Uber Sürücüsü Olmak | Uber Şoförü Nasıl Olunur 2022

Uber Sürücüsü Şoförü Nasıl Olunur

Uber uygulaması günümüzde oldukça popüler olarak kullanılmaktadır. Artık her geçen gün Uberle ilgili haberler duymaktayız. Uber’in sürücülere para kazandırması ise haberlerde işlenen en önemli konu. Tabi bir de kullanıcılar için var olan avantajları mevcut. Peki Uber nedir? Uber Sürücüsü ya daŞoförü Nasıl Olunur? Uber’de şoför olmak istiyorsanız, bu yazı sizler için en güncel rehber olacaktır. 2022 yılı için yaptığımız güncellemeyi ayrıca yazı sonunda inceleyebilirsiniz.

Uber Sürücüsü Şoförü Nasıl Olunur
Uber Sürücüsü Şoförü Nasıl Olunur

Uber cep telefonunuz üzerinden taksi ve transfer araç çağırma uygulamasıdır. Ancak bu taksiler bildiğimiz sarı taksilerden oluşmuyor. Bireysel araç sahipleri ile taksi ihtiyacı olan kişileri bir araya getiren bir uygulama sistemidir. Bireysel araçlar içerisinde sedan, VİP panelvan, deniz ve hava araçları oluşmaktadır. Tabi bunlara zamanlar lüks araçlarda eklenmektedir. Uber Sürücüsü Şoförü Nasıl Olunur makalemize başlamadan önce soru cevap şeklinde gidelim.

Ayrıca En çok Kazandıran Sektörlerbaşlıklı yazımızı okuyarak ekstra bilgi sahibi olabilirsiniz.

Uber Sürücü Olmak

Uber’de şoför ya da sürücü olmak istiyorsanız, hiç bir yerde bulamayacağınız rehberimizi detaylıca inceleyiniz. Aklınıza takılan konularda yorum yaparak destek talep edebilirsiniz. İşte Uber’de şoför olmak için tüm detaylar.

1-Uber Ve Sürücüler Nasıl Para Kazanır?

uber sürücüsü olmak
Uber sürücüsü olmak

Müşterilerin kredi kartı bilgileri uygulama içerisinde kayıtlı bulunmaktadır. Uber aracına bindiği andan  indiği sürece kadar olan ücret otomatik olarak tahsil edilir. Tabi bu süreç GPS üzerinden işlemektedir. Ödenen bu ücretin %25’lik kısmı Uber’in geri kalan %75’lik kısmı ise sürücünün hesabına yatar. Sistem ise bu şekilde tüm dünyada kullanılır.

2-Uber Sürücü Olma Şartları Nelerdir?

 • 21 yaşından büyük olmak 
 • En az 3 yıl sürücülük deneyimi(ehliyet süresi)
 • Bulunduğunuz ülkede çalışma hakkına sahip olmak
 • Hastaneden alınmış sağlık raporu
 • Adli sicil kaydı yoktur belgesi
 • Özgeçmiş belgesi  doldurulmuş cv
 • Çalışacağınız bölge için yerel harita testi

3-Uber Sürücüsü Şoförü Nasıl Olunur ?

Yukarıda ki evraklarınızı tamamladıktan sonra uber sürücü lisansı almanız gerekmektedir. Uber sizi kendi içerisinde gerekli bir kaç teste soktuktan sonra 3 yıllık sürücü olma lisansı vermektedir. Evraklarınızı tamamladıktan sonra lisans almanız zor olmayacaktır. Sadece 2-6 hafta gibi zaman onay bekleme süreci yaşayacaksınız.

Aynı zamanda lisansınızı aldıktan sonra Uber size ilk 600 TL’lik tavsiye ödül aşaması sunmaktadır. Bunun nedeni Uber’e daha çabuk adapte olmanızdır. Ödül şartları içerisinde kullanıcılardan olumlu yorum almakta aranan şartlardandır.

4-Uber Sürücüsü Ne Kadar Kazanır?

Uber de sistem istediğiniz kadar çalışma üzerine kuruludur. Çalışmak istediğiniz zamanlarda uygulamanızı açık konuma getirip müşterilerinizi bekleyebilirsiniz. Normal taksi ücretleri ile hemen hemen aynı rakamları kazanabilirsiniz. Günlük yaptığınız cironun %25’i Uber de , % 75 i ise sizde kalacaktır. Bu ödeme ve tahsilat işlemleri tamamen uygulama üzerinde otomatik gerçekleşmektedir. Müşterilerle herhangi bir para trafiği dönmemektedir.

5-Uber Sürücü Yorumları

Uber sürücüleri yaptıkları gizlilik anlaşmaları gereği yorum yapmaktan kaçınmaktadırlar. Ancak genel anlamda bir başvuru yoğunluğu olduğu için memnuniyet oranın yüksek olduğunu tahmin ediyoruz. Aynı zamanda Uberde VİP şoförlük yapmanın daha çok kazandırdığı belirtilmektedir.

6-Uber Sürücüsü Olmanın Avantajları

 • Kazancınız haftalık olarak banka hesabınıza yatmaktadır.
 • Kendi işinizin patronu olursunuz.
 • Çalışma saati gibi şartlar yoktur. Çalışacağınız saatleri siz belirlersiniz.
 • Sosyal hayat için kendinize vakit ayırabilirsiniz.
 • İnsanlarla sohbet etmeyi seviyorsanız keyifli bir iş olabilir.
 • Yolcular size puan verebildiği gibi sizde onlar için puan verebilmektesiniz.
 • Uber’in ödül mekanizmasından faydalanarak yüksek gelir elde edebilirsiniz.

7-Uber Sürücüsü Olmanın Dezavantajları

 • Uber Lisansı almak için 2 aya kadar bekletilebilirsiniz.
 • Vergi ödemesi yoktur ancak her hangi bir sıkıntıda sorumlu siz olursunuz.
 • Sigortanızı kendiniz yaptırmanız gerekmektedir. Özel sigorta kesin şart.
 • Emeklilik ve tazminat gibi bir beklentiniz olmasın.
 • Bazen sarhoş yolcularla karşılaşabilirsiniz. Yaşanılacak sıkıntılarda sorumluluk yine sizindir.

2022 Güncellemesi: Bilindiği üzere ülkemizde UBER tamamen yasaklandı. Yani artık VİP araçlarla yolcu taşıma hizmeti verilmesi mümkün değil. Ancak bu durum UBER’de çalışamayacağınız anlamına gelmesin. Eğer bir taksi şoförü iseniz, UBER aracılığı ile müşteri almaya devam edebilirsiniz. Yakın bir zamanda farklı konseptler ile UBER’in yolcu taşımacılığına başlayacağı söylenmektedir. Eğer siz de UBER’de şoför olmak istiyorsanız, güncel olarak sitemizi takip edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.uber.com/tr/tr/drive/requirements/

Scroll to Top