Sucu Dükkanı Açmak l Maliyeti ve Kazancı

Sucu Dükkanı Açmak

Su insanların hayatında ki en önemli sıvıdır. Gerek kişisel bakımda gerekse yemek yaparken her zaman suya tam olarak ihtiyaç duyulur. Bu nedenle sucu dükkânı açmak her bakımdan karlı bir iştir. Özellikle son yıllarda sürekli olarak şehir sularının kirlenmesi ve insanların temiz su bulmakta zorlanması damacana sulara olan ilgiyi artırmaktadır. Damacana su dükkanı açma maliyeti çok yüksek olmadığından birçok kişi bu işletme fikrine oldukça sıcak bakmaktadır. Oldukça kolay açılabilecek işletmelerden biri olan sucu dükkanları kişilerin kolaylıkla kar edebileceği bir alandır. Çünkü hemen herkes artık daha temiz olarak su tüketmek istemektedir. Sucu dükkanı açmak isteyenlere öneriler dikkate alındığında çok rahat bir şekilde beklentilerinize yanıt verecek şekilde kar elde edebilirsiniz.

Sucu Dükkanı Açmak
Sucu Dükkanı Açmak

Damacana su satışı yaparak para kazanmak istiyorsanız mutlaka bu işi büyük şehirlerde yapmanız gerekmektedir. İnsanlar için suyu en kirli olan yerler yoğun nüfuslu olan kalabalık yerlerdir. İyi ve işlek bir yerden dükkan kiralamak ve biraz da işletme sermayeniz olması kolaylıkla iş yeri açabilmeniz açısından önem taşımaktadır. Ancak burada önemli olan konunun reklam ve tanıtım olduğunu da bilmeniz gerekmektedir. Hijyen konusuna da gereken önemi vermek gerekmektedir. Yeterli derecede hijyen bulunmuyor ise müşterilerinizi memnun etmeniz zor olacaktır.

İnsanların damacana suya yönelmelerinin en önemli nedeni çeşme sularından temiz ve taze su içmelerinin mümkün olmamasıdır. Bu nedenle satışa çıkardığınız damacana sularda mutlaka temizlik ve doğallık olması gerekmektedir. Sucu dükkanı açmak bu süreçte çok yüksek kar getirse de insanların sağlığı ile alakalı bir durum olduğundan mutlaka dikkate de almanız gereken bir alan olduğunu söylemek mümkündür. Dükkanınızda aynı zamanda birden fazla çalışana da ihtiyaç duyabileceğinizi bilmeniz gerekiyor.

 

Sucu Dükkanı Açmak

Sucu dükkanı açmak için çok farklı alternatifleriniz bulunmaktadır. İlk olarak kendi belirlediğiniz bir isim üzerinden dikkat açabilirsiniz. İkincisi ise şehirde çok fazla satış yapan bir markadan bayilik alabilirsiniz Her ikisinin de birçok bakımdan avantajı olduğunu söylemek mümkündür. Sucu dükkanı açmak son yıllarda en çok ilgi gören alanlar arasında yer almaktadır. Eğer kendinize ait bir işyeriniz var ise son derece karlı bir iş olduğu da söylenebilir. Bu işi kurabilmek için bayilik sistemini tercih etmenizin en önemli nedeni insanlara güvendikleri markayı sunmak olmaktadır. Yani insanlar alışmış oldukları tattan ve güvenden vazgeçmeyecekleri için sucu dükkanı açmak bu süreçte son derece önemlidir.

Bayilik almak normal bir dükkan açmaktan biraz maliyetli olabilir. Çünkü marka bir firmanın isteklerini yerine getirmek ve isim hakkının bedeli ödemek sanıldığından çok daha yüksek bir maliyete neden olmaktadır. Böyle durumlarda eğer kaliteli hizmet sunabileceğinize inanıyor ve müşteri portföyünüzü hızla artırmak istiyorsanız sucu dükkanı olarak kendi belirlediğiniz bir isim altında açabilirsiniz. Kendi belirlemiş olduğunuz isim ve dükkan yerinde de dikkat etmeniz gereken birçok farklı detay vardır. Dükkan açmak için eğer yeterli sermaye bulmakta zorlanıyorsanız KOSGEB veri tabanına kayıt olduğunuzda Yiyecek İçecek Perakende Satışı kategorisinde yer alan desteklerden yararlanma şansı vardır. Fakat bunun için de kurum jürisini çok iyi ikna etmeniz gerekmektedir.

Bir işletme kuruyorsanız şirket adı altında kurmanız son derece önemlidir. Çünkü sucu dükkanı açtığınız zaman her yapılan satış üzerinden fiş kesmeniz gerekecektir. Bu işe girerken ilk etapta şahıs şirketi kurarak daha az maliyet ile işlerinizi yapabilme imkanı elde edebilirsiniz.

 

Damacana Su Dükkanı Açma Maliyeti

Damacana su satışı son dönemde en fazla satışı yapılan ürünler arasında yer almaktadır. Alt yapının yetersiz olduğu, sürekli su kesintilerinin yaşandığı, kireç ve mikrop oranı yüksek olan çeşme suları insanları sürekli olarak damacana su almaya yöneltmektedir. Böyle durumlarda damacana su dükkanları her geçen gün biraz daha artış göstermektedir. Damacana su içmek hem çeşme sularından daha sağlıklıdır hem de oldukça uygun fiyatlarda satışa sunulmaktadır. Bu nedenle birçok kişi için damacana su dükkanı açma maliyeti büyük bir önem taşımaktadır.

Bu işletmeyi açabilmek için öncelikle belli miktarda bir sermayeye ihtiyacınız bulunmaktadır. Çünkü sürekli olarak stoklarınızda damacana su bulundurmanız gerekmektedir. Bu iş için en çok para harcayacağınız unsur ise kamyonet tarzı bir araçtır. Aynı zamanda tekli su satışları için motosikletli kuryeniz olması da son derece önemlidir. Alacağınız araç çok büyük olmak zorunda değildir. Minimal boyutlarda olması yeterli olmaktadır. Bu nedenle araç seçimi yaparken işinizi görecek niteliklerde olması gereklidir.

Sucu dükkanı açmak istiyorsanız mutlaka gereken maliyeti karşılayacak özelliklerde olmalısınız. Böyle bir dükkan açmak için günümüzde en az 50 bin TL’ye ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak işlek bir yerde dükkan kiralamak bu işe ayıracağınız sermayenin daha da yüksek olmasına neden olabilmektedir. Böyle durumlarda sermaye belirlemeden önce dükkanı nereye açacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Aksi halde sermaye yetersizliği nedeni ile işletmenizi açma konusunda gecikmeler yaşayabilirsiniz.

Sucu dükkanı açmak konusunda endişeleriniz ya da aklınıza takılanlar varsa bu alanda iş yapan kişilerden de bilgi alabilirsiniz. Ancak onlara rakip olmayacağınızı da belirtmeniz gerekir. Aksi halde sizlerle iş bilgilerini paylaşmak istemeyebilirler.  Kamyonet için en az 40 bin TL harcamanız gerekmektedir. Bunun yanında işletme demir başı için 5000 TL ve damacana su olarak başlangıçta en az 200 tane almanız gerekir. Bu da size 3000 TL bir sermaye tutarı demektir. Kira ve vergi masrafları için de 3 bin TL harcamanız gerekir.

 

Sucu Açmak İsteyenlere Öneriler

Sucu dükkanı açmak isteyenlerin dikkate alması gereken birçok önemli detay vardır. Her şeyden önemlisi bir sucu dükkanı açmak için iyi bir yerden dükkan kiralamanız gerekiyor. Eğer kendi dükkan yeriniz varsa bu durum çok daha karlı olacaktır. Bunun yanında en az iki tane elemanınız olması da gerekli durumlar arasındadır. Sucu açmak isteyenlere öneriler şu şekilde sıralanabilir:

  • Damacana su dükkanı açmak istiyorsanız hem personel hem de sermaye konusunda yeterlilikleri karşılamanız gerekmektedir.
  • Düz ayak bir dükkan yeri kiralamak bu süreçte çok önemlidir. Bu durum iş gücünü azaltacaktır.
  • Aynı zamanda servis araçlarınız olması gerekiyor. Bir mini kamyonet bir de motosiklet olması işinizi kolaylaştırabilir.
  • Servisleri takip edebilmek için özel bir yazılıma da ihtiyacınız bulunmaktadır. Bilgisayarınıza yükleyeceğiniz bu yazılım sayesinde müşteri adresi, telefonu gibi konuları daha rahat takip edebilirsiniz. Bu yazılım sayesinde aylık satışlarınızı da daha iyi bir şekilde inceleme şansı bulabilirsiniz.
  • Adınızı kampanyalarla mutlaka duyurmalısınız.
  • Bulunduğunuz yerde başka sucu dükkanları var mı mutlaka araştırmalısınız. Bununla birlikte maliyet planlaması da yapmayı ihmal etmemelisiniz.
  • Rekabetin yoğun olduğu bir sektör olduğu için mutlaka sabırlı olmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

Sucu dükkanı açmak her bakımdan karlı ve az maliyetli bir iş de olsa bu süreçte sizi yoracaktır. Sürekli servise çıkmak yıpratıcı bir iştir. Ancak müşteri portföyünüz oturduğunda ve düzenli olarak satış yapmaya başladığınızda servis için bir eleman tutabilirsiniz. Günde 100 tane damacana su satışı yapmak sizlere beklediğinizden çok daha yüksek bir gelir sağlayacaktır.

Sucu Dükkanı Nasıl Açılır” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Dükkanı açmak ve farklı fikirler edinmek istiyorsanız, mutlaka dükkan açma fikirleri başlıklı makalemizi inceleyiniz.

Scroll to Top