yapıyor. Sorunsuz ve en uygun maliyetler ile müşterilerine bu hizmetlerin veren firmalar uzun vadede müşterilerine memnuniyet garantili hizmetler sunuyor. Siz de yurtdışına para göndermenize yardımcı olacak şirketler konusunda araştırma yapıyorsanız son dönemlerde kullanıcıların en fazla tercih ettikleri 8 şirket şu şekilde sıralanıyor;

 

1.     TransferGo

TransferGo yurtdışına para gönderme yolları aramalarında kullanıcıların karşısına en fazla çıkan uygulamalar arasında yer alıyor. Para aktarma süreci kusursuz bir şekilde işliyor ve kullanıcılara kısa s üreli hizmet garantisi veriliyor. Kullanıcılar sistem üzerinde para aktarma aşamalarını anlık olarak takip edebiliyor.

2.     Wise (Transferwise)

Wise, Paypal’ın Türkiye’de hizmetlerine son vermesinin ardından devreye giren bir sistem ve ucuz komisyon oranı ile kullanıcıların beğenisini kazanıyor. Wise ile Türkiye’den yurtdışında bulunan herhangi bir ülkeye IBAN numarası aracılığı ile para göndermek mümkün olabiliyor. Son dönemlerde para transferinin yanında bankacılık hizmetleri ile de sektörde yer alan Wise, kullanıcılarına kurumsal ve bireysel olarak banka hesabı açabiliyor.

3.     Azimo

En hızlı para gönderme uygulamalarından birisi olan Azimo istenilen zaman banka havalesi yapabilme seçenekleri sunuyor. Toplamda 190 farklı ülkede 80 farklı para birimi üzerinden işlem yapma imkanına sahip olan uygulama ucuz komisyon ücreti ile de dikkat çekiyor.

4.     Remitly

Remitly, transfer işlemlerini web sitesi üzerinden gerçekleştiriyor. Sistemde Türkçe dil desteği mevcut ve bu sayede kullanıcılar işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. Türkiye’de yeni bir sistem olması nedeni işe şu an ile para gönderme işlemlerinden ücret alınmıyor.

5.     Revolut

REvolut’un dünya genelinde 14 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. 500.00’den fazla işletmenin güvenini kazanan bu uygulama verdiği banka kartı ile dünyanın her yerinden para çekme imkânı da tanıyor Düşük komisyon ücretine sahip olan Revolut hızlı işlem yapabilmesi ile de tercih ediliyor.

6.     SWIFT

Swift Türkiye’de en yaygın bilinen yurtdışı para gönderme uygulaması iken şu an diğer sistemlere göre geri kalmış kabul edildiğinden ili görmüyor. Yeni çıkan uygulamalara göre Swift, kullanıcılarından daha yüksek oranda komisyon talep ediyor. Bununla birlikte gönderilen paranın hesaba ne aman ulaşacağına ilişkin net bir bilgi de bulunmuyor. Ayrıca işlem sırasında kullanıcılar bir takım ek kesintiler ile de karşı karşıya kalabiliyor. Bütün bu nedenlere rağmen Swift kullanmaya devam etmek isteyen kullanıcılar uygulamanın bankacılık uygulamasına giriş yaptıktan sonra yurtdışına para gönderme işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

7.     Spoko

Spoko özellikle Avrupa Birliği kapsamında bulunan ülkelerin tercihi olan bir uygulama olarak öne çıkıyor. Dünya genelinde 50’den fazla ülkeye en iyi fiyat garantisi sunuyor.  Türkçe desteği sayesinde Türkiye’de kullanıcılarına memnun edici bir hizmet sağlıyor. Herhangi bir banka hesabı olmadan çevrimdışı olarak da para gönderme seçeneklerine sahip olan uygulama, en yakın konumda bulunan bankadan para çekebilme özelliği ile fark yaratıyor.

8.     Western Union

Western Union’u diğer uygulamalardan ayıran en büyük özelliği karşı taraftaki alıcıdan herhangi bir banka hesabı talep etmemesi denilebilir. Para Türkiye’den gönderildikten sonra yurtdışındaki alıcı herhangi bir döviz bürosu ya da bankaya giderek parayı kolay bir şekilde çekebiliyor.  Kur dönüşümünde zararın söz konusu olduğu Western Union’da havale masrafları da pek ucuz sayılmıyor. Yurtdışına para gönderme yolları nelerdir konusunda araştırma yapan kullanıcıların birçoğu sunduğu olumlu özellik ve hizmetler nedeni ile Western Union’u tercih ediyor.

Okuyunuz: Define işaretleri ve anlamları

Yurtdışına Para Transferinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışına para gönderme yolları konusunda araştırmalarınızı tamamladıktan sonra yapacağınız transfer sırasında dikkat etmeniz gereken 3 konu bulunuyor. Bunlar Transfer işlem ücreti, günlük döviz kuru ve transfer için tercih ettiğiniz aracın güvenliği.

Transfer işlem ücreti: Yurtdışı para transfer işleminde işlem karşılığı ne kadar hizmet bedeli ödeyeceğiniz önemli konular arasında yer alıyor. Bu durumdan olumsuz etkilenmemek için işlem gerçekleştirmeden önce araştırma yapıp transfer için en az maliyet çıkartan uygulamaları tercih etmeniz gerekiyor.

Günlük döviz kuru: Yurtdışına para göndermeye karar verdikten sonra işleminiz aynı günün geçerli kur rakamları üzerinden gerçekleşiyor.  Çevrim içi araştırmalarınızı yapıp döviz kuru hakkında bilgi aldıktan sonra işlemlerinizi gerçekleştirmeniz öneriliyor.

Transfer aracının güvenliği: Kişisel bilgilerin güvenliği her durumda en çok dikkat edilmesi gereken konudur. Özellikle ilk defa kullanılacak uygulamalarda bu durum kullanıcıları tedirgin edebiliyor. Transfer için tercih edeceğiniz uygulamanın ne derece güvenlik önlemleri içerdiğini bilmeniz gerekiyor. Aksi taktirde paranızın riske atılmasının haricinde birçok farklı sorun ile baş başa kalmanız gibi ihtimaller söz konusu olabiliyor. Bu nedenle mutlaka transfer işlemi öncesinde gerekli araştırmaları yaparak sistemin güvenliği hakkında bilgi sahibi olmanız tavsiye ediliyor.

 

Scroll to Top