Ukrayna’da iş Kurmak | Ukrayna’da Ne iş Yapılır 2022

ukraynada iş kurmak

Türkiye’de pek çok kişi farklı iş sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Kişiler yeterli kazanç elde edememek gibi nedenlerden dolayı da farklı alanlara yönelmek gibi düşüncelere girilebilmektedir. Farklı sektörlerde kazanç sağlayan kişiler ülke içinde yeterli verimi alamadıklarında yurtdışına yönelim sağlamaktadır. Bu nedenle Ukrayna’da iş kurmak isteyenlerin ve Ukrayna’da ne iş yapılır diyenlerin sayısı bir hayli yüksek.

Ukraynada iş kurmak
Ukrayna’da iş kurmak

Dünya ülkeleri arasında sağlam gelirler elde edilebilecek pek çok ülke bulunmaktadır. Bu ülkeler arasında Ukrayna ise üst sıralarda yer almaktadır. Ukrayna’da iş kurmak için Türkiye’den pek çok kişi ülkeye göç etmektedir.

Ukrayna, ekonomik açıdan çok zengin bir ülke olmadığından ülkeye yapılan yatırımlara büyük ilgi gösterilmektedir. Ülkede her geçen gün farklı ülkelerden yatırım amaçlı çalışmalar gerçekleştiren firmalar da yer almaktadır. İnşaat sektörü de bu anlamda oldukça canlılık kazanmıştır.

Ukrayna’ya yerleşmek ve Ukrayna’da iş kurmak isteyen kişilerin de elbette belli faktörleri bilmesi ve buna uygun olarak hareket etmesi gerekmektedir.

Not: 2022 yılında başlayan Rusya- Ukrayna savaşı bir çok girişimcinin zor durumda kalmasına neden olmuştur. Bu nedenle yazıdaki bilgilerin bu tarz olağanüstü durumlarda geçerli olmadığını unutmayınız.

Ukrayna’da iş Kurmak

Ukrayna yatırım fırsatları
Ukrayna yatırım fırsatları

Türkiye’de pek çok sektörde kendisini yetersiz gören kişiler daha rahat para kazanabilecekleri ülke arayışına girmektedir. Ukrayna da son derece taze ve yatırıma açık bir ülke olduğundan dolayı diğer ülkelerden de Ukrayna’ya yönelen pek çok kişi bulunmaktadır. Ukrayna’da iş kurmak isteyen kişiler için ise pek çok alternatif bulunmaktadır. Bu alternatifler aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır

Ukrayna’da Otel İşletmeciliği

Ukrayna, bir kuzey ülkesi olmasından dolayı soğuk bir iklime sahiptir ve kış turizmine de açıktır. Bu nedenle kar yağışının yoğun olduğu dönemlerde kayak ya da snowboard yapmak için pek çok kişi ülkeye akın etmektedir. Elbette Rusya’ya komşu bir ülke olması da turizm açısından önemli bir tetikleyicidir.

Otelcilik alanında Ukrayna’da çok fazla işletme bulunmamaktadır. Bu nedenle de ülkeye bu alanda yatırım sağlanabilmektedir. Maliyetleri son derece yüksek olan turizm sektörü için de kişilerin ciddi harcamalar sağlaması gerekmektedir. Bu nedenle otel işletmeciliği, birikimi yüksek olan ve ciddi yatırımlar yapmak isteyen kişilere hitap etmektedir.

Ukrayna’da iş kurmak isteyen ve turizm alanında başarılı olacağını düşünen kişiler ciddi riskler alarak bu alanda yatırımlar gerçekleştirebilmektedir. Yaklaşık olarak 2 sene gibi bir sürenin sonunda ise maliyetlerin amorti edilebilmesi mümkün olabilmektedir.

 

Kış Sporu İşletmeciliği

Ukrayna; gerek iklimi, gerekse turizme açık olması nedeniyle kış sporlarının gerçekleştirilebileceği noktalardan biridir. Özellikle tracking, snowboard ve kayak gibi pek çok sporun yüksek kesimlerde yapılabilmesi mümkün olabilmektedir. Dünya genelinde turnuvaların düzenlenebilmesi için de rüzgarsız ve düzenli kar yağışının olduğu bölgeler talep edilmektedir. Ukrayna da bu bölgeler arasında büyük önem arz etmektedir.

Ülkeye ticaret yapmak için giriş yapan kişiler çok yüksek karlar elde edebilmek için bu alana yönelebilmektedir. Bu tarz sporların yapıldığı bir işletme kurmak ve kalıcılığını sağlayabilmek de oldukça zordur. Ancak Ukrayna sınırları içerisinde daimi bir iş sahibi olabilmek için de alternatifler arasında yer almaktadır.

Genellikle bu sporlar ile ilgilenmiş ve bu alanı tecrübe edinmiş olan kişilerin kış sporu merkezi kurması tavsiye edilmektedir. Çıraklığı yapılmayan işin ustalığına soyunmak da yine maddi kayıpların yaşanmasına neden olabilmektedir.

 

Gece Kulübü İşletmeciliği

Ukrayna, son derece serbest bir ülkedir. Barları ve gece kulüpleri ile ön plana çıkan Ukrayna’da iş kurmak için gece kulübü işletmeciliği en parlak fikirler arasında yer almaktadır. Ukrayna’da gecelerin son derece hareketli olması nedeniyle gece kulübü işleten kişiler ciddi oranda kar elde etmektedir. Hatta ülkede yapılacak en önemli yatırım gece kulüplerine ya da publaradır. Ülkede her gece barların ya da gece kulüplerinin faaliyette olduğu ve yeteri kadar denetlenmediği de düşünülecek olursa sağlanan yatırımın 1 yıl içinde 2’ye katlanması da mümkün olabilmektedir.

Gece kulübü işletmeciliği yapan kişiler aslında bu işe belli nedenlerden dolayı yönelmektedir. Bu durum sadece Türkler için değil, ülkeye göç eden diğer yabancılar için de geçerlidir. Ukrayna’da gece kulüplerine yatırım yapılmasının nedenleri ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Ukrayna’ya pek çok ülkeden vizesiz giriş yapılabiliyor olması en önemli nedenlerden biridir. Her geçen gün daha da gelişen bu ülkeye günübirlik ya da kısa vadeli seyahatler düzenlenmektedir. Hatta pek çok kişi sadece eğlenmek amacıyla ülkeye giriş yapmaktadır.

ukranada iş kurmak
Ukrayna’da iş Kurmak

Ukrayna’da iş kurmak ve gece kulübü işletmeciliği alanında yatırım yapmak isteyen kişiler gece hayatının son derece canlı olması nedeniyle bu ülkeyi tercih etmektedir.
Bir diğer önemli faktör ise ülkede denetlemelerin çok yoğun bir şekilde gerçekleşmemesidir. Ülkede suç oranı yüksektir ve genellikle gece kulüpleri mafyalar tarafından denetlenmektedir.

 

Ukrayna’da Ne İş Yapılır?

Ukrayna’da iş kurmak isteyen kişiler, hangi alanda faaliyet göstermeleri gerektiği konusunda büyük kararsızlıklar yaşamaktadır. Ülkeye giriş yapacak olan kişilerin belli bir birikime sahip olmaları ve bu birikimler ile yatırım sağlamaları gerekmektedir. Sağlıklı ve uzun vadeli bir yatırım sağlayabilmek için ise planlamalar en iyi şekilde yapılmalı ve hangi alanda yatırım gerçekleştirileceği iyi düşünülmelidir.

Ukraynada ne iş yapılır
Ukraynada ne iş yapılır

Araştırmalarını gerçekleştiren kişilerin yatırım yapmadan önce ne gibi evraklar temin edilmesi gerektiğini de detaylandırması gerekmektedir. Şirket kuruluş işlemleri sağlandıktan çok kısa bir süre sonra kişiler faaliyete geçebilmektedir.

Ukrayna’da şirket kurmak ve faaliyete geçmek için zorlu prosedürler uygulanmamaktadır. Ülkede ticari faaliyetler gerçekleştirmek isteyen kişiler ise son derece rahat bir şekilde kazanç sağlamaya da başlayabilmektedir.
Elbette ülkede kazanç sağlayabilmek için pek çok alternatif bulunmaktadır. Kişiler de kendi birikimlerine ve karlılık planlamalarına göre uygun olan sektörü belirlemekte ve buna göre harekete geçmektedir.

 

Orta Ölçekli Mobilya İmalathanesi

Ukrayna’da yapılacak en iyi iş, orta ölçekli mobilya imalathanesidir. Bu işletmenin öncelikli olarak fabrikadan küçük, atölyeden büyük olması gerekmektedir. Orta ölçekli denmesinin ana sebebi de budur. Kiev ya da Yalta’ya yakın olmak üzere mobilya üretimi gerçekleştirmek isteyen kişiler bu alanda ciddi kazançlar elde edebilmektedir. Ülkede mobilya alanında cilalama, cnc, kenar bantlama işlemlerinin yapıldığı ve ihracatının da gerçekleştirilebileceği ürünlerin üretilmesi sonucunda Türkiye’den de devlet desteği sağlanabilmektedir.

Ukrayna’da iş kurmak isteyen kişiler bu alanda bir yatırım gerçekleştirdikleri takdirde Türkiye’den devlet desteği için başvuru talebinde bulunabilmektedir. Bunun için ise;
Öncelikli olarak yatırım yapan kişinin Türkiye’de mobilya üretimi yapan orta ölçekli bir imalathanesinin bulunması gerekmektedir.

Orta ölçekli imalathanesi bulunan kişiler Türkiye’de KOSGEB’e başvuru yaparak proje sunumu gerçekleştirebilmektedir.
Bir diğer önemli unsur ise proje sunumu gerçekleşmese dahi gerekli anlaşmaları sağlayarak ithalat/ihracat yapabilmek de mümkün olabilmektedir.

 

Ukrayna’da İnşaat Sektörü

Ukrayna’da iş kurmak isteyen kişilerin yönelebileceği alanlar arasında inşaat sektörü de yer almaktadır. Öğrencilerin ya da bekarların yaşamak için seçmiş olduğu metrekaresi küçük olan daireler Ukrayna’da çok tercih edilmektedir. Bu alanda yatırım yapmak isteyen kişiler ise değerlendirme yapabilmektedir.
İnşaat sektöründe yatırım sağlamak isteyen kişiler aynı zamanda site imarı konusunda da yatırım gerçekleştirebilmektedir. Lüks villaların bir arada olduğu sitelerin inşa edilmesinden de yatırımcılar yüksek gelir elde edebilmektedir.

Kişiler daha fazla gelir elde edebilmek için otel inşası konusunda da yatırım sağlayabilmektedir. Elbette bu noktada yüksek birikimlerin elde edilmiş olması gerekmektedir. Turizm açısından son derece canlı olan Ukrayna’da kişiler otel inşası için yatırımlar gerçekleştirebilmektedir.

 

Ukrayna’da Yatırım Fırsatları

Ukrayna’da iş kurmak isteyen kişiler için Ukrayna’da yatırım fırsatları da oldukça fazladır. Ülkeye seyahat eden, haberleri ve güncellemeleri takip eden kişiler de aslında durumdan haberdardır. Gerçekten ciddi birikimlere sahip olan kişiler ülkede pek çok yatırım imkanı ile de karşı karşıya kalmaktadır. Bu alanlar açısından son derece kısır olan Ukrayna’da ciddi gelirler de elde edebilmek mümkün olmaktadır. Ukrayna’da yatırım sağlanabilecek en iyi iş alanları ise aşağıda yer almaktadır.

Kaliteli ve belli bir değere sahip olan derilerin sergilendiği ve satışının yapıldığı deri dükkanları Ukrayna’da yüksek gelirler elde edebilmeye aracı olmaktadır.
İnşaat sektörü, Ukrayna’da yatırım fırsatları arasında ön sıralarda yer almaktadır. Metrekaresi küçük olan ev ve iş yerlerinin yapımı bu ülkede yüksek kazanç sağlamak için önemli yatırım alanlarından biridir.

Lüks villaların bir arada olduğu sitelerin kurulması yine yüksek kazanç elde edebilmek için yatırım yapılabilecek alanlar arasında yer almaktadır. İnşaat sektöründe yatırım sağlamak isteyen kişiler bu yönde tercih yapabilmektedir.

Mobilya sektörü, yine ülkede yüksek karlar elde edebilmek için yatırım yapılabilecek alanlar arasında yer almaktadır. Özellikle otellere ve büyük firmalara kullanım amaçlı mobilyalar üretmek bu alan için verilecek örnekler arasında yer almaktadır.

Okuyunuz: Yurtdışında Çalışılabilecek Meslekler

Ukrayna’da Dükkan Açmak

Ukrayna’da iş kurmak isteyen kişiler, ciddi birikimleri yok ise dükkan açmaya yönelmektedir. Pek çok yönden kısır ve yatırıma açık olan bu ülkede gelir getirisi yüksek iş kolları da yer almaktadır. Dükkan açmak ve devamlılığını sağlamak isteyen kişiler ise manav, kırtasiye ya da tarım ürünleri üzerine bir dükkan açabilmektedir.

Ukrayna’da her geçen gün yatırım oranları daha da yükselmekte ve ülke çok daha canlı bir hale gelmektedir. Büyük işletmelerin yaygın olduğu ülkede tamamen firmalara satış gerçekleştirilebilecek bir toptancı açmak en ideal fikirler arasında yer almaktadır.

Büyük işletmelere tarım ürünleri, kırtasiye malzemeleri ya da sebze meyve temini sağlamak yapılabilecek en iyi işler arasında yer almaktadır. Genellikle büyük firmalar ekonominin canlanması için alışverişlerini küçük esnaflardan ya da orta ölçekli işletmelerden gerçekleştirmektedir. Dükkan açmak ise ülkede yaklaşık 10 gün içinde gerçekleşmektedir. Kişiler gerekli evrakları temin edip teslimini sağladıktan sonra faaliyet süreci başlamaktadır.

Tüm evraklarını tamamlayan ve faaliyete geçen işletmelerin denetlemeleri de Ukrayna hükümeti tarafından en detaylı şekilde sağlanmaktadır. Bunun sonucunda da kişiler ticarete atılabilmekte ve kalıcı bir iş sahibi olabilmektedir.
Ülke sınırları içinde kaliteli bir işletme kuran kişiler uzun vadeli çalışma imkanına da sahip olabilmektedir.

Ukrayna’da Yatırım Teşvikleri
ukrayna'da iş kurmak
ukrayna’da iş kurmak

Ukrayna’da iş kurmak isteyen kişiler için aynı zamanda yatırım teşvikleri de bulunmaktadır. Ukrayna’da yatırım teşvikleri sağlayan mecra ise büyük işletmeler de olabilmektedir. Aslında Türkiye’de olduğu gibi bu ülkede de KOSGEB’e benzer destekler sağlayan birimler bulunmaktadır.

Aslında Ukrayna’ya iş kurmak amacı ile giriş yapmak isteyen kişilere ülkeler arası teşvik anlaşması bulunmaktadır. Türkiye’den yatırım sağlayacak olan kişilere Ukrayna sınırları içerisinde devlet desteği Türkiye tarafından sağlanabilmektedir. Aynı durum Ukraynalı bir vatandaşın Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına girdiği durumlarda Ukrayna devleti için de geçerlidir. Bu nedenle ülkede yatırım sağlamak isteyen kişiler devlet desteğini kuşkusuz bir şekilde arkasına alarak gerekli faaliyetlerde bulunabilmektedir.

Ukrayna ve Türkiye arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması çerçevesinde ülkeler birbirini desteklemekte ve ticaretin canlanmasına da olanak sağlamaktadır. Detaylı bilgi için konsolosluk sitesine bakabilirsiniz.

Ukrayna’da iş kurmak ” başlıklı makalemizin sonuna geldik.Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Parasız Vatandaşlık Veren Ülkeler

Karadağ’da Şirket Kurmak

Scroll to Top