Tobacco Shop Açmak | Tütüncü Açma Maliyeti ve Kazancı

Tobacco Shop Açmak

Dünyada yüzlerce insan yükselen sigara fiyatları nedeniyle sigara ile eşdeğer ürünler aramaya başladı. Tütün ise sigaraya alternatif olabilecek seçeneklerin başını çekiyor. Sigara üretim maliyetinin artması ve gümrük vergilerindeki artış nedeniyle tobacco shop açmak ise karlı girişimler arasında bulunuyor.

Tobacco Shop Açmak
Tobacco Shop Açmak

Dünya genelinde yapılan araştırmalara bakıldığında sigara kullanan sayısının düşmesine bağlı olarak tütünde kar marjı oranları istikrarlı bir şekilde yükseliş görülüyor. Yükselişin sürekli olması ise bu alanda girişimde bulunacaklar için güven veren bir görüntü sunuyor.

Türkiye tütün üretimi açısından başarılı bölgeler arasında bulunuyor. Bu nedenle tobacco shop fikri olan kişiler tütün tedariki konusunda sıkıntı yaşamayacağı gibi yurt dışına açılabilecek seviyede büyük işletmeler haline de gelebilecek potansiyele sahip bulunuyor. Gelecek vaat eden tütüncü açma fikri ilerleyen zamanlarda ham madde satışı ve ya kahve satışı ile desteklenebilir özellikte olmasından dolayı kazancını katlayacağa benziyor.

 

Tobacco Shop Nasıl Açılır?

Tobacco Shop Nasıl Açılır
Tobacco Shop Nasıl Açılır

Tobacco shop genelde tütün mamullerinin bulunduğu dükkânlara verilen isimdir. Bu dükkânlarda pipo, çakmak, nargile, puro, tütün kabı, tütün kâğıtları gibi farklı malzemelerde bulunur. Tütün satış mağazaları alışveriş merkezlerinde, havalimanlarında ya da işlek caddeler üzerinde hizmet verebilmektedir. Ruhsatlı olarak hizmet vermesinden dolayı ‘’Tobacco shop nasıl açılır?’’ sorusunu merak eden kişilerin öncelikle pazar araştırması yapması gerekir.

 • Mekân Arayışı

Tobacco shop açmak fikrine sahip olan kişilerin öncelikle mekan arayışı içerisine girmesi gerekir. Tütün ürünlerinin satışı ruhsatlı olduğundan dolayı istediğiniz yerde dükkan açabilirsiniz. Ancak satışlarınızı istediğiniz düzeyde tutabilmeniz için tütün ürünlerinin talep edildiği noktaları seçmeniz gerekir. Tütün satış mağazaları genellikle havalimanı, otogar gibi ulaşım noktalarına yakın yerlerde bulunduğunda daha fazla satış yapmaktadır. Ayrıca alışveriş merkezleri, işlek caddeler ve tütün satış noktasının bulunmadığı yerlerde mekan arayışı içerisine girilebilir. Doğru mekânı seçmek tütün satışlarında standart bir müşteri portföyü oluşturmayı sağlayacaktır.

 • Ürün Tedariki

Tütün satışı yaparak para kazanmak istiyorsanız tütünün üretildiği noktalarla iletişime geçmeniz gerekir. Üretim yapan noktalardan alacağınız tütün mamulleri daha uygun fiyatlı olacağından dolayı kar oranınızda artış sağlayabilirsiniz.

Tütün tedarik ederken kalite kontrollerini yapmanız müşterilerin beğenisi açısından oldukça önemlidir. Tütün alırken içiminin sert, hafif ve ya orta olmasına bakmanız ve tütünden herhangi bir koku gelip gelmediğine dikkat etmeniz gerekir. Tütünlerin sigara formuna dönüştürülmesinde ihtiyaç duyulan diğer malzemeler ve müşteriye hazır hale getirildiği süreçte bütün ayrıntıları kontrol etmeniz gerekecektir.

 • Saklama Koşulları

Tütünlerin tedarik edilmesinden sonra uygun şartlarda saklanması gerekir. Tütünler kısa sürede nem alabilen ve kuru ortamlarda saklanması gereken bir üründür. Sıcak ve nemli ortamlarda bozuldukları gibi koku yapmaya başlayabilirler. Ayrıca satışının yapılacağı mekânlarında sürekli olarak havalandırılması gerekir. Tütün satışının yapıldığı mekânlardaki havalandırma sistemlerinin düşünülmemesi ortamdaki tütün kokusunu yoğunlaştıracak ve müşterileri olumsuz olarak etkileyecektir.

 • Yasal İzinler

Tobacco shop açmak için mekan seçimi ve ürün tedariki kadar önemli konulardan biri de yasal izinlerdir. Tütün satışında yasal olarak takip edilmesi gereken yolları izlemek ve yasalar çerçevesinde izin verilen girişimlerde bulunmak gerekir.

 • İş yeri açma belgesine sahip olmak
 • Esnaf odası kaydının bulunması
 • Tekel kaydına sahip olmak istenen izinlerdendir.

Tütünlerin gramajı, alış ve satış oranları, muhasebesinin tutulması gibi durumlar yasal düzenlemelere girecektir.

 • Farklı Ürünlerin Satışı

Tütün tek başına bazı kişiler için çekici olmayabilir. Bu nedenle tütün ürünlerinin satışına ek olarak puro, nargile, çakmak, tütün kolonyası, filtreler, gaz, tabaka, küllükler, sigara kâğıtları gibi ürünlerde satmak gerekebilir. Tütün alan müşterilerin genel olarak kullandığı aksesuarlarda dükkân içerisinde satışa sunulabilir. Tespihler, telefon kılıfları ve gözlükler bu ürünlerdendir.

 • Kampanya ve Tanıtım Faaliyetleri

Tütün satışı yaptığınızı duyurmak amacıyla reklam ve tanıtım faaliyetlerine başlamanız gerekir. Tobacco shop açmak sadece dükkân açarak müşteri beklemekle sınırlı kaldığında kazandıracak bir faaliyet değildir. Bu nedenle sosyal medya araçları üzerinden ya da broşürler, afişler yoluyla verdiğiniz hizmeti tanıtabilirsiniz.

 • Müşteri Taleplerini Değerlendirmek

Tobacco shop sahibi olan kişilerin müşterilerini genel olarak değerlendirmeleri ve isteklerine uygun tedarikler yapmaları gerekir. Örneğin müşterilerin büyük bir kısmı orta içim özelliğine sahip tütün talep ediyorsa ağırlığı orta içim tütünlere yönlendirmek gerekir. Sert içim ve hafif içim tütünlerden ise daha az miktarda bulundurmak daha mantıklı bir satış stratejisi olacaktır.

 

Tütüncü Dükkânı Açma Maliyeti

Tobacco Shop Açma Maliyeti
Tobacco Shop Açma Maliyeti

Tütüncü dükkânları çok geniş olmayan ve tek kişi ile işletilebilecek hizmet alanlarından biridir. Bu nedenle tütüncü dükkânı açma maliyeti çoğu işe göre daha düşüktür. Tütüncü dükkânının açılışında tek sefere mahsus olmak üzere yasal izinler alabilmek için ödemelerin yapılması gerekmektedir. Ancak ilerleyen zamanlarda sadece dükkân kirası, ürün tedariki ve dükkân giderleri dışında herhangi bir ödeme kalmayacaktır.

 

Tobacco shop açma maliyeti:

 • Esnaf Odası Kaydı: Yuvarlama olarak 2000 TL’lik bir harcama yapılması gerekmektedir.
 • Şirket Kuruluş Maliyeti: Genel olarak 2000 TL gibi bir tutara sahiptir.
 • Kira ve Depozito: Her şehirde farklı farklı kira ve depozito oranları bulunur. Ancak gelişmiş şehirlerden birinde tobacco dükkânı açıldığı düşünülerek fiyatlar yüksek tutulacaktır. Bu durumda ortalama aylık kira bedeli 2500 TL ve depozito 1000 TL civarı olabilir. Ufak şehirlerde aylık kira ve depozito maliyeti daha düşük olacaktır.
 • Ürün Tedariki: Tütün ve diğer ürünlerin tedarik edilmesinde toplamda 10.000 TL ile 20.000 TL arası harcama yapmanız gerekebilir. Ürün çeşitliliğinizin fazla olması maliyeti yükseltecektir.
 • Dükkân İç Dizayn HarcamalarıTütüncü dükkânı açmak için ufak bir dükkân yeterli olsa da ürünlerin satışını kolaylaştırmak için raflara ihtiyaç duyulacaktır. Özel raf tasarımları ya da iç mimari ile 2000 TL ile 5000 TL arası harcama yapmak gerekebilir.
 • Elektrik, Su Abonelikleri: Dükkanın ısınması, aydınlanması ve su giderleri için oluşturulacak abonelikler için 1000 TL civarı abonelik ödemesi gerekebilir.
 • Yazarkasa, Fiş, Pos Cihazı, Poşet Harcamaları: Tütün dükkanı içerisinde ihtiyaç duyulan bu tarz ürünlerin maliyeti 1000 TL ile 4000 TL arası değişiklik gösterebilir.

Büyük şehirlerden birinde tobacco shop açacaksanız 30.000 ile 40.000 TL arası bir sermayeye sahip olmanız gerekir. Ancak ufak bir şehirde ya da mahalle arası denilebilecek alanlarda dükkân açacaksanız maliyetiniz 10.000 TL ile 20.000 TL aralığına düşecektir. Kendinize ait bir dükkânınız, yazarkasanız/ pos cihazınız varsa maliyetiniz daha da uygun bir hal alabilir.

 

Okuyunuz: Dükkan açmak istiyorum diyenlere 30 Adet Dükkan Açma Fikri

 

Tütüncü Dükkanı Aylık Kazancı

Tütüncü dükkânı açan kişiler eğer genel bir müşteri portföyü oluşturmuşlarsa aylık olarak 3500 TL ile 5000 TL arası kazanç elde edebilirler. Ancak tobacco shop açmak için doğru bir yer seçilmişse ve sürekli artan bir müşteri oranı varsa aylık kazanç 10.000 TL’ye kadar yükselebilecektir.

Tütüncü aylık kazancı:

 • Tütün alış fiyatı: 100 TL
 • Günlük tütün satış miktarı: 5 kg
 • Tütün satış fiyatı: 150 TL
 • Aylık tütün satış miktarı: 150 kg
 • Aylık tütün alış fiyatı: 15.000 TL
 • Aylık tütün satış fiyatı: 22.500 TL
 • Diğer ürünleri satışından elde edilen kar: 1000 TL
 • Dükkân Kirası, Faturalar, Giderler: 3000 TL
 • Aylık Toplam Kar/ Kazanç: 5.500 TL

Tobacco Shop Açmak İçin Gerekli Belgeler

Tobacco shop açmak isteyenlerin resmi bir özellik kazanması için belirli belgeler hazırlaması gerekmektedir. Kanunlar kapsamında resmi olarak hizmet verecek tobacco shop adreslerinin şu belgeleri hazırlaması gerekir:

 • Esnaf odasına kayıt olunduğuna dair belge
 • Vergi dairesine kayıt olunduğuna dair vergi levhası
 • Esnaf olarak açılacağından dolayı Bağ- Kur kaydı yapıldığına dair belge
 • Tütün satışı yapıldığına dair jandarma ya da polisten izin alındığına dair belge
 • İşyeri kira ise kira sözleşmesi
 • Dükkâna ait ortaklık olması durumunda ortaklığa ait belgeler
 • Şirket olarak açılmışsa şirkete özel olarak hazırlanmış belgeler
 • İtfaiyeye başvuru yapıldığına dair belgeler
 • İş yeri açma ruhsatı

Tobacco shop açmak için gerekli belgeler hazırlanarak belediyelere başvuru yapılması gerekmektedir. Belediyelerden gelecek onay ile dükkân açılabilir. Red cevabı alınması halinde eksiklikler giderilmeli ve yasal işlemlere yeniden başvurulmalıdır.

Tütüncü Dükkânı Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

 • Tütüncü dükkânı açmak isteyenlerin bu sektörde hizmet veren kişiler ile görüşmeler yapması ve çalışma öncesinde bilgi edinmesi daha rahat bir şekilde ilerlemeyi sağlayacaktır. Daha önce bu işe girişmiş olan kişilerin yaptığı hataları öğrenmek ve bu hatalara düşmemek ya da deneyimlerden faydalanarak neler yapılacağını görmek iş öncesi hayati öneme sahiptir.
 • Tütün dükkânı olarak çok geniş bir dükkân seçmek daha fazla ürün demektir. Bu nedenle tobacco shop açmak için öncelikle ufak bir dükkân seçerek işe başlamak maliyeti azaltacaktır. Ayrıca ilk zamanlar karın yüksek giderin az olması için ufak dükkânlar idealdir.
 • Tütüncü dükkânının açılacağı semtlerin doğru seçilmesi ve buradaki kişilerin gelirlerine uygun tütünler getirilmesi gerekir. Eğer çok zenginlerin bulunduğu bir semtte tobacco shop açılmışsa buradaki kişilerin gelirine uygun ve kalitesi oldukça yüksek ürünler getirilebilir. Ancak orta gelire sahip bir semtte hizmet veriliyorsa çok pahalı tütünler daha yavaş satılacaktır.
 • Tütün dükkânlarında yasalara göre açık şekilde tütün satışı yasaklanmıştır. Bu nedenle tütünlerin kapalı halde ve ya sigara formuna dönüştürülmüş şekilde sunulması gerekir. Resmi olarak belgeleri bulunan dükkânlar dahi denetlemelerde sorun yaşayabilmektedir.
 • Yerli tütünlerin yanı sıra sigara markaları ile aynı içim tadına sahip ithal tütün getirmek de tütüncü dükkânı açmak isteyenlere tavsiyeler arasındadır. İthal tütünde ürünleri uygun fiyata ve kaliteli olarak seçmek gerekir. Toplumda sıkça kullanılan sigara markaları ile eşdeğer ithal tütünler getirilmesi daha fazla satış yapmayı sağlayacaktır.
 • Tütünlerin hepsinin saklama koşulları farklı farklıdır. Bu nedenle tütünlerin cinsine ve saklama koşullarının sağlanmasına dikkat edilmelidir. Açık havada bekletilmesi gereken tütünler olduğu gibi henüz nemli bir şekilde alınmış olan tütünlerin havalandırılması gerekebilir.
 • Tobacco shop açmak yasal olarak uygun görüldüğünden dolayı sermaye sıkıntısı çeken kişiler girişimcilik kurslarına katılarak devlet destekli krediler alabilirler. Ayrıca devlet tarafından sunulan hibe yardımları ile de tobacco shop açabilirler. Genç ve kadın girişimcilerin bu alanda avantajı oldukça fazla olduğu gibi birkaç aylık eğitim ile işletme yönetimi ile ilgili deneyim de elde edilebilir.
 • Tütüncü dükkânı açarken seçilecek olan diğer satış ürünlerinde kaçak çaylar, kahveler ve tütünle birlikte tüketilen diğer ürünler seçilebilir.
 • Tütün satış mağazası açarken bütün bu işlemlerle uğraşmak istemiyorum ve elimdeki sermayeyi kazanca çevirmek istiyorum diyenler için tobacco shop bayilik seçenekleri bulunmaktadır. Yurt içi ve yurt dışı markalar tarafından sunulan bu bayiliklerde kişilerin ürün tedarik etmesine ya da dükkan açmaya dair geniş izinler almasına gerek yoktur. Tedarik imkanı tanıyan firmalarla iletişime geçilmesi halinde daha önceden adını duyurmuş markaların şemsiyesi altında satışa başlanabilir.
Scroll to Top