Yazın Yapılacak işler | Yaz Tatilinde Nasıl Para Kazanılır 2022

yazın yapılacak işler

Türkiye’de pek çok insan maaşlı olarak belli sektörlerde çalışmaktadır. Gelirlerin giderleri yeteri kadar karşılamaması gibi nedenler de kişilerin çok daha farklı iş alanlarına yönelmesine neden olmaktadır. Özellikle yaz ayları da farklı işlerin yapılabilmesi için en uygun dönemleri oluşturmaktadır. Peki yazın yapılacak işler nelerdir? Yaz tatilinde nasıl para kazanılır?

Yazın yapılacak işler 2020
Yazın yapılacak işler 2020

Kişiler kış dönemini bitirdikten sonra belli iş fikirleri ortaya koymakta ve bu işler hakkında detaylı araştırmalar gerçekleştirmektedir. Hiç kuşkusuz bu işlerin mutlaka getirisi olması ve kişilere yeterli geliri de sağlayabilmesi gerekmektedir. Yazın yapılacak işler kapsamında pek çok farklı kategori de yer almaktadır.

 

Öğrenciler, ev hanımları ya da emeklilerin yanı sıra sabit bir işte faaliyet gösteren kişiler de yaz döneminde bir şeyler satmak ve para kazanmak istemektedir. Yazın satılabilecek ürünler arasında tekstil, içecek, yiyecek, takı ya da ev tekstili gibi ürünler yer almaktadır. Bu alanlarda faaliyet göstermek isteyen kişiler de pazar hakkında gerekli araştırmaları gerçekleştirmektedir. Yazın nasıl para kazanılır? Sorusunu soran kişiler de yine garanti gelir getirisi olabilecek işlere yönelmektedir.

 

Uzun yıllardan beri pazarlarda, sokak aralarında ya da sahillerde ürün satışları gerçekleştirilmektedir. Bu ürünler de kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Özellikle bayanların yoğun ilgi gösterdiği ürünler de bu sektörde daha çok tercih edilmektedir.

Not: Sizler için hazırlamış olduğumuz En Yeni 75+ İş Fikri başlıklı makalemizi inceleyerek farklı fikirler edinebilirsiniz.

Yazın Yapılacak işler

Yazın ne iş yapabilirim
Yazın ne iş yapabilirim

Yaz dönemine girildiğinde şehirlerin ve tatil beldelerinin kalabalıklaşması nedeniyle kişilerin aklına hemen ticaret gelmektedir. Özellikle bir gecede yüksek gelirlerin elde edilebileceği düşüncesi de yine kişileri cezbetmektedir. Elbette ticaret, getirisi yüksek olan alanlardan biridir; ancak ticaret ile yakından ilişkisi olmayan kişiler için büyük risk de taşımaktadır. Bu nedenle işverenlerin yanında yaz dönemini değerlendirebilmek için de çalışabilmek mümkün olmaktadır.

Hem ek iş hem de sabit gelir kapısı olarak nitelendirilen bu alanlarda kişiler yaz ayları için pek çok farklı alanda gelir sağlayabilmektedir. Yazın yapılacak işler aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 

Limonata Tezgahı Açmak

limonata satmak
limonata satmak

Limonata, yaz aylarında pek çok kişinin ilgi gösterdiği içecekler arasında yer almaktadır. İşlek bir caddede açılacak bir limonata tezgahı sayesinde ciddi gelirler elde edebilmek de mümkün olabilmektedir. Özellikle plajlarda ya da düğün salonlarının çıkışlarında limonata tezgahlarına sıklıkla rastlanabilmektedir.

Yazın nasıl para kazanılır? Sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan biri de hiç kuşkusuz limonata tezgahı açmaktır. Limonata yapımı için uygun toptancılar ile anlaşmak ve maliyeti en aza indirgemek de yine kişilerin yüksek gelirler elde edebilmesine olanak sağlamaktadır.

Otantik Kıyafet Stantları

otantik kıyafet satmak
otantik kıyafet satmak

Yazın yapılacak işler kategorisinde bir diğer seçenek ise otantik kıyafet satışıdır. Bayanların çok ilgi gösterdiği otantik kıyafetler plajlarda ya da gece kulüplerinde giymek için tercih edilmektedir. Özellikle Türkiye’ye yaz aylarında tatil yapmak için gelen turistler de bu tür kıyafetlere yoğun ilgi göstermektedir.

Otantik kıyafet adı altında elbise, bluz, etek ya da pareo gibi pek çok üründen de bahsetmek mümkün olabilmektedir. Kişilerin yapması gereken tek şey ise uygun fiyattan bu ürünleri toptan satın almak ve kalabalık olan bölgelerde satışını gerçekleştirmektir. Tekstil alanında yapılan pazarlamalarda yüksek gelirler elde edebilmek de mümkün olabilmektedir.

 

Su Satışı Yapmak

Su satmak
Su satmak

Yazın yapılacak işler kategorisinde bir diğer faktör ise su satışıdır. Yaz aylarını kaliteli bir şekilde değerlendirmek ve iyi bir gelir elde etmek isteyen kişiler de yine su satışı gerçekleştirebilmektedir. Yaz aylarında plajlarda ya da günübirlik havuzlarda kişiler su almaya daha çok yönlenmektedir. Ticarete ilgi duyan ve bu durumu paraya çevirmek isteyen kişiler de yaz aylarının aşırı sıcaklarını avantaja çevirebilmektedir.

 

Yazın nasıl para kazanılır? Sorusunu soran kişiler su satışından yüksek karlılıklar sağlayabilmektedir. Şişe suların yaklaşık olarak 0.20 kuruştan alınabildiği toptancıların araştırılması ve bu toptancılardan ürün temin edilmesi işe başlangıç için yeterli olmaktadır. 1 ya da 1.25 TL’ye satılacak olan şişe sulardan yaz dönemi için birikim sağlayabilmek de mümkün olmaktadır.

 

Dondurma Tezgahı

dondurma satmak
dondurma satmak

Ticaret ile uğraşmayı ve yaz aylarını değerlendirmeyi düşünen kişiler için bir diğer alternatif ise dondurma satışı gerçekleştirmektir. Yaz aylarının boğucu sıcaklarında biraz serinlemek isteyen kişiler kaliteli bir dondurma tezgahından mutlaka bir şeyler satın almaktadır.

 

Seyyar bir dondurma tezgahı satın almak ve dondurma servis etmeyi öğrenmek ise bu işe başlangıç için yeterli olmaktadır. Yazın yapılacak işler dendiği zaman genellikle akla da bu iş gelmektedir.

Bu alanda en önemli faktör ise kişilere hitap edecek dondurma çeşidinin mutlaka fazla olması gerektiğidir. Eğer satışına başlanılan dondurmalar lezzetli ise kişiler yaz sonunda büyük karlar ile sezonu kapatabilecek kıvama da gelmektedir.

 

Öğrenciler İçin Yazlık İş Fırsatları

Hem lise hem de üniversite öğrencileri yaz tatiline girdiklerinde staj gibi faktörler ile uğraşmak zorunda değiller ise, kazanç elde edebilecekleri bir iş arayışına girmektedir. Hatta pek çok mağaza ya da firma da kısa dönemli personel alımı gerçekleştirmemektedir. Tam da bu noktada öğrencilerin sordukları soru, yazın nasıl para kazanılır? Sorusudur.

Yeni okul sezonu için para biriktirmek ya da eğitim için birikim sağlamak isteyen kişiler için pek çok farklı alanda kazanç sağlayabilmektedir. Özellikle öğrencilere yönelik pek çok farklı iş kategorisi de yine bu faktörler arasında yer almaktadır.

Yazın yapılacak işler adı altında öğrencilerin yapabileceği ve yüksek kazanç sağlayabileceği işler aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 

Özel Ders Vermek

Öğrenciler üniversite hayatlarında pek çok alanda tecrübe edinmektedir. Kişiler okudukları bölümler hakkında edinmiş oldukları tecrübeleri kazanca dönüştürebilmektedir. Özellikle bu alanda özel ders vermek en iyi gelir alanları arasında yer almaktadır.

 

Özel ders vererek para kazanmak Türkiye’de yaygın olarak gerçekleştirilmektedir. Türkçe, Coğrafya, Tarih ya da enstrüman dersi vererek para kazanan pek çok öğrenci bulunmaktadır. Yazın yapılacak işler alanında kişiler rahatlıkla bu unsurlardan birini değerlendirerek rahatlıkla para kazanabilmektedir.

 

Özel ders vermek isteyen kişiler internet kanalları ile gerekli ilanları verebilmekte ve müşteri potansiyelini de rahatlıkla oluşturabilmektedir. Hem bayan hem de erkek öğrenciler için uygun olan bu kazanç alanı farklı eğitim metotları ile de daha farklı bir hale getirilebilmektedir. Sadece öğrenciler değil, ülkemizde mezun olup iş bulamayan kişiler de kendi alanlarına göre özel ders vererek kazanç elde edebilmektedir.

 

Yazı Yazarak Para Kazanmak

Son dönemlerde yaygın olarak gerçekleştirilen ve pek çok kişinin yüksek gelirler elde edebildiği yazarlık mesleği öğrenciler tarafından da yapılmaktadır. Yazın nasıl para kazanılır? Sorusunu soran öğrenciler için yaz tatili döneminde değerlendirilebilecek en iyi fırsatlardan biri olmasının yanı sıra sezonluk bir durum da ortaya çıkmamaktadır. Pek çok kişi yaz dönemi geldiğinde kazanç sağlamakta ve sezon bittiğinde yeni iş arayışlarına girmektedir.

 

Makale yazarlığı hem yaz hem de kış aylarında rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Bu nedenle kalemine güvenen öğrenciler çok rahat bir şekilde yaz dönemlerinde oturdukları yerden yazı yazarak para kazanabilme imkanına da sahip olmaktadır.

Okuyunuz: Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Garsonluk Yapmak

Yazın yapılabilecek işler kapsamında garsonluk da önemli bir yere sahiptir. Özellikle okul sezonunu bitiren ve yaz tatiline giren öğrenciler, yeni okul dönemi için gelir elde edebilmek amacı ile kafe ya da restoranlarda garsonluk yapmaktadır. Turizm ya da otel işletmeciliği gibi bölümlerde okuyan öğrenciler ise yine yaz dönemleri için barmenlik ya da barmeidlik gibi alanları da değerlendirebilmektedir. Nedeni ise okudukları alan ya da bölüm ile yakından ilişkili olmasıdır.

 

Garsonluk yapacak olan kişilerin bu alanda yetisinin bulunup bulunmadığı da çok önem taşımamaktadır. Çünkü işverenler genel anlamda yetiştirilmek üzere personel arayışına girmektedir.

 

Yazın Seyyar Ne Satılır?

Seyyar satıcılık, uzun yıllardan beri pek çok kişi tarafından yapılmaktadır. Hem yaz hem de kış aylarında yaygın olarak bu alandan gelir elde eden kişi sayısı da oldukça fazladır. Takı, tekstil, gıda ya da içecek gibi pek çok ürünün de seyyar tezgahlar aracılığı ile satışı yapılabilmektedir. Yazın nasıl para kazanılır? Sorusuna verilebilecek bir diğer cevap ise seyyar satıcılık yaparak kazanç sağlamaktır.

 

Seyyar satıcılık denildiğinde pek çok ürünün satışından bahsetmek mümkün olabilmektedir. Ancak yaz aylarında satılabilecek ürünler farklılık göstermektedir. Yaz döneminde seyyar satıcılık yaparak kazanç sağlamak isteyen kişiler için iş fikirleri ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 

Vitamin Bar Açmak

vitamin bar açmak

Yazın yapılacak işler kategorisinde kişilerin iyi gelir elde edebilecekleri alanlar arasında üst sıralarda yer almaktadır. Yaz sıcağında işlerini halletmek için dışarı çıkan, tatile giden ya da sıcaktan bunalan kişiler için buz gibi organik meyve suları hayır denemeyecek niteliktedir. Özellikle bu meyvelerin karışımları da yine pek çok kişi tarafından yoğun ilgi ile karşılanmaktadır.

 

Şehirlerin kalabalık alanlarında, sahillerde hatta stat çıkışlarında bile sadece bu işi yaparak geçimini sağlayan kişiler bulunmaktadır. Yaz dönemlerinde iş fikri arayan kişiler vitamin bar tezgahı açarak organik meyve sularının satışını rahatlıkla gerçekleştirebilmektedir.

 

Oyuncak Satışı Yapmak

Yazın nasıl para kazanılır sorusunu soran kişiler için bir diğer cevap ise oyuncak satışıdır. Nedeni ise yaz döneminde düğün sezonunun açılması ve hemen hemen her gün ayrı bir düğün organizasyonunun gerçekleştirilmesidir.

 

Yaz dönemlerinde her günün dolu olduğu düğün salonlarının kapısında pek çok seyyar satıcı oyuncak ya da balon satışı gerçekleştirmektedir. Bu iş emekli, ev hanımı ya da öğrenciler tarafından da kolaylıkla yapılabilmektedir. Özellikle bu işin tercih edilmesinin sebebi ise gece saatlerinin serin olması ve sadece 4 saat gibi bir sürede ciddi gelirler elde edilebilmesidir.

 

Takı ve Aksesuar Satışı

Yazın yapılacak işler arasında ön sıralarda yer alan bir diğer faktör ise takı ve aksesuar satışıdır. Özellikle tatil bölgelerinde ev hanımları dahi bu iş ile ilgilenmektedir. Toptan takı alımı gerçekleştiren ya da kış aylarında üretimini evlerinde sağlayan girişimciler sahillerde ya da turizm bölgelerinde bu ürünlerin satışını gerçekleştirmektedir.

Okuyunuz: Bijuteri Dükkanı Nasıl Açılır?

Bir diğer önemli faktör ise maliyeti çok düşük olan bu ürünlere turistlerin yoğun ilgi göstermesidir. Bir diğer avantaj ise kişilerin bu ürünleri çok düşük miktarlara üretmesi ve yüksek karlar elde edebilmesidir. Kişiler aynı zamanda toptancılardan bu ürünlerin yanı sıra daha pek çok farklı ürünü de seyyar tezgahlarda satabilmektedir. Bayanlara yönelik takıların yanı sıra saat, şapka, mayo, gözlük, pareo ya da elbise gibi ürünler üzerinden de kar elde edebilmek mümkün olmaktadır.

 

Seyyar satıcılık yaz aylarında kazanç sağladığı kadar kış aylarında da kazanç sağlayabilmektedir. Elbette kişilerin bu dönem için farklı iş fikirleri geliştirmeleri ve buna göre de gerekli yatırımları sağlamaları gerekmektedir. Tüm bu faktörler göz önüne alındığında yüksek gelirler elde edebilmek kaçınılmazdır.

 

YAZIN SAHİLDE PARA KAZANDIRACAK İŞ FIRSATLARI

FOTOĞRAF ÇEKEREK PARA KAZANMAK

KÜÇÜK İMALAT FİKİRLERİ 49+ İŞ FİKRİ

yazın yapılacak işler
yazın yapılacak işler

kaynak: https://www.justbusiness.com/starting-a-small-business/best-seasonal-business-ideas

Scroll to Top