Spor Salonu Açmak | Spor Salonu Açma Maliyeti 2022

Spor salonu açmak

Günümüzde pek çok kişi farklı iş alanlarına yönelmekte ya da kendi iş alanlarından uzaklaşarak yeniliklere adım atmaya çalışmaktadır. Bu iş alanları arasında son dönemlerde en çok rağbet gören ise spor salonu açmaktır. Spor salonu açmak ve bu alanda faaliyet göstermek isteyen kişilerin izlemesi gereken yollar için detaylı bir rehber hazırladık.

Spor salonu açmak
Spor salonu açmak

Ancak spor salonu açmak ve başarılı olmak emin olun kolay olmayacak. Bir çok büyük GYM firması her ilçede yer almaya başlamıştır. Örnek olarak Macfit firmasını gösterebiliriz. Sizde bu firmalara rağmen başarılı olmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulamanız gerekiyor. Hizmetinize farklılık katarak kısa zamanda yatırdığınız sermayeyi amorti edebilirsiniz.

Not: Spor salonu açmak dışında farklı fikirler edinmek için Dükkan Açma Fikirleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Spor Salonu Açmak

Spor Salonu Açmak 2
Spor Salonu Açmak 2

Son dönemlerde obezitenin artması ve insanların çok daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak istemesi gibi nedenler spor salonlarının giderek artmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle kişiler yüksek gelirler elde etmek ve kalıcı bir iş kazanmak için spor salonu açmaya karar vermektedir. İyi bir spor salonu açabilmek ve bu alanda faaliyet gösterebilmek için kişilerin öncelikle kendilerini tanıtmaları ve bilinirliklerini de artırmaları gerekmektedir. Bu nedenle spor salonunun açılacağı yerin iyi seçilmesi ve kimlere hitap edileceği konusunda da karar verilmesi gerekmektedir.

 

Belli kişiler spor salonu açmak konusunda kararsız kalmakta ve her iki cinse de mi yoksa sadece kadınlara ya da sadece erkeklere mi hitap edecekleri konusunda kararsız kalmaktadır. Belli spor salonları sadece kadınlara hitap ederken, bazıları ise sadece erkeklere hitap etmektedir. Bu nedenle Her iki hizmetin bir arada mı verileceği ya da tek bir alanda iki hizmetin de mi sunulacağı konusunda karar vermek büyük önem arz etmektedir. Elbette spor salonu açmaya karar verdikten sonra spor salonu aletleri ve değişik ekipmanların da satın alınması gerekmektedir.

Spor Salonu Açmak
Spor Salonu Açmak

Spor salonunu her yönden kaliteli hale getirecek ürünler aynı zamanda salonun kalitesini de ortaya koymaktadır. Spor salonu açmak ve bu alanda kalıcılığını sağlamak isteyen kişilerin işlek bir cadde üzerinde uygun bir dükkan seçmeleri gerekmektedir. Elbette bu alanın yeterli kişiyi ağlayabilecek kapasiteye de sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle spor salonunun kaçıncı katta olacağı, kaç metrekare bir alandan oluşacağı ve içerisinde ne gibi malzemelerin bulunacağı da kazanılacak gelirin hesaplanması için oldukça önemlidir.

 

Spor salonu açmak için belli maliyetlerin gözden çıkarılması gerekmektedir. Aslında kişilerin küçük maliyetler ile bu işe girmesi ve sonrasında işin olurunun değerlendirilmesi ve yeniden yatırım yapılması büyük avantaj sağlamaktadır. Spor salonu açmak isteyen kişilerin gözden çıkarması gereken maliyetler ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır:

Okuyunuz: En Karlı İş Fikirleri

 

Spor Salonu Açma Maliyeti

Spor salonu açmak isteyen kişiler belli maliyetler için kendilerini hazırlamalı ve fizibilite çalışmalarını da bu maliyetlere göre gerçekleştirmelidir. Spor salonlarının maliyetleri kişilerin tutacağı alanına göre değişiklik göstermektedir. Küçük bir alanda spor salonu açmak isteniyorsa elbette maliyetler daha da düşecektir. Buna göre spor salonu aletleri için de kişiler yüksek maliyetler ödemek durumunda kalmayacaktır. Hatta spor salonu içinde kullanılması düşünülen ekipmanların ikinci el olarak da satın alınması ve kullanılması da mümkün olabilmektedir. Spor salonu açmak isteyen kişilerin mutlaka salon içerisinde bulundurması gereken faktörler bulunmaktadır.

 

Bunlar içecek dolabı, buzluklar ve spor aletleridir. Spor salonunun açılacağı alan seçildikten ve içerisinde boya badana işlemleri de sağlandıktan sonra yaklaşık 40-50 bin TL gibi bir rakam ayrılması gerekmektedir. Ufak bir spor salonu için ayrılması gereken rakam 40 ile 50 bin TL iken çok daha büyük ve İşlek bir yerde spor salonu açmak için gözden çıkarılması gereken rakam ise 100 ile 150 bin TL arasında değişmektedir. Spor salonu açmak isteyen kişiler için devletin belli teşvikleri de bulunmaktadır. Hatta Kişiler önce spor salonunu açıp belli yatırımlar gerçekleştirdikten sonra devletin vermiş olduğu teşvikleri değerlendirerek yatırmış oldukları rakamları geri alabilmektedir. Bir diğer faktör ise franchising sistemidir. Pek çok kişi dünya çapında nam salmış olan spor salonlarının bayiliklerini alarak maliyeti çok daha aşağılara çeke bilmektedir. Buradaki en önemli unsur ise işletme sahiplerinin herhangi bir çabaya girmemesi ve tüm işlemlerin franchising şirketi tarafından gerçekleştirilmesidir.

 

Kişiler hangi alanda faaliyet göstereceklerini seçtikten sonra gerekli bildirimleri franchising şirketlerine iletmekte ve firmalar da kendi konseptlerine uygun olacak şekilde spor salonlarını düzenlemektedir. Bunun için ise sadece isim hakkı ve işletme ücreti talep edilmektedir. Elbette spor salonundan kazanılacak olan gelirlerin büyük bir kısmı franchising şirketine transfer edildiğinden dolayı kişilerin yüksek gelirler elde etmesi de mümkün olmamaktadır.

Okuyunuz: En Yeni 75+ İş Fikirleri

 

Spor Salonunda Olması Gereken Özellikler

Spor salonunda olması gerekenler
Spor salonunda olması gerekenler
 • Spor salonu açmak isteyen kişilerin spor salonunda bulunması gereken özellikleri de bilmesi gerekmektedir. Spor salonunda mutlaka bulunması gereken özellikler ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.
 • Bir spor salonunun en az 2 metre 40 santim yüksekliği olmak durumundadır.
 • Spor salonunun havalandırılabilmesi için klima ya da 2 adet 50’lik aspiratör sistemi bulunmak durumundadır.
 • Salonun kalabalık olacağı saatler için sağlık memuru ya da anlaşmalı bir doktorun salonda bulunması gerekmektedir.
 • 1 adet tuvalet ve en az 2 adet duş yine spor salonunun içerisinde olması gereken unsurlar arasında yer almaktadır.
 • Bir adet bekleme ya da dinlenme yeri, bir adet soyunma odası ve bir adet de müracaat yeri yine spor salonunun olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.
 • Soyunma odası ve soyunma odasının içerisinde müşterilerin olabilecekleri kadar soyunma dolabı da yer almak durumundadır.
 • Salonda sürekli olarak soğuk ve sıcak su bulundurulması gerekmektedir.
 • Salon sahiplerinin salon içinde bulunan ısıyı sürekli olarak kontrol etmesi ve 18 dereceden aşağıya da düşürmemesi gerekmektedir.
 • Vücut geliştirme ve fitness federasyonundan lisanslı olan bir antrenörün salon kapsamında bulunuyor olması gerekmektedir.
 • Salon içerisinde erkeklerin ve bayanların seansları aynı saatte olacak ise ayrı yerlerde tuvalet, duş ve soyunma odası bulunmak durumundadır.
 • Antrenman yapılacak olan salonun zemininin ahşap, PVC, halıfleks, seramik ya da karo ile kaplanmış olması gerekmektedir. Bu özellikler sadece spor salonu aletlerinin bulunduğu alan için geçerlidir.
 • Antrenman dışındaki alanın ise karo seramik ya da buna benzer farklı bir malzeme ile döşenmiş olması gerekmektedir.
 • Aynı spor salonu içerisinde faaliyet gerçekleştirecek olan kişiler 25 metrekarelik bir alanda faaliyetlerini gerçekleştirebilmelidir. Bu alanda ise yeterli jimnastik minderi bulunmak durumundadır.
 • Zeminin de PVC ile kaplanmış olması gerekmektedir.

 

Spor Salonunda Olması Gereken Aletler

spor salonu maliyeti

 

Spor salonu açmak isteyen kişilerin spor salonunda belli ekipmanları da bulundurması gerekmektedir. Bunlar kardiyo aletleri kapsamına giren kürek, bisiklet ve koşu bandı; serbest ağırlık ekipmanları alanına giren halter, ağırlık plakaları ve dambıllar; sehpada kullanılabilecek dipping bar, barfiks demirleri ve denge topu; kas grubunu çalıştıran makineler, bilek bantları, bacak kemerleri, bacak ağırlıkları ve ağırlık eldivenleridir. Bunlar bir spor salonunda mutlaka bulunması gereken ekipmanlar arasında yer almaktadır.

 

Spor salonu açmak isteyen kişilerin aynı zamanda spor salonuna açabilmek için belli belgeleri de temin etmesi gerekmektedir. Bu belgeler ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır;

 

Öncelikli olarak bir işyerinin açılışının gerçekleşebilmesi için gerekli kayıtların sağlanmış olması gerekmektedir.

Salonun adresi, adı ve hangi spor dallarının uygulanacağını belirtildiği bir dilekçe,

 

Gençlik ve Spor İl müdürlüklerinden alınacak 2. derece antrenörlük belgesi,

 

Spor salonunun 1/100 ölçekli ve mimar onaylı vaziyet planı,

 

Spor salonu kapsamında çalışacak eğiticiler, masörler ya da antrenörlere ait 1 yıllık sözleşmenin federasyondan tasdikli sureti, spor salonu ile anlaşması bulunan sağlık memuru ya da doktorun sözleşmesinin fotokopisi ve son olarak İl Sağlık Müdürlüğü aracılığı ile gerçekleştirilmiş onay ve denetim raporları gerekli belgeler arasında yer almaktadır. Kişiler tüm bu belgeleri temin ettikten ve ibrazını gerçekleştirdikten sonra spor salonunun açılışını gerçekleştirmekte ve faaliyete başlayabilmektedir.

Okuyunuz: Para Kazanma Yöntemleri

 

Spor Salonu Açmak Kazançlı Mıdır?

Spor salonu açmak gerekli reklamlar gerçekleştirildiği takdirde kişilere kazanç sağlayan iş sektörleri arasında yer almaktadır. Elbette kişilerin reklam için ne kadar maliyet harcayacağı ve hangi alanlarda reklam gerçekleştireceği de bu noktada büyük önem arz etmektedir. Salonun konumu, işlek bir caddede bulunup bulunmadığı, büyüklüğü ve hangi müşterileri hedef aldığı gelir konusunda büyük soru işaretleri gerçekleştirmektedir.

Erkeklerin günümüzde spor salonlarına ve fitness’a çok daha büyük ilgi gösterdiği düşünülecek olursa kişilerin hedef kitlesini bu kurallara göre seçmesi tavsiye edilmektedir. Yani kişiler ya tamamen kadınlara ya da tamamen erkeklere yönelik spor salonları işlettikleri takdirde çok daha yüksek gelirler elde edebilmektedir; ancak hayatın gerçeklerinden biri de kadınların ve erkeklerin bir araya gelebilmeleri için önemli faktörlerden biri olan spor salonları her iki cins için de bir buluşma noktasıdır. Bu nedenle pek çok kişi gerçekten Spor yapmak için değil sadece kendilerine uygun olan kişileri bulabilmek için de spor salonlarını tercih etmektedir. Bu nedenle her iki cinse de hizmet eden spor salonlarını tercih etmek yüksek gelir açısından daha da büyük avantaj sağlamaktadır.

 

Spor salonu açmak aslında son derece kazançlı olan meslekler arasında yer almaktadır. Fakat pek çok kişi bu işi gerçekleştirirken belli faktörlere dikkat etmemektedir. Bu nedenle de gerekli tespitler yapılmadığından dolayı iş yerleri kısa süre içinde zarara uğramaktadır. Kişilerin yapması gereken tek şey ise kesinlikle iyi analizler gerçekleştirmektir.

spor salonu açmak
spor salonu açmak

Her işte olduğu gibi spor salonu açmak konusunda da belli riskler bulunmaktadır. Bu riskler alındığı takdirde faaliyet gösterilen spor salonunun başarısız olması pek de mümkün değildir. Aslında bu işe başlamadan önce bir spor salonunda çalışmak ve işin işleyişi ile ilgili bilgi edinmek de girişimcilere büyük fayda sağlayacaktır. Bu nedenle bir işin çıraklığını yapmadan ustalığının da yapılmaması tavsiye edilmektedir. Ama illa ki bu iş konusunda kararlılık söz konusu ise kişilerin küçük maliyetler ile işe başlamaları ve kesinlikle kendilerini büyük risklere atmamaları gerekmektedir.

 

Spor salonu aletleri maliyeti en çok yükselten faktörler arasında yer almaktadır. Küçük bir salon ve az ekipman ile işe başlamak da kişilere maliyet açısından önemli katkılarda bulunacaktır. Salonun sonradan genişletilmesinin mümkün olabileceği alanların değerlendirilmesi de yine girişimcilere avantaj sağlayacak olan faktörler arasında yer almaktadır.

 

Spor salonu açmak ve bu alanda kalıcı olmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise eğitmenlerin ve koçların da son derece yetkin kişiler olması gerektiği yönündedir. Çünkü pek çok kişi spor salonuna yazılırken eğitmenleri değerlendirmekte ve buna göre kayıt olmaktadır. Kaliteli ve bilgili eğitmenler ile bu işe başlamak da büyük fayda sağlayacaktır. Ayrıca reklam alanında faaliyetlerde bulunmak da yine kişilerin işletmelerini duyurmalarına yardımcı olacaktır.

Scroll to Top