Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Nedir | Maaş Bilgileri 2022

Turizm ve otel işletmeciliği 2

Turizm ve otel işletmeciliği bölümü meslek bakımından en kapsamlı bölümler arasında yer alır.Otelcilik ve turizm ile alakalı yapılabilecek olan her meslek bu bölümün ilgili alanına girmektir.Antalya, Muğla, Aydın ya da farklı turistik bölgelerde açılan iş ilanlarına baktığınız zaman her meslek için bu bölümün bitirilmiş olması şartı koşulur.Peki turizm ve otel işletmeciliği bölümü nedir, bu kadar gerekli kılınmasının nedenleri nelerdir?

Turizm ve otel işletmeciliği bölümü
Turizm ve otel işletmeciliği bölümü

Öncelikle her işletme sahibi veya kurum profesyoneller ile çalışmaya özen gösterir.Bu alanda çalışan garsonlar dahi bu bölümden mezun olanlardan oluşmaktadır.Nedeni ise turizm işletmelerinin ihtiyaç duydukları her konuda donanımlı olmalarıdır.Yerli ve yabancı turiste karşı nasıl bakacakları konusunda bilgi ve deneyim sahibidirler.

 

Turizm ve otel işletmeciliği mezunları aynı zamanda bir çok dil eğitimi görmektedir.Akdeniz Üniversitesi turizm işletmeciliği bitiren bir kişi, İngilizce dahil, Rusça ve Almanca gibi dilleri biliyor olabilir.Bu üniversitelerde öğrencilere bu dilleri seçmeli olarak öğrenme fırsatı sunulur.

 

Eğer turizm sektörüne karşı ilgi sahibiyseniz, turizm ve otel işletmeciliği bölümü okumak sizler için en doğru tercih olacaktır.Şimdi sizlere bu konuda detaylı bilgiler verelim.

Not: Farklı meslekler ile ilgili bilgi almak istiyorsanız, önü açık olan geleceğin meslekleri başlıklı makalemizi inceleyerek farklı fikirler edinebilirsiniz.

 

Turizm ve Otel İşletmeciliği Nedir

Turizm ve otel işletmeciliği 2
Turizm ve otel işletmeciliği 2

Bir çok öğrenci tarafından tercih listesinin maalesef ki en sonuna yazılan bir bölümdür.Nedeni ise gerçekten meslek bilincinin ülkemizde oturmuş olmamasıdır.İleride geleceğiniz parlak olsun istiyorsanız, başlangıcınız da o derece önemli.

Dolar ile para kazanmak isteyenlerin öncelikle turizm sektörüne yönelmeleri gerekir.Okuyacağınız Turizm ve otel işletmeciliği bölümü sizlere bir çok fırsatları sunacaktır.Evet, 4 yıllık bir bölüm okuyup, garson olmak ya da animatör olmak istemeyebilirsiniz.Ancak bunların bir başlangıç olduğunu unutmayınız.Yeteneğiniz ve bilginiz olduğu sürece sektörde yükselmenizin önüne kimse geçemez.

 

Turizm ve otel işletmeciliği mezunu olup, turistik yerlerde işletme açan, otellerde müdürlük yapan, yurtdışında turizm firmalarına danışman olarak atanan bir çok kişi mevcut.Bunun yanında rehberlik yaparak saatliği 200 TL de kazanabilirsiniz.

 

Kısacası mesleğin başlangıcı sizi düşündürmesin.Mühendistlik bile okusanız, üretimde en alt sınıfta çalışmaya başlarsınız.Bu nedenle turizm sektöründe en alt kadrolarda çalışmak size bir çekince vermesin.Uzun vadede kazanan siz olacaksınız.

 

Her yıl turizm sektöründen yaşanan artış bu mesleği oldukça popüler kılmaktadır.Turizm de yaşanan artış ile birlikte kalifiye personele olan ihtiyaçta artış göstermektedir.Turizm ve otel işletmeciliği bölümünü seçmek sizin için en mantıklı seçenek olacaktır.

 

Turizm Otel İşletmeciliği Maaşları

Bu sektörle ile ilgili bilgi sahibi olmayanlar turizm ve otel işletmeciliğini verilen maaşlar ile kıyaslamaktadır.Evet, bir çok yeni mezun asgari ücret ile oteller de çalışmaya başlar.Hatta otelde valiz yaşıma, oda temizliği, kat hizmetleri veya barmenlik gibi bir çok alanda çalışmak mümkün.

 

Asgari ücret ile başlayan bu maaş standartları, siz kendinizi geliştirdikçe, dil bilginizi arttırdıkça daha da yükselecektir.Özellikle Türkiye’de dil bilenlerin sayısının az olduğu düşünülürse, oldukça büyük bir avantaj kazanmış olacaksınız.

 

Sizlere tavsiyemiz İngilizce, Almanca ve Fransızca gibi az kişi tarafından bilinen dillere yönelmenizdir.Bu dillerden birini bildiğiniz taktirde aylık maaşınız en az 6 Bin TL olacaktır.Kendinizi ne kadar çok geliştirirseniz, geliriniz de o oranda artacaktır.

 

Turizm ve Otelcilik Puanları

Turizm otelcilik puanları
Turizm otelcilik puanları

Turizm ve otelcilik bölümü puanları 2 yıllık ve 4 yıllık bölümler için değişiklik göstermektedir.Devlet üniveritelerinde puan ortalmaları 300 iken, özel üniversitelerde 220’lere kadar düşmektedir. Hangisine karar kılacağınız konusu ise tamamen sizin tercihiniz.Ancak bu sektörde bir adım önde olmak istiyorsanız, turizmin kalbinin attığı yerlerde okumanız gerekiyor.Örneğin; Antalya ya da Muğla’da okumak sizi avantajlı kılacaktır.

Yaz tatillerinde ya da okul esnasında çalışmanız veya staj görmeniz okul bittikten sonra daha üst mevkide çalışmanızı sağlar.Bu da size daha yüksek maaş olarak geri dönecektir.

 

Okuyunuz: İş bulma konusunda endişeniz var ise Kolay İş Bulabilen Meslekler 2020 başlıklı makalemizi inceleyiniz.

 

Turizm İşletmeciliği Okuyanlar Ne Olur

Turizm otelcilik okuyanlar ne olur
Turizm otelcilik okuyanlar ne olur

Turizm üzerine iş yapan her sektörde, bu bölümün mezunları iş bulabilir.Buna lokantalar, oteller ve turistik satış noktaları da dahil.Ancak Otel gibi daha kurumsal yerlerde çalışmak kariyer basamaklarında yükselmenizi sağlar.

 

Otel dışında yerel bir pansiyon, restoran veya aile turistik işletmelerinde çalışmak ise, size ticarete atılma fırsatını sunar.Evet bir otelde çalıştığınız zaman en kariyer noktasının en tepesinde otel müdürlüğü yada ceo görevi yer alır.Daha yerel kurumlar ise size kattığı tecrübeler ile ticarete atılma fırsatı suna.Turizm ve otel işletmeciliği okuyanlar için en iyi tercih yetenekleri doğrultusunda karar vermek olacaktır.

 

Eğer ticaretle ilgili bir yeteneğiniz yok ise, kurumsal bir firmadan çalışmak sizin için en iyi seçenektir.Gezmeyi ya da eğlenmeyi seviyorsanız, rehberlik veya daha  farklı bir işte çalışmak sizin için avantajlı olacaktır.

 

Antalya ve Muğla’da Turizm İşletmeciliği

Antalya ve Muğla da turizm ve otelcilik
Antalya ve Muğla da turizm ve otelcilik

İstanbul, İzmir, Ankara veya farklı bir şehirde turizm ve otel işletmeciliği bölümünü okumanız mümkün.Ancak staj göremeyeceğiniz ya da rekabetin yüksek olduğu yerlerde okumanız sizin için büyük bir dezanataj olacaktır.Örneğin; İstanbul’da staj görebileceğiniz bir çok otel ve işletme mevcut.Ancak bunun yanında rekabete yüksek.

 

Tabi İstanbul’da iş bulmanız yine de zor sayılmaz.Ancak Antalya ve Muğla gibi turizmin kalbinin attığı yerlerde olmanız size büyük avantaj sağlar.Hem daha kolay dil öğrenirsiniz hem de farklı iş kollarında kendinizi geliştirme fırsatını elde edersiniz.

 

Not: Farklı ülkelerde çalışmak ve dolar üzerinden para kazanmak istiyorsanız yurtdışında çalışma imkanı olan meslekler başlıklı yazımızı inceleyiniz.

 

Üniversite 2 Yıllık ve  4 Yıllık Turizm Bölümü

2 yıllık ve 4 yıllık üniversite farklı
2 yıllık ve 4 yıllık üniversite farklı

Okuduğunuz bölümün kaç yıllık olacağı tamamen size bağlıdır.Üniversite eğitimin yanında sizlere vizyon da katmaktadır.Bu nedenle 4 yıllık bölüm okusam da, 2 yıllık bölüm okusam da aynı işi yapacağım diye düşünmeyin.

 

Öncelikle üniversitenin size nefes alma şansı tanıdığını unutmayın.Üniversite sayesinde çevrenizdeki farklı fırsatlardan haberdar olursunuz.Bu nedenle 4 yıllık bir fakülte okumanız 2 yıllık okumanızdan daha avantajlıdır.

 

Öncelikle 4 yıllık bölüm okuyanlar, dil öğrenme bakımından bile avantajlıdır.Burada dilden kasıt sadece İngilizce öğrenmek değildir.Fransızca, Almanca ve Rusça gibi dilleri ekstra olarak üniversite de daha kolay öğrenebilirsiniz.Bu dilleri bilmeniz turizm ve otel işletmeciliği alanında daha çok gelir elde etmenizi sağlayacaktır.

 

Turizm Okuyacaklara Tavsiyeler

Turizm okuyacak olanlara tavsiyeler
Turizm okuyacak olanlara tavsiyeler
  • Okuduğunuz bölümün yanında nerede hangi şehirde okuduğunuz da çok önemlidir.Turizm ve otel işletmeciliğinde Antalya, İstanbul ve Muğla gibi şehirler büyük avantaj sağlar.
  • Hedefiniz hem okuyup, hem çalışmak olsun.Bu bölümde rakipleriniz çok.İş bulmakta zorlanabilirsiniz.Bu nedenle mezun olmadan önce tecrübe sahibi de olmalısınız.
  • Tek bir dil ile yetinmeyin.İngilizce’nin yanında Rusça ve Almanca öğrenmek size büyük katkı sağlayacaktır.
  • Niche dilleri öğrenmek en büyük avantajdır.Flemenkçe, İspanyolca, Portekizce gibi diller sizi turizm de rakipsiz kılacaktır.
  • Turizm sektörüne karşı ilgiliniz var ise bu mesleği seçin.Eğer turistler ile iletişime geçmek ya da hizmet sektöründe çalışmak sizi mutlu etmeyecekse farklı bir sektör tercih ediniz.
  • Turizm ve otel işletmeciliğinde özellikle resepsiyon alanında öğrenmeniz gereken programlar olacaktır.Bu programlara ek olarak farklı crm yazılımları öğrenmeyi de deneyin.
  • Turizm de işinize yarayacak ek hobi ve yetenekler edinin.Fotoğraf çekmek, dansçılık, animasyon, tiyatroculuk gibi konularda kendinizi geliştirin.

 

Turizm ve otel işletmeciliği ” başlıklı yazımızın sonuna geldik.Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.Sorularınız en kısa zamanda cevaplandırılacaktır.

Scroll to Top