Trüf Mantarı Yetiştiren Para Kazanıyor

Dünyanın en pahalı mantarlarından birisi olan trüf mantarının kilosu 1000 euro ya kadar çıkmaktadır.Üretimi zahmetli olan bu mantar dünya da sayılı ülkelerde üretilmektedir.Özellikle Fransa ve İtalyan mutfağından olmazsa olmazlardandır.Trüf mantarı yetiştriciliği çok zahmetli olmasına karşılık kazancı ise oldukça tatmıinkardır.Peki trüf mantarı yetiştiren para kazanıyor mu?

Trüf mantarı meşe ve kestane ağaçlarının diplerinde bulunmaktadır.Topraktan 50 cm aşağıda bulunur ve görmeniz mümkün değildir.Özel eğitimli köpekler ve domuzlar yardımıyla toplanmaktadır.Dünya da 70 çeşit trüf mantarı bulunmaktadır.En pahalısı siyah renkte olan kara elmas adı verilen mantardır.Peki trüf mantarından nasıl para kazanılır maddeler halinde inceleyelim.

Trüf Mantarı Fiyatı 2017?

Trüf mantarının fiyatı çeşitlerine göre kilosu 100 euro ile 1500 euro arasında değişmektedir.Toplanması emek isteyen bir mantar olduğu için fiyatları yüksektir.Ayrıca çok narin bir mantar çeşititir.Nem dengesi çok önemlidir.Fransa da, İtalya da porsiyon olarak restoranlarda 100 euro civarı servis edilmektedir.Dünyada havyardan sonra en pahalı restoran ürünüdür.Kralların yemeği olarak bilinmektedir.

Trüf Mantarının Yararları Faydaları Nelerdir?

Trüf mantarının cinsel gücü ve istekliliği arttırdığı bilinmektedir.Aynı zamanda yoğun afrodizyak etkisi göstermektedir.Tamamen organik asitlerden oluşan trüf mantarı Fransada açık arttırma ile satılmaktadır.

Trüf Mantarı Türkiye de Nerede Bulunur?

Trüf mantarı bildiğimiz gibi doğadan toplanır henüz profosyonel olarak üretimi yoktur.Ülkemizde en çok Trakya, Güney Andolu ve Kuzey Anadolu bölgelerinde bulunmaktadır.Orman Bakanlığı tarafından ise özel bahçeler kurulması için projeler başlatılmıştır.Zonguldak, Göcek ve Elazığ da ise bazı köylüler tarafından toplandığı bilinmektedir.

Trüf Mantadır Nasıl Yetiştirilir?, Trüf Mantarı Üretimi Nasıl Yapılır?

Trüf mantarı için ülkemizde üniversiteler ve tarım bakanlığı tarafından destek verilmektedir.Aşılı trüf fidanları oluşturulmuş olup özel bahçeler üretilmektedir.Akdeniz, Ege ve Güney Anadolu bölgesinde çalışmalar başlatılımıştır.Ağaçların 20 cm altında bulunduğundan köklerle etkileşimi sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir.Nem oranı fazla olduğunda çürüme ihtimali yüksektir.Daha detaylı bilgi almak için pdf dosyasına tıklayınız.

Trüf Mantarı Hangi Ağaç Köklerinde Bulunur?

Trüf mantarı genellikle kestane ve meşe ağaçlarının köklerinde bulunur.Bu ağaçların köklerinden beslenir.Genellikle logotton cinsi köpek ile ya da domuz ile toplayıcılık yapılmaktadır.Trüf mantarının ülkemizdeki adı domalan’dır.

İstirideye mantarı yetiştiren para kazanıyor

Kuzu göbeği mantarı yetiştiren para kazanıyor

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir