Pinterest İle Para Kazanmak | Pinterest Kullanımı

Pinterest görsel paylaşımların yapıldığı bir site. Ülkemizde halen pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Amerika da ise %52 gibi kullanım oranına sahip. Aylık ziyaretçi sayısı 200 milyonun üzerinde. Normal bir web sitesinde kullanıcılar 2 ile 3 dk arasında zaman geçirirken, bu süre Pinterest de 14 dk. Bu mükemmel bir zaman. Facebook’ta bir gönderi paylaştığınızda etkileşim süresi maksimum 5 gün. Pinterest sitesinde ise bir süre kısıtlaması yok.6 ay sonra bile fotoğraflarınız yüksek ziyaretçi sayısına ulaşabilir. Peki bu inanılmaz istatistiklere sahip olan Pinterest nasıl kullanılır, Pinterest ile para kazanmak mümkün mü? İşlerinize nasıl bir katkı sağlayabilir?

Okuyunuz: Whatsapp ile Nasıl Para Kazanılır

 

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest nasıl kullanılır
Pinterest nasıl kullanılır

Öncelikle Pinterest’in sahip olduğu avantajlara bakalım. Bu avantajlar sayesinde işinizi büyütebilirsiniz. Yada sadece Pinterest ile para kazanmanız da mümkün.

 • Pinterest 2010 yılı Mart ayında kurulmuştur.
 • Aylık kullanıcı sayısı 200 milyonun üzerindedir.
 • Kadın kullanıcı sayısı, erkek kullanıcı sayısından fazladır.
 • Amerika da yapılan alışverişlerin %16’sı Pinterest sitesinde yapılan yönlendirmeler ile gerçekleşir.
 • Pinterest üzerinde kullanıcılar tarafından yapılan ”PİN” sayısı 100 milyara ulaşmıştır.
 • 2014 yılında %98 oranında büyüme rakamına sahip olmuştur.
 • Pinterest üzerinde yapılan gönderiler, Facebook da ki  gönderilere oranla 1800 kat daha uzun ömürlüdür.
 • Pinterest’in en büyük rakibi Google görsellerdir.

Pinterest sitesini evinizin odası gibi düşünün. Bu odanın duvarlarında birden çok pano var. Bu panolar sizin tarafınızda kategorilere ayrılmış. Fotoğraflarınızı da kategoriye göre panolara asıyorsunuz. Pano için verdiğiniz isimler ”bebeklik fotoğraflarım, gençlik fotoğraflarım, iş fotoğraflarım vb” gibi olabilir. Fotoğrafları tutturmak için kullandığınız iğne veya raptiyenin adı ”pin”.Zaten ”pin” kelimesinin Türkçe karşılığı ”toplu iğne”.

 

Pinterest nasıl kullanılır
Pinterest nasıl kullanılır

Yukarıdaki örnekte yer alan bütün terimler Pinterest.com sitesinde geçmektedir. Pinterest nasıl kullanılır diyenlerin önce bu terimleri bilmesi lazım.

 

Pinterest ”Pin” Nedir?

Pin örnekte bahsettiğimiz gibi fotoğraflarınızı Panoya tutturmanız için kullandığınız iğne. Girdiğiniz herhangi bir web sitesindeki fotoğrafı Pinterest de bulunan panonuza yerleştirebilirsiniz. Güzel yanı ise sizin yaptığınız Pinleme ile kullanıcılar o siteyi ziyaret edebilir. Ya da ”re pin” özelliği ile başka bir kullanıcı sizin paylaştığınız resmi kendi panosuna yerleştirebilir. Bu sayede gönderiniz daha fazla kişiye ulaşmış olur.

 

Pinterest ”Pano” Nedir?

Attığınız resimleri anahtar kelimeler ile kategoriye ayırmış olursunuz. Bu kategoriler Pinterest sitesinde ”pano” olarak ifade edilmektedir. Pano isimleri genellikle en çok yapılan aramalardan oluşur. ”Kendin yap fikirleri, dekorasyon fikirleri, saç tasarımları, el işi modelleri, pratik fikirleri” gibi. Pano sayesinde hem siz hem de diğer kullanıcılar aradıkları fotoğraflara daha kolay ulaşabilirler.

 

Pinterest ”Denemeler” Nedir?

Pinterest sitesinin en güzel kısmı burası. Paylaşan fikirler ile ilgili yorum yapmanızı sağlar. Tabi  asıl istenen o fikirleri deneyenlerin yorum yapması. Bu sayede diğer kullanıcılar doğruluğunu ve uygulanabilirliğini test etmiş olur. Amerika da Pinterest çoğunlukla yemek tarifleri için kullanılır. Denemeler bölümü yemek tarifleri açısından oldukça bilgi verici.

Okuyunuz: Evde Para Kazandıran İşler

 

Pinterest Kullanırken Bilmeniz Gerekenler

Pinterest kişisel paylaşımların yapıldığı bir site değil. Genellikle aile üyeleriyle karşılaşmazsınız. Bazı kullanıcılar Facebook ve İnstagram’ın aile üyeleri tarafından işgal edilmesinden dolayı şikayetçi. Pinterest tamamen faydalı olabilecek kaliteli görsellerin paylaşıldığı bir site. Pinterest nasıl kullanılır diyenlerin öncelikle takipçi sayısını arttırmaları gerekiyor.

 

Takipçi sayısını arttırmak için insanları takip etmekten çekinmeyin. Yabancı kullanıcılar genellikle takibe, takip ile karşılık verir. Bu sayede gönderileriniz daha fazla kişiye ulaşmış olur. Pinterest en çok etkileşime sahip gönderileri ”en çok konuşulanlar” panosuna yerleştirir. Bu sayede tek bir gönderi ile 10 binlerce kullanıcıya erişmiş olursunuz.

 

### Pinterest sitesini kullanmak için sadece 2 amacınız olabilir. Bunlardan birisi beğendiğiniz gönderileri, daha sonra tekrar incelemek için panonuza kaydetmek. Bu sayede kendinize ait istediğiniz gibi bir arşiv oluşturmuş olursunuz. Pinterest nasıl kullanılır diyenler bu konuda sıkıntı yaşamaz. Çünkü kendinize ait bir görsel paylaşmıyorsanız takipçi sayınızın da bir önemli yoktur.

 

### Diğer amacınız ise Pinteresti para kazanmak veya bir kitleye ulaşmak için kullanmak olabilir. Pinterest üzerinde yer alan fotoğrafların %95’i web sitesi sahiplerine ait. Ya da bu siteler üzerinden para kazanan insanlara. Pinterest ile diğer sosyal medya sitelerine oranla daha fazla etkileşim kazanabilirsiniz. Şimdi iş için Pinterest nasıl kullanılır inceleyelim.

 

Pinterest İle Para Kazanmak

Pinterest nasıl kullanılır size özet olarak anlattık. Aslında kullanılması oldukça basit bir uygulama. Önemli olan bu uygulama ile para kazanmak.Pinterest üzerinde 100 milyar etkileşim sayısına sahip fotoğraf var. Bu kadar fotoğrafın yüklenmesi ve etkileşim almasının tek bir amacı var.O da para kazanmak.

 

Sizde Pinterest ile para kazanmak istiyorsanız, öncelikle para kazanma yöntemini seçmeniz lazım. Hangi kanallar ile para kazanabilirsiniz? Ya da Pinterest ile para kazananlar neler yapıyor.Gelin birlikte inceleyelim.

 

Pinterest Affiliate Marketing-Satış Ortaklığı

Eğer bir web sitesi sahibi değilseniz satış ortaklığı yöntemini tercih edebilirsiniz. En zahmetsiz para kazanma yöntemidir. Çoğu e-ticaret sitesi onların linklerini paylaşmanız karşılığında size satış üzerinde komisyon öder. Beğendiğiniz ve insanların alabileceğini düşündüğünüz bir ürün var ise bunu Pinterest sitesinde kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Bu tarz ortaklık veren sitelere satış ortaklığı siteleri başlıklı yazı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Eğer İngilizce bilgisine sahipseniz bu paylaşımları İngilizce yapmanızı tavsiye ederiz. Yabancılara satış yapmanız Türklere oranla daha kolay. Tabi birde yabancı kullanıcı sayısı Türk kullanıcı sayısından fazla.

 

Pinterest Google Adsense İle Para Kazanma

Sadece blog sitesi sahiplerinin para kazanabileceği bir yöntemdir. Blog sitesi sahipleri Google reklam ağına katılarak, siteleri üzerinde çıkan reklamlar ile para kazanabilir. Bu sayfa üzerinde yer alan reklamlar gibi. Karşınıza çıkan bu reklamlar ile site sahipleri tıklama başına 0,10 kuruş ile 1 TL arasında para kazanır. Tabi Türkçe sitelerde geçerli bu. Eğer yabancı bir blog sitesi sahibi iseniz bu rakamlar 1 TL ile 30 TL arasında değişecektir.

 

Bir sitenin Google’ın ilk sayfasında çıkması oldukça zor. Bu nedenle Pinterest sitesini kullanan blog sahipleri ekstra daha fazla ziyaretçiye sahip olabilir. Hatta Pinterest üzerinden gelen ziyaretçi sayısı çoğu sitelerde %90’a yakındır. Siteye trafik almak Google’a göre Pinterest’de daha kolay.

 

Pinterest ile E-Ticaret Yapak

Gittigidiyor, N11, Etsy, Amazon, Ebay gibi sitelerde satış yapıyorsanız, ürünleriniz için müşteri bulabilirsiniz. Özellikle Etsy sitesinde satış yapanlar pinterest nasıl kullanılır diye araştırma yapar. Çünkü Etsy üzerinde sadece el yapımı ürünler yer alır. Pinterest sitesinde bu tarz kendin yap görsellerinin  olduğu bir site.

 

Etsy sitesine bir ürün eklediğiniz zaman, binlerce ürün arasından üst sıralarda çıkması oldukça zor. Ya çok popüler bir satıcı olmalısınız ya da reklam vermelisiniz. Pinterest sitesi ile yayınladığınız ürünü tamamen ücretsiz olarak ön plana çıkarabilirsiniz. Etsy sitesi kullanıcıları genellikle bayanlardan oluşuyor. Pinterest Amerika da %62 gibi bayan kullanıcı oranına sahip. Bu sayede istediğiniz kullanıcı kitlesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

Tabi bunu sadece Pinterest için düşünmeyin. Ülkemizde insagram üzerinden satış yapanlarda Pinterest üzerinden pazarlama faaliyeti yürütmektedir. Ürünleriniz el yapımı ya da ilgi çekiciyse kısa zamanda başarıya ulaşmanız mümkün. Paylaştığınız fotoğrafların kalitesi de belirleyici etken olacaktır.

 

Pinterest Ücretli Paylaşım Yapmak

Pinterest takipçi sayınız yüksek ise ücretli olarak paylaşım yapabilirsiniz. Bu hem sizin için hem de firma için avantajlıdır. Firmaların yeni bir hesap açması ve kullanıcılar ile etkileşime geçmesi uzun bir zaman alacaktır. Bunun yerin takipçi sayısı yüksek olan bir Pinterest Fenomenine paylaşım yaptırmak daha mantıklı. Fenomen sayesinde kısa zamanda yüksek etkileşim sayısına ulaşılabilir.

Yurtdışı takipçi sayınız fazla ise paylaşım başına 500 TL, 1000 TL gibi ücretler alabilirsiniz.Tabi bu ücret firma ile yaptığınız anlaşmaya göre değişiklik gösterebilir.

 

Pinterest Fotoğraf Ekleme

Pinterest nasıl kullanılır diyenlerin başarısı, tamamen ekledikleri fotoğraflara bağlı. Eğer pinlediğiniz fotoğraf tıklama almıyorsa başarılı olmanız imkansız. Fotoğraflarınızın tıklama almasını istiyorsanız aşağıda yazılı olanları uygulayın.

 • Bozuk olan fotoğrafların paylaşımını yapmayın.
 • İnografik yani içeriğinde yazı olan resimler daha çok tıklama alır.
 • Fotoğrafları eklemeden önce hazır şablon kullanabilirsiniz.
 • Tek bir şablona birden fazla fotoğraf yükleyerek daha başarılı olabilirsiniz.
 • Pinterest Business kaydı yaparak fotoğraflarınızın etkileşim oranını takip edin.
 • İnografik fotoğraf yapmak için Snappa sitesini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.
 • İdeal fotoğraf boyutu 735 x 1102 olmalıdır.

 

### Sitelerde gördüğünüz fotoğrafları kaydetmek için eklenti veya uygulama kullanmanız gerekiyor. Masaüstü bilgisayar kullanıcısı iseniz Pinterest üzerinden bu eklentiye sahip olabilirsiniz. Mobil kullanıcılar uygulama ile ya da site üzerinde bulunan paylaşım düğmeleri ile resim eklemesi yapabilirler. Google Chrome Pinterest eklentisine sahip olmak için tıklayın.

 

Pinterest Benzeri Siteler

Pinterest nasıl kullanılır diyen ziyaretçilerimizin aşağıda yer alan Pinterest benzeri sitelere kayıt olmasını tavsiye ederiz. Bu sayede daha faza etkileşime sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu uygulamalar ileride Pinterest gibi büyüdüğünde siz erken üyelik yaptığınız için avantajlı olacaksınız.

 

1.We Heart İt

Tamamen gençler için oluşturulmuş Pinleme sitesi.Paylaşımlara baktığınız zaman bunu anlayabilirsiniz.

 

2.DudePins

Pinterest kadınlar için değil, ancak öyle bir algı oluşturulmuş. DudePins ise erkekler için yapılmış bir uygulama.

 

3.Dribbble

Tasarımcılar için oluşturulmuş sosyal ağ. Profesyonel tasarımlara ilginiz var ise mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

4.Pearltress

Pinterest sitesine en çok benzeyen alternatif uygulamadır. Daha çok ağaçlar ve takılar üzerine fotoğraflar bulabilirsiniz.

 

5.FoodGawker

Yemekler için oluşturulmuş pinleme sitesi. Amerika da Pinterest sitesi yemek tarifleri için kullanıldığından, sadece yemeklerden oluşan bu uygulama oluşturulmuş.

 

6.Juxtapost

Pinterest ilk çıktığı zamanlarda davetiye üzerine üyelik alımı yapıyordu. Juxta o dönemlerde alternatif olarak çıktı ve davetiye istemedi. Pinterest davetiyeli üyeliği kaldırdığı zaman, Juxta etkisini kaybetmiş oldu. Ancak hala en iyi alternatiflerden birisi konumunda.

 

7.Liqurious

İçecek tarifleri için oluşturulmuş pin sitesi. Birbirinden farklı kokteyl tariflerine ulaşabilirsiniz.

 

8.Manteresting

Erkekler için oluşturulmuş Pin sitesi. Erotik paylaşımların artması nedeniyle kullanıcı kitlesini kaybetmiştir.

 

9.HomeTalk

Ev dekarasyon tasarımlarını bu uygulama üzerinden ulaşabilirsiniz. Genellikle mimarlar tarafından kullanılan bir sitedir.

 

10.GentleMint

GentleMint erkekler için yeni kurulmuş olan Pin sitesi. Ancak erkekler için oluşturulmuş diğer sitelere göre daha kaliteli.

 

Pinterest Taktikleri

Pinterest uygulaması, Facebook, İnstagram ve Twitter dan sonra popülerlik olarak 4. sırada yer almaktadır. Markanıza daha fazla değer katmak istiyorsanız, Pinterest gibi etkili bir uygulamayı kullanırken bazı taktikleri ihtiyacınız var. Pinterest ilham veren proje fotolarına ev sahipliği yapan bir site. Sizde buna ayak uydurup ilham verici paylaşımlarda bulunmalısınız. Pinterest nasıl kullanılır diyenler için bu taktikleri maddeler halinde inceleyelim.

 

### Pano sayısını arttırmaktan çekinmeyin.100 tane fotoğrafı 1 pano içinde barındırdığınız zaman oldukça dağınık bir imaj çizecektir. Ancak bunları anahtar kelimeler ile panoları yerleştirirseniz, ziyaretçiler bütün fotoğraflarınıza kolaylıkla ulaşabilir. Panonun açıklaması ve isminin çok önemli olduğunu unutmayın.

 

### ”Re pin” özelliğinden faydalanmayı ihmal etmeyin. Bu profilinizin zenginliğini ifade eder. Twitter da ki retweet gibi düşünün. Beğendiğiniz kaliteli gönderileri profilinde tutarak daha fazla takipçi elde edebilirsiniz. Pinterest üzerindeki görsellerin %80 ”re pin” ile oluşturulmuştur.

 

### Panolara ait kapak fotoğraflarını özenle seçmeniz gerekiyor. Ziyaretçiler profilinize girdiğinde, onları panolarda yer alan kapak fotoğrafları karşılayacak. Bu fotoğraflar panonun ziyaret edilip, edilmemesi için belirleyici rol oynayacak. Sizin en için en etkili Pin hangisi ise onu kapak fotoğrafı olarak belirleyin.Tabi bunun için özel fotoğrafta hazırlayabilirsiniz. Boyut olarak 220 x 150 en ideal boyuttur.

 

### Pinterest ile paylaştığınız fotoğrafların kare değil de dikdörtgen olmasına özen gösterin. Pinterest tarafından verilen istatistik bilgilerinde bu açıkça belirtilmiş.Dikdörtgen fotolar hem daha çok yer kaplar hem de daha fazla etkileşime sahiptirler. Dikdörtgen paylaşımlara 3 ile 4 arası fotoğraf sıkıştırıp, yazı da ekleyebilirsiniz.

 

### Pinterest’in sosyal medya uygulaması olduğunu unutmayın. Bu nedenle fotoğraflarınıza yapılan yorumlara mutlaka cevap yazın. Eğer sadece Pinterest üzerinden doğrudan satış yaptıysanız, müşterinizden yorum yapmasını rica edin. Bu sayede daha fazla satış gerçekleştirebilirsibiz.

 

### Pinterest Analytics kullanmayı ihmal etmeyin. Bu özelliği sadece işletme-business hesapları kullanabilir. Analytics sayesinde ziyaretçilerin fotoğraflarınızla etkileşimini görebilirsiniz. Kaç tıklama aldığınız, re-pin sayısı, takipçi artış yüzdesi gibi önemli veriler yer alır. Pinterest nasıl kullanılır diyenlerin işletme olarak hesap açmasını tavsiye ederiz. Bunun için ek bir bilgiye ihtiyacınız yok.

 

### Fotoğraflarınızı paylaştığınız zamanlar çok önemli. En çok kullanıcının olduğu saatler için otomatik paylaşım ayarı yapın. Genelde bu saatler akşam 20:00 ile 23:30 arasıdır. Bu saatler için yaptığınız otomatik paylaşım etkileşim oranınızı arttıracaktır. Bu saatler hafta sonu için değişiklik gösterebilir.

 

### Zengin Pinler özelliğinden faydalanın. Tabi bunun için web sitenizi Pinterest uygulamasına tanıtmanız lazım. Gerekli tanıtımı yaptıktan sonra paylaşımlarınız için daha fazla bilgiler ekleyebilirsiniz. Örneğin; bir yemek tarifi fotoğrafının altına malzemeler listesini ekleyebilirsiniz.Ya da kullanıcıyı siteye çekecek sözcükler yazabilirsiniz.

 

### Pinterest kullanmaya yeni başladıysanız, kendinizi tanıtmak için reklam vermeyi ihmal etmeyin. İlk zamanlarda vereceğiniz reklamlar ile ”re pin” sayesinde takipçi sayınız artabilir.6 ayda yakalayacağınız başarıyı 1 ay içerisinde yakalayabilirsiniz. Tabi paylaşımlarınıza güveniyorsanız bunu yapın. Aksi taktirde vereceğiniz reklam bir işe yaramayacaktır.

 

### Blog sitesi sahibi iseniz tüm fotoğraflarınıza ”Pin it” düğmesi iliştirmeyi unutmayın. Büyük markaların %70’inin fotoğraflarında bu düğme yer almaktadır. Kaliteli fotoğraflarınız mutlaka pin alacaktır.

 

Pinterets 2020 İstatistikleri

Pinterest tarafından ABD için 2017-2018 verileri açıklandı. Aynı zamanda araştırma şirketleri tarafından yapılan anketlerde bu verilere dahil edildi. Pinterest nasıl kullanılır diyenlerin bu istatistikleri mutlaka dikkate alması gerekir. Zira Amerika da satıcıların yakaladığı başarıyı, Pinterest üzerinden sizde yakalayabilirsiniz.

 

###ABD’li Pinterest kullanıcılarının %40’ının geliri yıllık 100 bin doların üzerinde.%50’si ise yıllık 50 bin doların üzerinde bir gelire sahip.

 

### Pinterest bir ara %80 gibi kadın kullanıcı oranına sahipken, son yıllarda erkek kullanıcı sayısı arttır. Bununla birlikte Amerika da yetişkinlerin %30’u Pinterest kullanmaya başladı.

 

### 18-35 yaş arasındaki gençlerin %50’i ayda en az bir kere Pinterest uygulamasına giriş yapıyor.Genellikle takip edilen konular teknolojik paylaşımlar.

 

### Pinteresti aktif olarak kullananların %60’ı satın almalardan önce mutlaka Pinteresti kullandığını söylemektedirler.

 

### Pinterest üzerinden yapılan aramaların %85’i mobil aramalardır. Yani mobil kullanım oranı yüksek. Bu rakamlar normal bir sosyal medya sitesinde %60 civarıdır.

 

### Amerika da en çok aranılan konular sanatsal malzemeler ve yemek tarifleridir. Bunları evsel fikirler, sağlık ve güzellik konuları takip eder.

 

### Pinterest sitesinde verilen her 1 dolarlık reklam, kullanıcısına 2 dolar kazandırmıştır.

 

### Pinterest kullanan satıcılar, kullanmayan rakiplerine göre 2018 yılında %32 daha fazla satış yaptılar.

 

### Amerika da yönlendirme trafiğinin %8’i Pinterest üzerinden gelmiştir. Bu veri tüm siteler için ortalama olarak alınmıştır. Bu rakam oldukça etkileyici.

 

### Pinterest uygulamasının güncel piyasa değeri 15 milyar dolar olarak hesaplanmıştır.

Scroll to Top