Yaşam Koçu Olmak | Nasıl Olunur ve Ne Okumak Gerekir

İnsanların dertlerini dinliyor ve sürekli onlara tavsiye veriyorsanız, sizde yaşam koçu olmak için çalışmalara başlayabilirsiniz.Mutlaka Instagram üzerinden ya da online farklı mecralarda yaşam koçlarına denk gelmişsinizdir.Onları gördükçe yaşam koçu nasıl olunur diye merak ediyor olabilirsiniz.Bu makalede detaylı olarak yaşam koçluğu için yapmanız gerekenleri anlayacağız.

Yaşam Koçu Olmak
Yaşam Koçu Olmak

Öncelikli olarak yaşam koçu olmak için eğitim gerekli mi, hangi bölümü okumak gerekli kısmına gelelim.Günümüzde bir ilk okul mezunu bir din anlatıcısının kendini yaşam koçu olarak ifade ettiğini görebilirisiniz.Aslında arkasından giden müritlerine bakılırsa, onlara yaşam biçimleri konusunda tavsiye verdikleri için bir nevi haklı oldukları söylenebilir.

 

Ancak bizim inceleyeceğimiz kısım, bu mesleğin daha karizmatik olduğu alandır.Yani bir çok kişisel yaşam koçu gibi, sizde bir ofis tutup nasıl yaşam koçluğu yapabilirsiniz; onu anlatacağız.Evet, üniversite bitirmeden yaşam koçu olmak mümkün.Bir çok tarotçu ya da astrolog, üniversite bitirmeden yaşam koçluğu yapmakta.

 

Bu işin olması gereken kısmı ise alanında bir üniversite bitirmek ya da farklı bir dalda olsa bile üniversite bitirmektir.Örneğin; üniversitelerde işletme bölümü bitirip, ekstra yaşam koçluğu eğitimi alarak bu işi yapabilirsiniz.

 

Not: Yaşam koçluğu dışında sizler için hazırlamış olduğumuz Önü Açık Olan Meslekler başlıklı makalemizi inceleyiniz.

 

Yaşam Koçu Olmak

Yaşam Koçu Olmak İstiyorum 1
Yaşam Koçu Olmak İstiyorum 1

Öncelikle yaşam koçlarına neden ihtiyaç duyulduğunu anlamanız gerekiyor.Psikologlar daha derin sorunlarda toplumun aklına gelirken, yaşam koçları her konuda danışabileceğiniz bir alan gibi.Daha çok toplum sosyologları gibi diyebiliriz.Herhangi bir ilaç vermek yerine, tavsiyeler üzerine başkalarının hayatlarının iyileşmesini sağlarlar.

 

Yaşam koçu olmak için ise öncelikle iyi bir dinleyici olmanız gerekiyor.Kendi özeliklerinizin farkına varın.Eğer yeni başlıyorsanız, bu meslek için uygun olup olmadığınıza karar verin.Kendini yaşam koçu olarak belirleyip, kendisi ayrı olarak psikoloğa giden bir çok kişi mevcut.Bu nedenle öncelikle yetenekli ve bu alanda ilgili olduğunuzu keşfetmelisiniz.

 

Yaşam koçlarına giden insanlar, yaşadıkları hayatın karmaşasından dolayı gerçek sorunu göremezler.Sorunu göremedikleri gibi çözüm de üretemezler.Bu karmaşadan çıkabilmeleri için onlara yol gösterecek ve olayı dışaradan bakarak inceleyecek birine ihtiyaç duyarlar.Burada da yaşam koçları devreye girmektedir.

 

Örneğin; bir sınıfta 50 kişinin olduğunu düşünün.Dışarıdan birisi sınıfa girer ve içerinin çok havasız olduğunu söyler.Halbu ki içerideki 50 kişi sürekli ortamda olduklarından bu havasızlığı fark etmez.Yaşam koçluğu ise bu örnekteki gibi dışarıdan bakmak ve içeride ki havasızlığı fark etmektir.

Şimdi yaşam koçu olmak istiyorum diyenler için, izleyebilecekleri yolları aşağı da maddeler halinde anlatalım.

 

Yaşam Koçu Nasıl Olunur

Yaşam Koçu Nasıl Olunur 2021
Yaşam Koçu Nasıl Olunur 2021
 • Yaşam koçu nasıl olunur diyenlerin, öncelikle bu konuya bir yetenek olarak bakmaları gerekir.İnsanları dinleyemeyi sevmiyorsanız, kendi hayatınızı organize etmek konusunda başarısız iseniz, bu meslekte başarılı olmanız imkansızdır.Evet iş yaparsanız ancak olumsuz yorumları da beraberinde getirirsiniz.Google yorumlar da psikologlar hakkında yapılan yorumları inceleyerek bu konuda ne kadar haklı olduğumuzu görebilirsiniz.
 • Yaşam koçu olmak istiyorsanız bunun bir çok yolu var.Bir din öğreticisi, astroloji uzmanı, psikolog, sosyolog, felsefe uzmanı ya da farklı alanlarda uzmanlaşarak yaşam koçu olabilirsiniz.Bunun yanında yetenekliyseniz de eğitim alıp, kurslara giderek yaşam koçu olmanız mümkün.
 • Hangi üniversiteden mezun olursanız olun, alanınız da ne kadar iyi olsanız da, mutlaka özel olarak yaşam koçluğu eğitimi veren uzmanlarla iş birliği yapın.Sertifikanızı almanız size büyük avantaj sağlayacaktır.
 • Sadece tek bir eğitim ile yetinmeyin.Etrafınıza bulunan her eğitime katılıp, hayat boyu eğitim almayı bir görev edinin.Farklı söylem ve farklı bilgiler sizlere uzmanlık kazandıracaktır.
 • Kitaplar ise yaşam koçlarına en büyük yol göstericiler.Kitap okuyarak kısa zamanda bir çok hayatı tanıma fırsatı elde edersiniz.Aksine tek başınıza deneme yanılma yolu ile farklı hayatlar hakkında bilgi almanız çok zordur.Sadece kendi alanınızda, özellikle psikoanaliz dalında kitaplar okumanız sizlere büyük katkı sağlayacaktır.
 • Yaşam koçluğunun meyvesini toplamak için bu meslekten para kazanmanız gerekiyor.Bunun için de size danışacak kişilere ihtiyacınız var.Bu kişiler size danışmak için öncelikle aldığınız eğitim, sertifika ve hakkınızda ki yorumlara bak.Hakkınızda ki yorumları iyileştirmek tamamen sizin yeteneğinize bağlı.Eğitim ve sertifika için ise çok çalışmanız gerekiyor.

 

Yaşam Koçu Olmak İçin Ne Okumak Gerekir

Yaşam Koçu olmak için ne okumak gerekir
Yaşam Koçu olmak için ne okumak gerekir

Bu konuya bir önceki maddelerde ayrıntılı olarak değindik.Yaşam koçu olmak için Sosyoloji, Psikoloji, Felsefe, Diyetisyenlik ya da farklı bölümleri okuyarak yaşam koçu olabilirsiniz.Üniversite de bu bölümleri okumanız sizin tek başına yaşam koçu olmanızı sağlamaz.Bu okuduğunuz bölümlerin yanında kendinizi geliştirmelisiniz.

 

22 yaşında üniversite bitirmiş bir psikolog sadece ilaç yazabilir.Ekstra olarak tecrübesi olmadığı için, karşısındaki kişiler tarafından malesef pek ciddiye alınmaz.Özellikle Türkiye’de yaşınızın büyük olması, insanlara deneyimli olduğunuz imajını verir.Tabi bu genel geçerli bir kural değildir.

 

Sürekli kitaplar okumak, farklı seminerlere katılmak, insanlarla konuşup sohbet etmek sizin kendinizi geliştirmenizi sağlayacaktır.Tabi bunun yanında kendinizi pazarlamanızda çok önemli.Özellikle sosyal medyada bu konuda ün yapmış olan bir çok yaşam koçu görebilirisniz.

 

Yaşam Koçluğu Eğitimleri

Yaşam koçluğu eğitimi veren kurumlar
Yaşam koçluğu eğitimi veren kurumlar

Online olarak internetten araştırma yaptığınız zaman, yaşam koçluğu eğitimi veren bir çok kurum görebilirsiniz.Peki hangi yaşam koçluğu eğitimi sizin için daha ideal olabilir?Mümkün olduğunca tüm seminerlere gitmelisiniz, ancak gereksiz olanlardan uzak durmalısınız da.

 

Bazı kurumlar sadece para kazanmak için bu eğitimi verirler.Öncelikle onları nasıl ayırt edeceğimize bakalım.Online videolu eğitim, kısa süreli eğitimler, uygulama içermeyen ve uzmanlık alanı olmayacan kişilerden eğitim almaktan kaçının.

 

Diğer önemli olan kısım ise, aldığınız ilk eğitim çok önemli.Boş olan tecrübe alanınız bu eğitimle doldurulmaya başlanacaktır.Bu nedenle uzman bir NLP kuruluşundan eğitim almaya özen gösterin.Tabi her duyduklarınızı da doğru olarak kabul etmeyin.Yaşam koçu olmak için öncelikle kendi doğrularınızı oluşturmalısınız.Bunun yolu da eleştirmekten geçer.

 

Okuyunuz: Farklı bir meslek alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız, Yurtdışında Çalışmak İçin MesleklerKitap başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Yaşam Koçları Ne Kadar Kazanır

Yaşam koçları ne kadar kazanır
Yaşam koçları ne kadar kazanır

Yaşam koçlarının aylık kazancı hitap ettiği kitle ve danışmanlık alanına göre değişir.Örneğin; ünlüler ile çalışıyorsanız saatlik 1000 TL ücret ile danışmanlık verebilirsiniz.Ancak bir çok kesime hitap edeceğim diyorsanız, burada ücretler ise 250 TL’den başlamaktadır.

Diyetisyen, ilişki ve sağlık koçları da mevcut.Onlarda da aylık kazanç durumu aynı.Ancak sizin belirlediğiniz fiyat politikası da çok önemli.Ne de olsa sermayem bilgi birikimim, saatlik ücret olarak 100 TL alsam ne olur demeyin.Uyguladığınız fiyatlar sizin kalitenizi belirleyecektir.Yüksek fiyatlar sunarsanız, kısa zamanda marka olmayı başarabilirsiniz.

 

Hayat, İlişki ve Sağlık Koçu Olmak

Hayat ilişki ve sağlık Koçu nasıl olunur
Hayat ilişki ve sağlık Koçu nasıl olunur

Uzmanlık alanınınız hangi alanda koçluk yapacağınız belirleyecektir.Ancak yaşam koçu olmak için alan belirlerken aylık gelire göre karar vermeyin.Yeteneğiniz ne ise o alanda tercih yapmanız başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Örneğin; bir spor salonunda personel trainer olarak çalışan spor hocaları da aynı zamanda yaşam koçu sayılırlar.Hayatınızı sportif anlamda yola koymanız için sizlere sportif koçluk hizmeti verirler.

Hayat koçu, sağlık koçu, ilişki ya da evlilik koçu olmak için de bu alanda uzmanlığa ihtiyacınız var.Yeteneklerinizi ve yaşadığınız hayatı baz alarak hangi alanda ilerleyeceğinize karar verebilirsiniz.

Okuyunuz: Mutlaka okumanız gereken, bu mesleği yaparken de size katkı sağlayacak Psikolojik Manipülasyon Teknikleri başlıklı makalemizi inceleyiniz.

Yaşam Koçu Olmak İçin Gerekli Tavsiyeler

Yaşam koçu olmak isteyenlere tavsiyeler
Yaşam koçu olmak isteyenlere tavsiyeler
 • Bu işi sadece para kazanmak için yapmayın.Yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız yapın.Başkalarının hayatına dokunduğunuzu unutmayın.Aksi taktirde onların olumsuz etkilenmesine neden olursunuz.
 • Eğitimin önemini unutmayın.Odanızın duvarları aldığınız sertifkalar ile dolu olsun.Tabi bunun yanında bu eğitimleri uygulamakta çok önemli.Diğer türlü tek başına bir şey ifade etmeyecektir.
 • Kitaplar en büyük yol göstericiniz olacaktır.Farklı hayatları tanıma fırsatını kısa zaman da elde edersiniz.Okumayın bir yaşam koçu düşünülemez.Aynı zamanda size danışanlara da okumayı tavsiye etmelisiniz.
 • Bu işi yaparak gelir elde etmek, yeteneklerinizi paraya dökmek istiyorsanız, öncelikle kendinizi pazarlamalısınız.Özellikle sosyal medya mecraları üzerinden reklam yapan bir çok yaşam koçunu görebilirsiniz.
 • Yaşam koçu olmak için hangi alanda uzman olacağınıza karar vermek için mutlaka yeteneklerinizi esas alınır.

 

Yaşam koçu olmak ve Yaşam koçu nasıl olunur ” başlıklı makalemizin sonuna geldik.Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.Sorularınız en kısa zamanda cevaplandırılacaktır.

 

Kaynak: https://www.tonyrobbins.com/coaching/results-life-coach/

Scroll to Top