Yaban Mersini Yetiştiren Para Kazanıyor | Yaban Mersini Yetiştiriciliği

   Yaban mersini tarım ürünleri para kazandırma ve az zahmetli olması bakımından en popüler olanıdır.Genelde dağlık bölgede yetişen yaban mersininin ana vatanı Amerika’dır.Bundan tam 110 yıl önce dağlık alanlarda yabani olarak bulunup kültür bitkileri arasına katılmıştır.Dünya da ise Letonya, Polonya, Hollanda, Litvanya ve Amerika’da yaban mersini yetiştiriciliği yüksek seviyedir.Yaban mersini yetiştiren para kazanıyor mu? Bu sorunuzun cevabı için A’dan, Z’ye detaylı bir araştırma yaptık.Bu yazımızı detaylı bir şekilde okursanız aklınızdaki tüm soruların cevabını bulmuş olacaksınız.

   yabam mersini yetiştiren para kazanıyor

   yabam mersini yetiştiren para kazanıyor

   Not: Yaban mersini yetiştiriciliği dışında bir çok ürünün yer aldığı Karlı Tarım Ürünleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

   Yaban Mersini Yetiştiriciliği

   yaban mersini yetiştiriciliği

   yaban mersini yetiştiriciliği

   Yaban mersinin faydaları saymakla bitmez.Özellikle şeker hastalığı ve alzheimer‘a iyi gelmektedir.Kilosu ise taze olarak 20 tl kurusu da 100 TL’dir.Yılda bir kereye mahsus ürün alınmaktadır ve üretim maliyeti oldukça düşüktür.Boyları 20-50 cm arasında değişen çalı tarzı ağaçlardan oluşmaktadır.Dünya da ise 20 ye yakın farklı isimleri bulunmaktadır.Yaban mersini yetiştiren nasıl para kazanıyor maddeler halinde inceleyelim.

    

   1-Yaban Mersini Nedir?, Yaban Mersini Besin Değeri Nedir?

   Yaban mersini mor, mavi renklerden oluşan tatlı bir meyvedir.Aromatik tatlandırıcı olarak da endüstri firmalarınca kullanılmaktadır.Yaban mersini konserve, komposto, kurutulmuş, reçel, kek, şarap aroması olarak değerlendirilmektedir.Aynı zamanda ilaç yapımında ham madde olarakta görev alır.Kalorisinin düşük olması ve sağlık alanında faydalı olması nedeniyle tüketimi oldukça yaygındır.

    

   2-Yaban Mersini Nasıl Tüketilir?

   Yaban mersini yukarıda yazdığımız gibi kurutulmuş çerez olarak, komposto, reçel, aroma, tatlandırıcı olarak tüketilmektedir.Yaban mersininde yapılmış kekler gurmeler tarafından da tam not almıştır.Yaban mersini aynı zamanda tatlı şarap yapımında da kullanılır.Yaban  mersininden yapılan şaraplar yüksek tüketim oranlarına sahiptir.

   Okuyunuz: İşyeri Açma Fikirleri

   3-Yaban Mersini Nerede Yetişir?

   Yaban mersini bir çok ilimizi de yetişmektedir.Tabi kültür bitkisi değil de yabani olarak bulunmaktadır.Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve iç Anadolu’da rastlamak mümkündür..Hatta bulunduğu yörelerde farklı farklı adlandırılmıştır.Ayı üzümü, it üzümü, köpek üzümü, morsvi, mosi, mesi, çera, likapa yerel halk tarafından verilmiş isimleridir.Dünyada ise Anavatanı Kuzey Amerika olarak bilinmektedir.

    

   4-Yaban Mersini Yararları Faydaları Nelerdir?

   Yaban mersini öncelikle şeker hastalığına çok iyi gelmektedir.Aynı zamanda bol tüketildiğinde alzheimer’a iyi geldiği bilinmektedir.Kabızlık, bağırsak sorunları, yorgunluk, miyopluk, varis, basur gibi hastalıklarda da kulanılmaktadır.Tabi  tüketimi hastalığınıza göre değişiklik göstermektedir.Kozmetik sektöründe krem halinde dahi bulunmaktadır.

    

   5-Yaban Mersini Üretimi Ekimi Verimi Nasıldır?

   Yaban mersini nisan ve ekim aylarında ekilebilmektedir.Soğuğa dayanaklı olması nedeniyle tercih sebebidir.Gevşek toprakta yetişir ve çalı cinsidir.Ayrıca ekim yapmadan dağ yamaçlarında yabani halde de bulunabilmektedir.Verim olarak ise %400 kazanç sağlamaktadır.

    

   6-Yaban Mersini Fiyatı 2020?

   Yaban mersini pazarda 20 tl ye satılmaktadır.Aynı zamanda büyük gross marketlerde de bulabilirsiniz.Ama genelde kuru halde çerez niyetine tüketilmektedir.En yaptığımız araştırmayla macro center da 100 gram lık paketi 20 tl ye satılmaktadır.

   7-Yaban Mersini Yetiştiriciliği Hangi İllerde Yapılır?

   Yaban mersini yetiştiriciliği hangi illerde yapılır

   Yaban mersini yetiştiriciliği hangi illerde yapılır

   Yaban mersini ülkemiz iklim şartlarına uygun bir meyvedir.Ülkemzide Ardahan, Rize, Trabzon, Artvin, Giresun, Ordu, Yozgat gibi illerimizde yetiştiği bilinmektedir.Ayrıca Hatay vakıflı köyünde yaban mersini reçeli yapılmaktadır.

   ” Yaban mersini yetiştiren para kazanıyor ve Yaban mersini yetiştiriciliği ” başlıklı makalemizin sonuna geldik.Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

   Okuynuz: Topraksız Tarım Nasıl Yapılır

   kaynak: https://www.glut.co.uk/plant-care-guides/blueberry-plant-care-guide

   Bir Yorum Yazın

   Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
   1. sibel akova dedi ki:

    ege bölgesinde yetişmez sanırım

   2. muammer cetinkaya dedi ki:

    yaban mersini; avrupada 3,5-4,5 mt. boy ile amerikada 6,5-7,5 mt. boylardaki cinleri yetiştirilmektedir.
    onbinlerce dönümlük alanlarda çiftçi&üniversite işbirlikleriyle büyük hasat makinalarıyla toplanmaktadır.
    kilo fiyatları usa 10 usd, avrupa 10 euro büyük toptancı fiyatlarıdır. perakendece ise küçük gramajlarda servis edilip kg. fiyatı 35-45 euroyu aşmaktadır.
    dünya üretiminin %5’i taze tüketilmekte geri kalanı;
    ilaç firmalarınca antioksidan ve vitamin tablet yapmak için, dondurma ve pasta malzemesi olarak dondurulmuş,
    kuruyemişçilercede kurutulmuş talep edilmektedir.
    uygun iklimde dönüm verimi; 3500 lb. ye ulaşmaktadır.
    kaynak; avrupa ve amerikadaki akademik makaleler

   3. ERCAN AKOVA dedi ki:

    Merhaba Karamürsel Kocaeli de arazim var . Yaban Mersini için PH değeri 3,5 – 4 olması gerekiyor deniyor . Karamürsel genelinin toprak PH değeri 7-8 civarı . Ben,bu,arazide yetiştirebilirmiyim .
    Bir de bir sürü çeşidi var .
    Fidan olarak 30 tl ye de 350 tl ye de fidan var . Hangisini dikmemiz gerektiğini nasıl bileceğiz.

   4. Filiz dedi ki:

    Ben artvinde arazilerim var orda yetiştirmeyi düşünüyorum fakat bunun ticaretini nasıl yspıcam yani toplanması satılması kimlerle iletişime geçmem gerekir bilen varmı.