Satış Ortaklığı Nedir? Affiliate Marketing ve Komisyonlu Satış

Satış Ortaklığı Nedir

İnternet endüstrisinde son 15 yıldır popüler olarak satış ortaklığı kanalları kullanılmaktadır. Üniversitelerde dahi ders olarak verilen affiliate marketing yolu ile para kazanmak doğru teknikleri bildiğiniz sürece çok kolay. Peki sizde bu yöntemle para kazanmak istiyor musunuz? Cevabınız evet ise, hiç endişelenmeyin. Makalemizi sonuna kadar  okuduğunuz zaman satış ortaklığı nedir, affiliate marketing nedir, Komisyonlu satış nasıl yapılır gibi tüm konularda detaylı bilgilere sahip olacaksınız.

Satış Ortaklığı Nedir
Satış Ortaklığı Nedir

Ancak dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var. Yani az önce size affiliate marketing ile para kazanmak çok kolay dedik. Evet doğru. Yalnız işi doğru tekniklerle yapmanız gerekmektedir. Bu işle ilgili her şeyi A’dan Z’ye bilmeniz gerekiyor ki emeğiniz boşa gitmesin. Size öncelikle bu işe nasıl başlayabilirsiniz hangi yollarla satış ortaklığı yapabilirsiniz tüm bilgileri aktaracağız. Sonrasında ise satış ortaklığı yapan firmalar listesi olacak elinizde. Sizin yapmanız gereken bu bilgilere sahip olduktan sonra oturup biraz düşünmek. Hangi satış kanalı üzerinden ve hangi firmayla çalışarak en iyi verim alırım düşünmek. Bu konuda size en faydalı kararı verdikten sonra işe koyulabilirsiniz.

Şimdi arkanıza yaslanın ve satış ortaklığı nedir konulu makalemizin derinliklerine inmeye hazır olun. Makalemizi okuduktan sonra aklınıza takılan sorular olursa yorum bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Makalemizi beğenirseniz de paylaşmanız bizi memnun edecektir.

 

Satış Ortaklığı Nedir? 

Satış Ortaklığı
Satış Ortaklığı

Satış ortaklığı nedir başlığımızın yanındaki parantezde diğer isimlerini gördünüz arkadaşlar. Evet çok yeni bir şey olmadığı için çeşitli adlandırmalara sahiptir. Ancak işin bizi ilgilendiren kısmı bu değildir. Biz satış ortaklığı yaparak nasıl para kazanabiliriz onu öğrenmeliyiz önce.

 

Satış ortaklığı (affiliate marketing); yayıncı kuruluş ile iştirak eden ürün sahibi firma arasında yapılan komisyonlu satış veya tıklama adına yapılan anlaşmadır. Siz sahip olduğunuz yayın kanallarında ürünlere sahip olan şirket adına paylaşımlar yaparsınız. Tabi bu paylaşımları şirketin size verdiği linkler ile yaparsınız. Sonrasında ise sizin paylaştığınız link üzerinden yapılan satışlardan komisyon alırsınız.

 

Komisyonlu satış ortaklığı şirketler için çok önemli bir programdır. Şirketler bu ortaklık sayesinde hem ürünlerinin reklamlarını yapmış olur, hem de şirketleri için ekstra satış kanalları yaratmış olurlar. Yayıncı kuruluşların hepsi şirket  adına çalışan bir eleman gibidirler. Bir nevi pazarlamacı. Tabi tek farkı evden satış ortaklığı yaparak para kazanma fırsatına sahiptirler. Şimdi satış ortaklığı nedir den çok nasıl yapılır ona gelelim.

 

Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?

satış ortaklığı nasıl yapılır
satış ortaklığı nasıl yapılır

Satış ortaklığı yapabilmeniz için belirli bir popülariteye ulaşmış bir yayın ağına sahip olmanız gerekmektedir. Bu yayın ağları kullanım popülerliğine göre blog, facebook, Instagram, Twitter v.b ağlardan oluşmaktadır. Tabi bizim size tavsiyemiz genellikle daha çok kazandıran blog üzerinden satış ortaklığı yaparak para kazanmanız olacaktır. Çünkü Facebook sayfalar hariç diğer platformlarda ürün tanıtımı yapmanız biraz kısıtlı olmaktadır. Bir blogda paylaşım yapmanız ve reklamlarınızı kontrol etmeniz gerçekten çok kolaydır. Tabi size diğer kanallardan satış ortaklığı nedir nasıl yapılır gibi konuları da anlatacağız.

 

Öncelikle size satış ortaklığı komisyon oranları ve satış ortaklığı çeşitlerinden bahsetmemizde yarar var. Affiliate marketing komisyon oranları ürünlere göre değişmektedir. Kimi ürünlerde kar marjı %1 iken bazı ürünlerde %80’lere kadar çıkabilmektedir. Tabi bu oran ürün satışının zorluğuna göre artıp azalmaktadır.

 

%80’lik satış marjına sahip olanlar genellikle e-kitap, yazılım programları, oyun paraları gibi ürünlerden oluşmaktadır. Tabi böyle elle tutulamayan ürünleri satmak gerçekten zordur.%1 lik ürünler ise şirketlere göre değişmektedir. Tabi bu sektörde ortalama oran %8 ile %15 aralığındadır.

 

Satış Ortaklığı Affiliate Marketing Nasıl Çalışır?

  • Tıklama Başına ve BGBM: Şirketler size bir reklam görseli verir. O görsel tıklandıkça veya bin gösterime ulaştıkça para kazanmaya başlarsınız. Buna tıklamalı satış ortaklığı da denir. Tıklamalı satış ortaklığı yapan Türk siteleri de mevcuttur.

 

  • Üyelik Başına veya BBGM: Bazı şirketlerde size sadece getirdiğiniz üyeler için para ödemesi yapar.Çünkü onların amacı üyeler üzerinden para kazanmaktır. Bu tarz sitelere örnek vermek gerekirse en popüler olanları avantajx, Rrtıway ve Beruberry’dir.

 

  • Satış Başına ve BBGM: Bizim asıl ilgilendiğimiz kısım. Yapmanız gereken ürün tavsiyesinde bulunup üyeleri o siteye yönlendirmek. Üyeler ise sizin referans kodunuzla veya linkinizle o siteden herhangi bir ürün alımı yaptığında size ürün komisyon oranına göre bir ödeme yapılır. Dikkat ettiyseniz hepsinde BBGM (bin gösterim başı maliyet) ödemesi vardır. Burada satış yapmasanız bile size reklam gösterim ücreti ödeniz. Bir nevi satış ortaklığı teşviği diyebiliriz.

 

Satış Ortaklığı Yayın Kanalları

Affiliate marketing nedir?
Affiliate marketing nedir?

Satış ortaklığı yayın kanallarını en aktif kullanılanlar olarak blog satış ortaklığı, instagram satış ortaklığı ve twitter tıklama ortaklığı gibi aşağıda sıraladık.

 

A)Blog Açarak Satış Ortaklığı Yapmak

En popüler olan ve size en çok tavsiye ettiğimiz satış ortaklığı modelidir. Öncelikle blog nasıl açılır onu öğrenmeniz gerekmektedir. Tabi bu sizin gözünüzü korkutmasın. Blog açmayı öğrenmek hiç bir şey bilmeseniz dahi en fazla 3 haftanızı olur. Sonrası ise kendiliğinden gelir. Önemli olan başlamaya niyet etmektir. Denemekten korkmayın. Bu şekilde satış ortaklığı kanalıyla aylık 8-10  bin tl kazan insanlar var ülkemizde. Bu rakam hiç abartılı değil. Şİmdi blog açmadan önce yapmanız gerekenleri anlatalım.

 

  • Öncelikle ne satmak istediğinize ve hangi satış ortaklığı programını katılmak istediğinize karar verin.
  • Kendinizi mutlaka tüketicinin yerine koyun. Karar verdiğiniz satış ortaklığı programında yer alan ürünleri siz olsanız alır mıydınız. Cevabınız evet ise doğru yoldasınız.
  • Ürünlere ve ne tarz satış ortaklığı yapacağınıza karar verdiniz. Sonrası ise işinizi belirten bir alan adı satın almak. Burayı bir örnekle açıklayalım. Mesela zayıflama çayları satan bir firmanın ürünleriyle ilgili satış ortaklığı yapmak size mantıklı geldi. Sizin de zayıflamakistiyorum.com tarzı bir alan adı almanız sizin için daha mantıklı olacaktır.
  • Son olarak ise daima dürüst ve akıcı bir dil kullanarak yayınlar yapmak. Bu sayede ziyaretçilerinizin, takipçilerinizin güvenini kazanarak onların satın almasını sağlayabilirsiniz.

 

Blog ağ satış ortaklığı ile ilgili size şunu belirmekte fayda var. İlla tüm bloğunuzu satış ortaklığı üzerine yapmanıza gerek yok. Yani bir ürünle ilgili tek bir sayfaya yer vererek de bunu yapabilirsiniz. Tabi arasında kazanç farkı olacaktır. Mesela biz bu sitede zayıflama çaylarına yönelik bir yazı yazabiliriz. Peki siz bir tüketici olarak finans sitesinden mi satın alırsınız yoksa zayıflama diyet sitesinde mi? Burada cevap kendini gösteriyor. Yöneldiğiniz sektörü belirlemek çok önemli.

 

b)Instagram Satış Ortaklığı Nedir?

İnstagram satış ortaklığı
İnstagram satış ortaklığı

Yukarıda satış ortaklığı programını yani affiliate marketing olayını uygulayabileceğiniz mecralardan bahsetmiştik. İşleyiş sırasına göre ikinci sırada olan Instagram satış ortaklığı bazı şirketlerin özellikle kıskacında olan bir ağ pazarlamacılık faaliyetidir. Nedeni ise herkesin Instagram hesabı olması ve çok iyi reklamcılık faaliyetleri arasında inanılmaz işe yaramasıdır. Peki Instagram satış ortaklığı modeline başlamanız için ne yapmanız gerekiyor?

 

Öncelikle çok iyi bir takipçi sayısına ulaşmanız gerekiyor. Hesabınız kişisel de olabilir veya belirli bir niş konu üzerine açılmış da olabilir. Tabi burada kişiye göre ve satılan ürüne göre kazanç miktarları değişecektir. Örneğin ünlü birisi bir fotoğraf paylaşıp bu marka pantolonu giyiyorum diyebilir. Bu reklam insanları etkileyecektir. Ama sizin şahsi hesabınızdan yaptığınız paylaşımda etkilenme olayı olmayacaktır.

 

Tabi iş moda tasarım Instagram sayfası açtığınızda değişecektir. Sadece moda tekstil tasarım ürünleri paylaşan bir hesabınız varsa kullanıcılar üzerinde etkileşime geçme oranınız oldukça fazla olacaktır. Tabi bunu bilen firmalarda sizinle çalışmak isteyecektir. Satış ortaklığı veren firmaların sitelerinde genellikle Instagram için uygulanmış bir program bulmanız mümkündür. Siz onlar için gerçekten iyi bir partner olarak gözüküyorsunuz.

 

c)Twitter Satış Ortaklığı Nedir?

Twitter’da 280 karakter gibi bir paylaşım kısıtlamasının mevcut olduğunu biliyoruz. Bu karakter kısıtlaması ile Twitter üzerinden satış ortaklığı yapmak gerçekten zordur. Bunu bilen affiliate marketing şirketleri size tıklamalı ortaklık için para önermektedirler. Yani siz onların verdikleri linkleri  yayınlayın. İnsanlar tıkladıkça sizde para kazanın.

Komisyonlu satış veren firmalar
Komisyonlu satış veren firmalar

Not: Google arama hacimlerine baktığımız zaman ücretsiz satış ortaklığı veren firmalar gibi yüksek bir arama hacmine rastladık. Satış ortaklıkları genel olarak ücretsiz olur. Bu konuda dolandırıcı satış ortaklığı sitelerine karşı dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Paylaşımlarımız genellikle günceldir. Yine de tereddüt ederseniz yorum bölümünden sorularınızı yöneltebilirsiniz.

 

Satış Ortaklığı veren Siteler ve Firmalar

Satış ortaklığı sisteminin şirketler için ne kadar karlı olduğundan bahsetmiştik size. Bu nedenle satış ortaklığı veren binlerce firma bulabilirsiniz. Tabi burada önemli olan sizin için avantajlı olan ve dürüst satış ortaklığı sitelerini seçmektir. Bu konuyu daha detaylı işlediğimiz ve sizin için listesini yaptığımız satış ortaklığı veren siteler ve firmalar başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

 

Satış Ortaklığı Veren Türk Siteleri

Afiliate marketing siteleri sadece yurtdışında değil kendi ülkemizde de popülerdir. Bu konuda biraz detaycı olacağız. Çünkü satış ortaklığı ana işiniz olduğu için yaptığınız firma seçimleri önemlidir. Bazı yabancı firmalar ile etkileşimde zorlanabileceğiniz için satış ortaklığı veren Türk siteleri ile çalışmanız sizin için avantajlı olabilir. Satış ortaklığı veren Türk siteleri başlıklı yazımızda firmalara ait güncel listeyi görebilirsiniz.

 

Yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Son olarak size satış ortaklığı yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden bahsetme istiyoruz. Mutlaka ve mutlaka sizden para isteyen satış ortaklığı firmaları ile çalışmayınız. Sonuçta yayıncı olan sizsiniz. Elinizde bir ziyaretçi kitlesi bulunduruyorsunuz. Dolayısı ile ödeme yapılması gereken kişiler sizlersiniz. Pasif gelir oluşturmak adına mükemmel bir sistem olan satış ortaklığı ağını mutlaka kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

Satış ortaklığı nedir, affiliate ne demek, komisyonlu satış ortaklığı nedir gibi genel olarak sorulan sorulara çeşitli yerli ve yabancı kaynaklardan yaptığımız araştırmalarla cevap vermeye çalıştık. Affiliate marketing aynı zamanda kendi uğraştığımız sektör. Yazımız faydalı olduğu düşünüyorsanız paylaşmanız  başkalarına da fayda sağlayacaktır.

Scroll to Top