çok para kazandıran bitkileri

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Bitkiler

Şehrin gürültüsünden, kalabalıklığından, karmaşasından sıkılıp köy ve doğa hayatı yaşamak isteyenler için tarım geçim kaynağı gibi gözükmektedir.Ancak yetiştirebileceğiniz öyle çok para kazandıran bitkiler vardır ki saymakla bitmez.Bırakın tarımla geçinmeyi bu bitkileri yetiştirerek kısa zamanda zengin dahi olabilirsiniz.Türkiye’de en çok para kazandıran bitkiler nelerdir peki?

Bitkilerimizi sıralamadan önce bahsetmemiz gereken önemli bir husus vardır.Bu bitkileri yetiştirerek aynı zamanda devlet desteğinden faylanabilirsiniz.Yani faizsiz tarım kredisi veya tarım devlet desteği hibesi alabilirsiniz.Tabi bu alıcağınız hibe miktarı yaş aralığınıza ve yapıcağınız işe göre değişkenlik göstermektedir.Peki Türkiye’de en çok para kazandıran bitkiler hangileridir?

1-Safran Bitkisi Yetiştirmek

Dünyada en çok Afganistan ve Türkiye de yetişen bir bitkidir.İlaç, boya ve kozmetik sanayisind e kullanılan bir bitkidir.Safranın 1 gramı fabrikalarda işlenerek 1 ton boya hammaddesi olarak kullanılabilmektedir.Ülkemizde ise Safranbolu da yetiştirilebilmektedir.Siz isterseniz aynı iklim şartlarına uygun olan başka bir coğrafyada da yetiştirebilirsiniz.Bu muazzam bitkinin gramı ise 40 tl den alıcı bulmaktadır.

2-Aynısafa Bitkisi Yetiştirmek

Ülkemizde yetiştiricileri bir elin parmaklarını geçmemektedir.Doğada ise çok nadir görülen bir bitkidir.Ancak kansere, kansızlığa ve yorgunluğa karşı iyi geldiği bilinen bu bitkiye talep çok yüksektir.Hal böyle oluncada fiyat oldukça yüksektir.İnternet üzerinden araştırdığımız aynısafa bitkisinin ortalama kilogram fiyatı 750 tl dir.

3-Yoğurtotu Yetiştirmek

Adındanda anlaşılacağı gibi lenflerle ve laktik ile ilgili bir bitkidir.Yani karaciğer, dalak, böbrek ve bağırsaklara iyi gelmektedir.Yine ender olarak üretilmektedir ve doğadan toplanmaktadır.Yoğurtçu otunun kilosu ise ortalama 1000 tl dir.Aynı zamanda ilaç yapımında da kullanılmaktadır.

4-Kuşkonmaz Yetiştirmek

Avrupa’da çok meşhur olan bir sebze türüdür.Mutlaka deneyenler size lezzetinden bahsedecektir.Zengin bitkisi dersek yeridir.Nedeni ise bir demet fiyatı 20 tl den alıcı bulmaktadır.Ülkemizde malesef yabani olarak toplanmaktadır.Ticari olarak ekimini yapan yoktur.İnanın böyle bir kuşkonmaz bitkisinin ekimini yapan ilk mahsulünü kapış kapış ihraç edebilecektir.

5-Kakule Bitkisi Yetiştirmek

Kakule aslında bir baharat türüdür.Çaya, kahveye ve yemeklere tat vermek için kullanılmaktadır.Avrupa ve Hindistanda çok meşhur bir bitkidir.Güzel bir kokusu vardır.Özellikle alkolü yok edici bir etkisi bulunmaktadır.Faydaları ise saymakla bitmez.Bu güzel bitkinin kilosu 250 tl ye alıcı bulmaktadır.

6-Entele Bitkisi Yetiştirmek

Günümüzde sadece Hindistanda yetişen bir bitkidir.Entele bitkisinin saç uzatmak, saçları sıkılaştırmak ve dökülmeyi engelleme gibi faydaları vardır.Ülkemizde uygun olan iklim şartlarında yetiştirilebilmektedir.Bu muazzam bitkinin kilosu ise 1500 tl den alıcı bulmaktadır.

Tarım yaparak para kazanmanızı sağlayacak bitki türleri yazımızda daha çeşitli tarım ürünleri görebilirsiniz.Para kazandıran bu tarım ürünleri için detaylı bilgileri ise tarım bakanlığı web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca yukarıda yer alan bitkiler için devlet tarafından hibe programları, teşvik programları ve faizsiz kredi gibi imkanlar yer almaktadır.Yaşınıza ve yetiştireceğiniz ürünlere göre değişmektedir hibeler.Bunun için tarım destekleri linkine tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir