Yurtdışına Kargo Nasıl Gönderilir | Yurt Dışı Kargo Ücretleri

Yurtiçi kargo gönderimi kolay. Bu konuda sıkıntı yaşayan yok. Ancak konu yurtdışına kargo göndermeye gelince iş içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Aliexpress sitesinden alışveriş yapmışsınızdır veya inceleme fırsatınız olmuştur.1 dolarlık bir ürün ücretsiz kargo fırsatıyla gönderilebiliyor. Peki nasıl bu kadar ucuz. Ülkemizde de durumlar aynı mı? Yurtdışına kargo nasıl gönderilir? Yurtdışına kargo göndermenin en ucuz yolu nedir?

Yurtdışına kargo nasıl gönderilir
Yurtdışına kargo nasıl gönderilir

Eğer internet üzerinden satış yapıyorsanız, yada yurtdışına hediye göndermek istiyorsanız, bunu en ucuz nasıl yapabileceğinizin cevabını bulacaksınız. PTT kargo en ucuz kargo firması olarak bilinir.Bu kısmen doğru kısmen yanlış. PTT yurtdışı kargo ücretleri, en ucuz firmalar ile yarışabilir bu işin doğru kısmı. Ancak kargonun karşı tarafa ulaşması 15 gün ile 2 ay arasında değişir. Eğer ticaret yapıyorsanız, müşteriniz bu durumdan hoşlanmayacak. İnternetten satış yapıyorsanız diğer satıcılar ile rekabet edemeyeceksiniz. Hatta bu size olumsuz yorum olarak geri dönecektir.

Okuyunuz: Yurtdışına İhracat Nasıl Yapılır

Yurtdışına Kargo Nasıl Gönderilir?

Yurtdışına Kargo Nasıl Gönderilir
Yurtdışına Kargo Nasıl Gönderilir

Yurtdışına ”PTT, UPS, DHL, THT, FEDEX, MNG, ARAS” ya da bir çok bilindik firma ile kargo gönderebilirsiniz. Ama unutmayın ki bu firmalar ile ucuz gönderi yapma imkanınız yok. Ayrıca bazı firmalar size kargo takip numarası vermez. Ne siz, ne de karşı taraf kargonun nerede olduğunu öğrenemezsiniz .Bu durum özellikle PTT yurtdışı kargo gönderiminde geçerlidir. Yurtdışına kargo nasıl gönderilir sorunuzun cevabı internet kargo firmalarında yatmaktadır.

 

Yurtdışına kargo göndermek ve diğer firmalar ile rekabet etmek için internet kargo firmalarını kullanmalısınız. İnternet kargo şirketleri Türkiye’de sabit bir adrese sahiptir. Siz bu adrese ücretsiz olarak anlaşmalı olunan firmadan kargonuzu gönderirsiniz. Bu yer Bursa diyelim. Bursa’ya kargonuzu gönderdiniz. Daha sonra internet kargo şirketi gelen gönderileri tek bir koliye sığdırıp, anlaşmalı olduğu firma ile yurtdışına gönderir. Yurtdışına açılan paket ise anlaşma olunan firma tarafından  açık adreslere dağıtılır. İnternet kargo şirketleri ile yurtdışına kargo nasıl gönderilir daha detaylı olarak yazı sonunda örnekler verilecek. Şimdi ücret karşılaştıralım ve bu firmaları öğrenelim.

Okuyunuz: Etsy’de Satış Yapmak Sıfırdan Detaylı Anlatım

Yurtdışı Kargo Ücretleri

Yurtdışı Kargo Ücretleri
Yurtdışı Kargo Ücretleri

Aşağıda firmaların fiyatlarını aynı örnek ile karşılaştıralım. Almanya’ya 0-0,5 kg ağırlığındaki bir paket taşımak için bu firmalar ne kadar ücret talep ediyor? Ağırlık hesabı bütün firmalar için standart tutulmuştur.G önderi uzunluğu ve genişliği standart dışıysa fiyat farkı mutlaka olacaktır.

 

1.UPS Kargo Yurtdışı Kargo Ücreti

UPS ile Almanya’ya kargo göndermek istiyorsanız ödemeniz gereken ücret 86 dolar. Tabi toplu olarak gönderi yapıyorsanız özel indirim alabilirsiniz. Ancak emin olun bu fiyat ile rekabet etmeniz veya avantaj sağlamanız mümkün değil. UPS kargo ile güvenli bir şekilde gönderiniz alıcıya ulaşır. Sorun yaşamazsınız. Kargo takip numarası da verilir size. Tek sıkıntınız kargo ücreti olacaktır.

 

2.PTT Yurtdışı Kargo Ücretleri

PTT ile özel şirketlere göre daha ucuza kargo gönderebilirsiniz. Evrak boyutunda Almanya’ya gönder ücreti 321 TL civarında. Kargo daha da ucuza maal edilebilir. Ancak sitede kargonuz 1-3 ay arasında gider yazısı vardır. Birde kargo yurtdışına çıktıktan sonra takip edemezsiniz. Forum sitelerinde bu konu ile ilgili yorumlara denk geleceksiniz. PTT de kaybolan kargolar diye. Hem risk hem de zaman açısından avantajlı bir şirket değil.

 

3.Aras Kargo Yurtdışı Gönderi Ücretleri

Bilindik firmaların hepsinin ücretleri birbirine yakın. En ucuz yurtdışına kargo nasıl gönderilir öğrenmeniz için bu firmaların fiyatlarını bilmeniz gerekir. Aras kargo ile aynı gönderi ücreti 195 TL. Dolar arttıkça bu ücretlerde değişecektir. Hatta bazı firmalar TL olarak fiyat vermekten vazgeçti.Yurtdışına satış yapanlar için dolar olarak ücret vermesi müşteri açısından bir sıkıntı olmayacak.

 

4.TNT Kargo Yurtdışı Gönderi Ücreti

Tnt  ile Almanya’ya gönderi yapmak istiyorsanız en ucuz 27 Euro ödemeniz gerekiyor. Eğer acelem var çabuk gitmesini istiyorum diyorsanız ödemeniz gereken rakam 130 Euro! FEDEX, DHL, MNG gibi diğer firmalarda da aynı fiyatlar ile karşılaşacaksınız. Yani en ucuz yurtdışına kargo nasıl gönderilir diyorsanız bu firmaların dışına çıkmanız lazım.

NOT: Yukarıdaki firmalar ile özel anlaşma yaparak daha ucuza gönderi yapabilirsiniz. Ancak anlaştığınız rakamlar size pek bir avantaj sağlamayacaktır.

 

Yurtdışına Kargo Göndermenin En Ucuz Yolu

Şimdi aradığınız sorunun asıl cevabına geçelim. İnternet kargo şirketleri. Siz 1 veya 50 kargo için DHL ile anlaşma yapıp fiyat alırsınız. Ama bu kargo şirketleri 5 bin hatta 10 bin kargo için DHL ve FEDEX gibi firmalarla anlaşma yapmışlardır. Üstelik ürünleri tek bir koliye sığdırdıkları için maliyet daha da düşük olur. Tek bir koliye 10 kişinin gönderisi yerleştirilir ve ürün Almanya’ya gider. Almanya da anlaşmalı olan DHL çalışanları tarafında paket açılır ve adreslere dağıtım yapılır. Üstelik kargo takibi de yapabilirsiniz.

 

1.KargoGO 

İnternet üzerinden en ucuz kargo gönderim hizmeti veren firma KargoGo şirketi. Üstelik kampanyalara denk geldiğiniz zaman daha da ucuza gönderi yapabilirsiniz. Eğer sürekli kargo gönderiyorsanız, indirim almalısınız. Şirketin web sitesine girdiğiniz zaman, toplu kargo indirimi alın diye fiyat göreceksiniz. Şirketin merkezi Bursa da. Türkiye’nin neresinde olursanız olun, kargonuzu sürat kargo ile ücretsiz olarak Bursa’ya gönderebilirsiniz. Şirket kargoyu teslim aldıktan sonra en geç 3 gün içinde kargonuz adrese ulaşmış olur. Amerika da dahil buna.

 

2.ShipZip Kargo

Shipzip firması sadece Türkiye Amerika arasında gönderi hizmeti vermektedir. Eğer gönderi sayınız fazla ise indirim alabilirsiniz. Şirketin New Jersey ve İstanbul da ofisi var. Kargo dağıtımını bu iki adres üzerinden yürütmektedir. Amerika’ya için verdiği kargo ücreti diğer firmalara göre uygundur. KargoGO şirketinin Amerika için talep ettiği fiyat ise 18,90 $.

 

3.KargomKolay

KargomKolay bilindik firmalar ile aynı ücretlere sahip. Ancak Almaya gibi bir ülkeye kargonuzu 1 günde, Amerika’ya ise 2 günde gönderebilirsiniz. Hızlı kargo gönderisi yapmak istediğinizde bu firma ile irtibata geçebilirsiniz.Diğer şirketler gibi toplu gönderilerde indirim almayı deneyin.

 

4.KargoWeb

KargoWeb 8 yıllık bir şirket. Oldukça güvenilir bir firmadır.19 £ diğer şirketlere göre pahalıdır. Ancak toplu gönderilerde indirim oranı da yüksektir. Yani KargoGo firması ile rekabet edebilir. Üşenmeden aynı indirim mailini bütün firmalara atın. Sizi gün içerisinde bütün firmalar geri dönüş yapar.

 

Diğer Yurtdışı Uluslarası Kargo Şirketleri

5.Kargomhizli.com

6.NavlunGo

7.İnterco.com

8.Ekspreskargo.com

9.Easykargo.com

10.Kargoevi.com

11.Fsckargo.com

 

Yurtdışı Kargo Yasaklı Ürünler

Yukarıdaki firmaların %90’ı kargoları uçaklara teslim ederek gönderi yapar. Yani kendilerine ait uçakları yoktur. Normal hava limanında nasıl valiz teslim ediyorsanız, onlar da bagaja koli teslimi yapar. Bu nedenle kargoların bazı prosedürlere uygun olması lazım. Aşağıdaki listenin sadece yukarıdaki firmaların %90’ında geçerli olduğunu unutmayın. Bazı firmalar bu istisnanın dışındadır. Güvenli bir şekilde yurtdışına kargo nasıl gönderilir aşağıdaki listeyi dikkati alın.

 • Aerosol, traş kremi, parfüm, losyon
 • Silah ve patlayıcı ürünler
 • Neodyum mıknatısı içeren malzemeler
 • Canlı Hayvan
 • Radyoaktif malzemeler
 • İnsan iskeleti 
 • Tıbbi ve kimyasal atıklar
 • Tütün Mamülleri ve taklit ürünler
 • Nakit para veya kredi kartı
 • Et, yiyecek ve içecek

Not: Yukarıdaki ürünlerin hepsi yasak değildir. Ancak bazı şirketler kendi prosedürleri gereği yasak listesine eklemiştir. Bu malzemeler çoğu zaman denetimsiz olarak geçer.

 

Yurtdışına Hediye Gönderme

Yurtdışına hediye göndermek için kargo firmalarından indirim alamazsınız. Bu durumda en uygun firma KargoGo şirketi. Göndereceğiniz hediye gümrükte sıkıntı yaşayabilir diyorsanız yapmanız gerekenler var. Mutlaka hediyenin üzerine ”GİFT” etiketi yapıştırın. Bunu normal el yazısı ile kolinin üzerinde yazabilirsiniz. Kutu sadece X-RAY cihazından geçer ve paket açılmaz.

 

”GİFT” olayı yurtdışından ülkemize gelen ürünlerde çok yapılır. Aliexpress’te yüksek fiyata alınan ürün, faturasız olarak talep edilir. Aynı zamanda satıcı da ürünün üzerine gift etiketi yapıştırır. Bu şekilde ürün vergisiz olarak yurtdışından, Türkiye’ye giriş yapmış olur. Normalde alıcı 30 £ üzerindeki ürünlere %20 vergi ödemek zorundadır. Bu şekilde ödeyeceği vergiden kaçar. Tabi ürün çok göze çarpan bir şey ise gümrük memurları duruma el atar. Genellikle Çin’den gelen ürünlerde hediye etiketi bir iş yaramaz. Çünkü Türk vatandaşının, Çin’de akrabasının bulunması sık sık rastlanılacak bir durum değil.

Okuyunuz: Yurtdışına Para Gönderme Yöntemleri

 

Yurtdışı Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Kargo gönderen ve alıcı için en önemli soru. Yurtdışına kargo nasıl gönderilir sorusundan çok takip hizmeti var mı yok mu ona dikkat etmelisiniz. PTT kargonun takip hizmeti verdiğinden yukarıda bahsettik. İnternet kargo şirketleri size bu hizmeti verir. Onlardan alacağınız ”Tracking Number” numarası kargonuzu takip etmenizi sağlar. Özellikle alışveriş yaptığınız zaman, satıcının bu numarayı verip vermediğine dikkat edin. Hatta bazı satıcılar sizden bu numara için ekstra para talep edebilir. Çinli satıcılar bunu çok yapar.

 

Eğer sizde satış yapıyorsanız kargo takip numarasına sahip olmanız çok önemli. Yurtdışına satış yaptığınız müşteriler emin olun bu konuda çok tecrübeli. Rekabetin olduğu bir alanda iseniz, en ufak bir eksiklikte sizden alışveriş yapmayı tercih etmeyecekler. KargoGo şirketi bu konuda size yardımcı olacaktır.

Not: Site üzerindeki kargo şirket fiyatları sürekli güncellenecek. Daha ucuz bir firma olursa veya kampanya yapılırsa güncelleme ile birlikte ekleme yapılacaktır.

 

Amerika’dan ve Almanya’ya Türkiye’den Kargo Ücreti İndirimi

Türkiye’den en çok bu iki ülkeye kargo yapılmaktadır. Yurtdışı sitelerinde satış yapanların müşterilerinin yaşadığı ülke genellikle Amerika. Almanya’da ise Türk akrabası olan çok. Bu iki ülkeye sürekli kargo transferi olduğu için, ücretleri daha da düşük tutma şansınız var. Bunun için sadece bu iki ülkeye özel taşımacılık yapan şirketleri araştırabilirsiniz.

Eğer aceleniz yok ise büyük gemi veya tır ile taşımacılık yapan şirketleri tercih edebilirsiniz. Kg taşıma fiyatı bu durumda 0,50 ile 1 £ arasında değişmektedir. Tabi ekstra olarak belge düzenlemeniz lazım. Bunun için gümrük müşavirleri size yardım edecektir. En ucuz yurtdışına kargo nasıl gönderilir diye merak ediyorsanız bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

 

Yurtdışına En Ucuz Kargo Göndermenin Başka Yolu

Facebook gruplarını inceleyerek bu sorunuza cevap bulabilirsiniz. Facebook’ta yer alan ETSY, Amazon, Ebay, Aliexpress gibi satış grupları toplu kargo anlaşması yapmış durumdalar. Grup yöneticisine mesaj atarak, sizi kargo indirim listesine eklemesini isteyin. Örneğin; ETSY satış grubunda Almanya’ya 9 Dolar gibi ücret ile kargo gönderebilirsiniz. Yurtdışına sürekli hediye gönderimi yapıyorsanız bile size yardımcı olurlar.

 

Uçak Kargo Fiyatları

Yurtdışına en hızlı ekspres gönderimi yapan kargo şirketleridir. Bu şirketlerin kargo uçakları ile anlaşmaları vardır. Kendine ait uçağı olan şirketlerde var tabi aralarında. Uçak kargo fiyatları Almanya için en ucuz 20 £ dan başlamaktadır. Kargonuz 1 gün içerisinde Almanya’da ki adrese ulaşmaktadır .Uçak kargo hizmeti sınırlı ülkelere verilmektedir. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi Almanya ve Amerika ilk sırada yer almaktadır. Amerika’ya uçak kargo hizmeti ise merkez bir ülke üzerinden yapılır. Kargo Almanya’ya gider ve oradan transfer edilir.

Yurtdışına uçakla kargo göndermek
Yurtdışına uçakla kargo göndermek

Yurtdışına Kargo Gönderirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışına kargo nasıl gönderilir konusunda bütün sorularınızı cevapladık. Tabi iş bu kısımla bitmiyor. Bazı konularda dikkat ederseniz, hem sıkıntı yaşamazsınız, hem de avantaj yakalarsınız. Yurtdışına kargo nasıl gönderilir diyenlerin mutlaka bunları bilmesi gerekli.

 • Ticaret yapıyorsanız mikro ihracat teşviğinden faydalanmayı unutmayın.
 • Gönderdiğiniz ürünlerin gümrük kurallarına uygun olup olmadığını inceleyin.
 • Dönemsel olarak kargo kampanyalarını incelemeyi unutmayın.
 • Gönderdiğiniz ürünler sadece Türkiye gümrüğüne değil, karşı ülkedeki gümrüğe de takılabilir. Bu nedenle o ülkenin gümrük yasaları hakkında bilgi alın.
 • Ambalaj konusunda rahat davranmayın. Ürünün paketlenmesi ile ilgili firmalardan yardım alabilirsiniz.
Scroll to Top