in

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Bitkiler 2020

Şehrin gürültüsünden, kalabalıklığından, karmaşasından sıkılıp köy ve doğa hayatı yaşamak isteyenler için tarım geçim kaynağı gibi gözükmektedir.Ancak yetiştirebileceğiniz öyle çok para kazandıran bitkiler vardır ki saymakla bitmez.Bırakın tarımla geçinmeyi bu bitkileri yetiştirerek kısa zamanda zengin dahi olabilirsiniz.Türkiye’de en çok para kazandıran bitkiler nelerdir peki?

Para Kazandıran Bitkiler
Para Kazandıran Bitkiler

Bitkilerimizi sıralamadan önce bahsetmemiz gereken önemli bir husus vardır.Bu bitkileri yetiştirerek aynı zamanda devlet desteğinden faylanabilirsiniz.Yani faizsiz tarım kredisi veya tarım devlet desteği hibesi alabilirsiniz.Tabi bu alıcağınız hibe miktarı yaş aralığınıza ve yapıcağınız işe göre değişkenlik göstermektedir.Peki Türkiye’de en çok para kazandıran bitkiler hangileridir?

Not: Bu bitkiler dışında tarım ürünlerine yatırım yapmak isterseniz mutlaka En Karlı Tarım Ürünleri başlıklı yazımızı inceleyiniz.

Para Kazandıran Pahalı Bitki Türleri

En Değerli Bitki Türleri
En Değerli Bitki Türleri

En çok para kazandıran pahalı bitki türlerini aşağıda sizler için sıraladık.Bu bitkilerin bir çoğu tıbbi ve endüstriyel sanayide kullanılmaktaıdr.

 

1-Safran Bitkisi Yetiştirmek

Dünyada en çok Afganistan ve Türkiye de yetişen bir bitkidir.Safran İlaç, boya ve kozmetik sanayisind e kullanılan bir bitkidir.Safranın 1 gramı fabrikalarda işlenerek 1 ton boya hammaddesi olarak kullanılabilmektedir.Ülkemizde ise Safranbolu da yetiştirilebilmektedir.Siz isterseniz aynı iklim şartlarına uygun olan başka bir coğrafyada da yetiştirebilirsiniz.Bu muazzam bitkinin gramı ise 40 tl den alıcı bulmaktadır.

 

2-Aynısafa Bitkisi Yetiştirmek

Ülkemizde yetiştiricileri bir elin parmaklarını geçmemektedir.Doğada ise çok nadir görülen bir bitkidir.Ancak kansere, kansızlığa ve yorgunluğa karşı iyi geldiği bilinen bu bitkiye talep çok yüksektir.Hal böyle oluncada fiyat oldukça yüksektir.İnternet üzerinden araştırdığımız aynısafa bitkisinin ortalama kilogram fiyatı 750 tl dir.

 

3-Yoğurtotu Yetiştirmek

Adındanda anlaşılacağı gibi lenflerle ve laktik ile ilgili bir bitkidir.Yani karaciğer, dalak, böbrek ve bağırsaklara iyi gelmektedir.Yine ender olarak üretilmektedir ve doğadan toplanmaktadır.Yoğurtçu otunun kilosu ise ortalama 1000 tl dir.Aynı zamanda ilaç yapımında da kullanılmaktadır.

 

4-Kuşkonmaz Yetiştirmek

Avrupa’da çok meşhur olan bir sebze türüdür.Mutlaka deneyenler size lezzetinden bahsedecektir.Zengin bitkisi dersek yeridir.Nedeni ise bir demet fiyatı 20 tl den alıcı bulmaktadır.Ülkemizde malesef yabani olarak toplanmaktadır.Ticari olarak ekimini yapan yoktur.İnanın böyle bir kuşkonmaz bitkisinin ekimini yapan ilk mahsulünü kapış kapış ihraç edebilecektir.

5-Kakule Bitkisi Yetiştirmek

Kakule aslında bir baharat türüdür.Çaya, kahveye ve yemeklere tat vermek için kullanılmaktadır.Avrupa ve Hindistan’da çok meşhur bir bitkidir.Güzel bir kokusu vardır.Özellikle alkolü yok edici bir etkisi bulunmaktadır.Faydaları ise saymakla bitmez.Bu güzel bitkinin kilosu 250 tl ye alıcı bulmaktadır.

6-Entele Bitkisi Yetiştirmek

Günümüzde sadece Hindistanda yetişen bir bitkidir.Entele bitkisinin saç uzatmak, saçları sıkılaştırmak ve dökülmeyi engelleme gibi faydaları vardır.Ülkemizde uygun olan iklim şartlarında yetiştirilebilmektedir.Bu muazzam bitkinin kilosu ise 1500 tl den alıcı bulmaktadır.

 

7- Adaçayı Bitkisi Yetiştirmek

Beyaz tüylü yaprakları ile parlayan ve mükemmel bir kokuya sahip olan bir bitkidir.Özellikle kokusu bakımından bir çok kozmetik endistrüde kullanılır.Antiviral bitki olması da adaçayını ilaç sanayisinde vazgeçilmez kılmakadır.Adaçayı doğada normal kendiliğinden yetişir ve mayıs haziran gibi toplanır.Tabi siz yetiştiriciliğini yapacağınız için hazır fide alıp kışa aylarında ekmeye başlayabilirsiniz.

 

8-AloeVera Yetiştirmek

Aloevera güzellik ve yaşlanma karşıtı bitki olarak bilinmektedir.Bu bitki kaktüse benzer ve 3 katmandan oluşur.İç kısımda bulunan jel ise asıl işe yarayan kısmıdır.Bu jel kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanılır.Dünya pazarında da büyük bir yeri vardır.Aloevera yetiştirmek için büyük bir tür alarak bu işe başlayabilirsiniz.

 

9-Rezene Bitkisi Yetiştirmek

Hem baharat hem de bitki çayı olarak kullanılan bir bitki türüdür.Hem anne sütünü arttırması hem de iştah açıcı özelliği sahip olması toplum tarafından kullanımını arttırmıştır.Bunun yanında ilaç sanayi de bazı ilaçlarda etken madde olarak kullanılmaktadır.Rezene bitkisi ekerek yüksek gelir etmeniz mümkün.Üstelik ekim yaptığınız rezeneyi, anlaşmalı olarak bitki çayı firmalarına satabilrisiniz.

 

10-Melisa Otu Yetiştirmek

Uyku ve stres için kullanılan melisa otuna son zamanlarda talep artmıştır.Nedeni ise aşırı stresli bir toplumda yaşıyor olmamız gösterilebilir.Genellikle Avrupa ve Akdeniz bölgelerinde yetişmektedir.Yatıştırıcı etkisi nedeniyle bir çok ilaç sanayide kullanılmaktadır.Melisa otu ekimi yaparak yüksek gelir elde edebilirsiniz.

Tarım yaparak para kazanmanızı sağlayacak bitki türleri yazımızda daha çeşitli tarım ürünleri görebilirsiniz.Para kazandıran bu tarım ürünleri için detaylı bilgileri ise tarım bakanlığı web sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

Ayrıca yukarıda yer alan bitkiler için devlet tarafından hibe programları, teşvik programları ve faizsiz kredi gibi imkanlar yer almaktadır.Yaşınıza ve yetiştireceğiniz ürünlere göre değişmektedir hibeler.Bunun için tarım destekleri linkine tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Okuyunuz: Pony At Çiftliği Nasıl Kurulur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

başarılı girişimcilik örnekleri

Başarılı Girişimcilik Örnekleri |Zengin Eden Girişimcilik Fikirleri 2020

youtube abone arttırma taktikleri

Youtube Abone Arttırma Taktikleri |Yaratıcı 20+ Abone Kasma Taktiği