Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır? Detaylı Anlatım…

Youtube üzerinden milyonlarca kişi videolar yükleyerek para kazanmaktadır.Dışarıdan oldukça ilgi çekici gelen bu para kazanma yöntemini hiç merak ettiniz mi?Sizler için Youtube’dan nasıl para kazanılır konusunda araştırmalar yaptık.Tabi bu konuda kendi tecrübelerimizi de aktarıp size detaylı bir sunum yapalım dedik.

 

İnternet üzerinde bu konuda mutlaka başka sitelere de girmişsinizdir.Ancak çoğu site sadece google seo odaklı veya e-kitap satış odaklı oldukları için pek işinize yarayacak bilgiler bulamazsınız.Sizler için yerli ve yabancı kaynaklardan detaylı bir araştırma yaptık.Bu araştırmamızı kendi bilgilerimizle hazırlayıp gerçekten işinize yarayacak bir makale yazdık.Makalemiz de size bu sektörün hem avantajlarını hem de dezavantajlarını sıralayacağız.

 

Şimdi Arkanıza yaslanın ve makalemizi sonuna kadar okuyunuz.Aklınıza takılan her hangi bir konuda yorumlar bölümünden bize ulaşabilirsiniz.Makalemizi beğendiğiniz taktirde paylaşmanız bizi memnun edecektir.

 

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

 

1.Adım: Youtube’dan para kazanmak için önce bir youtube hesabına sonra ise hesabınıza tanımlanmış bir youtube kanalına sahip olmanız gerekmektedir.

 

Youtube kanalı nasıl açılır diye merak edenler için resimli bir makale hazırladık.Bu yazımızda youtube’dan nasıl para kazanılır daha çok onu anlatacağız sizlere.Youtube kanal açma makalemize göz atarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Youtube kanalı sahibi olduğunuzu varsayıyoruz şimdi.Peki sıra neye geldi şimdi? Sırada video yüklemeniz gerekmektedir.Başka bir şey yok mu? Bu kadar basit mi? dediğinizi duyar gibiyiz.Evet duyduğunuz kadar basit diyebiliriz.Tabi işin içine girdiğiniz zaman Zor kısımlarını göreceksiniz.

 

2.Adım Kanal Açtıktan Sonra telif hakkı size ait olan Özgün İçerikler yüklemeniz gerekiyor.

 

Youtube’dan nasıl para kazanılır diye soran tek siz değilsiniz.Hiç abartmadan milyonlarca kişi bu işle uğraşıyor diyebiliriz.Tabi bunun sonucunda içerik sıkıntısı oluşabiliyor.Yani bazı hızlı para kazanmak isteyen arkadaşlar başkalarının videolarını alıp düzenleyerek para kazanma yoluna gitmeyi düşünüyor.Tabi bu konuda onlara yanıldığını ilk söyleyen youtube oluyor.

 

Youtube kendi videolarını üretmeyen, başkalarının videolarını kopyalayanlara kolay kolay papuç bırakmıyor.Ben bu engeli aşıyorum diyenler varsa bile bir gün Youtube mutlaka onların kapısına dayanıyor.Yani işin özeti youtube üzerinden para kazanmak istiyorsanız mutlaka kendi videolarınızı üretmelisiniz.Size bu konuda bir kaç fikir verelim.

 

Nasıl Kendi Videolarınızı Üretebilirsiniz?Nasıl Telif Hakkına Takılmazsınız?

 

###  Yolda giderken iki kişiyi tartışırken gördünüz.Onlar kavga etmeye başladı ve sizde direkt telefonunuz ile onları çekiyorsunuz.Sonra da Youtube’a attınız.Bu video tamamen size aittir.Telif hakkı sizindir.Kavga olayı tabi sadece bir örnek başka konularda olabilir bunlara.

 

###  Peki izlediğimiz dizilerin, maçların veya  filmlerin videosunu kesip düzenleyip atabilir miyim diyorsanız, büyük ihtimal telif hakkına takılırsınız.Belirli bir süre youtube bunları görmezden gelir ve sonra ise direkt kanalınızı kapatma yoluna gider.

 

###  Eklediğiniz müzikler, tv dizileri veya içerikleri, lisanslı oyunlar, yabancı filmler, Fotoğraflar v.b bunların %99’u telif hakkına sahiptir.Yani unutmayacağımız şey emeklerimiz boşa gitmesin diye mutlaka telif haklarına saygılı olmamız gerekiyor.Youtube algoritmaları gerçekten bu konuda çok iyi çalışmaktadır.

 

###  Özgün videolara örnek olarak kendi çektiğiniz videoları vermiştik.Birde internet ortamında telifsiz müzikleri ve resimleri kullanarak video yapma hakkına sahipsiniz.Ya da twitter, instagram ve facebook üzerinde bulduğunuz telifi olmayan videoları da kullanabilirsiniz.Tabi bunu pek tavsiye etmiyoruz size.Neden diyecek olursanız, emin olun bunların izlenme sayıları 1 yılda 1000’i bulmamaktadır.

 

###  Özgün videolar sınıfına kendi çektiğiniz videolar, oluşturduğunuz yazı videoları(arka fondaki resim önemli), yaptığınız animasyon videoları, kendi öz çekimleriniz, günlük vlog, ev çekimi kendin yap v.b videolar girmektedir.

 

###  Özgün video üreterek youtube’dan nasıl para kazanırım diyorsanız mutlaka bir projeye sahip olmanız gerekiyor.Yani videolarınızı bir adı olmalı.Siz ne üzerine çekimler yapıyorsunuz bunu sizi takip eden kitleye yansıtmalısınız.Şaka videoları mı? eğitim videoları mı? yoksa gezi üzerine mi?

 

3.Adım: Telif Hakkı size ait olan Özgün İçeriklerinizi Yüklemeye Geldi sıra

Özgün içerikler oluşturdunuz ve sıra videolarınızı kanalınıza yüklemeye geldi.Kanal açtıktan sonra inanın en kolay olan aşama budur.Videolarınızı youtube’un sağ üst köşesinde yer alan video ekle logosuna tıklayarak yükleyebilirsiniz.Tabi video yükledikten sonra açıklama girmeniz çok önemli.Bunun için bir alt başlık girelim.

youtube video yükleme aşaması

youtube video yükleme aşaması

Video Yükleme Aşaması Video Upload Edildikten Sonra Onaylama Sürecedir.

 

###  Videolarınıza bir başlık eklemeniz gerekiyor.Bunun için mutlaka videonuzu açıklayabilecek en iyi 5 kelimeyi seçmeniz gerekmektedir.Tabi bu 5 kelime hem insanların tıklama isteğini uyandıracak hem de videonuzu çok iyi anlatacak kelimeler olmalı.Örneğin ”para kazanma yöntemi ayda 20bin$” diye bir başlık attığınız da hem video tanımlayıcı 3 kelimeye(para kazanma yöntemi) hem de tıklama isteği uyandıran kelimeyi(20bin$) görebiliyorsunuz.

 

###  Videolarınız için alt etiketi de bu kısımda ekliyoruz.Alt etiketler ise youtube tarafından videolarınızın kategorize edilmesini sağlar.Sizin burada en fazla 5-6 kelime girmeniz gerekiyor.Bunları da yukarıda ki örnekte olduğu gibi ”para, zenginlik, iş , finans, kariyer” gibi sıralayabilirsiniz.Videonuz direkt bu tarz tek kelimeler ile arama yapıldığın da bu kelimelerin altında sıralanacaktır.Tabi arama motorları ve youtube tarafından daha iyi analiz edilecektir.

 

###  Küçük resim seçimi buradaki bir diğer aşamadır.Küçük resim siz videonuzu upload ettiğiniz zaman youtube tarafınızdan karşınıza çıkarılır.Hangi resmin video kapağınız olarak kullanılmasını istersiniz diye.Seçim yapmazsanız yine youtube bunu otomatik olarak yapacaktır.Burada sizin seçim yapmanız daha önemlidir.Nedeni ise gerçekten bir videonun izlenmesinde en büyük pay sahibi olan video kapağıdır.Bazı youtuberlar video içeriği normal olduğu halde erotik resimler koyarak izleyici çekmeye çalışırlar.Tabi bu yöntemi tavsiye etmiyoruz biz.İzleyicileri yanılttığınız zaman sadık bir izleyici kitlesi yakalayamazsınız, bu sizin için ilerleyen aşamalarda çok önemli olacak.

 

###  Video açıklaması kısmı da en önemli olan aşamalardan birisidir.Aslında bu aşamada yer alan her şey çok önemlidir.Açıklama kısmında izleyici kitlenize metinsel olarak aktarımlarda bulunabilir ve linkler verebilirsiniz.Aşağıda size bahsedeceğimiz reklam ortakları kısmında bu açıklamaların önemini daha iyi anlayacaksınız.Şimdilik videonuzla ilgili açıklama yapmanın önemli olduğunu kavramanız yeterli.

 

###  Resimdeki panelin sağ tarafında yer alan paylaşım sekmesi ise video yayımlandığı an otomatik olarak sosyal mecralarda paylaşılmasını sağlar.Tabi bu seçeneği aktif etmek size kalmış.Video yayınladıktan sonra otomatik sosyal medya paylaşım programlarını kullanabilirsiniz.

 

4. Adım: Videolarınızı Yüklediniz, Sıra Abone ve İzleyici Kasmaya Geldi.

 

Videolarınızı yüklediniz ve baya zengin bir içerik yaptığınızı düşünelim.Youtube’dan nasıl para kazanılır kısmının en can alıcı noktası izlenmektir.İzlenmiyorsanız kim size niye para versin ki?

 

Youtube’dan yıllardır insanlar para kazanıyor ve her geçen gün para kazanmak isteyen insan sayısı artıyor.Haliyle 100 milyonlarca içerik youtube’da izleyicilerin karşına çıkıyor.Peki sizin içeriğiniz nasıl öne çıkıp izlenme rakamlarını arttıracak.Bu konuyu size maddeler halinde anlatmamız daha doğru olur.

 

A)Sosyal Medya Hesap  Kasma:

 

Youtube’un en etkili silahı sosyal medya diyebiliriz.Yani videolarınız izlensin istiyorsanız mutlaka ama mutlaka ciddi bir sosyal medya kitlesine sahip olmanız gerekiyor.Sosyal medyada hatırı sayılır takipçileri olanlar ciddi anlamda bir kaç adım önde bu konuda.Kalite bir videonun bir anda milyonlarca izleyici bulması çok kolay.Yeter ki takipçileriniz beğendiği videoları kendi sayfasında da paylaşsın.

Youtube'dan nasıl para kazanılır

Youtube’dan nasıl para kazanılır

Kaliteli bir video içeriğim olsun sosyal medyaya çok gerek yok diyebilirsiniz.Ancak emin olun kazancınızı 3-5’e hatta 10’a katlayacak olan sosyal medyadır.Bazı videolarınız izleyici tarafından beğenilmeyecektir.Ancak bu videolar dahi sırf siz paylaştınız diye takipçileriniz tarafından retweet edilecektir.

 

Youtube’dan nasıl para kazanılır diye soruyorsanız sosyal medyayı aklınızdan kesinlikle çıkarmayınız.Bir video yükleyeyim tutulur uçar gider dönemleri eskidendi.Artık izleyiciler eskisi gibi kolay abone olmuyor ve beğenmiyor.Aynı tarzda içerikler çok.Sizinle arasında bir sadakat oluşturmanız lazım.Bunu da en iyi sosyal medya ile kendinizi unutturmayarak yapabilirsiniz.

 

Facebook:  En etkili ateşli silahınız facebook olacaktır.Facebookta paylaşılan videolar daha fazla izlenme sayısı almaktadır.Ayrıca abone kasmanız facebookta daha kolaydır.Bunun nedeni karakter paylaşım sıkıntısı yaşamazsınız.İster sayfa oluşturun isterseniz arkadaşlık sayfanızdan paylaşın.Videonuz paylaşım turunu yakaladı mı akıl almaz bir izlenme sayısına sahip olursunuz.

 

Twitter:  Videonuz bu mecrada retweet edildiği zaman, o paylaşım sayısı alır başını gider.Tabi izlenme ve görülme olasılığı düşüktür.Çünkü şuan sosyal medyanın yaşadığı en büyük sorun içerik çöplüğü olması sorunudur.İnsanlar bu yüzden twitter da sayfalarına pek bakmazlar.Gündemi takip etmek için kullanırlar.Tabi siz burada twitter’a gerek yok o zaman demeyin.Twitter aşağıda bahsedeceğimiz reklam almanız kısmında size çok faydalı olacaktır.

 

İnstagram: İnstagram üzerinde yaptığınız paylaşımlarda takipçilerinize direkt video linki veremiyorsunuz, ancak  profil sayfanız link paylaşmaya müsait.Peki paylaşımlar da link paylaşamayacaksak neden instagram kasalım diyebilirsiniz.Bu da reklam için arkadaşlar.Size reklam verecek şirketler sosyal medya hesaplarına çok dikkat etmektedirler.Çünkü sizin güvenirliğinizi en iyi gösteren sosyal medyadır.Oradan size yapılan yorumlar olsun, beğenileriniz olsun daha gerçekçidir.Sadakati ifade etmektedir.

 

Google plus, blogger, tumbler, pinterest, stumbleUpon, wordpress ve daha bir çok abone kasmanız ve izleyici sayınızı arttırmanız için bulunmaz bir nimettir.Tabi hepsiyle uğraşmanız zor olacak biliyoruz.Ancak siz de şunu bilin ki bunlarla ilgili kendinizi yorarsanız geri dönüşü size sağlam olur.

 

b)Düzenli İçerik Paylaşımı Yapın

 

İçerik paylaşımlarınızın düzenli olması abone kitlenizi arttıracaktır.Tek seferde 40 tane video yüklemektense, 40 hafta boyunca haftada bir video yükleyerek güncel kalabilirsiniz.Aynı zamanda paylaşımlarınızı bu şekilde zamanlamanız da youtube algoritması tarafından dikkate alınmaktadır.Sürekli paylaşım yapan güncel kanalların videolarına gösterimde öncelik tanınmaktadır.

 

c)İlgi Çekici ve Merak Uyandırıcı Başlık

 

Youtube üzerinde yazılarınızda yer alan başlıklar izlenmenizi en çok etkileyen 2 faktörden birisidir.İnsanlar okuduğu zaman merak ediyorsa ve ilgi uyandırıyorsa mutlaka videonuza tıklayacaklardır.Tabi sırf insanlar merak etsin diye de içerikten alakasız başlıklar eklemeyin.Bu sefer emin olun nefret uyandırırsınız.İçeriklerinizin altındaki yorumlardan da bunu çok kolay görebilirsiniz.

 

d)Video Resmi En Önemli Faktör

 

Videonuzda bulunan görsel tanıtıcı resim izlenmeyi etkileyen en önemli faktördür.Çünkü videonuzla ilgili en büyük reklam alanınız o küçük karedir.O kare videonun altındaki yazıdan bile daha çok dikkat çekmektedir.İnsanların görsellere olan merakı bilinç altı emir kuralından gelmektedir.Yani bilinç altı otomatik olarak o videonun açılmasıyla ilgili komut gönderir.Bu nedenle videolarınıza seçtiğiniz resimler için en büyük özeni göstermelisiniz.Gerekiyorsa yazı ile de süsleyebilirsiniz.

 

e)Yorum Alan Videolara Youtube tarafından daima öncelik tanınır.

 

Evet arkadaşlar bu altın kuraldır.Mantıklı düşünürsek youtube’un böyle yapması çok normaldir.Bir video çok yorum alıyorsa demek ki izleyicilerle etkileşime geçmeyi başarabilmiştir.Bu nedenle youtube videonun izlenme sayına göre yapılan yorum oranını videolara öncelik tanımak adına ciddiye alır.Bunu şöyle bir örnekle açıklayalım.Bir video 1 milyon izlenmiş ancak 10 tane yoruma sahip.Diğer bir video ise 100 bin izlenmiş ancak 1000 adet yorum gelmiş.Burada öncelik hakkına sahip olan tabi ki 100 bin izlenmeye sahip olan video sahibidir.

 

f)Hile Yapmayın ve Sadece Sanatınızla Uğraşın

 

İnternet üzerinde youtube’dan nasıl para kazanılır diye arattığınız da size şöyle yaptım, böyle bir açık buldum, dünyaları kazanıyorum diye yalanlar söylen çok site göreceksiniz.Onların amacı gerçekleri söylemek değil, kendi ceplerini doldurmaktır.

 

Size en büyük tavsiyemiz hile yapmayın.Kurallar neyse onu uygulayın.Youtube sizi diyelim ki 1 yıl, 2 yıl farketmedi.3. yıl ise sizi farkedip hesabınızı kapattı.Yani direk bütün emekleriniz çöpe gitti.O yüzden abone alma, izleyici satın alma gibi hile yöntemlerine başvurmayınız.Ne kadar doğal büyürseniz o kadar başarılı olursunuz.Youtube algoritmaları da buna değer vermektedir.

 

5.Adım : Videolarınız Tutuldu İyi bir Kitleye Sahip Oldunuz.Sıra Geldi Para Kazanmaya

 

Yukarıda bahsettiğimiz her şey çok iyi gitti diyelim.Siz oyunu kuralına göre oynadınız.Youtube ne istiyorsa o şekilde davrandınız ve büyümeye başladınız.Sıra geldi şimdi para kazanmaya.Youtube’dan nasıl para kazanılır başlıklı makalemizin ana fikrine.Ama öncelikle çok çok önemli bir şeyden bahsetmemiz lazım.

 

####  Çok Önemli Not  ####

Youtube geçen seneye kadar 10 izlenimi, 100 izlenimi olan videolara dahi reklam veriyordu.Ancak bir sorunla karşılaşıldı.Çok büyük kurumsal şirketlere ait reklamlar,  spam olan, terör videolarını içeren içeriklerde görüntülenmeye başlandı.Bunun üzerine youtube’un gelirlerinde ciddi anlamda bir düşüş görülmeye başlandı.Bunun üzerine ise youtube kendisini korumak adına güzel bir kural koydu.

 

”Youtube videolarında reklam yayınlayabilmek ve youtube’dan para kazanabilmek için son 1 yıl içerisinde en az 4000 saat izlenmeyi yakalamanız ve minimum 1000 abone sayısına ulaşmış olmanız gerekmektedir.”

 

Bu kuraldan dolayı bazı kişiler dertli olabilir.Ancak gayet mantıklı bir uygulama.Yukarıda ki izlenme ve abone rakamlarına sahip olmamış bir kanal zaten gözle görülür bir şeyler kazanamaz.Ödeme eşiğini geçemeyip kazandığını da alamaz.

 

Youtube Para Kazanma Kaynakları
youtube'dan zengin olmak

youtube’dan zengin olmak

a)Youtube’da Adsense Üzerinden Para Kazanmak

 

Youtube’a yeni başlayanlar için ilk gelir kaynağı adsense’dir.Google Adsense reklam verenler ile anlaşıp bu reklamların videolarınızda ve youtube sitesinde yayınlanmasını sağlamaktadır.Bu reklamlara tıklandıkça video sahiplerine reklamlar için alınan tıklama başı ücretten üzerinden komisyon verilir.Bu gelir modeli bahsettiğimiz gibi youtube’a ilk başlayanların ana gelir kaynağıdır.Bu işte gerçekten büyümüş olanların ise gelirinin sadece bir kısmını oluşturmaktadır.

 

Youtube’da adsense üzerinden para kazanmak için öncelikle yukarıdaki şartı gerçekleştirmeniz gerekmektedir.Sonrasında ise youtube iş ortağım programına katılıyorsunuz.Bunuda kanal ayarları kısmından yani yönetim panelinden aktif ediyorsunuz.Tabi bir de google adsense üzerinden hesap açıp başvurma kısmı var.Bu kısım size biraz karışık gelebilir, ama emin olun çok basit.Sizin için bu konuda detaylı bir makale hazırlayacağız. Youtube’dan nasıl para kazanılır ile ilgili aklınızda hiç bir soru kalmayacak.

 

b)Satış Ortaklığı Affiliate Marketing İle Para Kazanmak

 

Videolarınızın altında yer alan açıklamalar kısmında link paylaşabildiğinizden size bahsetmiştik.Hatta bu link paylaşımlarınızı videolarınızda dahi yapabiliyorsunuz.Affiliate marketing ile bir üründen bahsederek, o ürüne ait satış linkini paylaşıp satış üzerinden komisyon kazanabilirsiniz.Peki Nasıl iyi para kazanabilir miyim? diye soruyorsanız size en iyi kazanç modeliniz bu olabilir diyebiliriz.

 

Örneğin bir saç bakım ürünüyle alakalı bir video çektiniz.Ürünün ne kadar iyi olduğunu ve faydalarını anlatıyorsunuz.Takipçi kitlenizi de inandırdınız tabi.Para kazanma kısmı ise bundan sonra başlıyor.Videonun altına ürüne ait referanslı link koyarak, insanların satın almasını sağlıyorsunuz.Ne kadar çok satın alma gerçekleşirse sizde bir o kadar komisyon kazanıyorsunuz.Bu konuda Satış ortaklığı nasıl yapılır ve satış ortaklığı veren siteler başlıklı yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

c)Video İçi Reklam Anlaşması Yapmak

 

Burası tamamen büyük kanallara ait reklam gelir kaynağıdır.Yani öncelikle yüksek bir abone sayısı ve izlenme rakamlarına ulaşmış olmanız gerekiyor.Sonrasında ise şirketler size reklam teklifinde bulunup onlar için video yapmanızı istiyorlar.Tabi bu reklam modeli hem onlar için avantajlı, hem de sizin için avantajlı.

 

Bu reklam anlaşması ile siz daha çok para kazanmış, firma ise daha az para ödemiş oluyor.Firmanın reklam etkileşimi de daha büyük oluyor.Bu reklamların bazıları viral de olabiliyor.Yani firmaya ait bir ayakabıyı giymeniz veya logosu olan bir bardakla su içmeniz istenebilir.Tabi seçenekler çok.

 

d)Media Craft Gibi Büyük Dijital Medya Şirketleriyle anlaşabilirsiniz.

 

Media craft büyük youtube kanallarını ve gelişeceğine inandığı yotube kanallarını satın alan bir medya şirketidir.Yurtdışı kaynaklı ve Türkiye’de de faaliyet göstermektedir.Hatta Oha Diyorum Kanalı bu firma için çalışmaktadır.Tabi gizlilik anlaşmalarından dolayı nasıl bir teklifte bulunduklarını bilmiyoruz.Belki ilerleyen zamanlarda sizin kanalınız ile de ilgilenebilirler.Anlaştığınız zaman onlarla ortak çalışmaya başlarsınız.Tabi kabul etmek size kalmış.

 

e)Youtube Partner İle Para Kazanmak

 

Youtube tarafından özgün içerik üreten kanallara sunulan ayrıcalıklı bir reklam servisidir.Direk kesintisiz ödeme alma ve canlı yayın ile para kazanma gibi seçenekleri vardır.Biraz karışık bir sistem olduğu için size bu konuyu daha detaylı anlatmamız gerekecek.Youtube partner nedir?Nasıl para kazanılır başlıklı yazımı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

f)Markalarla Sponsorlu ve Reklam Anlaşmaları

 

Youtube’dan nasıl para kazanılır diye soranlara en iyi bu şekilde kazanılır diye cevap vermek istiyoruz.Bu aşama sizin gerçekten bilinir ve ünlü olduğunuz aşamadır.Enes Batur bunlardan birisidir.Adsense üzerinden elde ettiği gelirler haricinde bir çok marka ile sponsorluk anlaşması vardır.

 

Youtube işine girmeden önce ne kadar kazanırım diye merak ettiğinize eminiz.Size bu konuda da bilgi vereceğiz.Hatta bazı youtube kanallarının ne kadar kazandığını yazımızın sonunda paylaşacağız.Tabi öncelikli olarak bazı önemli kurallardan bahsetmemiz gerekiyor.

 

Son Adım: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır Unutulmaması Gerekenler!!!

 

Burası en önemli kısım arkadaşlar.Bu işi gerçekten yapmak isteyenler burada yazacaklarımızı mutlaka unutmasınlar.İşinizi her yaptığınızda mutlaka aklınıza gelmesi gereken bir kaç kural var.Youtube’dan nasıl para kazanılır diye merak ediyorsanız bu kuralları uygulayanlar youtube’dan para kazanır.Diğer türlü youtube eskisi kadar kolay bir mecra değil.

 

***YOUTUBE ALTIN KURALLAR***

 

###  Bu işe başlamadan önce ne kadar kazanırım diye düşünmeyin.Önce başarılı olmayı ve kaliteli işler çıkarmayı hedeflemelisiniz.Parayı düşündüğünüz zaman kısa vadede kazanırsınız.Ancak küçük kazanırsınız ve küçük kalırsınız.

 

###  Özgün içerik üretmek bu işin altın kurallarıdır.Hangi konuda içerik üretirseniz üretin mutlaka özgün olmaya özen gösteriniz.Yoksa bir gün kanalız kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.

 

###  Youtube’dan nasıl para kazanılır konusunda sizin için 25 adet makale oluşturduk.Bu makalelerin hepsi sizin için faydalı olacak bilgiler yer almaktadır.Hepsini detaylı bir şekilde okuyup not tutmanız sizin avantajınıza olacaktır.

 

###  Mutlaka ama mutlaka youtube’un belirttiği kuralların dışına çıkmayın.Youtube kurallara uyan kanalları sever ve gerekli gördüğü şekilde yükselmesini sağlar.

 

###  Sosyal medya bu işin ana kaynağıdır.Youtube’dan para kazanmak eskisi kadar kolay değildir.Bu nedenle içeriklerinizi mutlaka pazarlamanız gerekiyor.Sosyal medya’da bunun için biçilmiş bir kaftandır.

 

###  Abonelerinize karşı dürüst ve tutarlı olmalısınız.Youtube üzerinde bir video yüklediğiniz zaman o video’dan ömür boyu gelir elde ettiğinizi unutmayınız.Bu nedenle devamlılık ve abone sadakati önemlidir.

 

###  Spam(sahte) videolardan ve parayla abone kasma gibi hilelerden uzak durunuz.Kolay para kazanma diye bir şey yoktur.Youtube üzerinde de herkes emek harcadığı kadarını alacaktır.

 

Youtube Üzerinden Ne Kadar Para Kazanabilirim??

 

Şimdi youtube üzerinden ne kadar para kazanabileceğinizle ilgili size sadece adsense konusunda bilgi verebiliriz.Affiliate ve sponsorluk kazançları size bağlı olan bir durumdur.Affiliate ve sponsorlukla 15-20 bin tl kazananların olduğunu bilin yeter.Biz gelelim adsense ile youtube’dan nasıl para kazanılır konusuna.

 

a)Google Adwords Kelime Araştırması Çok Önemli

 

Şimdi birden çok değişik bir konuya geldik gibi gelebilir.Ancak işin görünen kısmı öyle değil.Google Adwords ile Google Adsense arasında sıkı bir bağ vardır.Gelin bunu size açıklayalım.

 

Youtube’da faliyet gösterdiğiniz videolara göre reklamlar izleyicinin karşısına çıkmaktadır.Örneğin ev ile ilgili bir video çekiyorsanız bilmem ne oğlu rezidanslarının reklamları çıkacaktır.Ya da filmler hakkında bilgi içerikli bir tanıtım yapıyorsunuzdur orda da netflix veya tv izleme ile ilgili reklamlar çıkacaktır.

 

Bu yukarıda görmüş olduğunuz reklamların tıklanma ücretleri farklıdır.Sizin kazançlarınızda bu tıklanma ücretlerine göre değişiklik göstermektedir.İzleyici kitleniz rezidans reklamlarına tıklıyorsa bundan 0,80 kuruş, netflix video reklamlarına tıklıyorsa bundan da 0,20 kuruş gibi bir gelir elde edersiniz.Yani burda sizin kazancınız tamamen ürettiğiniz içeriklere bağlı.En çok reklam geliri sağlayan içerikleri merak ediyorsanız size yazalım.

 

 • Dekorasyon Fikirleri
 • Ev, İnşaat Videoları
 • Kadınlarla İlgili Videolar
 • Araba Videoları
 • Tatil Videoları
 • Finans, Ekonomi Videoları
 • Yazılım, program Videoları
 • Eğitim Videoları
Youtube'dan Nasıl Para Kazanılır

Youtubedan Nasıl Para Kazanılır

Yukarıda yazdıklarımız en çok gelir elde etmenizi sağlayacak kategorilerdir.Birde bunlar içerisinde çok iyi kazandıran anahtar kelimeler vardır.Siz bu anahtar kelimeleri video başlığınızda kullandığınız zaman mükemmel gelirler elde edebilirsiniz.Tabi bu kelimeler binlercedir.Saymaklar da bitmez.Gelin en iyisi bu kelimeleri Google Adwords üzerinden siz araştırın.Tıklama başına 23 tl dahi veren kelimeleri buradan bulabilirsiniz.

 

Youtube Üzerinden Ortalama İzlenme İçin Ne kadar Kazanılır

 

Bunun için yukarıdaki kriterleri dikkate almak lazım.Emin olun bu hesaplamayı yapmak çok zor.Kimisi 10 bin izlenme için 100 tl kazanırken, kimisi ise 20 tl kazanmaktadır.Sizler için bu hesabı yapabileceğiniz yurt dışı kaynaklı bir site paylaşacağız.Gireceğiniz site üzerinden, kelime ücretlerine göre her 1000 gösterim için ne kadar kazanabileceğinizi rahatlıkla hesaplayabilirsiniz.Site bağlantısı için tıklayınız.

 

Youtube Kanalları Ne Kadar Kazanıyor???

 

En çok kazananlar listesi olarak 2017 yılında listeden youtube zenginlerini sizlerle paylaşacağız.Aşağıdaki rakamlar bir yıllık gelirlerdir.Bu listedeki isimlerin nasıl ve hangi kanallardan bu gelirleri el ettiğini merak ediyorsanız en çok para kazanan youtuberlar başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.Youtube’dan nasıl para kazanılır konusunda size yaratıcı fikirler vereceklerine eminiz.

 

 

10-Lilly Singh – 10,5 milyon dolar

9-Ryan ToysReview – 11 milyon dolar(6 yaşında sadece)

8-Smosh – 11 milyon dolar

7-Jake Paul – 11,5 milyon dolar

6-Felix Kjellberg  – 12 milyon dolar

5-Mark Fischbach  – 12,5 milyon dolar

4-Logan Paul – 12,5 milyon dolar

3-Coby Cotton – 14 milyon dolar

2-Evan Fong  – 15,5 milyon dolar

1-Daniel Middleton- 16,5 milyon dolar

 

Türk Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu kazançlarda belirli hesaplamalar yapılmaktadır.Bizde bu hesaplamalar ile yaptığımız aşağı yukarı tahminleri veriyoruz.Bu rakamlar kesin değildir ve sponsorluk gelirleri hariçtir.

 

 

 • Danla Bilic – 230.000 TL
 • Berkcan Güven – 70.000 TL
 • Enes Batur – 300.000 TL
 • Duygu Özaslan – 50.000 TL
 • Orkun Işıtmak – 180.000 TL
 • Kafalar – 200.000 TL
 • Halil Söyletmez – 100.000 TL 
 • Merve Özkaynak – 180.000 TL
 • Sebile Ölmez – 50.000 TL

 

Youtube’dan nasıl para kazanılır konusunda sizin için elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık.Yazımızı beğendiyseniz paylaşmanız bizi mutlu edecektir.Ayrıcı youtebe’dan para kazanmakla ilgili diğer kaynaklarımıza da göz atıp detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Youtube'dan Nasıl Para Kazanılır

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır

Bu makalemizi hazırlarken youtube’un hazırlamış olduğu youtube akademiyi kaynak olarak kullandık.Sizde linke tıklayarak incelemede bulunabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir