in

Yazılım Şirketi Kurmak | Maliyeti ve Yönetimi

Çağımız teknoloji çağı olduğundan bilgisayar içerikli olan her şey kıymete binmektedir. Yazılım şirketi kurmak teknolojinin giderek değer kazandığı günümüzde çok akıllıca seçilmiş bir sektördür. Özellikle büyük şirketlerin yazılım departmanı olması tesadüf değildir. Hemen hemen her şirketin kullandığı bir yazılım sistemi bulunmaktadır. Bu sayede bilgisayar içeriğine dayalı birçok konuyu rahat bir şekilde idare etme, yönetme, destekleme faaliyetleri içerisinde olabilirler.  Yazılım neredeyse şirketlerin sağ koludur diyebiliriz. Şirkete ait gerekli tüm bilgiler yazılım aracılığı ile depolanır. Yazılım şirketi kurmak için öncelikle konuya hâkim olabilmek çok önemlidir. Yazılımlar sayesinde oyun kurabilir, eğitim sistemi kurabilirsiniz, birden fazla işlevi yerine getirebilirsiniz. Bilgisayarlar inanılmaz bir buluştur. Eğer bir yazılımcı iseniz evden çalışmayarak dahi mucizeler yaratabilirsiniz.

 

Yazılım Şirketi Kurmak
Yazılım Şirketi Kurmak

 

Yazılım, genel anlamda bilgisayarların uygulayabildikleri çeşitli görevlerin pratik bir şekilde yerine getirmesini sağlayan kodlanarak yapılandırılan veri sistemine verilen addır. Güçlü yazılımlar inanılmaz fiyatlardan satılarak mucizevi bir buluş gibidir. Yazılım firmaları bu anlamda oldukça şanslıdır. Çünkü müşteri talepleri inanılmaz yoğundur. Bir yazılım şirketi kurmak için bilgisayardan ve kodlamalardan oldukça iyi anlamanız gerekir. Yazılım oluşturmak için sakin kafada çalışmak oldukça idealdir. Birçok yazılımcı çalıştığı firmalardan çıkış yaparak kendi bireysel şirketini kurmaktadır. Bunun sebebi hem bağımsız olarak çalışabilme hem de ekonomik anlamda daha iyi şartlara kavuşmak istemesidir. Yazılım şirketi kurma maliyeti çok cüzi fiyatlarda sağlanabilmektedir. Küçük bir sermeye karşılığında kurmuş olduğunuz yazılım şirketiniz size servet dahi kazandırabilir.

 

Bu açıdan baktığımızda yazılım şirketi kurmak akla yatkın gelen bir sektördür. Elbette ki herkes yazılımcı olamaz. Yazılımcı olabilmek için iyi bir eğitim almanın yanı sıra bilgisayarın dilinden anlayabilmek gerekir.  Bilgisayar donanımına hâkim olmak, işletim sistemini bilmek, kod alanında profesyonel bir bilgi kaynağına sahip olmak yazılımın olmazsa olmazlarındandır. Yazılım şirketi kazancı tamamen sizin isteğinize kalmış bir konudur. Emek verip, zaman harcadığınız yazılım programınızı satabildiğiniz takdirde güzel paralar kazanmanız an meselesidir.  Yazılımı bilerek veya bilmeyerek bu işe atılım gösteren kişiler ilk olarak nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilmelidir. Bu anlamda yazılım şirketi açmak isteyenlere öneriler veren kişileri dinleyerek kendi yolunda güvenle ilerletebilirler.

 

Yazılım Şirketi Açmak İsteyenlere Öneriler

Sonuç itibari yazılım şirketi kurmak için kurulu düzenden ayrılıp bir iş kurabilmek kolay değildir. Bu yüzden ince eleyip sık dokumak gerekir. Birçok açıdan artı ve eksileri tartıp yine de tek başına yol almak isteyenler için verilen tavsiyelere uymak rahatlatıcı ve yol gösterici olacaktır. Yazılım şirketi açmak isteyenlere öneriler ise şu yöndedir.

 • Öncelikle bir yazılım şirketi kurmak gibi eğilimleri olan yazılımcılar öncelikle kararlı olmalar gerekir.
 • Eğer yazılım hakkında gerekli bir donanıma sahip değilseniz konu hakkında eğitim almanız çok yerinde bir karar olacaktır.
 • Her işte olduğu gibi yazılımda belirli bir sermaye sahibi olmak çok önemlidir. Her ne kadar yazılım için gerekli sermaye diğer iş alanlarına göre düşük bir miktarda olsa sermayesiz iş kurulmayacağının bilinci ile hareket etmek olası maddi sıkıntıların oluşmasını engeller.
 • Ortak veya eleman seçerken bu kişilerin sizin seviyenizde işi layıkıyla yapabilen kişiler olmasına dikkat edin. Nihayetinde yazılım sistemleri hata kabul etmez. İşin ehli bu işin eğitimini almış insanlarla çalışmak güvenilir bir şirketin temeli olacaktır.
 • Oluşturacağınız yazılımı belirlemek işlerinizi kolaylaştıracaktır. Program, ara yüz içeriği, web yazılımı, Seo, dijital dönüşüm, uygulama içerikleri ve yapay zekâ kullanabileceğiniz yazılım türleri arasındadır. Bunlardan herhangi birini yazılım ürünü olarak seçebilirsiniz.
 • Her işin aslında olduğu gibi yazılımda da disiplin ve planlı çalışmak önemlidir. Yazılımı belirledikten sonra yazılımın hangi kitlelere hitap edeceğini planlamak, buna dair çalışmalara yürütebilmek çok önemlidir. Örneğin bir oyun yazılımı çıkaracaksanız yetişkinlere mi yoksa çocuklara özel mi bunun planlaması yapılması gerekir.
 • Bireysel olarak bir şirket kuracaksanız homeofis olarakta çalışma sağlayabilirsiniz. Ancak bir ekip çalışması olarak bu işi yapacaksanız bir ofis kiralamanız çok yerinde olacaktır.
 • Özellikle yazılım şirketi kurmak için ihtiyacınız olan araç gereçleri hali hazırda bulundurmanız gerekmektedir. Maddi olanaklarınız yetersiz kalıyorsa bu araçları kiralama yöntemine gidebilirsiniz.
 • Hayallerinizin peşinden giderek yazılımda da hayal gücünü kullanın. Hayal ederek çalışmak oldukça faydalı olacaktır.
 • Yazılım içeriklerini düzenledikten sonra teste tabi tutmak, yazılımın başarısı açısından önemlidir. Eğer test başarılı sonuçlar verirse satışa sunulabilir. Ancak testte başarısız kalan yazılımların tekrar gözden geçirilmesi gerekir. Yazılımda bulunan hataların bulunup değiştirilmesi ve güvenli hale getirilmesi amaçlanmalıdır.
 • Yazılım alanında büyük bir yarış vardır. Bu yüzden yazılım şirketinizin gelişip tanınabilmesi için reklam yapmak çok önemlidir. Bunun yanı sıra sosyal medya aracılığı ile de kendi şirketinizin tanıtımını amaçlayabilirsiniz.

Yazılım Şirketi Kurma Maliyeti

Yazılım şirketi kurmak diğer iş alanlarına baktığımızda oldukça cüzi bir fiyata mümkündür. Elbette ki burada bireysel olarak mı yoksa tam anlamı ile bir ofis şirketimi kurmak istediğiniz önemlidir. Tek başınıza kuracağınız şirket iki buçuk bin lira ile beş bin arasında değişiklik göstermektedir.  Bu işlerden iyi anlıyor olabilmeniz maddi gücünüzü de iyi kullanmanız anlamına gelir. Genel anlamda piyasayı iyi bilen bir yazılımcı neyi, nereden temin etmesini bilir. Bunun sonucunda da ortaya karlı bir şirket kurar.

Ancak ofis bazlı bir şirket kurmak ve emrinizde çalışan yazılım personeliniz olsun isterseniz kesenin ağzını biraz daha açmanız gerekir.  Bunun için başlangıç olarak bir daire kiralamak çok mantıklıdır. Her personele sağlayacağınız bilgisayar araç gereçleri ve yazılım kaynaklarını da düşürsek yazılım şirketi kurma maliyeti kırk bin ila yetmiş bin arasında değişkenlik göstermektedir. Elbette ki bu maddiyat sizin yapacağınız pazarlıklarla da azalabilmektedir.

Yazılım Şirketi Kazancı

Herkesin kazancı kendine göre değişir. Genel anlamda bir iş alanına baktığımızda ortalama bir kazançtan söz ediliyor olsa da her şey başarı ile doğru orantılıdır şekillenmektedir. Başarısız bir yazılım şirketinin iyi bir kazanç elde etmesini bekleyemeyiz. Burada başarılı olmak ve işin devamlılığını sağlayabiliyor olmak çok önemlidir.

Yazılım Şirketi Kazancı ile alakalı olarak her şirketinin kendine has bir kazanç bilançosu bulunur. Aslında bu birazda şans işidir. İşin iyi yapılmasının yanı sıra kendini iyi tanıtmış olabilmekte bu işin bir parçasıdır. Tabiki burada şansında etkili olmasını en büyük yardımcıdır. Herkes kazanmak, büyümek ister. Yazılım sistemi çok güçlü olan bir şirket kazanç olarak beş yüz bin liralık bir gelir elde edebilmektedir. Eğer ad yapmış ve kendini ispatlamış bir şirket ise bu fiyat çok uç miktarlara bile çıkabilmektedir. Bir şirket kurarken önce ne istediğinizden emin olarak girişimde bulunmanız gerekir. En önemlisi de hemen kazancı düşünmeden önceliğiniz çalışma veriminiz olmalıdır.

 

Genel olarak bir şirketin oturması zaman almaktadır. Zaten bir yazılım sistemi de zaman işinde geliştirilip, oluşturulduğuna göre bu açıdan endişelenmenize veya acele etmenize gerek yoktur.  Önemli olan sağlam adımlarda ilerleyebilmektir. Deneyimlerinizi kazancınıza yansıtmak için öncelikle küçük işlerle başlamak çok etkilidir. Başarı sağlandığında artık büyük işlerin vakti gelmiş demektir. Hayırlı olsun.

Yazılım şirketi kurmak” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Dükkanı açmak ve farklı fikirler edinmek istiyorsanız, mutlaka dükkan açma fikirleri başlıklı makalemizi inceleyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayakkabı Dükkanı Açmak 2

Ayakkabı Dükkânı Açmak | Ayakkabıcı Açma Maliyeti

Kuru Temizleme Dükkanı Açmak

Kuru Temizleme Dükkânı Açmak