Yufkacı Dükkânı Açmak | Yufkacı Açma Maliyeti

   A+
   A-

   Unlu mamuller herkes tarafından sevilen gıdalardır. Yufkacı dükkânı açmak, oldukça akıllıca kurulan işler arasında yer almaktadır. Bunun sebebi gıda tüketiminde unun çok baskın olmasıdır. Özellikle tatlı ve tuzlularda un kullanılması unu ne kadar sevdiğimizin en belirgin özelliğidir. Geleneksel olarak yufka kullanımı börek, baklava, mantı gibi yiyeceklerin oluşmasında katkı sağlamaktadır. Yediden yetmişe hemen herkesin sevdiği bu yiyecekler yufkacılarda satılarak sofralarımızı süslemektedir. Bunun yanı sıra yufkadan yapılan eriştede en çok tüketilen yufkacı ürünlerindendir. Bir yufkacı dükkânı bireysel olarak çok rahatlıkla işletebileceğiniz bir iş atılımı olacaktır. Özellikle yufka açma beceriniz varsa, bunu bir değerlendirmek için dükkânı açmak maddi açıdan alacağın en doğru kadar olacaktır.

   Yufkacı Açmak

   Yufkacı Açmak

   Yufkacı Dükkânı Açmak, her ne kadar efor sarf ettiren bir iş olsa da işi iyi kavradığınız takdirde senelerce karlı olarak dükkânı ayakta tutabileceğiniz sektördür. Ayrıca dükkânda sadece yufka satışı değil, doğal olarak üretilen erişte, mantı, tahin, pekmez, ceviz, yumurta gibi ürünlerinde satılması dükkanınızı daha ilgi çekici kılacaktır. Bunun yanı sıra çeşitli tel kadayıf, yassı kadayıf, Kemalpaşa gibi pişirilmemiş tatlı çeşitleri de yufkacılarda bulunan satış ürünleridir. Bu şekilde dükkâna ürün zincirlemesi katmak mümkündür. Yufkacı açma maliyeti, diğer sektörlere göre daha ekonomik bir iş alanıdır. Temel malzemelerinin un, su ve yumurtaya dayanan yufka az bir maliyete dayanır. Buna ek olarak yufkacının iş gücü eklenerek başarı sağlanmaktadır.  İyi açılmış, taze yufka herkes tarafından tercih edilir. Bu yüzden tembellik yapmadan sürekli üretimde olmak çok kıymetli olacaktır. Bununla birlikte pratik ve hayatı kolaylaştırıcı ürünler kullanmak zamanın iyi değerlendirilmesi açısından önemlidir. Örneğin hamur karıştırma makinesi kullanmak zamandan sağlayacağınız bir tasarruf olacaktır. Elbette ki yanınızda yufka açmayı bilen elemanlarında olması iş yükünü hafifletecektir. Ancak bireysel çalışan yufkacılar için yufka açma makinesi ile hamur açmak oldukça cazip olacaktır.  İşte bu araç gereçlerin sağlanmasında fiyat analizi yapıp, doğru ihtiyaçları saplamak maliyeti yarı yarıya düşürecektir. Dükkân seçimlerinde mutfağın geniş ve kullanışlı olması da rahat çalışma olanağı sağlayacağından dikkat edilmesi gerekir.  Bu yüzden maliyet harcamalarını ihtiyaca uygun olarak yapılmalıdır.

    

   Genel olarak yufkacı dükkânı aylık kazancı bulunduğunuz yere, satışa göre değişkenlik göstermektedir. Ancak her ne olursa olsun oldukça kar sağlayacağınız meslekler arasındadır. Bu yüzden yufkacı olabilmek adına, kolları sıvarsanız esnaf olarak harikalar yaratabilirsiniz. Elbette ki yer işi zorluğu olduğu gibi yufkacı olmanın da zor yanları vardır. Bu zorlukları işi severek yaparak, asla pes etmeden üreterek çabalamakla aşılır.  Eğer kimseye bağımlı olmadan kendi işinizin temellerini atmak istiyorsanız yufkacılık oldukça uygun bir iş kaynağıdır. Ancak dükkân açalım demekle dükkân açılmadığını hatırlatalım. Bu iş için öncelikle yufkacı açmak için gerekli belgeler sağlanması gereklidir.

    

   Yufkacı Açma Maliyeti

   Yufkacı Dükkânı Açmak, her ne kadar kolay diye sıfatlandırılsa da maddi olarak belirli bir birikiminizin olması şarttır.  Maddiyat olmadan bir iş atılımına yönelmek oldukça sıkıntılı olmaktadır. O yüzden işinizi kurmak için öncelikle maddi gücü sağlamanız gereklidir. Bununla birlikte yufkacı açma maliyeti olarak elinizin altında atmış ile yetmiş bin liralık bir sermaye olması yeterlidir. Tabiki bu maliyet sizin seçimlerinize göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin tutulacak dükkân, kullanılacak malzeme, araç gereçler maliyet yönünden size avantajlı veya dezavantajlı olabilir. Bu yüzden doğru seçimlerle dükkân kurmak çok akıllıca olacaktır. Dükkânı ve size gerekli olan malzemelerinizi hazır ettiğinizde artık rahatça dükkanınızı açabileceksiniz. Bunun yanı sıra devlet girişim hayali olan kişilere destek sağlamaktadır. Bu anlamda eğer dükkân açmak için yeterli miktarda maddi gücünüz yoksa KOSGEB kuruluşundan destek başvurusunda bulunabilirsiniz.  Bu sizin maddi sıkıntıya girmenizi engelleyerek rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

   Yufkacı Dükkânı Aylık Kazancı

   Her işin artı ve eksi yanları vardır. İş kurarken öncelikle bu işi gerçekten isteyip istemediğinizi bilmeniz kararlı olmanızı sağlayacaktır. Sonuçta iş kurmak kadar, işi yönetebilmek ve devamlılığını sağlayabilmekte çok önemlidir. Ne yazık ki iş kurmakta her şey yerli yerine oturmuş olmuyor. Bu yüzden emekle kurduğunuz işe yönelmek, iş planlaması yapmak çok yerinde olacaktır. Yufkacı dükkânı açmak için yaptığınız yatırımların meyvesini vermesi için bir sene kadar işinizde istikrarla çalışmanız gerekir. Bu bir sene zarfında elbette ki iş kurmak için harcadığınız tüm masrafları çok rahatlıkla kazanmanız mümkündür. Yufkacı dükkânı aylık kazancı oldukça yüksektir. Kuruş hesabının yapıldığı bir kar sisteminden baktığımızda aylık kazanç miktarı oldukça fazladır. Günlük kazancı bin altı yüz lira olan bir yufkacıya baktığımızda aylık olarak elli bin liralık bir gelir elde edebilmektedir. Elbette ki kazançlar kişinin iş performansına, satışına, dükkânın yeri ve satış ürünlerinin çeşitliliğine göre değişebilmektedir. Bir gün çok karlı bir iş geçirirken bir sonraki gün hiç kar elde edemeyebilirsiniz.  Bu anlamda herkesin kar nasibi farklılık göstermektedir.  Bu kâr marjı azda olabilir çokta önemli olan size yetebiliyor olmasıdır.

    

   Yufkacı dükkânı açmak, size kuruşu kuruşuna bir kazanç sağlar. Buda sürümden kazanıp çok avantajlı bir konuma geçmenize olanak sağlar. Bir işe başlarken, o iş hakkında detaylı bilgi sahibi olmak oldukça yararlı olacaktır. İşi ne kadar iyi bilirseniz, başarılı olma ihtimaliniz o kadar fazladır.  Yufkacı dükkânı açmak hayallerinizin bir parçası ise konum olarak mahalle esnafı olarak tek yufkacı olabilmek daha akıllıcadır. Bu yüzden dükkân seçimlerinizde ince eleyip sık dokumak gerekir. İhtiyaca cevap veren bir yufkacı her zaman cazip gelecektir.

   Bunun yanı sıra, yufkacı dükkânı açmak için belirli belgelerin olması işinizin daha kolay ve rahat bir şekilde ilerlemesi açısından önem taşır. Bir belgenin eksik olması büyük bir zarar yol açar. Bu yüzden gerekli olan belgeleri hali hazırda tutmak gerekir.  Bu yüzden dükkân açacaklara kolaylık olması açısından, işlerin su gibi akmasına olanak sağlayabilmesi için gerekli olan belgelere kısaca bilgi vermek işlerin hızını arttıracaktır.

   Yufkacı Açmak İçin Gerekli Belgeler

   Yufkacı dükkânı açmak, için öncelikle sizden istenilen önemli belgelerin mutlaka dükkanınızda olması gerekir.  Dükkânı açtıktan sonra belediye tarafından verilecek belge listesini temin edebilirsiniz. Bu belgeler sayesinde denetimlerde rahat soluk alacaksınız. Aksi halde dükkanınıza ceza uygulanabilir. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak adına biran evvel belgeleri temin etmek akıllıca bir yaklaşım olacaktır.

   • Nüfus cüzdanı fotokopisi
   • İkametgâh
   • Sabıka kaydı
   • SGK kaydı
   • Ticaret Odası kaydı
   • Oda Sicil Belgesi
   • Tabu ya da kira kontratı belgesi
   • İşletmeci Kimliği belgesi
   • İmza sirküleri
   • İtfaiye uygunluğu belgesi
   • Kapasite rapor belgesi
   • İş yeri krokisi
   • Onay belgesi

   Bu belgelerin olması halinde artık rahatlıkla yufkacı dükkânı açmak için girişimde bulunabilirsiniz. Belgelerin çabucak alınması zamanın daha iyi kullanılması açısından önemlidir. Belgeler ne kadar çabuk bir araya gelirse hedefinize bir adım daha yaklaşırsınız. Bir yufkacı dükkânı sahibi olmak her zaman alın terini çağrıştırır. Yufkacıdan içeri girdiğimizde o sımsıcak dükkânın mis gibi un kokusu burnumuza çalındığında emeğin ve tazeliğin kokusunu hissederiz. Bu yolda adım atacak girişimcilere şimdiden hayırlı olsun.

   Yufkacı dükkanı açmak” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Dükkanı açmak ve farklı fikirler edinmek istiyorsanız, mutlaka dükkan açma fikirleri başlıklı makalemizi inceleyiniz.

   Bir Yorum Yazın

   Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

   Henüz yorum yapılmamış.