Yaban Mersini Yetiştiren Para Kazanıyor

Yaban mersini tarım ürünleri para kazandırma ve az zahmetli olması bakımından en popüler olanıdır.Genelde dağlk bölgede yetişen yaban mersinin anavatanı Amerika’dır.Bundan tam 110 yıl önce dağlık alanlarda yabani olarak bulunup kültür bitkileri arasına katılmıştır.Dünya da ise Letonya, Polonya, Hollanda, Litvanya ve Amerika üretimde öncü ülkelerdir.Yaban mersini yetiştiren para kazanıyor mu gerçekten?

Yaban mersinin faydaları saymakla bitmez.Özellikle şeker hastalığı ve alzheimer‘a iyi gelmektedir.Kilosu ise taze olarak 20 tl kurusu da 100 tl dir.Yılda bir kereye mahsus ürün alınmaktadır ve üretim maliyeti oldukça düşüktür.Boyları 20-50 cm arasında değişen çalı tarzı ağaçlardan oluşmaktadır.Dünya da ise 20 ye yakın farklı isimleri bulunmaktadır.Yaban mersini yetiştiren nasıl para kazanıyor maddeler halinde inceleyelim.

1-Yaban Mersini Nedir?, Yaban Mersini Besin Değeri Nedir?

Yaban mersini mor, mavi renlerden oluşan tatlı bir meyvedir.Aromatik tatlandırcı olarakta endüstri firmalarınca kullanılmaktadır.Yaban mersini konserve, komposto, kurutulmuş, reçel, kek, şarap aroması olarak değerlendirilmektedir.Aynı zamanda ilaç yapımında ham madde olarakta görev alır.

2-Yaban Mersini Nasıl Tüketilir?

Yaban mersini yukarıda yazdığımız gibi kurutulmuş çerez olarak, komposto, reçel, aroma, tatlandırcı olarak tüketilmektedir.Yaban mersininde yapılmış kekler gurmeler tarafından da tam not almıştır.

3-Yaban Mersini Nerede Yetişir?

Yaban mersini bir çok ilimizide yetişmektedir.Tabi kültür bitksi değil de yabani olarak bulunmaktadır.Doğu karadeniz, doğu anadolu ve iç anadoluda rastlamak mümkündür..Hatta bulunduğu yörelerde farklı farklı adlandırılmıştır.Ayı üzümü, it üzümü, köpek üzümü, morsvi, mosi, mesi, çera, likapa yerel halk tarafından verilmiş isimleridir.

4-Yaban Mersini Yararları Faydaları Nelerdir?

Yaban mersini öncelikle şeker hastalığına çok iyi gelmektedir.Aynı zamanda bol tüketildiğinde alzheimer’a iyi geldiği bilinmektedir.Kabızlık, bağırsak sorunları, yorgunluk, miyopluk, varis, basur gibi hastalıklarda da kulanılmaktadır.Tabi  tüketimi hastalığınıza göre değişiklik göstermektedir.Kozmetik sektöründe krem halinde dahi bulunmaktadır.

5-Yaban Mersini Üretimi Ekimi Verimi Nasıldır?

Yaban mersini nisan ve ekim aylarında ekilebilmektedir.Soğuğa dayanaklı olması nedeniyle tercih sebebidir.Gevşek toprakta yetişir ve çalı cinsidir.Ayrıca ekim yapmadan dağ yamaçlarında yabani haldede bulunabilmektedir.Verim olarak ise %400 kazanç sağlamaktadır.Üretimi ile ilgili teknik bilgi için tıklayınız.

6-Yaban Mersini Fiyatı 2017?

Yaban mersini pazarda 20 tl ye satılmaktadır.Aynı zamanda büyük gross marketlerde de bulabilirsiniz.Ama genelde kuru halde çerez niyetine tüketilmektedir.En yaptığımız araştırmayla macro center da 100 gram lık paketi 20 tl ye satılmaktadır.

7-Yaban Mersini Hangi İllerimizde Yetişir?

Yaban mersini ülkemiz iklim şartlarına uygun bir meyvedir.Ülkemzide Ardahan, Rize, Trabzon, Artvin, Giresun, Ordu, Yozgat gibi illerimizde yetiştiği bilinmektedir.Ayrıca Hatay vakıflı köyünde yaban mersini reçeli yapılmaktadır.

En çok para kazandıran tarım ürünleri başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

  •  
  •  
  •  
  •  

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir