Yasal Haşhaş Üreten Para Kazanıyor

Yasal Haşhaş Üreten Para Kazanıyor

Haşhaş üretimi tarihte çok eski zamanlara dayanmaktadır.3000 yıl önce asurlar, hititler ve sümerler tarafından üretildiği kanıtlanmıştır.Haşhaş sütü ile modern tıpta kullanılmaktadır.Tohumları ise gıda, boya ve kozmetik sektöründe kullanılmaktadır.Peki yasal haşhaş üreten para kazanıyor mu?

Günümüzde yasal haşhaş üretimi 13 il ile sınırlı tutulmuştur.Bu da Birleşmiş Milletler kararı ile verilmiştir.Nedeni ise haşhaş sütünün aynı zamanda uyuşturucu etkisinin olmasıdır.Osmanlı tarihinde de afyonhaneler kurularak keyif verici madde olarak kullanılmıştır.Tabi bunların sıkıntılarından bahsedilmiştir.Hatta VI. Murat tarafından bizzat yasaklanmıştır.

1-Haşhaş Bitkisi Nedir?

Gelincikler familyasından bir bitkidir.Yağış alan yerleri sever ve akdeniz ikliminde yetişmektedir.Kapsülünden uyuşturucu yani morfin, kodein, tebain, noskopin gibi ilaç hammedeleri üretilmektedir.Dünyada  da sınırlı ülkelerde üretim izini verilmiştir.

2-Haşhaşın Faydaları Yararları Nelerdir?

Haşhaş gıda olarak tüketilirken tohumları kullanılmaktadır.Haşhaş tohumu yağ oranı yüksektir.İçeriğinde ise karbonhidrat, kalsiyum, potasyum, demir bakımından zengindir.Ağız yaralarını iyileştirme, uykusuzluk, astım, mide sorunları, cilt enfeksiyounu, egzama, kalp, böbrektaşı ve sinir sistemi ile ilgili sorunlarda şifa olmaktadır.Ağrı kesici ve ağrı gidericidir bizzat.

3-Haşhaş  Nerede Hangi Bölgelerde Yetişir?

Haşhaş Akdeniz ikliminin olduğu yerlerde yetişmektedir.Yağış alan bölgelerde rekolte yüksek olmaktadır.Türkiye de Ege ve Orta Anadolu bölgelerinde yetişmekte olup Afyon en çok üretildiği yerdir.Sırasıyla Burdur, Uşak, Konya, Denizli, Amasya, Çorum, Isparta, Kütahya gibi yerlerde yetiştirilmektedir.Afyon da ise Alkaloidleri fabrikası bulunmaktadır.

4-Haşhaş Nerelerde Kullanılır?

Haşhaş tıp dünyasında, gıda, kozmetik , boya ve yağ sanayisinde kullanılmaktadır.Tıpta ağrı kesici özelliği olan morfin, kodein, teboin, noskopin üretiminde, gıda da ise tohumlarından faydalanılmaktadır.Kozmetik sanayisinde cilt, ağız, el yaralarını iyileştirme amaçlı hammade olarak değerlendirilir.

5-Haşhaş Sütü Ne İşe Yarar?

 

Yaş halde toplanan haşhaşlara kesik atılarak çıkan sütü kurutulup toz haline getirilir.Toz haline getirilen bu madde ağrı kesme özelliğine sahiptir.Aynı zamanda tüketildiğinde yada sakız olarak kullanıldığında keyif verici madde etkisini göstermektedir.Yasal olarak kullanılması yasaktır.

6-Haşhaş Yetiştiriciliği Üretimi Nasıl Yapılır?

Haşhaşın tohumları çok küçüktür.Bu nedenle ekiminde dikkat edilmesi gereken faktörler vardır.Tabi ekilecek yerlerde bu işi yapıcaksınız detaylı ekim nasıl yapılır linkine tıklayınız.

7-Haşhaş Fiyatları 2017 Ne Kadar?

Haşhaş kapsül olarak satışı yapılmaktadır.Kapsül fiyatları ortalama 2017 yılı için 4,25 tl dir.Tohum fiyatları ise hazır halde kilogram fiyatı 25 tl den alıcı bulmaktadır.

Tarımda en çok kazandıran bitkiler başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir