Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur | Maliyeti ve Kazancı 2022

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur Maliyeti Nedir

Kırsal alanda yaşıyorsanız, bir çok girişimci gibi sizde tavuk çiftliği kurabilirsiniz. Tavuk çiftliği kurmak son zamanların en karlı yatırım fikirleri arasında yer alır. Maliyetiniz düşük olduğu sürece tavuk çiftliği kurulumu ile yüksek gelir elde etmeniz mümkün. Tavuk çiftliği nasıl kurulur, Maliyeti Nedir? Tavuk çiftliği kurmak için yapılması gerekenler nelerdir? Bu tarz sorularınız varsa bu yazımız tam size göre. Sizin için sayısız kaynaklardan araştırma yapıp tam kapsamlı bir yol haritası hazırladık.

tavuk çiftliği kurmak
tavuk çiftliği kurmak

Aklınızda tavuk çiftliği kurmak gibi bir fikir varsa mutlaka yazımızın sonuna kadar okuyun. Sizler için bir çok kaynaktan ve girişimci üzerinden detaylı bir araştırma yaptık. Modern yöntemlerle  tavuk çiftliği nasıl kurulur diyenler için bu makaleyi oluşturduk. Aradığınız bütün soruların cevaplarını bulucaksınız. İşte maddeler halinde tavuk çiftliği nasıl kurulur, maliyeti nedir? yapılması gerekenler nelerdir?

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur

Bu yazımızı okuyorsanız tavuk yetiştiriciliği sektörünün ne kadar karlı bir iş olduğunu biliyorsunuz demektir. Son zamanlarda tüketim oranın artıp, üretimin azalması tavuk fiyatlarını oldukça yükseltmiştir. Haliyle bir çok kişi tavukçuluk sektörünü araştırmaya başlamıştır.

Tabi tek neden yukarıda saydıklarımız değildir:

 • Tavuklar çabuk büyüdükleri için yatırımın geri dönüş süresi diğer sektörlere göre daha hızlıdır.
 • Hayvancılıkta kontrol açısından büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine göre bakımı daha kolaydır.
 • Lokantalarda, otellerde, hanelerde tavuk ve tavuk ürünleri, et ürünlerine göre daha fazla talep görmektedir.
 • Beyaz et ile ilgili dönemsel olarak akıllarda soru işareti oluşabilmektedir. Ancak tavukta böyle bir sıkıntı söz konusu değildir.

 

1)Tavuk Çiftliği için Bir İş Planı Hazırlayın

Bütün girişimler için iş planı hazırlamak gereklidir. Eğer bir işe giriyorsanız ciddiyetinizi ancak iş planı hazırlayarak belli etmiş olursunuz. Yatırımcı arayacaksanız, kredi başvurusu veya devlet desteği kovalayacaksanız, profesyonel adımlar atmak istiyorsanız iş planı olmazsa olmazlardan.

Kağıt üzerinde yapacağınız işle ilgili aşağıda belirtmiş olduğumuz konulara ait cevaplarının özetine sahip olmalısınız. Çoğu girişimci bunu bir külfet ve hayallerini engelleyen yükümlülük olarak görüp yanlışa düşmektedir. Ancak profesyonel olmak isteyen girişimcilerin mutlaka yapması gereken bir prosedürdür.

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur Maliyeti Nedir
Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur Maliyeti Nedir

Peki iş planı hazırlamak isteyen girişimcilerin cevaplaması gereken konular nelerdir?

 

2)Tavukçuluk Sektöründe Hangi İşi Yapacaksınız?

Tavuk çiftlikleri sadece yumurta üretip, tavuk yetiştirmekten ibaret değildir. Profesyonel bir çiftlik kurmak istiyorsanız öncelikle bu soruyu cevaplamanız gerekmektedir. Unutmayın tek bir niş üzerinde durmanız büyümenizi ve markalaşmanızı hızlandıracaktır.

 • Yumurta Üretimi
 • Et Üretimi
 • Tavuk Yetiştiriciliği(Kuluçka)
 • Kümes Hayvanları Yemi Üretimi
 • Yumurta ve Etin İşlenip Pazarlaması
 • Satışa hazır ürünler üretmek
 • Tavuk ürünleri türevleri imalatı yapmak

 

3)Tavuk Çiftliği İçin Hayvan Seçimi

Yukarıda belirttiğimiz maddelerden birini veya bir kaçını mutlaka cevaplandırmalısınız. Hangi alanda markalaşacağınız ve büyüyeceğiniz oldukça önemli. Bu soruları cevaplandırdıktan sonra ise yapmak istediğiniz işe uygun hayvanların seçimini gerçekleştirmenizdir. Tabi tavuk seçiminizde bulunduğunuz bölgenin coğrafyasına ve iklimine de uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

 

4)Tavuk Çiftliğini Nerede Kuracaksınız?

Tavuk çiftliği için seçilen bölge bu işte başarılı olmanız ve kar etmeniz adına oldukça önemlidir. Tavuk çiftliği nasıl kurulur dan çok nerede kurulur diye düşünmeniz gerekmektedir. Arazi maliyeti, kullanım durumu, iklimi ve coğrafyası işinizi şekillendirecek en büyük etmendir. Dikkat etmeniz gerekenleri maddeler halinde listeleyelim.

 • Kuracağınız tavuk çiftliği ürünlerin lojistiği açısından hedef pazarınıza yakın mı? Bu faktör lojistik maliyetleriniz açısından karlılığınızı etkileyecektir.
 • Tavuk çiftliğinizde koku ve ses durumundan dolayı çevrenizde rahatsız olacak kişiler var mı?
 • Bulunduğunuz bölgede ki yerel yönetim tavuk çiftliği açılmasına müsade ediyor mu?
 • Alan güvenli mi? Hayvanları rahatsız edecek herhangi bir vahşi hayvan var mı?
 • Gerekli malzemeleri temin edebilecek yakınlıkta bir mesafede misiniz?

Son olarak da arazi maliyeti çok önemli. Bu konuda size bankaların sattıkları arsaları tavsiye edebilirim. Bunun için tapu.com sitesine bir göz atabilirsiniz.10 dönümlük arsalar 15 bin TL gibi bedellerle satılmaktadır.

 

5)Tavukların Barınma Alanları

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur Maliyeti Nedir
Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur Maliyeti Nedir

Nasıl bir çiftlik oluşturmayı düşünüyorsunuz? Tavuklar gezsin rahat dolaşsın ya da fabrikasyon sistemi kurulan folluklarda mı yaşasınlar. Buna karar vermelisiniz. Tabi yapıcağınız iş modeli de cevabınızı etkileyecektir.

Bilindiği üzere yumurta üretimi yapanlar katmanlı sistemlerle tavukları belirli alanlarda tutmaktadırlar. Önlerinde belirli aralıklarla yem geçer, yumurtalar ayrı bir yere, pislikleri de ayrı bir alana düşer. Bire bir fabrikasyon sistemidir. Aynı zamanda akü sistemi de denir. Bunu belirlemek size ait.

Açık alanlarda yetiştirmek isterseniz her bir tavuk için en az 1 metre karelik alan ayırmalısınız. Besi tavukçuları ve organik tavuk yetiştiricileri tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Tabi dezavantajları vardır. Bunlar; hastalıklı tavuğun belirlenmesi zorluğu, tavukların kaybolması, avlanması vb.

 

6)Almanız Gereken Malzemeler Nelerdir?

İşe başlamadan önce kafanız rahat olması için bu ekipmanların mutlaka hazır olması gerekmektedir. Tavuk çiftliği nasıl kurulur iş planınız için bu ekipmanları mutlaka belirlemesiniz.

 • Yumurta tablası
 • Kafesler ve kümesler
 • Suluklar
 • Tünekler
 • Aydınlatma sistemi
 • Atık toplama sistemi
 • Kuvöz
 • Isıtma sistemi
 • Havalandırma Sistemi
 • Kuluçka sistemi v.b

 

7)Tavukların Beslenme Sistemi

539e51366bec9 1

Çiftliğinizde yetiştirdiğiniz tavukların yem ihtiyacı en büyük gider kalemlerinizden birisi olacaktır. Bu durumda yemleri kendiniz mi üreteceksiniz yoksa hazır mı satın alacaksınız buna karar vermelisiniz. Eğer fabrikasyon üretime geçecekseniz, yem ihtiyacınız fazla olacağından sizin üretmeniz daha mantıklı olacaktır. Tavuk yemlerinin nasıl yapıldığı ile ilgili tarım ziraat odalarından destek alabilirsiniz.

 

8)İstihdam ve İnsan Gücünün belirlenmesi

Eğer bu işte tek başınaysanız mutlaka personele ihtiyaç duyacaksınızdır. Tabi bu personeller çalışacağı departmana göre farklılık gösterecektir. Sizin yapmanız gereken bu konularda ki personel ihtiyacını belirlemek olacaktır.

 • Çiftlikte çalışacak personel sayısı kaç olmalı?
 • Üretiminizin pazarlanması için pazarlama personellerine veya şirketlerine ihtiyacınız var mı?
 • Fabrikasyon üretim yapıyorsanız mutlaka bir muhasebeciye ihtiyacınız olacaktır.
 • Veteriner ihtiyacınızı mutlaka karşılamanız gerekmektedir. Tavuklar arasında hastalık hızlı bulaştığı için bu konuda size destek olucak bir veterinerin olması şarttır.
 • Güvenlik görevlisi gibi bir ihtiyacınız var mı? Bunların hepsini cevanlandırıp iş planınıza eklemelisiniz.

9)Tavukçulukta Vizyon ve Misyon

Hazırlamış olduğunuz iş planınız zaten misyon kısmını içermektedir. Peki vizyonunuz nedir? Tavuk çiftliğini kurdunuz diyelim.5 yıl sonra ne yapıcaksınız.Geleceğinizi, projenizin getirisini görebiliyor musunuz? Yaptığınız iş beklentilerinizi karşılayacak mı? Bütün bu soruları kendinize sorup cevaplarını hazır etmelisiniz.

 

10)Tavuk Çiftliği Devlet Desteği

Tavuk çiftliği kuracaksınız ve yeterli sermayeniz olmayabilir. Peki bu konuda devlet desteği var mı? Cevabımız evet. Tarım ve hayvancılık bakanlığı tarafından hayvancılıkla uğraşanlar için destek progrmları mevcuttur. Özellikle bu işe yeni başlayacağınız için büyük ihtimalle destek kapsamına alınacaksınız.

 

Tavuk Çiftliği Maliyeti Hesaplaması- Maliyet Kalemleri

a)Arazi Maliyeti

tavuk çiftliği arazisi
Tavuk Çiftliği nasıl kurulur + maliyeti nedir?

Arazi için iki seçeneğiniz mevcuttur. Ya kiralama yoluna gidersiniz ya da satın alırsınız. Satın almak isterseniz yukarıda tavsiye ettiğim site adresine mutlaka bir göz atın. Ayrıca arazi alacağınız alana mutlaka Google haritalar üzerinden bakın. Şirketlerin değil bankaların sattığı arazileri almayı tercih edin.

 

b)İnşaat Maliyeti

Temin ettiğiniz arazi için mutlaka çiftliğinize özel bir alan inşa etmelisiniz. Bunun için üretim tipiniz ve tavuk besicilik seçiminiz önemli. Kullanacağınız ana malzemeler kafes telleri, duvar malzemeleri ve ahşap malzemeler olacak. Bunun için bir firmadan ücretsiz olarak fiyat alabilirsiniz. Gerekli sermayenizz yok ise çoğu firma bu konuda size ödeme seçenekleri konusunda yardımcı olacaktır. İnşaat sektöründe genelde finans işleri bu şekilde yürümektedir.

 

c)Tavuk Maliyeti

Ana üretim kaynağınız olan tavukların maliyeti yaptığınız seçimlere göre değişecektir. Tavuk fiyatları 5 TL ile 200 TL arasında değişim göstermektedir. Dediğimiz gibi sizin seçtiğiniz üretim seçenekleri bu sorunun cevabı olacaktır. Ancak bu konuda dikkatli olmanızda yarar var. Alacağınız anaç tavuklarda mutlaka maliyetten kaçmamalısınız.1 tavukta dahi hastalık olsa bile bütün çiftliğinize hızlıca yayılabilir. Ayrıca buraya tıklayarak da civciv fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

d)Çiftlik Ekipman Maliyeti

Tavuk çiftliğinizin büyüklüğüne göre yaptığınız iş modeline göre değişecek olan maliyetlerdir. Tabi çok büyük maliyetler beklemeyin bundan. Bu ekipmanları nakit sıkıntısı yaşıyorsanız bankadan leasing yolu ile kiralama yöntemini seçebilirsiniz. Size bu konuda tavsiyemiz mutlaka kaliteden ödün vermemenizdir.

 

e)Tıbbi Masraflar

Çiftliğinizin düzenli bir şekilde çalışabilmesi için tavuklarınızın sağlık durumlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Düzenli olarak aşılamaları yapılmalıdır. Aşılama maliyeti için mutlaka bir bütçe ayırmalısınız. Tavuk çiftliği kurulum maliyetinde küçük bir rakam oluştursa da hepsinden önemlidir. İş akışını aksatma gibi bir şansınız olmamalı. Sağlık ve hijyeni elden bırakmayınız.

 

f)Yem Maliyeti

Tavuk çiftliği kurulum maliyetinin en önemli ve sürekli devam edecek olan maliyetidir. Yemleri kendiniz mi üreteceksiniz yoksa hazır mı satın alacaksınız. Öncelikle buna karar vermeniz gerekir. Civcivler için ayrı, yetişkin tavuklar için ayrı bir yem maliyetiniz olacaktır. Tabi yetiştirmeye yakın satacağınız tavuklar içinde farklı yem türleri kullanmanız gerekir. Hızlı gelişim için bunlar şarttır. Yem üretimi ilk başlarda size çok para harcatabilir ancak ileride maliyet açısından çok faydasını görürsünüz.

 

g)İş Gücü Maliyeti

çiftlik personeli
tavuk çiftliği kurmanın maliyeti nedir

Yukarıda bahsettiğimiz gibi çiftlik türünüze ve boyutuna göre iş gücü maliyetiniz değişiklik gösterecektir. Danışmanlık maliyeti, güvenlik, çiftlik personeli, lojistik personel gibi maliyetleriniz olabilir. Tabi bu tamamen size bağlı. Ufakta başlamak istiyorum diyorsanız iki kişide bu iş için yeterli olacaktır. Ancak unutmayın ki bir kişi ile bu işin yapılması imkansızdır diyebiliriz.

 

h)Diğer Giderler

Bu giderler çiftlik kurulum maliyetinde peşin olarak hesaplaması yapılamayacak olan maliyetlerdir. Bunun için kafanızda tahmini olarak bir bütçe belirleyebilirsiniz. Güvenlik, elektrik, su, ısıtma, lojistik, pazarlama, reklam vb. faaliyetler sizin başlangıçta tahmin edilemeyen diğer giderlerinizi oluşturacaktır.

Tavuk çiftliğini nasıl kurulur, maliyeti nedir, nasıl yapılır gibi soruların cevapları yukarıda yazdığımız gibidir. Tabi iş sadece tavuk çiftliği kurmakla bitmiyor. Çiftliği kurduktan sonra başarılı olmak, işleri büyütebilmek, karlılığı ve sürekliliği sağlamak önemli olandır.

 

Tavuk Çiftliğini Kurmak ve Büyütmek İçin İpuçları!

 

1)Küçükten Başlayın

Tavukçuluk ile ilgili fazla bir bilginiz yoksa işe mutlaka ufaktan başlamalısınız. İş planınızı oluşturmuş olabilirsiniz. Ancak çok kazanacağım diye kredi çekip elinizdeki bütün sermayeyi bu işe yatırmanız anlamsız olur. Nedeni ise yola çıktıktan sonra bir sürü bilmediğiniz şeylerle karşılaşacağınızdır. Bundan dolayı hazırda mutlaka bir miktar sermayeniz kalmalıdır. Önemli olan hızlı değil sağlam büyümenizdir.

2)Satışa Hazır Ürün Üretiminin Avantajı

Tüketiciler beyaz et ürünleri alışverişlerini genellikle market, bakkal ve kasap gibi dükkanlardan yapmaktadırlar. Canlı olarak yapılan alışveriş sayısı çok azdır. Bulunduğunuz bölgede bu konuda bir marka yaratabilirsiniz. Yapmanız gereken tavuğu paketlemeye hazır hale getirip, kendi bölgenizde pazarlamaktır. Paketlenmiş tavuk ve tavuk ürünleri kar marjı daha yüksektir. Büyük markaların hemen hemen hepsi bu yöntemle büyümüşlerdir. Kaliteye ve markaya özen gösterirseniz sizin de büyümeniz çok zaman almayacaktır.

3)Kendi Satış Mağazanızı Kurabilirsiniz

Çiftliğinizde ürettiğiniz tavuk, yumurta vb. ürünlerin satışını yapacağınız bir mağazanızın olması satışlarınızı arttırmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda tüketiciler, toptancılar sizden ürün almaya gelerek lojistik maliyetlerinizi düşürecektir. Çok fazla satış noktasına sahip olacaksınız diye bir kural yok. Ancak açtığınız her satış noktası sizin avantajınıza olacaktır.

4)Mobil Dağıtım Servisi

Bulunduğunuz bölgede satışlarınızı arttırmanın bir diğer yolu mobil olarak dağıtım yapmaktır. İnsanlar zaman yoğunluğu ve ulaşım sıkıntısından dolayı telefonla sipariş yolunu seçmektedir. Ya da tedarikçisi olduğunuz firmalar telefon ile sizden sipariş vermek isteyeceklerdir. Böyle bir dağıtım ağı kurmanız sizi çok avantajlı kılacaktır.

5)Satış Temsilcileri İle Çalışın

İşlerinizi büyütmek için mutlaka iş dağıtımı da yapmanız gerekmektedir. Her şeyi siz tek başınıza yapamazsınız. Bu nedenle kendi içinizde departmanlar oluşturmanız gerekmektedir. Eğer üretim safhanız mükemmel gidiyorsa, mevcut ürünlerinizi satmak için mutlaka  satış temsilcilerine ihtiyacınız vardır. Siz üretimle ilgilenin, onlar satış ve pazarlama!

6)Kuluçkahane Kurmaya Başlayın

Yeterince büyüdüğünüz zaman yapmanız gereken ilk hamle maliyetlerinizi düşürmektir. Belirli bir noktadan sonra karlılığınızı arttırmak tamamen maliyetlerinize bağlı olucaktır.Bu maliyetlerden biriside hazır aldığınız civcivler olacak. Belirli bir zamandan sonra bu civcivler büyük maliyet oluşturacağı için kendi kuluçkahanenizi kurmak mantıklı olacaktır.

7)Kendi Yeminizi Üretin

Diğer madde de olduğu gibi maliyetleri düşürecekseniz yem olayına da bir el atmanız gerekmektedir. Bunun içinde yem üretimine başlamalısınız. Emin olun yem üretimine başladığınız zaman en büyük maliyet düşüşünü burada yaşamış olacaksınız.

8)Diğer İpuçları

Büyüme yolunda atacağınız adımlar sadece bu 8 adımdan ibaret değildir. Emin olun yaptığınız her olumlu katkı sizin büyümenizi destekleyecektir. Deneyimli personel, tasarruf cihazları, devlet destekleri, üretim sistemleri vs. size katkısı olacak diğer faktörlerdir.

Okuyunuz: Kaz Çiftliği Kurmak

 

Tavuk Çiftliği İçin Pazarlama Stratejileri

 • Tavuk çiftliğini kurduğunuz zaman bulunduğunuz bölgedeki devlet kurumlarını, esnaflar odasına, dernekleri ve endüstri kuruluşlarına mutlaka bildirin.
 • Reklam harcamalarından kesinlikle kaçınmayın. Bu yönde yapacağınız harcamalar mutlaka size geri dönecektir. Yerel gazetelere, dergilere ve internet sitelerine mutlaka reklam verin.
 • Yukarda saydığımız reklam çeşitleri her ne kadar faydalı olsa da bir reklam türü vardır ki onu hiç unutmayın. Ağızdan ağıza pazarlama, network marketing yöntemi. Size en çok faydası olacak reklam pazarlama faaliyetini uygulamayı unutmayınız.
 • Tabi sadece tavuk çiftliğinizi ve ürünlerinizi pazarlamayın. Kendinizi de pazarlayın. Bulunduğunuz bölgedeki iş toplantılarına fuarlara mutlaka katılıp sosyalleşin. Tanıştığınız insanlara kartvizinizi uzatın.
 • Olmazsa olmazlardan bir tanesi de web sitenizin olmasıdır. Mutlaka resmi bir web sitesine sahip olun.
 • Müşterileriniz için bir SMS ve kampanya sistemi oluşturun.
 • Facebook, Twitter, Linkedin gibi sosyal mecralarda mutlaka bir hesap oluşturun ve paylaşımlarda bulunun.

 

Rakip Firmalarla Mücadele ve Rekabet Faktörü

Başarınızı etkileyecek en önemli konulardan biriside  rakip firmalardır. Tavuk çiftliğine sahip olan kişi tek siz olmayacaksınız. Burada yapmanız gereken rekabetten mümkün oldukça uzak durmaktır. Rekabet firmalardan çok tüketicilerin işine yarar. Eğer bulunduğunuz bölgede büyük bir firma varsa bu sizin adınıza iyi olmayacaktır.

Büyük firmaların maliyeti mutlaka sizden düşük olacak ve satış fiyatlarında rekabet etmekte zorlanıcaksınız. Bu da daha işin başında yara almanızı sağlayacak. Yapmanız gerek en mantıklı şey çiftlik yerinizi seçerken uzak bölge veya tavuk çiftliği olmayan bir il seçmenizdir.

 

Müşteri Sadakati Konusunda Yapılması Gerekenler

Tüketiciler alım davranışlarında çok sadık davranmazlar. Onlar için neresi avantajlıysa oradan alışveriş yapmayı tercih ederler. Tabi sizde bu konuda avantajlı olmayı tercih edeceksiniz. Avantajdan kastımız sadece fiyat değil. Kalite, yenilikçi olmak, müşteri ilişkileri vb. konularda avantajlar sunmalısınız. Farklı olmalısınız ki , fark yaratasınız.

Tavuk çiftliği nasıl kurulur ve maliyeti ne kadar, nasıl üretim yapabilirim gibi sorularınızı mümkün olduğunca cevaplamaya çalıştık. Yukarıda yazdıklarımızı harfi harfine uygulamak sizin başarılı olmanızı sağlayacaktır. Her büyük işletme bu başlangıç aşamalarından geçmiştir. Sabırlı, kararlı, vizyoner, yenilikçi ve teknoloji odaklı olursanız mutlaka başarılı olacaksınızdır. Aşağıda linkte yer alan diğer başlıkları da incelemeniz sizin yararınıza olacaktır.

kaynak: https://www.designhill.com/design-blog/rules-for-starting-your-own-poultry-farm/

Scroll to Top