Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri 2022 | Denenmemiş Fikirler

Türkiye'de olmayan iş fikirleri

Pek çok kişi farklı iş fikirleri denemekte ve bu fikirler aracılığı ile gelir elde etmeye çalışmaktadır; ancak hemen hemen her iş fikri bir furyaya dönüştüğünden ve herkes tarafından denendiğinden dolayı da kalıcı bir işe dönüşememektedir. Dünyanın pek çok ülkesinde denenmiş olan ve Türkiye’de olmayan iş fikirleri ise kişilere cazip gelmekte ve ilgi uyandırmaktadır.

Türkiye'de olmayan iş fikrileri 2022
Türkiye’de olmayan iş fikirleri

Sizler için yurtdışı bir çok kaynağı detaylıca inceledik. Türkiye’de olmayan iş fikirleri ile ilgili araştırma yaptık ve listeledik. Bir işin Türkiye’de olması ya da olmamasından ziyade, sizin nasıl yapacağınız önemlidir. Yani kısacası başarı tamamen size bağlıdır. Hırs, çalışma ve şans başarınızı etkileyecek en önemli 3 faktördür. Şimdi arkanıza yaslanın ve sizin için en uygun olan denenmemiş girişimleri yorumlayınız.

Not: Listede yer alan iş fikirleri dışında En Yeni 75+ İş Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyerek farklı fikirler edinebilirsiniz.

 

Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri 2022

Türkiye, sektör açısından oldukça zengin bir ülkedir; fakat pek çok iş fikri ortaya atılmakta ve belli kesimler tarafından da bu iş fikirleri test edilmektedir. Yüksek kazançlar elde edilen işler ise belli bir zaman sonra büyüsünü kaybetmekte ve yok olmaktadır. Kısa süreli iş fikirleri olarak da adlandırılan bu alanlara çiğ köfte, bardakta mısır, salep gibi iş alanları örnek olarak verilebilmektedir. Türkiye’de olmayan iş fikirleri kişilerin denemeye yönlendiği faktörler arasında yer almaktadır; ancak bunun için de gerekli sektörlerin Türkiye’de faaliyet gösteriyor olması gerekmektedir.

 

Türkiye’de Denenmemiş İş Fikirleri

Pek çok kişi farklı iş fikirlerine yönelmekte ve özellikle Türkiye’de denenmemiş olanları tercih etmektedir. Ancak bu iş fikirlerinin tutup tutmayacağına dair de kesin yargılardan bahsetmek mümkün olmamaktadır. Hiç denenmeyen ve kişilerin fikir sahibi dahi olmadığı iş fikirleri ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 

Akıllı Robot Üretimi

Akıllı robot üretimi
Daha önce denenmemiş iş fikirleri

 

Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında akıllı robotlar ilk sıralarda yer almaktadır. Pek çok ülkede üretimi yapılan ve farklı alanlarda kullanılan bu robotların Türkiye’de herhangi bir faaliyeti bulunmamaktadır. Bu nedenle de kişiler aslında bu alanda denemeler gerçekleştirmeyi düşünmektedir. Özellikle bu alanda Türkiye çapında araştırma yapan birkaç firma bulunmaktadır. Akıllı robot teknolojisi ise bu firmalara herhangi bir gelir sağlamadığından firmalar tarafından kesinlikle tercih edilmemektedir.

 

Sürücüsü Olmayan Otomobiller

sürüsüz otomobiller

Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında otomobil sektörü de yer almaktadır. Her ne kadar Türkiye otomobil üreticiliği konusunda başarılı olsa da sürücüsüz otomobil çalışmaları gerçekleştirmemektedir. Daha çok Japonya ve Amerika’da denemeler gerçekleştirilmekte ve başarı da yakalanmaktadır. Fakat sürücüsüz otomobiller için Türkiye’de sayısız mühendis olmasına rağmen bütçe yeterli gelmemektedir. Bu durum da teknoloji açısından Türkiye’nin geri planda kalmasına neden olmaktadır.

 

Kozmetik Sektörü

Türkiye’de kozmetik alanında çalışmalar yapılmaktadır; fakat bu çalışmalar direkt olarak üreticilik anlamında gerçekleştirilmemektedir. Sebebi ise dışarıdan satın alınan kozmetik ürünlerinin üzerine Türk firmalarının isimlerinin yapıştırılması ve sonrasında satışa sunulmasıdır. Bu alanda çalışma sağlanmamasının sebeplerinden biri de yine yatırım maliyetlerinin yüksek olmasıdır. Özellikle uzun yıllardan beri gül suyu ya da buna benzer ürünler için Türkiye ihracat anlamında çalışmalar sağlamıştır; ancak diğer kozmetik ürünleri için herhangi bir gelişme söz konusu değildir.

 

Sosyal Medya Platformları

Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında ilk sıralarda yer alan sosyal medya platformları, neredeyse Türkiye’de hiç yönelim sağlanmayan işler arasında yer almaktadır. Dünyadaki tüm sosyal medya platformları Amerika gibi büyük ülkelerden çıkmış ve dünya geneline de yayılmayı başarmıştır. Ancak ne yazık ki Türkiye’de bu yönde herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Gumroad, Slack ya da buna benzer platformlar ne yazık ki Türkiye’de yer almamaktadır. Bu alanda pek çok programcı ya da yazılımcı belli çalışmalar yapmaya çalışsa da Türkiye’deki çalışmalar yeterli gelmemektedir.

Okuyunuz: Evde Para Kazandıran İşler

Türkiye’de Olmayan Girişimler

Yurt dışında pek çok firma farklı sektörlerde faaliyet göstermekte ve yatırımlarını da bu sektörlere göre arttırmaktadır; ancak rağbet gösterilen bu sektörler Türkiye’de hiçbir şekilde gelişim sağlamamıştır. Hem risk anlamında hem de Türkiye’nin diğer ülkelere göre yeterli bir sıralamada olması da aslında farklı sektörlere girişim gerçekleştirilmesinin nedenleri arasında yer almaktadır.
Türkiye’de denenmeyen fakat yurt dışında sürekli olarak gelir sağlayan iş fikirleri ise yüksek gelirler elde etmeye de olanak sağlamaktadır. Bunlar ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 

Düzenli Olarak Verilen Siparişler

Amerika’da ya da İngiltere’de kişilerin özel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla belli ürünler satılmaktadır. Özellikle haftada bir gün düzenli olarak sipariş veren kişiler için parfüm çorap ya da kadın pedi gibi ürünleri paket halinde sunan şirketler bulunmaktadır. Kutu halinde gönderilen bu ürünlerin içeriğinde siyah çorap, beyaz çorap, şarj aleti, parfüm, kadın pedi, kravat ya da buna benzer ürünler yer almaktadır. Hatta Amerika Birleşik Devletleri’nde aktif olarak gerçekleştirilen bu faaliyetlerden en az 100.000 kişi faydalanmaktadır. Daha şu anda 8 milyon dolar civarı bir yatırım almayı başarmış olan şirket faaliyetlerini giderek daha da arttırmaktadır. Bu tarz bir boşluğun olduğu Türkiye’de ise bu sektör için herhangi bir yönelim söz konusu değildir.

 

Aksesuar Kutusu

Ofis masalarında karışıklık yaratan şarj aleti, kulaklık, Power Bank ya da akıllı saat gibi ürünler Amerika’da bir kutu içerisinde saklanmaktadır. Pek çok firma ise bu ürünlerin ofis masalarında karışıklık sağlamaması için kutu üretimi gerçekleştirmekte ve bunları da şirketlere pazarlamaktadır. Türkiye’de ne yazık ki henüz bu anlamda herhangi bir çalışma gerçekleştirilmemiştir. Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında aksesuar kutusu ön planlarda yer almaktadır.

 

Oyun Sektörü

Dünya ülkeleri hem bilgisayar hem de oyun konsolları için oyun üretimi sağlamaktadır. Hatta pek çok firma oyunlarını dünyaya tanıtmakta ve bu oyunların oynanabilmesi için reklam yatırımı da sağlamaktadır. Türkiye ne yazık ki bu anlamda Metin 2 gibi oyunlardan daha ileri geçememiştir. Ülke ekonomisine de katkısı bulunan bu oyunlar yazılım geliştirme ile mühendisler tarafından sağlanmaktadır. Türkiye’de kaliteli mühendislerin sayısı çok olmasına rağmen bu alanda pek de faaliyet gözlemlenmemektedir. Özellikle uzun yıllar bu sektör için çaba gösterilmiş fakat kişiler daha öteye de geçmeyi başaramamıştır.

 

E-Spor Sektörü

Türkiye'de olmayan iş fikirleri
Türkiye’de olmayan iş fikirleri

E spor, dünyada yoğun ilgi gören sektörler arasında yer almaktadır. Hatta pek çok firma büyük yatırımlar sağlamakta ve kişilerin desteklenmesine de olanak göstermektedir. Özellikle yeni takımların kurulması ve firmaların sponsorluk yapması da yine ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında mutlaka değerlendirilmesi gereken bu sektör, aslında yüksek getirisi olan sektörler arasında yer almaktadır. Bu alanda turnuvalar düzenlenmekte ve firmalar da ülkeler de isimlerini tüm dünyaya duyurabilmektedir.

Okuyunuz: 30+ Adet Yaratıcı Dükkan Açma Fikri

Türkiye’de Olmayan İş Sektörleri

Pek çok ülkede farklı sektörler denenmekte ve kişiler bu sektörler sayesinde yüksek gelirler sağlamaktadır. Gelir elde edebilmek için farklı sektörlere yönelen kişiler aynı zamanda büyük yatırımlar da sağlayarak sektörde kalıcı bir hal alabilmektedir. Özellikle uzun yıllardan beri aktif çalışmalar sağlamış ve başarısını kanıtlamış olan firmaların da sayısı oldukça fazladır. Robot, nanoteknoloji, kozmetik, sürücüsüz araç ya da buna benzer pek çok sektör de yine firmalar için yenilikçi faaliyet alanları arasında yer almaktadır.

 

Kendi Kendini Temizleyen Umumi Tuvaletler

Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında kendi kendini temizleyen umumi tuvaletler de yer almaktadır. Bu tuvaletler genellikle dışarıda yer almakta ve bozuk para ile çalışmaktadır. Kişiler tuvalet ihtiyaçlarını bozuk paralar ile bu tuvaletlerden karşılamakta ve tuvaletler de belli bir süre ile çalışmaktadır. Belli bir dakika aralığında faaliyet gösteren tuvaletler, zaman dolunca açılmakta ve sıradaki müşteriyi beklemektedir. Fıskiyeler yardımı ile kendi kendini yıkama özelliği bulunan bu tuvaletler için herhangi bir temizlik görevlisine de ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu tür ürünlere Türkiye’de herhangi bir ilde rastlamak mümkün değildir.

Maliyeti yüksek olan bu tür ürünler Japon icadı olarak ortaya çıkmıştır. Dünyanın pek çok ülkesinde var olan bu ürünlere Türkiye’de herhangi bir yatırım da sağlanmamıştır.

 

Otel Odası Kontrol Sistemi

Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında otel odalarının kontrollerinin sağlandığı sistemler de yer almaktadır. Bu sistemler otel odalarında misafirler için sunulmuş olan ürünlerin kontrolünü uzaktan sağlamaktadır. Maliyeti son derece düşük olan bu sistem için ise pek çok dünya ülkesi yatırım yapacak ülke arayışındadır. Türkiye’nin turizm açısından son derece gelişmiş olduğu düşünülecek olursa aslında yatırım yapılabilecek alanlar arasında yer almaktadır.

 

Kinetik Enerjiyi Elektriğe Dönüştürme

Polonyalı bir şirketin projesi olan ve daha önce pek çok ülkede de denenmiş olan bu proje, Türkiye’de henüz sağlanmamıştır. Proje kapsamında ise insanların kullanmış olduğu taşıtlarda oluşan kinetik enerji elektrik enerjisine çevrilmektedir. Türkiye’de pek çok firma tarafından sağlanabilecek bu projenin maliyeti düşük; fakat getirisi son derece yüksektir. Hatta ülkemizde bu projeye olumlu bakan farklı firmalar da bulunmaktadır.

 

Zaman Ölçen Cihaz

Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında Letonyalı bir firmanın bulmuş olduğu cihaz da yer almaktadır. Çok küçük zaman birimlerini ölçmeye yarayan bu cihaz dünyanın pek çok ülkesinde kullanılmaktadır. En büyük faydası ise zaman ile yarışan ve bu alanda faaliyet gösteren firmalara fayda sağlıyor olmasıdır. Cihazın maliyeti son derece düşüktür; fakat Türkiye, bu cihazın kullanılabileceği bir alan saptayamadığından dolayı projeye çok da sıcak bakmamıştır. Letonyalı firma ise bu cihaz sayesinde ciddi gelirler elde etmiştir.

Okuyunuz: Para Kazandıran İş Fikirleri

Sporcular İçin Doğal Makyaj Malzemeleri

Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında bir diğer proje ise sporcular için doğal makyaj malzemeleridir. Makyaj yapmak konusunda sorun yaşayan ve zararlarından çekinen sporcular için üreten doğal makyaj malzemeleri dünyanın pek çok ülkesinde kullanılmaktadır. Sporcular da bu ürünlere çok rağbet göstermektedir. Fakat Türkiye hem kendi kozmetik ürünlerini üretmeyi başaramamış olduğundan hem de maliyeti yüksek olduğundan bu tür projelere sıcak bakmamıştır. Aslında bu sektör ile ilgilenen sayısız firma da bulunmaktadır.

 

Şişman Kişiler İçin Oteller

Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında şişman kişilerin tatil yapabileceği oteller de yer almaktadır. Kilo açısından sorun yaşayan kişiler zayıf ve fit kişilerin yanında tatil yapmaktan çekinebilmektedir. Bu tür durumlar ile karşılaşmamak için ise pek çok ülkede şişmanların tatil yapabilecekleri oteller açılmıştır. Tüm kilolu kişilerin bir arada toplandığı ve çekinmeden tatil yaptıkları bu otellere ise rağbet oldukça fazladır. Özellikle Amerika, obezite yönünden zengin olan bir ülke olduğu için Amerikalılar bu otelleri daha çok tercih etmektedir.

 

Evcil Hayvan Otelleri

Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında bir diğer faktör ise evcil hayvanlar için açılan otellerdir. Evcil hayvanların konaklayabileceği ve sahiplerinin rahat edebileceği oteller dünyanın pek çok ülkesinde faaliyet göstermektedir. Geliri son derece yüksek olan bu oteller hem kişilere hem de evcil hayvanlara kolaylık sağlamaktadır.

Türkiye’de eski dönemlerde bu oteller denenmeye çalışılmış; ancak istenen başarı da yakalanamamıştır. Özellikle büyük şehirlerde çalışan kişilerin tatil döneminde ya da mesai saatleri içinde evcil hayvanlarını bırakabilecekleri bir alan olması da büyük avantaj sağlamaktadır. Bu sektör ile ilgilenen kişiler firmalar da Türkiye’de bulunmaktadır. Yani yakın zamanda evcil hayvan otellerini Türkiye’de de görebilmek mümkün olacaktır.

Türkiye’de olmayan iş fikirleri ” ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için sosyal medyayı aktif olarak takip etmeniz gerekmektedir. Özellikle Twitter bu noktada sizlere yardımcı olacaktır. Quora, Twtitter ve Reddit daha önce denenmemiş fikirler bulabileceğiniz en iyi platformlar arasında yer almaktadır.

Scroll to Top