Yazılımcı Olmak İstiyorum Diyenlere Uzmanından Yol Haritası 2022

Yazılımcı olmak

Yazılım mühendisliği her yıl değeri artan ve talep gören bir meslek olmaya başladı.Bir çok kişiden keşke yazılım okusaydım gibi sözler duyabilirsiniz.Bunun nedeni yazılım mühendisliği mesleğinin bir çok avantaja sahip olmasıdır.Sizde yazılımcı olmak istiyorsanız, bu yazıda sizlere detaylı bilgiler vereceğiz.Aylık maaş bilgisi, okumanız gereken bölümler, hangi dili bilmeniz gerektiği konusunda tüm bilgiye yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yazılımcı olmak
Yazılımcı olmak

Önce bu mesleğin avantajından bahsedilim.Yazılım mühendislerine olan talep tüm firmalar tarafından artmıştır.Çalışma şartları ise bir çok meslek mensubuna göre avantajlıdır.Bir bilgisayar ve internet bağlantısının olduğu her yerden çalışma imkanına sahip olunur.Üstelik yaratıcı fikir sahibi iseniz yazılımcı olmak sizi bir anda zengin yapabilir.

 

Yazılımcılığın tam olarak hangi alanında yer almayı istediğiniz de çok önemli.Yıllar geçtikçe meslek uzmanlık alanları artış göstermektedir.Bildiğiniz yazılım dili bile hangi alanda olacağınızda büyük rol oynamaktadır.Örneğin; HTML, CSS, Java ve PHP gibi dilleri biliyorsanız web teması yapıp satışını gerçekleştirebilirsiniz.Ya da mobil yazılım alanında çalışmalar başlatacaksanız swift ya da pyhton gibi diller öğrenebilirsiniz.

Not: Farklı meslek grubları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Önü açık olan geleceğin meslekleri listesini inceleyiniz.

Yazılımcı Olmak

Yazılımcı olmak 2
Yazılımcı olmak 2

Evden çalışma, yurt dışına yerleşme, bir çok şirketten iş teklifi alma, minimum 5 Bin TL üzeri maaş, freelance çalışma imkanı, bir anda zengin olma gibi bir çok seçenek bu mesleği avantajlı kılmaktadır.Teknoloji çağının başında olduğumuzu düşünürsek bu avantajlar bitmeyecek gibi diyebiliriz.

 

Bir bakkal dükkanı çok iş yaptığı zaman, para kazandığınıda, bunu gören bir çok girişimci bakkal dükkanı açmaya ve işi kopyalamaya çalışır.Ancak yazılımcılıkta durum böyle değil.Bir çok kişi yazılımcıların gelir yönünden avantajlı olduğunu görebiliyor.Ancak bu mesleği kopyalamak kolay değil.Hem tecrübe, hem bilgi hem de zaman isteyen bir meslek.

 

Yazılımcı olmak için ise öncelikle hangi alanda kendinizi geliştireceğinizi bilmeniz gerekiyor.Mobil, programcılık, web tasarım, uygulama yapımı, sosyal medya, cihaz yazılımları, işlemci kodlamaları vb. aklınıza gelebilecek bir çok alan mevcut.

 

Hangi alanda yazılımcı olmak istediğinizi belirlemek için, öncelikle gelecekte ne yapmak istediğinize karar verin.Örneğin; Facebook gibi bir site yapmak istiyorum diyorsanız Web Tasarım, bilgisayar programları yapmak istiyorum diyorsanız C++ dili, uygulama yapmak istiyorum diyorsanız mobil program dilleri gibi konularda kendinizi geliştirmelisiniz.

Şimdi adım adım nasıl yazılımcı olabilirsiniz, onu anlatalım.

 

Yazılımcı Nasıl Olunur

Yazılımcı nasıl olunur
Yazılımcı nasıl olunur
 • Yazılımcı olmak için öncelikle bu alanda istekli olmanız gerekir.Yetenekli olma kısmı ise tamamen sizin kendinizi eğitmenize bağlı.
 • Algoritmalar ile aranız iyiyse alaylı olarak yani herhangi bir okula gitmeden online olarak yazılım öğrenmeniz mümkün.
 • Yazılımcılığı öğrenmenizi sağlayacak asıl durum ise, bu mesleğin okulunu okumaktır.Yazılım veya bilgisayar mühendisliği, Elektrik-Elektronik mühendisliği ve web tasarımı gibi bölümlerde sizlere yazılım konusunda eğitim verilir.
 • Okulda bölüme göre bir çok yazılım dilini öğrenirsiniz.Bunun yanında ihtiyacınız olan photoshop, grafik tasarım ve farklı diller konusunda da size eğitim verilir.
 • Kendiniz yazılım öğrendiğinizde, ihtiyacınız olan diller konusunda eğitim alırken, okulda tüm diller hakkında genel bir eğitim görürsünüz.
 • Ancak yazılımcı olmak sadece eğitim almaktan ibaret değildir.Bunun yanında tecrübeniz olmalı.Ne kadar çok farklı projede çalışırsanız, o derece deneyim kazanırsınız.Proje üzerinde çalıştıkça kendini hatalarınızı keşfetmeye başlarsınız.
 • Web yazılım öğrenme istiyorsanız html, css, php sizin için iyi bir başlangıç olacaktır.Programcılıkta ise ilk öğrenmeniz gereken dil #C olacaktır.

 

Yazılımcı Olmak İçin Okunması Gereken Bölüm

Yazılımcı Olmak İçin Okunması Gereken Bölüm
Yazılımcı Olmak İçin Okunması Gereken Bölüm

Bu sorunun cevabı oldukça basit.Yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, elektrik eloktronik ve 2 yıllık web tasarım bölümleri diyebiliriz.

Üniversite de yazılım üzerine kodlama yapmayı öğrenirsiniz.Kodlama ise dil bilerek öğrenebilirsiniz.Html, Java, Pyhton, C++, Php, Css, Delphi v.b dilleri programların çalışma dili gibi algılayabilirsiniz.Bir web sitesini sadece pyhton ile yapabilirken, bunu php ile de gerçekleştirmeniz mümkündür.

Özet olarak okuyacağınız bölümden ziyade öğrendiğiniz diller ile ilgili pratik yapmanız çok önemli.Eğitim esnasında projeler oluşturmanız, mezun olduğunuzda bir çok firmadan iş teklifi almanızı sağlayacaktır.

 

Okuyunuz: Yurtdışında çalışma imkanı olan meslekler listesi

 

Hangi Yazılım Dillerini Bilmek Gerekli

Hangi Yazılım Dillerini Bilmek Gerekli
Hangi Yazılım Dillerini Bilmek Gerekli

Hangi yazılım dilini öğrenmek istediğiniz tamamen size ve hedeflediğiniz mesleğe bağlı.Web tasarımcı olmak istiyorsanız öğrenmeniz gereken diller bellidir.Programcılıkta ise C bilmeden hareket edemezsiniz.Her şeyden önce algoritma öğrenmek dilleri kolay öğrenmenizi sağlayacaktır.Bu da yazılımcı olmak isteyenlerin uygulaması gereken ilk adımdır.Aşağıdaki diller ile ilgili detaylı araştırma yaparak ne işe yaradıklarını öğrenebilirsiniz.

 • Javascript
 • Python
 • Java
 • C / C++
 • Php
 • Swift
 • Ruby
 • Sql
 • Html5
 • Go, R, Dart, Scala
 • Rust
 • Css

 

Yazılımcı Maaşları Ne Kadar

Yazılımcı Maaşları Ne Kadar
Yazılımcı Maaşları Ne Kadar

Yazılımcı maaşları öncelikle tecrübenize ve bildiğiniz yazılım diline gerek değişiklik gösterir.Junior, Senior gibi rütbeler mevcuttur.Maaşlarınızda bu rütbeler etrafında değişiklik gösterir.Tabi çalıştığınız firma ve bildiğiniz dil çok önemli.Aşağıda bildiğiniz yazılım diline göre dünya Amerika’da yıllık alabileceğiniz maaş miktarını yazalım.

 • Python: 120 Bin Dolar
 • Javascript : 118 Bin Dolar
 • Java : 104 Bin Dolar
 • C # : 97 Bin Dolar
 • C ++ : 97 Bin Dolar
 • Go : 93 Bin Dolar
 • R : 93 Bin Dolar
 • Swift : 93 Bin Dolar
 • Php : 80 Bin Dolar

Yukarıdaki maaşlar dünya ortalaması olarakta kabul edilir.Alanında iyi olan bir yazılımcı kolaylıkla Avrupa ve Amerika ülkelerinde iş bulup bu maaşların üzerine çalışabilir.

Okuyunuz: Kolay iş bulabilen meslekler listesi

 

Sfırdan Okumadan Yazılımcı Olmak

Sfırdan Okumadan Yazılımcı Olmak
Sfırdan Okumadan Yazılımcı Olmak

Sıfırdan yazılımcı olmak istiyorsanız öncelikle hevesiniz olmalı.Okulda yazılımcılık bölümünü okumak büyük bir avantaj.Ancak bu şartlara sahip değilseniz, interenet üzerinden eğitim alabileceğiniz bir çok kaynak mevcut.Örneğin; BTK, Udemy, Coursera gibi sitelerde ücretsiz ya da cuzi ücret ile verilen eğitimler mecut.

Başlangıç olarak yukarıdaki dillerden birine sahip olmak için algoritma eğitimini alın.Algoritma mantığınız anlamak yazılımcı olmak için ilk kuraldır.Bunun içinde algoritma eğitimlerine başlayın.

 

Yazılımcı Olmak İçin Gerekli Bilgisayar Özellikleri

Yazılımcı Olmak İçin Gerekli Bilgisayar Özellikleri
Yazılımcı Olmak İçin Gerekli Bilgisayar Özellikleri

Yazılımcı olmak isteyen bir kişinin en iyi bilgisayarı hak ettiğini söyleyebiliriz.Ancak tabi ülkemiz şartları gereği minimum düzeyde ihtiyaçlarımızı karşılayacak  bir bilgisayar edinmemiz gerekiyor.Hangi bilgisayar gerekli diye sorarsanız, bu da tamamen ne yapacağınıza bağlı.

 

Photoshop gibi programları çalıştıracaksanız, güçlü bir ekran kartına ihtiyaç duyacaksınız.Ya da oyun yazılımları için de bu geçerli.

 

İdeal bilgisayar özellikleri ise 8 GB Ram, 2 GB ekran Kartı, SSD Disk ve yeni nesil hızlı bir işlemciye ihtiyacınız var.Bilgisayar özellikleri mutlaka yükseltilebilir olmalı.Bu sayede ileriye dönük eklemeler yapabilirsiniz.

 

Yazılımcı Olmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Yazılımcı Olmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler
Yazılımcı Olmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler
 • Eğitim almanın yanı sıra pratik yapmanız sizi mükemmelleştirir.Bu nedenle bir çok farklı projede çalışmaya özen gösterin.
 • Uzmanlaşmanız çok önemli.Ancak mümkün olduğunca her dile az da olsa hakim olmaya çalışın.Bu farklı çözümler üretmenizi sağlayacaktır.
 • Yazılımcılığa bir hobi olarak bakabilirsiniz.Ancak bu hobinin size kazanç sağlaması da önemli.Bu nedenle demode diller yerine daha güncel ve popüler dillerde uzmanlaşmaya çalışın.
 • Mesleğinizin ilk başlangıcında sizin gelişiminizi engelleyecek olan şirketlerden uzak durun.Bunu ancak çalıştığınız esnada anlayabilirsiniz.Bu gibi durumlarda işi bırakmaktan çekinmeyin.
 • Her zaman kendi projelerinizi oluşturmak nihai hedefiniz olsun.Bu sayede finansal özgürlüğünüzü kısa bir zaman içerisinde kazanabilirsiniz.
 • Eğitim bitmez ve tükenmek bilmeyen bir yoldur.Özellikle yazılımcı olmak isteyenler için en önemli gerçek.Her yıl yeni bir şeyler çıkacak ve sizde bunları öğreneceksiniz.

Yazılımcı olmak ve yazılımcı nasıl olunur ” başlıklı makalenin sonuna geldik.Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.Sorularınız en kısa zamanda cevaplandırılacaktır.

Scroll to Top