in

Ticaret Nasıl Yapılır | En Karlı Ticaret Türleri Nelerdir 2021

Ticaret, uzun yıllardan beri belli ürünlerin bir noktadan başka bir noktaya taşınması ve satılması ile ortaya çıkan duruma verilen addır. Ticaret sadece satış ile değil, takas ile de gerçekleşmektedir. Özellikle uzun yıllar önce para icat edilmemişken kişiler takas yöntemi ile ürünlerini değiştirmekteydi. Sonrasında paranın icat edilmesi ile birlikte ticaret adı verilen faktör de ortaya çıkmıştır.Peki ticaret nasıl yapılır, en karlı ticaret türleri nelerdir?

ticaret nasıl yapılır 2020
ticaret nasıl yapılır 2020

Günümüzde yaşanan ticaret eskiye göre çok daha farklıdır. Eski dönemlerde sadece somut olan malların satışı gerçekleştirilirken, günümüzde hizmetin de ticareti yapılabilmektedir. Somut olmayan ürünler de yine satışı yapılabilen ürünler arasında yer almaktadır. Dünya genelinde ticaret yapabilmek için belli unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurların geçerliliği de hemen hemen her ülkede yanıdır. Ticaret nasıl yapılır? Sorusunu soran kişiler de aslında işin içeriğini ve prosedürlerini merak etmektedir.

Not: Ticaret yapmak isteyenlerin En Karlı 75+ Yeni İş Fikri başlıklı makaleyi mutlaka okumalarını tavsiye ederiz.

Ticaret Nasıl Yapılır?

ticaret nasıl yapılır
ticaret nasıl yapılır

Ticaret iç ticaret ve dış ticaret olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. İç ticaret ülke sınırları içerisinde, dış ticaret ise ülke sınırları dışına gerçekleştirilen ticarettir. Ülkeler arası ürün alışverişleri dış ticarete örnektir. Her ülkenin aynı iklime, coğrafi konuma ve toprak verimliliğine sahip olmaması nedeniyle ticaret bir gereklilik haline gelmiştir.

 

Örneğin domates Türkiye’de yaygın olarak yetiştirilen bir üründür; ancak farklı ülkelerin topraklarında bu ürün yetiştirilememektedir. Bu nedenle de ülkeler arası ticaret meydana gelmektedir. Ticaret nasıl yapılır sorusu yaygın olarak sorulmaktadır. Nedeni ise kişilerin bu alanda yeteri kadar bilgiye sahip olmamasından kaynaklanmaktadır.
Ticaretin hem legal hem de illegal yapılması mümkün olabilmektedir. Bu nedenle de kişiler legal ticarette bir vergi mükellefi olmak durumundadır. Vergi mükellefi olabilmek için de belli şartların yerine getirilmesi ve belli evrakların temin edilmesi gerekmektedir.

 

Öncelikli olarak şahıs şirketi, limitet şirket ya da anonim şirket kuruluşu gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Her şirket kuruluşu için gerekli olan evraklar ise farklılık göstermektedir.ticarete başlayabilmek için genellikle şahıs şirketi kurulmaktadır. Şahıs şirketi kurabilmek için belli bir adres bulunması gerekmektedir. Evden çalışmak isteyen kişiler ev adreslerini de iş yeri adresi olarak gösterebilmektedir. Ofis ya da dükkan tutan kişilerin ise kontrat ya da tapu belgesi temin etmesi gerekmektedir.

 

Ticaret nasıl yapılır sorusunu soran kişiler gerekli evraklar konusunda belli sorunlar ile karşı karşıya kalmaktadır. Şahıs şirketi kuruluşu için gerekli olan evraklar aşağıda yer almaktadır.

  • Adres gösterir belge (tapu ya da kontrat fotokopisi)
  • İmza beyannamesi
  • Kimlik fotokopisi
  • Muhasebeciye verilen vekalet belgesi
  • İşe giriş bildirgesi

 

Kişiler bu evrakları temin edip vergi dairesine ya da muhasebecilerine teslim ettikleri takdirde en fazla 3 gün içerisinde şahıs şirketi kurulmaktadır. Kişilerin şirket kuruluş işlemleri gerçekleştirildikten sonra satışını gerçekleştirecekleri ürünler için vergi ödemeleri ve fatura kesmeleri gerekmektedir. Şirketlerin anlaşma sağladığı muhasebeciler bu noktada tüm takipleri gerçekleştirmektedir. Şirket kuruluş işlemi gerçekleştirildikten sonra kişiler fatura kesebilmekte, ürün alabilmekte ve yasal olarak satışını gerçekleştirebilmektedir.
İllegal ticarette ise kişilerin vergi levhası ya da şirketi bulunmamaktadır. Ticaret nasıl yapılır? Sorusunu merak eden kişiler illegal ticaret hakkında da detaylı bilgi sahibi olmayı talep etmektedir. İllegal ticarette genellikle ödemeler elden yapılmaktadır. Kişiler herhangi bir fatura kesmediğinden alıcılar mağduriyet yaşayabilmektedir. Ticaretin yasal bir hale dönüştürülmesinin nedeni ise hem alıcının hem de satıcının haklarının koruma altına alınabilmesidir. 

 

Ticarette Ne İş Yapılır?

Ticaret nasıl yapılır? Sorusu ile karşı karşıya kalan kişiler aynı zamanda ticarette ne iş yapılır? Sorusunun da karşılığını beklemektedir. Elbette bu noktada pazar araştırması yapılmalı ve kişilerin ne tür bir ticaret alanı seçeceği belirlenmelidir. Ne iş yapılabileceği ile alakalı net bir bilgi, işin hangi alanda yapılacağı ile de yakından ilgilidir.

Ticaret yapmak
Ticaret yapmak

Şirket kuruluşunun sağlandığı yerin iklimi, müşteri potansiyeli, topraklarının verimliliği, arz ve talep gibi pek çok faktör ne tarz bir iş yapılacağını yakından etkilemektedir. Bu sebeple de kişiler yaşadıkları bölgeye uygun olmayan işlere girerek kısa süre içerisinde zarara girmektedir. Zarara girmemek ve karlılığı artırabilmek için de yaygın olarak bilinmeyen ve tecrübe sahibi olunan işlerin yapılması tavsiye edilmektedir.

İlerleyen yıllarda parlayacak; ancak uzun bir süre kalıcılığını sağlayabilecek olan iş fikirleri düşünülmeli ve buna göre adım atılmalıdır.

Günümüzde bardakta mısır, çiğköfte, vitamin bar, sosisli sandviç ya da salep gibi pek çok fikir kişileri hüsrana uğratmıştır. Özellikle geçmiş yıllarda her sokakta çiğköftecilerin bulunması nedeniyle rekabet artmış ve pek çok çiğköfte firması kepenklerini indirmek durumunda kalmıştır.

Ticaret nasıl yapılır  sorusunu soran kişiler için bir diğer tavsiye ise yapılacak işin kalıcılığının sağlanması gerektiğidir. Zarara girmeyi riske atmak istemeyen kişilerin kesinlikle uzun vadeli planlamalar gerçekleştirmeleri tavsiye edilmektedir.

Okuyunuz: Para Kazanma Yöntemleri

En Karlı Ticaret Nedir?

En karlı ticaret nedir? Diye sorulacak olduğunda aslında pek çok alandan bahsetmek mümkün olabilmektedir. Çok uzun yıllardan beri yapılan ve hiçbir zaman ölmeyen sektörler aslında en karlı ticaretin yapı taşlarını oluşturmaktadır. Bu noktada pek çok sektörden de bahsedilebilmektedir. En karlı ticaret alanları ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 

Yemek Sektörü

İnsanların devamlı olarak yemek yemeye ihtiyaç duydukları pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Her geçen gün yeni tatların ortaya çıkması da kişileri cezbetmektedir. Bu nedenle de gıda sektöründe pek çok farklı firma ile karşılaşmak mümkün olabilmektedir. Maliyeti düşük olan gıda ürünleri aracılığı ile karlılığı yükseltebilmek de mümkün olmaktadır.

Gıda sektöründe yapılabilecek en iyi iş fikirleri ise; döner ya da köfte dükkanı, self servis şeklinde çalışan fastfood dükkanları ya da mezeciler olabilmektedir. Bu sektör yıllar geçse de ölmeyecek olan sektörler arasında yer almaktadır.

 

Zayıflama Ürünleri

Ticaret nasıl yapılır? Sorusunu soran kişiler aynı zamanda hangi sektörde çalışmalarını sürdürmeleri gerektiği konusunda kararsız kalmaktadır. Uzun yıllar boyunca sürecek ve ölmeyecek sektörler arasında sağlık sektörü de yer almaktadır.

Özellikle zayıflama ürünleri hem Türkiye’de hem de dünyada pek çok kişinin yoğun ilgi gösterdiği ürünler arasında yer almaktadır.
Çağın sorunu olan şişmanlık nedeniyle kişiler spor yaparak zayıflamak yerine kısa yöntemler ile zayıflamaya uğraşmaktadır. Zayıflama ürünleri de bu nedenle yatırım yapılabilecek en iyi alanlar arasında yer almaktadır.

 

Şişe Su

İnsanların doğal içeceği olan su, kaynaklar tükenmeye devam etse de yaşayabilmek için son derece gereklidir. Ticaret nasıl yapılır? Sorusunu soran kişiler aynı zamanda bu alanda ne kadar başarılı olabileceklerini de tartışmaya açmaktadır.

Her geçen gün kaynakların kirletilmesi ve kişilerin şebeke suları yerine şişe sularına yönelmesi nedeniyle bu sektör büyük canlılık kazanmıştır. Özellikle damacana sular ve pet şişeler hemen hemen her evde kullanımı sağlanan ürünler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda su sektöründe maliyet düşük, karlılık ise büyüktür. Bu nedenle ticarete atılmak isteyen kişiler bu sektörü de değerlendirmeye alabilmektedir.

 

Ticaret Yapma Fikirleri

Ticaret yapma fikirleri, pek çok kişi tarafından farklı bakış açısı ile karşılanmaktadır. Çünkü ticaret konusunda herkesin anlayışı farklıdır. Ticarete atılmak ve ticaret nasıl yapılır? Sorusuna cevap aramak isteyen kişiler için daha farklı ticaret fikirleri ise aşağıda yer almaktadır.

 

E-Ticaret Sektörü

İnternet üzerinden ticaret gün geçtikçe daha da yaygınlaşmaktadır. Pek çok kişi evde üretimini sağladığı ürünleri internet üzerinden satmaktadır. Hatta bu alanda toptan ürün alıp pazarlayan kişiler de bulunmaktadır. Bu nedenle ticarete atılmak ve kısa yoldan para kazanmak isteyen kişiler için en ideal fikirler arasında e ticaret yer almaktadır.

Bu alanda başarı sağlayabilmek için vergi mükellefi olmak ve iyi bir web tasarımcısına web sitesi yaptırmak da yeterli olmaktadır. Kişiler satacakları ürünleri evde depolayabilecekleri gibi, küçük bir depo da tutabilmektedir. Bu sayede de ürünlerin satışı sağlanacağı zaman ev ya da depo aracılığı ile ürünlerin kargolama işlemleri de sağlanabilmektedir.

 

Replika Saat

Ticaret nasıl yapılır? Sorusuna bir diğer cevap ise yine son dönemlerde yaygın olarak girilen sektörlerden biri olan replika ürünlerdir. Dünya genelinde tanınan ve bilinen markalara ait pahalı ürünlerin kopyasına replika adı verilmektedir. Replika saat de bu alanda yüksek kar getirisi olan sektörler arasında yer almaktadır.

Replika saatler, orijinalleri ile yan yana geldiğinde ayırt edilemeyecek kadar benzer özelliklere sahiptir. Hatta bu saatlerin pek çoğu İsviçre’de üretilmektedir. Örneğin 5000 TL civarı bir rakama satışı gerçekleştirilen orijinal bir ürünün birebir replika olan modelini 200 TL’ye bulabilmek mümkündür. Bu ürünlerin maliyeti ise en fazla 30 TL gibi bir rakamdır. Kişilerin ya da firmaların iyi bir e ticaret sitesi kurması ile birlikte bu ürünlerin satışı çok rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Bu alanda performans gösteren pek çok e ticaret firması yer almaktadır. İnternet üzerinden pek çok ödeme yöntemi ile müşterilerine gönderim sağlayan firmalar kısa sürede yüksek karlar elde edebilmektedir.

 

Ticarette Hangi İşte Para Var?

Ticaret nasıl yapılır? Sorusunu soran kişiler en çok hangi alanın kar getirdiğini de merak etmektedir. Sağlam bir bütçe ile piyasaya giriş yapacak olanları bu alanda pek çok iş fikri de beklemektedir. Özellikle kar marjı açısından bakılacak olursa maliyeti düşük; ancak satış değeri yüksek olan alanlara yönelmek gerekmektedir. Bu nedenle de teknoloji alanına yönelmek çok daha mantıklı olmaktadır.

Bu alanda yine e ticaret devreye girmektedir. E ticaret yaparak kısa zamanda çok yüksek gelirler elde edebilmek mümkündür. E ticaret sektöründe ise hemen hemen herkesin rağbet gösterdiği ürünlerin satışına yönelmek çok daha mantıklı olmaktadır. Bu noktada yapılabilecek iş fikirleri aşağıda yer almaktadır.

 

Araç Kiralama

Ticaret nasıl yapılır? Sorusuna cevap olarak en çok kar getirecek sektörlerden bahsetmek mümkün olabilmektedir. Araç kiralama sektörü yüksek kar getirisi olan sektörler arasında yer almaktadır. Özellikle çok uzun yıllardan beri de bu sektör hareketli bir şekilde varlığını sürdürmektedir. Belli bir fiyat karşılığı satın alınan araçların günlük kiralama ücretleri en az 100 TL’den başlamakta ve 200 TL’ye kadar da farklılık göstermektedir.

Satın alınan araçlar düzenli olarak kiraya verildiği takdirde çok kısa bir süre içinde maliyeti amorti edebilmektedir. Hatta filo kiralaması ile birlikte çok daha yüksek karlar elde edebilmek de mümkün olmaktadır. Bir diğer önemli faktör ise bu tarz bir sektörde ticaret yapılacak ise büyük firmalar ile ciddi bir rekabet içinde olunacağının bilinmesidir.

 

Rekabet piyasasında hayatta kalabilmek için ise, yine e ticaret sektöründe olduğu gibi internet üzerinden de kiralama işlemlerinin yapılması ve reklam için de belli bir bütçenin mutlaka ayrılması gerekmektedir.

 

EN ÇOK KAZANDIRAN SEKTÖRLER

EN KARLI İŞ FİKİRLERİ

İŞ YERİ AÇMA FİKİRLERİ

kaynak: https://entrepreneurhandbook.co.uk/starting-a-business/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yurtdışı ingilizce öğrenmenin en ucuz yolu

Yurtdışında İngilizce Öğrenmenin En Ucuz Yolu 2021

yurtdışında yaşamak için gerekli şartlar

Yurtdışında Yaşamak için Gerekli Şartlar | En ideal Ülke 2021