in

Tuhafiyeci Dükkanı Açmak | Maliyeti ve Gerekli Belgeler

İnsanlar düşük sermaye ile kar getirecek işler konusunda sürekli olarak araştırma halindedir. Bu işlerden birisi de tuhafiyeci dükkanı açmak denilebilir. Hem çok şehir merkezinde olmanıza gerek yoktur hem de çok büyük sermaye koymak zorunda değilsiniz. İnsanların en büyük hayali kendi işletmesini açmaktır. Bu bakımdan iyi bir tuhafiyeci dükkanı açmak da kendi işinizin sahibi olmanız açısından son derece önemlidir. Tuhafiye açma maliyeti çok yüksek olmadığı için bu alanda açacağınız işletme için ciddi anlamda bir para ortaya koymanıza da gerek yoktur. Ancak yine de işletmenin bulunduğu yer, dükkan kirası, malzemeler ve demirbaşlar için sermayeniz olması gerekmektedir. Tuhafiyeci kar marjı ise beklenilenden daha yüksek olabilmektedir. Özellikle son yıllarda el işlerine olan ilginin artması bu alanda elde edeceğiniz kar açısından da önemli bir avantajdır.

Tuhafiye Açmak
Tuhafiyeci Dükkanı Açmak

Manifaturacı olarak da bilinen bu işletmeler müşteriye ne kadar çok çeşit sunarsa o kadar fazla kazanç elde edilmektedir. Rengarenk iplikler, kurdeleler, düğmeler ve daha birçok ürün ile birçok kişinin zevkine hitap edecek şekilde hizmet verebilirsiniz. Tuhafiyeci dükkanı açmak son dönemde birçok kişinin yararlandığı iş fikirleri arasındadır. Ancak bunun için hem sermayeniz hem de bu alanda az da olsa bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Günümüzde açılan tuhafiye dükkanları eskilere oranla daha da farklı işletmelerdir. Eskiden genel olarak tuhafiye iplikleri satılan bu dükkanlarda artık örgü ve iş eğitim kitapları gibi malzemeler de satılmaktadır.

Hobi malzemeleri, el örme işler, iplik çeşitleri gibi birçok malzemeyi bu dükkanlarda geniş kitlelere satma imkanı elde edebilirsiniz. Tuhafiyeci açmak için birtakım detayları dikkate almanız gerekmektedir. Özellikle kadınların el işine düşkün olduğu bu günlerde son derece karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Okuyunuz: Yeni İş Fikirleri

Tuhafiyeci Dükkanı Açmak

Kendi işinizi kurmak istiyorsanız iş alanı olarak tuhafiyeciliği tercih edebilirsiniz. Ürünlerin bozulma derdi olmadığından ve kolay kolay modası geçen ürünler satmayacağınızdan son derece ideal bir alandır. Tuhafiyeci dükkanı açmak hem karlıdır hem de ciddi anlamda bir sermaye ortaya koymanız gerekmemektedir. Günümüzde tuhafiyeci olarak hizmet verilen işletmelerde daha çok hobi alanlarına bir yönelim bulunmaktadır. Bu yönelim doğrultusunda kişiler hemen her türden hobi malzemesini buralarda bulabilme imkanı elde etmektedir.

Sabun yapma malzemeleri, deri işçiliği malzemeleri, boncuk çeşitleri, takı malzemeleri ve daha birçok malzemeyi tuhafiye dükkanlarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Tuhafiyeci dükkanı açmak sizlere her yönden kazandıracak iş fikirleri arasında yer almaktadır. Özellikle orta derecede organizasyon işi yapanlarla anlaşmanız dâhilinde çok yüksek ve sürekli gelir elde etme imkanı da bulunmaktadır.

Bu alanda yüksek kar elde edebilmek için alana dair birçok püf noktayı da bilmeniz gerekmektedir. Ancak en güzel yanı ise herhangi bir eğitim almanıza gerek yoktur. Dilerseniz işletmenizi hemen kurabilir ve satışa başlayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken de dikkat etmeniz gereken en önemli nokta işletmenizi kurduğunuzda iyi bir tanıtım çalışması yapabilmektir. Yani çevrenizde ki insanların bir tuhafiye dükkanı açıldığından haberdar olması gerekmektedir. Dilerseniz bu alanda ki işletmenizi nüfus yoğunluğu fazla olan mahalle aralarında bir dükkanda dahi açabilirsiniz.

Tuhafiye Dükkanı Açma Maliyeti

Tuhafiye dükkanı açmak için öncelikle bir sermaye planı oluşturmanız gerekmektedir. Bu alanda ne kadar para harcayacağınız açacağınız işletmenin boyutları açısından önem arz etmektedir. Büyük bir tuhafiyeci dükkanı açmak istiyorsanız sermayenizin de yüksek olması gerekmektedir. Geniş alana sahip olan tuhafiyeci dükkanlarında hem insanlar rahat hareket etme imkanı bulur hem de son derece geniş ürün skalası sunabilirsiniz.

Kendi iş yerinizi açma düşüncesindeyseniz tuhafiye açmak her zaman için rahat bir alandır. Hem eğlenceli bir iştir hem de oldukça getirili bir iştir. Hobi malzemeleri yüksek fiyatlarla satışa sunulduğundan kişiler bu dükkan sayesinde yüksek bir gelir etme imkanı elde edebilirler. Dükkan içerisinde yer alan ürünleriniz mutlaka kaliteli olmalıdır. Aynı zamanda modern el işlerine yönelik ürünler de satışa çıkarmaya özen göstermeniz gereklidir.

Tuhafiye dükkanı açma maliyeti konusunda ise en az 30 Bin TL’ye ihtiyacınız bulunmaktadır. Maksimum olarak ise bir sınır bulunmamaktadır. Büyük dükkan tasarımı işletmenize ayıracağınız maliyeti yükseltecektir. Ortalama boyutlarda her ürün rahatlıkla satışa sunabileceğiniz bir dükkan açmak isterseniz 50 bin TL gözden çıkarmanız gerekmektedir. Tuhafiye sektöründen elde edilen kar marjı gıda sektörüne göre çok daha fazladır. Müşteri sayınız ne kadar artarsa kar oranınız da o kadar fazla artış gösterecektir.

 

Tuhafiyeci Kar Marjı

Tuhafiyeci kar marjı da bu alanda iş yapmak isteyen kişilerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bu alanda ki karınız birçok sektöre göre daha yüksektir. Çünkü ürünlerinizde bayatlama ve çürüme gibi bir sorun da yoktur. Yalnızca tren hobileri takip etmek ve bu hobilere yönelik olarak ürünlerin satışını gerçekleştirmek önemlidir. Aynı zamanda farklı türden ip ve düğme çeşitleri satışa sunmanız da önemli bir avantaj olacaktır.

Kar oranını yükseltmek isterseniz kına ve nişan organizasyon malzemeleri de satışa sunabilirsiniz. Hatta nikah şekeri yapımı gibi konularda malzemelerin de satışını yapabilirsiniz. Tuhafiyeci dükkanı açmak konusunda beklentileriniz yüksek ise bu alanda ürün skalanızın geniş olması gerekmektedir. Bu alanda açmış olduğunuz işletmeniz %30 ile %100 kar marjı ile oldukça başarılı bir işletme sahibi olabilirsiniz. Tuhafiyeci dükkanı açtığınızda sizlere asıl kazanç getirecek olan ürünler hobi malzemeleridir.

Kazanç olarak ise ilk zamanlarda ortalama 1500 TL kazancı çok rahat bir şekilde elde edebilirsiniz. Ancak geliştikçe ve müşteri sayınız arttıkça 15 bin TL’ye kadar kazanç elde etmeniz mümkündür. Bu alanda bir işletme kurmak istiyorsanız mutlaka gerekli tüm demirbaşlara da sahip olmanız gerekmektedir.

 

Tuhafiyeci Açmak İsteyenlere Öneriler

Tuhafiyeci açmak istiyorsanız mutlaka öncelikle dükkanı nereye açacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Bu alanda hizmet veren işletmeler genelde insan sayısının fazla olduğu yerler tercih edilmektedir. Sermaye ve iş modelini oluşturduğunuzda uygun bir yerden kiralama işi yapmanız gerekiyor. Tuhafiyeci açmak isteyenlere öneriler ise şu şekildedir:

  • Cadde üzerinde ya da okul yakınlarında bir tuhafiye açmak son derece avantajlıdır. Ancak kiranızın uygun olmasına özen göstermeniz gerekir.
  • Sermaye tutarınızı belirleyin ve sağlam bir iş planı yapmaya özen gösterin.
  • Dükkanı kiraladıktan sonra mutlaka dükkan içerisinde bulunan duvarlara gerekli rafları yaptırın ve orta yere ürün sergilemek için tezgahlar ve ürün sepetleri yerleştirin.
  • İç tasarım ve dekorasyon son derece önemlidir. Dükkana gelen kişilerin kendini huzurlu hissetmesi ve her ürüne ilgi duyması satışlarınızın artış göstermesinde etkilidir.
  • Malzemelerinizi ise toptan satış yapan yerlerden almanız gerekmektedir. Hatta bu alanda hizmet veren birçok yer ile görüşmeniz gerekmektedir.
  • İşletmenizi malzeme ile doldurunca gerekli vergi ve işletme belgelerini hazırlamanız gerekiyor. Ruhsat alma işleriniz ile vergi levhası tamamlandıktan sonra iş yerinizi açabilirsiniz. Bu işlemler yaklaşık olarak 3 gün sürmektedir.
  • İşletmeniz tanındıkça her geçen gün müşteri sayınızda artış olacaktır. Ancak bu alanda iyi bir satış gerçekleştirmek isterseniz ürünleri iyi tanımanız ve bu ürünlerden neler yapılabilecek hobiler hakkında da müşterilerinize bilgi verebilmeniz gerekiyor.

Kısa kısa hobi bilgileri vermeniz insanların o hobiye ilgi duymalarını sağlayacaktır. Hatta kendiniz de hobi edinebilir ve ürünler yapabilir, bu ürünleri de iş yerinizde satışa sunabilirsiniz.

Tuhafiye dükkanı açmak” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Dükkanı açmak ve farklı fikirler edinmek istiyorsanız, mutlaka dükkan açma fikirleri başlıklı makalemizi inceleyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yufkacı Açmak

Yufkacı Dükkânı Açmak | Yufkacı Açma Maliyeti

Pizzacı Açmak

Pizzacı Açmak l Pizzacı Açma Maliyeti ve Kazancı