in

Tekel Bayi Açmak | Tekel Açma Maliyeti Ve Aylık Kazancı

Türkiye’ de sigara ve alkol tüketimi oldukça fazladır. Bu nedenle tekel bayi açmak kazanç getiren ancak zorlukları da olan bir iş fikridir. Turistik bölgelerde ve büyük şehirlerde tekel bayi aranan bir sektörken muhafazakar ve küçük bölgelerde tekel bayi açmak pek de iyi bir fikir olmayabilir.

Tekel Bayi Açmak
Tekel Bayi Açmak

Tekel bayi işletmek istiyorsanız bundan emin olmanız gerek. Bu işin pek çok zorluğu olabilir ve bunlara hazırlıklı olmalısınız. Tekel bayi işletirken satışlarınızın büyük bir çoğunluğunu gece geç saatlerde yaparsınız. Gündüz vakti işleriniz pek yoğun olmayabilir. Gece olmaya başladıkça satışlarınız artacaktır. Alkol yasağının başlamasıyla beraber gece 22.00’ da alkol satışınızın durması gerekmektedir.

Tekel bayinin sirkülasyonu oldukça yüksektir. Doğru bir pazarlama yönetimi ile bu işte tutunmanız kolay olacaktır. Esnaf olmak oldukça yorucu ve sabır gerektiren bir iş olsa da zamanla kazancınız arttıkça bu işten keyif almaya başlarsınız.

 

Tekel Bayi Nasıl Açılır?

Tekel Bayi Nasıl Açılır
Tekel Bayi Nasıl Açılır

Tekel bayi açmak için önce başvurularınızı yapmanız gerekmektedir. Tekel bayi başvurusu yapmak için öncelikle Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı (TAPDK) tarafından hazırlanmış başvuru formlarını doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formu doldurulduktan sonra kopyası ile içerisinde bulunulan il ya da ilçenin Gıda Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlklerine gidilerek başvurunuz onaylatılmalıdır.

Başvurunuz onaylandıktan sonra uygun bir iş yeri seçmeniz gerekmektedir. Tekel bayi açmak için seçeceğiniz iş yerinin spor kurumlarına, okullara, dershanelere, devlet kurumlarına yakın olmaması gerekmektedir. Ayrıca alkol ürünlerini otomatlarda da satamazsınız. Bu yönetmeliklere uygun bir iş yeri bulduktan sonra kiralama işlemlerine geçebilirsiniz. Yerinizi kiraladıktan sonra şehrinizde bulunan alkol ve tütün ürünleri satan toptancılardan ürünlerinizi satın alabilirsiniz. Tekel bayi açtığınızda sattığınız ürünlerin yerini hızlıca doldurmanız önemlidir. Önceden sipariş vermeniz gerekebilir.

Tekel bayi açtığınızda dekorasyona çok önem vermeniz gerekmez müşteriler içeride çok fazla vakit geçirmeyeceği için sadece raflar ve vitrinler dükkanınızın içi için yeterli olacaktır. Ancak güvenlik önlemlerine dikkat etmeniz ve bütçenizi bunlara daha çok ayırmanız daha mantıklı olacaktır.

 

Tekel Bayi Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Tekel bayi açma maliyeti her işte olduğu gibi sizin seçimlerinize bağlıdır. Ilk etapta ürünlerinizi az tutarak maliyeti azaltabilirsiniz. Başlarda toptan alıp yapıp stoklayabilirsiniz. Mal alımı haricinde depozito, raf, belge giderleriniz de olacaktır. Depozito giderlerini azaltmak için toptancılarla anlaşma yapmayı deneyebilirsiniz.

Tekel bayi açma maliyeti 100 bin TL ile 200 bin Tl arasında değişiklik gösterecektir. Bu sermayeleri toparladıktan sonra tekel bayinizi açıp para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Tekel bayi açmak için bir de bazı belgeleri toparlamak gerekmektedir. Açılıştaki bazı belgeler için belediyelere para ödemeniz gerekebilir. Içki satış izin belgesi almak için büyük şehirlerde ya da il merkezlerinde belediyelere 1.870 TL, küçük şehirlerde ve ilçelerde ise 720 TL para ödemeniz gerekmektedir. Tütün mamulleri ve alkollü içecek toptan satışı için ise  8 bin 700 TL para ayırmanız gerekmektedir. Bu paralar sermayenizi zorlayacak paralar olmasa da tekel bayi açmak istiyorsanız bu paraları da ödemeniz gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız.

 

Tekel Bayi Aylık Kazancı Ne Kadardır?

Tekel bayi aylık kazancı dükkanınızın konumuna göre değişiklik gösterebilir. Tütün ve alkol ürünleri kâr oranı oldukça yüksek ürünlerdir bu nedenle bunların satışından da oldukça fazla para kazanmanız mümkündür. Alkol satışı yaptığınız yerin muhafazakar bir yer olmaması da alkol satışlarınızı olumlu etkileyecektir. Ayrıca satış yaptığınız yerin işlek olması da kazancınızın yüksek olması konusunda önemlidir.

Tekel bayiler sigaradan yüzde 4 ile yüzde 6 arası kâr elde etmektedir. Alkol ürünlerinde ise bu oran yüzde 8 ile yüzde 11 arasına çıkmaktadır. Aylık 50 bin TL’ lik satış yapan bir tekel bayi 4 bin TL ile 6 bin TL arasında ciro elde edebilirler. Son yıllarda getirilen alkol satış kısıtlaması tekel bayilerin işini olumsuz etkilemiştir. Satışlarının çoğunu gece yapan tekel bayilerin 22.00’ da alkol satış yasağı ile beraber satışlarını durdurmak zorunda olması kazançlarını da olumsuz etkilemektedir. Ancak buna rağmen kemik bir müşteri profili elde edebilen tekel bayiler iyi miktarlarda satış yapıp yüksek kazançlar sağlayabilirler.

 

Tekel Bayi Açmak İçin Gerekli Belgeler

Tekel bayi açmak için gerekli belgeler belediyeden belediyeye farklılık gösterebilir. Bu yüzden tekel bayi açmadan önce toparlamanız gereken belgeler hakkında belediyenizden bilgi alabilirsiniz. Ya da bu işi yapan insanlara danışabilirsiniz. Tekel bayi açmak için gereken belgeleri temel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öncelikle belediyeden bir başvuru formu alıp doldurmalısınız.
 • Size ait nüfus cüzdanının fotokopisi gereklidir.
 • İş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı belgesi alıp alkollü içki satışı izin belgesine başvuru yapmalısınız.
 • Başvuru formunuzun içinde vergi mükellefiyet kaydına ilişkin yazılı beyan da bulunmalıdır.
 • Perakende alkollü içki satışı yapmak isteyenler için mesafe şartına uygunluk yazısı gereklidir.
 • Belediyeye gerekli bedellerin ödendiğine dair banka dekontunuz da bulunmalıdır.
 • İmza suretleri ve vesikalık fotoğraf da gerekli olabilir.

Tekel bayi açmak için gerekli belgeler çok çeşitlidir. Tekel bayi açmak için bir çok kurumdan bir çok belge almanız gerekmektedir. Bu belgelerin hangileri olduğunu detaylıca öğrenmek için ilgili kurumlara ve belediyenize başvurabilirsiniz.

Okuyunuz: 30 Adet iş Yeri Açma Fikirleri

Tekel Bayi Açacak Olanlara Tavsiyeler

 • Tekel bayi açmak pek çok izin isteyen bir iştir ve bu iş için gerekli izinleri aldığınızdan emin olmanız gerekmektedir. İşletmenizi sorunsuz idare etmek istiyorsanız tüm izinlerden ve belgelerden haberdar olmanız gerekmektedir. Bu nedenle sürekli araştırma halinde olmalısınız ve yeni yaptırımları takip etmelisiniz.
 • Alkollü içeceklerin dağıtım sistemleri üç aşamadan oluşur. Üreticiler ürünlerini distribütörlere satarlar. Distribütörler de ürünleri perakendeciler satanlar. Tekel bayi işletmek itiyorsanız bulunduğunuz bölgedeki dağıtım sistemine ve satış ağına hakim olmalısınız ve satıcılarla yakınlık kurmalısınız. Satış ağına hakim olduktan sonra ürünlerinizi satın alıp satışa sunabilirsiniz.
 • İş planınızda bulunduğunuz bölgenin alkol tüketim oranlarını ve rekabet ortamını iyi değerlendirmelisiniz. Bulunduğunuz bölgedeki rakip işletmeleri gezerek fikir alabilirsiniz.
 • Tekel bayi açmak için güvenlik sistemleri oldukça önemlidir. Aynı zamanda raf, buzdolabı, pos cihazı gibi ürünleri de edinmelisiniz. Bunları ikinci el edinerek paradan tasarruf sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda tabela ve dekorasyon ürünlerine de ihtiyacınız vardır. Bunlar için çeşitli markalardan destek almanız maliyeti düşürecektir. Müşterileriniz dükkanınızın içerisinde çok fazla vakit geçirmeyeceği için dekorasyona çok fazla sermaye ayırmanıza gerek yoktur. Sadece raflar ve dolaplarla bile ürünlerinizi sergileyip satış yapabilirsiniz.
 • Cironuzu arttırmak için ürün çeşitliliğinizi arttırmayı da deneyebilirsiniz. Ne kadar çok ürünü bünyenizde bulundurursanız kazancınız da o kadar fazla olacaktır. Çerez ve cips gibi atıştırmalıkları da dükkanınızda satabilirsiniz. Ayrıca sayısal loto, milli piyango gibi şans oyunlarını da bünyenizde bulundurabilirsiniz.
 • Tekel bayiler mesailerinin büyük bir çoğunu gece yaptığı için uyku düzeninizin buna alışması da önemlidir. Gece geç saatlere kadar çalışmaya güvenlik açısından da alışmanız gerekmektedir. Düzeninizi buna göre ayarlarsanız bu işi yaparken zorlanmazsınız. Ilk aylarda biraz zorlansanız da zamanla alışmanız mümkün olacaktır

Tekel bayi nasıl açılı başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tobacco Shop Açmak

Tobacco Shop Açmak | Tütüncü Açma Maliyeti ve Kazancı

Hırdavatçı Dükkanı Açmak

Hırdavatçı Dükkanı Açmak | Nalbur Açmak Maliyeti Ve Kazancı