Sermayesiz Para Kazanmak 2022

Sermayesiz Nasıl Para Kazanılır

Para kazanmak insan yaşamının devam ettirilebilmesinde en önemli faktörler arasında yer alır. Kişilerin eğitim durumu, maddi durumu ve vizyonu para kazanmasında son derece önemlidir. Eğitim ya da maddiyat olmadan bir iş yapabilmenin alternatiflerini araştıran kişiler için sermayesiz para kazanmak konusunda birçok seçenek bulunuyor. Eğer yeteri kadar maddi durumunuz yoksa fakat yine de bağımsız bir iş yapmak istiyorsanız kendi imkanlarınızı değerlendirebilirsiniz. Para kazanmanın birçok yolu bulunuyor. Bazı kişiler çok büyük sermayeler harcayarak işletmeler kurarken bazı kişiler en alt seviyeden başlayarak yükselme imkanı elde edebiliyorlar. Sermayesiz para kazanma konusunda da kişiler ellerindeki fırsatları en iyi şekilde değerlendirme imkanı bulabilirler.

Sermayesiz Nasıl Para Kazanılır
Sermayesiz Nasıl Para Kazanılır

Sermayesiz para kazanmak konusunda düşünceleriniz varsa iş konusunda ilk olarak kendinizi baştan sona değerlendirmeniz gerekiyor. Hem kazanç getirecek hem de keyifle yapılabilecek işleri listeleyin. Bu liste içerisinden sizlere en uygun olan işleri seçin ve fırsatları değerlendirmeye alın. Sermayesiz para kazanmanın yolları oldukça fazla olsa da yine de bu konuda önce iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor.

Sermaye gerektirmese de bazı işler sizin kendi yeteneklerinize uygun olmayabilir. Böyle işleri denemek sizin için zaman kaybı olarak görülebilir. Hızlı bir şekilde ilerleyebileceğiniz ve gelecekte de profesyonel seviyede yapabileceğiniz işlere kendinizi yönlendirmeniz bu süreçte büyük bir önem taşıyor. Sermaye gerektirmeyen işler sayesinde beklediğinizden çok daha yüksek gelir elde etme imkanı bulabilirsiniz.

 

Sermayesiz Para Kazanmak

Kişisel ve sosyal ihtiyaçların giderilebilmesi için para kazanmak büyük bir önem taşıyor. Ancak bazen işe girmek günümüz koşullarında zorlayıcı olabiliyor. Böyle durumlarda sermaye gerektirmeyen ya da çok az miktarda sermaye ile para kazanma imkanı elde edebilirsiniz. Bu işler genelde internet üzerinden ya da firmalara bağlı olmadan bireysel olarak yapılan işlerdir.

Sermayesiz para kazanmak hemen herkesin ilgi gösterdiği bir alandır ve bu alanda başarılı olmak az da olsa yetenek gerektiriyor. Sermayesiz olarak yapılabilecek iş türleri çeşitlidir. Günümüzde basit bir internet sitesi kurmak dahi ilerleyen süreçte büyük başarıları beraberinde getirebiliyor. Kişiler sermayesiz para kazanma konusunda şu noktaları her zaman göz önünde bulundurmalıdır:

 • Sermayesiz iş yapacak dahi olsanız bir iş planınız her zaman olmalıdır.
 • Yapacağınız işi seçerken hızlı para kazandıran yollara başvurmalısınız.
 • Sermayesiz para kazanma konusunda daha önce yapılan işleri incelemelisiniz.
 • Yapacağınız işlerde her zaman gerçekçi beklentileriniz olmalıdır.
 • En popüler işlere yönelmeyi ihmal etmemelisiniz.
 • İnternetin sağladığı tüm imkanları değerlendirmeye almalısınız.

Kısacası sermayesiz para kazanmanın yolları fazla olsa da bu süreçte sizlerin de emek vermesi gereken birçok nokta bulunuyor. Öncelikle hangi işi yaparsanız yapın mutlaka işinizi en iyi şekilde yapmaya çalışın. Beklentilere yanıt vermek sizlere her zaman çok daha fazla insan ile etkileşim kurabilme imkanı sağlayacaktır.

Okuyunuz: Para Kazanma Yöntemleri

Sermayesiz Para Kazandıran İşler

Sermayesiz para kazandıran işler düşünüldüğünden çok daha fazladır. Bu işler arasında kendinize en uygun olanını seçerek rahatlıkla para kazanmaya başlayabilirsiniz. Hatta kendi işiniz olacağı için ilerleyen zamanlarda çok daha yüksek standartlara taşıyabilirsiniz. İşinizi benimsediğiniz taktirde sermayesiz olarak başlanan bir iş fikri sizlere tahmin ettiğinizden çok daha fazlasını kazandırabilir. Sermayesiz para kazanmak istiyorsanız şu iş fikirlerini en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz:

 • Ders Vermek ve Ödev Yaptırmak

Eskilerden bu yana birçok kişinin sermayesiz olarak para kazandığı işlerin başında ders vermek geliyor. Herhangi bir alanda uzmanlığınız var ise bunu değerlendirebilir ve bu konuda akademik bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. Matematik, fizik ve kimya gibi derslerde zorlanan öğrenciler için ders verilebilir. Aynı zamanda sözel dersler için de ders vermek mümkün olabilir. Ödev yaptırmak da son yıllarda aranan hizmetler haline geldi. Çalışan anne ve babalar çocuklarının eğitimlerine yeteri kadar ilgi gösteremeyebiliyor. Bu nedenle kendinize birkaç tane öğrenci bularak onların ödevlerine yardımcı olabilirsiniz.

 • Sanal Asistanlık Yapmak

Son yılların en çok ilgi gören para kazanma yollarından birisi de sanal asistanlıktır. Eskiden her CEO ya da şirket yöneticisi yanında bir asistan bulundurmak zorunda olsa da günümüzde böyle bir gereklilik bulunmuyor. Sanal asistanlar da tüm işleri kusursuz bir şekilde yerine getiriyor. Sanal asistan olarak birçok görevi yerine getirebilirsiniz.

İşletmelerin veri girişlerini yapabilirsiniz ya da idari görevleri evinizden yürütebilirsiniz. Bunun ihtiyacınız olan tek şey telefon ve internet. Aynı zamanda sermaye gerekmeden çağrı merkezi görevlerini de yine olduğunuz yerden gerçekleştirebilirsiniz. Birçok web site günümüzde müşterilerine canlı destek hizmeti sunuyor. Sizler de birden fazla web site için canlı destek hizmeti verebilirsiniz.

 • İçerik Yazmak ve Editörlük Yapmak

Sermayesiz para kazanmak istiyorsanız deneyebileceğiniz işler arasında makale yazarlığı yapmak oldukça avantajlı işler arasında yer alıyor. Çünkü hem sermayesiz hem de son derece eğlenceli bir iştir. İçerik yazmaya hakimseniz iyi kazanç elde etmeniz de mümkün olabiliyor. Bu işte sürekli başarı elde edebilmek için hem dilbilgisine hakimiyet gerekiyor hem de her konuda derin araştırmalar yapabilecek kabiliyette olmanız gerekiyor.

Aynı zamanda sizinle çalışan kişilerin isteklerine en iyi şekilde yanıt verebilmeniz büyük bir önem taşıyor. İçerik yazımı yanında editörlük yaparak da para kazanma imkanı bulabilirsiniz. Editörlük işinde ise başka kişilerin yazdıkları yazıları redaksiyon sürecinden geçirmeniz gerekiyor. Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra yayına hazır hale gelen yazıyı ilgili kişilere göndermelisiniz.

 • Anket Doldurarak Para Kazanmak

Anket doldurarak para kazanmak son zamanlarda Türkiye’de de son derece popüler hale gelen işler arasında yer alıyor. Firmalar kendi ürettikleri ürünler ya da verdikleri hizmetler hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Bir anket sitesine üye olduğunuzda firmaların göndermiş olduğu anketleri doldurarak para kazanabiliyorsunuz. Ancak bu iş için güvenilir anket sitelerini tercih etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda anketlerin hedef kitlesi içerisinde olmanız da dikkat edilen noktalar arasında yer alıyor.

 • Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Yabancı dil bilen kişilerin ilk tercihlerinden birisi de çeviri yapmak oluyor. Bir yabancı dili çok iyi bildiğiniz taktirde birçok işi en iyi şekilde yapabilecek kapasitede oluyorsunuz. Çeviri yapabilmek için bildiğiniz dilin dilbilgisi kurallarına da hakim olmanız gerekiyor. Dergi, kitap, film ve dizi çevirmenliği yaparak para kazanma fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Özellikle son yıllarda dizi ve filmler için alt yazıları çevirmek son derece popüler işler arasında yer alıyor. Bu iş içinde yine herhangi bir sermaye bulundurmanız gerekmiyor.

 • Bebek Bakıcılığı Yapmak

Bebek bakıcılığı yapmak düşünüldüğünden daha zor bir iştir. Hem küçük bir bebeğin sorumluluğunu almak hem de ona en iyi şekilde bakmak sizi yorabilecek bir iş olabilir. Ancak sermayesiz para kazanmak istiyorsanız bebek bakıcılığını değerlendirebilirsiniz. Bebek bakıcılığı konusunda kendi çevrenizde çalışan anne ve babalardan iş alabileceğiniz gibi bu alanda hizmet veren servislere ya da şirketlere de başvuru yapabilirsiniz.

 • Köpek Gezdirme İşi Yapmak

Köpek bakıcılığı ya da köpek gezdirme işi kazançlı işler arasında yer alıyor. Çalışan kişiler gün içerisinde ev hayvanlarını dışarıya çıkarma konusunda yeteri kadar vakte sahip olmayabiliyor. Böyle durumlarda bu sevimli dostların ihmal edilmemesi için hizmet veren kişilere ihtiyaç oluyor. Birden fazla kişinin köpeğinin sorumluluğunu alarak hem para kazanabilir hem de bu sevimli dostlarla vakit geçirme imkanı bulabilirsiniz.

 • Yaşlı Bakımı Hizmeti Vererek Para Kazamak

Günümüzün en zor olan işlerinden birisi de yaşlılara bakmaktır. Yalnız bırakılması zor olan yaşlı insanlar belirli bir zaman sonra bakıma ihtiyaç duyabilecek seviyeye geliyor. Böyle durumlarda da profesyonel bakıcılar en çok aranan kişiler arasında yer alıyor. Yaşlı bakım hizmeti vermek hem ekstra sermaye gerektirmez hem de oldukça iyi bir kazançlıdır. Yaşlıların ihtiyaçlarının giderilmesini sağlamanız bu hizmeti vermek için yeterli oluyor.

 • El İşleri ve Yemek Yapma Sanatı

Eskilerden günümüze kadar gelen işler arasında el işleri de yer alıyor. Yöresel el işlerini yapabiliyorsanız bu işlerden rahatlıkla para kazanma imkanı elde edebilirsiniz. El işleri arasında genelde genç kızların çeyizlik ürünleri yer alıyor. Aynı zamanda dikkati çeken dekoratif ürünler de yaparak para kazanabilirsiniz.

Evde yemek ve pasta yaparak para kazanmak da yine çok büyük sermayeler gerektirmeyen işler arasındadır. Hatta gerekirse malzemeleri müşterilerinizin temin etmesini de isteyebilirsiniz. Restoranlara, otellere ya da çevrenizdeki kişilere yaptığınız yemekleri satarak para kazanma imkanı elde edebilirsiniz.

 • Online Oyunları Test Etmek

Sermayesiz para kazanmak istiyorsanız alternatiflerinizden bir diğeri de online oyunlardır. Günümüzde oyun endüstrisinin her geçen gün daha da gelişmesi piyasaya yeni oyunların çıkmasını sağlıyor. Hem çok eğlenceli bir şekilde vakit geçirirken hem de bu oyunları oynayarak para kazanabilirsiniz.

Oyun içinde yer alan karakterlerin geliştirilmesini sağlamak son derece zordur. Sizler de oyunlarda geliştirdiğiniz karakterleri satarak para kazanma imkanı elde edebilirsiniz. Bu oyunlardaki hataları bulma konusunda da yine çeşitli testlere katılarak para kazanabilirsiniz. Oyunlarda geliştirilen karakterler yanında oyun itemleri de geliştirerek satışa sunabilirsiniz.

 • Mağazalara Gizli Müşteri Olmak

Mağazalara gizli müşteri olmak sermayesiz para kazanmak isteyen kişilerin en iyi şekilde yapabilecekleri işler arasında yer alıyor. Herhangi bir harcama yapmadan bir mağazaya gidebilir ve bu mağazayı değerlendirmeye alabilirsiniz. Satış elemanlarının müşteriye yaklaşımı ve vitrin düzeni gibi konularda fikirlerinizi belirterek para kazanmanız mümkün olabiliyor. Günümüzde birçok kişi gizli müşteri olarak oldukça iyi kazançlar elde edebiliyor.

 • Sosyal Medyadan Para Kazanmak

Günümüzde sermayesiz para kazanmak denildiğinde ilk akla gelen alanlardan birisi de sosyal medya oluyor. Sosyal medya mecraları çok fazla kullanıcı barındırıyor. Bu durum da platformların oldukça iyi bir pazar haline gelmesine gelmesini sağlıyor. Bu ortamda popülaritenizi artırarak farklı açılardan para kazanma imkanı bulabilirsiniz.

Para kazanma konusunda önemli alternatiflerden biri olarak görülen sosyal medya mecraları hem ürün satışı hem de reklamdan kazanç elde edilebilen ortamlar arasında yer alıyor. Birçok sosyal medya fenomeni bu platformlarda yaptıkları çalışmalar sayesinde tahmin edilenden çok daha fazla gelir elde etme imkanı buluyor.

Yüksek standartlarda gelir elde etmek isteyen kişilerin sermayesiz olarak yapabilecekleri işler arasında tanıtım çalışmaları ilk sırada geliyor. Markaların ürünlerini tanıtabilir ya da direkt olarak satış ortaklığına başvurabilirsiniz. Satış ortaklığı işinde markaların ürünlerini siz tanıtırsınız ve tanıtım altında bulunan link üzerinden kişiler ürünü satın alırsa firma size komisyon öder. Her satılan üründen çok rahat bir şekilde para kazanma avantajı sunulur.

 • Tasarım Yapmak ve Proje Geliştirmek

Sermayesiz para kazanmak konusunda bir diğer alternatif ise tasarım çalışmalarıdır. Grafik tasarımı yapmak ya da kıyafetlere çeşitli desenler tasarlamak son derece yüksek para kazandırmaktadır. İnternet üzerinden tişört tasarım sitelerine girerek kendi tişörtlerinizi tasarlayabilirsiniz. Bu tişörtler satıldığında sizlerde satılan her tişört üzerinden para kazanma imkanı bulabilirsiniz. Bunların yanında farklı alanlarda da tasarım çalışmaları yapabilirsiniz. Proje geliştirmek de bu işler arasında değerlendirilebilir.

Kendinize ait fikirleri firmalara satabilirsiniz. Bir firmanın güvenlik sistemleri ya da daha iyi ürün geliştirme çalışmaları üzerine projeler geliştirerek başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Hem bu süreçte sermaye harcamanıza gerek kalmaz hem de yüksek gelir elde etme imkanı bulabilirsiniz. Zamanla kendi danışmanlık firmanızı dahi kurma yolunda ilk adımı atmış olabilirsiniz.

 • Barter Sistemi ile Para Kazanmak

Son yıllarda çok farklı para kazanma yöntemleri ortaya çıkıyor. Bunlardan birisi de barter yöntemi ile para kazanmaktır. Barter yöntemi her geçen gün daha da popüler bir hale gelmeye başladı denilebilir. Günümüzde birçok kişi tarafından da çok iyi bilinen bir sistem değil. Bu yöntem daha çok al ver sistemine dayanıyor. Yani elinizde bulunan ürünleri kullanmıyorsanız bunları başkalarına ya da firmalara verebilir bunun karşılığında da ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bir nevi takas sistemi olarak da tanımlanabilir.

 • Online Dersler Verin

Online ders vermek popüler işler arasında yer alıyor. Sermayesiz para kazanmak istiyorsanız rahatlıkla online ders verebilir ve iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Bu sistemin en büyük özelliği de para kazanmada profesyonel olduğunuz bir alan olmasıdır. Son yıllarda insanların yoğun bir hayat temposu içerisinde olması çeşitli kurslara katılmayı zor hale getiriyor. Bu nedenle de kişiler artık online eğitimlere daha fazla ilgi duyuyor.

Müzik, yabancı dil, seramik, sosyal medya uzmanlığı, işaret dili, bilgisayar dersleri gibi alanlarda çeşitli kurslar düzenleyebilirsiniz. Bunun için internet bağlantınızın ve bilgisayarınızın olması yeterli oluyor. Bu süreçte bir uzmanlık alanınız var ise bu uzmanlık alanını değerlendirebilirsiniz. Öğrencilerinize belirlediğiniz saatlerde internet üzerinden rahatlıkla ders verebilirsiniz.

 

Sıfır Sermaye ile Para Kazanmak İsteyenlere Öneriler

Sermayesiz olarak iş kurmak hemen herkesin hayalleri arasında yer alıyor. Hem kişiler kendi işlerinin başında oluyor hem de iyi bir gelir elde etme şansı buluyor. Ancak sermayesiz para kazanmak sanıldığı kadar basit değil. Bu süreçte yine bir iş planına sahip olmanız büyük bir önem taşıyor. Belirli bir program çerçevesinde hareket ettiğiniz taktirde herhangi bir sorun olmadan yeni bir işe başlama imkanı bulabilirsiniz.

Satış yapmak istiyorsanız insanlara neler satabileceğinizi planlamanız gerekiyor. Komisyon usulü satış işinde sermaye biriktirmeniz gerekmiyor. Bunun yanında fikirlerinizi çok iyi temellere oturtmalısınız. Eğer ders verecekseniz bu dersi hangi ortamda ve kimlere vereceğinizi planlamanız gerekiyor. İş planlamanızda ne kadar gelir elde edeceğinizi ve işi günün hangi saatlerinde yapacağınızı da çok iyi bilmeniz gerekiyor.

Zamanlama her işte büyük bir önem taşıyor. Bu nedenle önce hangi saatlerde uygun olduğunuza karar vermeniz gerekiyor. Ürün geliştirme işinde ise mutlaka müşteri isteklerini göz önünde bulundurmaya dikkat etmelisiniz. Sıfır sermaye ile para kazanmak isteyenlere öneriler kapsamında önem verilen bir diğer konuda işin sürdürülebilirliğidir. Yani yapacağınız işin sizlere sürekli olarak gelir getirsermesine büyük bir önem vermeniz gerekiyor.

Özellikle dönemlik işler bir süre sonra gelirinizin kesilmesine neden olabiliyor. Böyle durumlarda sizlere sürekli gelir sağlayacak ve aynı zamanda gelecekte de önemini koruyacak bir alanda efor sarf etmeniz gerekir. Sermayesiz para kazanmak konusunda alternatifleriniz çok olsa da kendinize ciddi anlamda çalışacağınız bir alan belirlemeniz gerekir. Her işi yapmaya kalkmak bir süre sonra tamamen işsiz kalmanıza neden olabilir.

Scroll to Top