Stevia Bitkisi Yetiştiren Para Kazanıyor

Güney Amerika‘dan dünyaya yayılan ve günümüzün en popüler bitkisi stevia para kazandırıyor.Şekerden 400 kat daha fazla tatlandırıcı içermesi ve aynı zamanda kalorisi olmaması stevia’nın popüler olmasını sağlamıştır.Dünyada yıllardır brezilya ve japonya da tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.Şeker hastalığına ve hipertansiyona çok iyi geldiği bilinmektedir.Peki stevia bitkisi yetiştiren para kazanıyor mu?

 

Ülkemizde ilk olarak Antalya da deneme üretimleri yapılmış olup şuan 29 ilimizde üretilmektedir.Geleceğin tarım ürünü olarak bilinen stevia‘ya olan talep her geçen gün artmaktadır.Özellikle mahsuller çaykur tarafından kullanımakta olup devlet tarafından da teşvik veriliyor.Halk arasında ise şeker otu olarak bilinmektedir.Sizde stevia bitkisi yani şeker otu üretip para kazanabilirsiniz.Stevia bitkisi (şeker Otu) yetiştiren nasıl para kazanıyor?

1-Stevia Bitkisi Nedir?, Stevia Bitkisinin Özellikleri Nelerdir?

Stevia bitkisi içerdiği steviosid maddesi ile normal şekerden 400 kat daha fazla şeker içermektedir.Aynı zamanda ise sıfır kaloriye sahiptir.Dünya da ilk Paraguay da görülmüştür.Tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.Yakın bir gelecekte tüm içeceklerin ve tatlı ürünlerin stevia içereceği ön görülmektedir.

2-Stevia Bitkisinin Faydaları Yaraları Nelerdir?

Stevia öncelikle şeker hastalığına ve yüksek tansiyona iyi gelmektedir.İçeriğinde sıfır kalori olmasından dolayı obezite ile mücadeleye katkı sağlamaktadır.Aynı zamanda kabızlık, yorgunluk ve bağırsak sorunlarına iyi gelmektedir.

3-Stevia Bitkisinin Zararları Nelerdir?

Stevia bitkisi paraguayda doğum kontrol ürünü olarak kullanılmaktadır.Aynı zamanda erkeklerde sperm azaltıcı özellikleri bulunmaktadır.Bunlar iyi araştırıp kullanmanızı tavsiye ederiz.

4-Stevia Bitkisi Hangi İklimde Yetişir?

Stevia bitkisi Akdeniz iklimi bitkisidir.Akdeniz bitkisi olmasına rağmen çoğu iklimde de  yetiştirilmektedir.Tabi rekolte farkı olucaktır.Genelde mayıs ve ağustos aylarında yetiştirilmektedir.Yılda 4 defa mahsul toplamanız mümkündür.

5-Stevia Yetiştiriciliği Üretimi Nasıl Yapılır?

Stevia bitkisinin tohumlarını alarak yetiştiriciliğini yapabilirisiniz.Üretimi zahmetsiz ve geliri iyidir.Kurutulmuş hali 100 gramı 20 tl den satılmaktadır.Ekimi mayıs veya ağustos hallerinde yapılabilir.Tropikal iklimlerde yetiştirilmektedir.Yetiştirmek için detaylı bilgi için tıklayınız.

Stevia yetiştirmeye başlamadan önce deneme ekimi yapmalısınız.Normalde yüksek yerlerde yetişen stevia sizin bahçe koşullarınıza ayak uydurabilir.Bunun için organik tohum almanız şart.Aliexpress sitesinde 100 tane tohum 1.50 dolar. Bu tohumlar ile deneme ekimi yapılmış ver başarılı olunmuştur.Ürünü bu link üzerinden inceleyebilirsiniz.

6-Stevia Bitkisi Türkiye de Nerede Yetişir?

İlk Antalya da deneme üretimi yapılıp başarılı olan stevia bitkisi şuan 29 ilde üretimi yapılmaktadır.Rize, Tokat, Çorum, Urfa, Antalya önde gelen illerimizdendir.Yıllık üretim ise 350 tonu bulmaktadır.

Yıllık normal şeker pazarı 50 milyar dolar civarıdır.Stevi Bitkisi ise son 6 yılda 7 buçuk milyar dolar seviyesine ulaşmıştır.Obeziteyle mücadele kapsamında bazı ürünlerde stevia zorunlu olarak kullandırılacaktır.Sizde stevia üreterek para kazanabilirsiniz.Stevia Bitkisi Yetiştiren Para Kazanıyor.

En çok para kazandıran tarım ürünleri başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir