Pilavcı Dükkanı Açmak | Pilavcı Açma Maliyeti ve Kazancı

Pilavcı Dükkanı Açmak

Pilavcı dükkanı açmak yapabileceğiniz en karlı iş fikirleri arasında yer alır. 1 kg prinçten 10 tabak pilav çıkması, size % 1000 oranında karlı bir iş sunmaktadır. Kısacası pilavcı açmayı düşünüyorsanız doğru karar verdiğinize emin olabilirsiniz.

Pilavcı Dükkanı Açmak
Pilavcı Dükkanı Açmak

Tabi pilavcı dükkanı açmak istemeniz bu işte başarılı olmak için tek başına yeterli değil. Bunun yanında bir takım dikkat etmeniz gereken faktörler mevcut. Zira bir çok esnaf basit hatalar ya da hesapsızlıklar nedeni ile batmaktadır.

Pilavcı açacaksanız öncelikle en önemli faktör sunduğunuz ürünün lezzetidir. Pilav yapmayı hiç bilmiyor olabilirsiniz. Ancak öğrenmeniz pek bir zamanınızı almayacaktır. Sadece en iyi tadı tutturmak zamanınızı alır. Bunun için de sürekli deneme yapmalısınız. Gerekiyorsa 1 ay boyunca her gün pilav yapıp lezzetlerini test edin. En iyi tadı tutturduğunuz zaman yola çıkmaya hazırsınız demektir.

Tabi tat önemli, ancak tek geçerli faktör değil. Hijyen ise, lezzetten sonra gelen en büyük etmenlerden birisidir. Bir yer hijyenik olmayan ancak lezzetli olan yemekler sunabilir. Bunun için bir çok örnek vermek mümkün. Ancak hem lezzetli hem de hijyenik ürün sunduğunuz zaman başarının kapıları size sonuna kadar açılacaktır. Tabi bunu güler yüzlü hizmet ile de taçlandırmalısınız.

Not: Pilavcı açmak dışında bir çok iş fikri ile de ilgilenebilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz dükkan açma fikirleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Pilavcı Dükkanı Nasıl Açılır

Pilavcı Dükkanı Nasıl Açılır
Pilavcı Dükkanı Nasıl Açılır
 • Nasıl bir pilavcı dükkanı açacağınızı öncelikle yatıracağınız para miktarı belirleyecektir. Öncelikle ne kadar para ayırabileceğinize, sermaye koyacağınıza karar verin. Tabi tüm sermayenizi tek seferde yatırmanız mantıklı bir hamle olmayacaktır. Sizi 4-6 ay arasında ayakta tutacak ek bir sermayeye ihtiyaç duyabilirsiniz
 • İş planı olmazsa olmazlardan. Bir çok kurumsal firma bir işe başlamadan önce %70 enerjilerini iş planına ayırırlar. Sizde aynı şekilde iş planı oluşturmalısınız. Hangi aşamada neler yapacağınıza karar vermelisiniz. İş başlangıcında ne yapılacak, ilk 6 aylık hedef, 1 yıllık ve 5 yıllık hedefler gibi her şeyi detaylandırın. Bu sizin profesyonelce adımlar atmanızı sağlayacaktır.
 • İş planı bittikten sonra sıra geldi pilav yapmayı öğrenmeye. Her gün farklı tarzda pilav yapmayı deneyin. Kendinize özel menü oluşturun. Ne satacağınızı nasıl pazarlayacağınızı belirleyin.
 • Sıra geldi dükkan bulma aşamasına. Bu sektörde her zaman cadde üzerinden bir dükkan avantajlıdır. Tabi sadece yaya müşteriye değil, aynı zamanda servis olarakta müşteriye hitap etmelisiniz. Amaç dört dörtlük çalışma performansını yakalamak olmalı.
 • Dükkan kiralamasını yaptıktan sonra vergi levhası ve ruhsat alma aşamasına geçebilirsiniz. Vergi levhası almak oldukça kolay. Bir muhasebeci yardımı ile 1 gün içerisinde vergi levhası alabilirsiniz. İşletme ruhsatı içinde belediyeye gitmeniz gerekiyor. Bir alt başlıkta nasıl yapacağınız konusuna değindik.
 • Vergi levhası çıktıktan sonra tüm işletme malzemelerini satın alın. Mutfak ekipmanları, benmari, tabak, çatal kürdanına kadar A’dan Z’ye her şeyi tamamlayın. Tabi bu aşamayı dükkan tasarım ve dekor aşamasını tamamladıktan sonra yapmalısınız.
 • Evet artık dükkanı açmak için hazırsınız. Pilav kar marjı yüksek bir ürün olduğu için ilk günlerde kampanyalar yapabilirsiniz. Hatta gerekiyorsa, ücretsiz ürün dahi dağıtabilirsiniz. Bu sizin için büyük bir maliyet oluşturmayacaktır. Tüm bu açılış faaliyetinin size dönüşü daha fazla olacaktır.
 • Pazarlama faaliyetlerine önem verin. Gerekiyorsa her gün broşür dağıtın, yemeksepeti.com üzerinde reklam verin. Gerekiyorsa Facebook ve İnstagram üzerinden bölgesel reklamlar oluşturun.

 

Pilavcı Açma Maliyeti

Pilavcı Açma Maliyeti
Pilavcı Açma Maliyeti

Pilavcı dükkanı açma maliyeti tamamen size bağlı olarak değişecektir. Minimum 50 Bin TL ile bir pilavcı dükkanı açabilirsin. Bunun bir üst limiti olmadığını Baruthane Pilavcısını inceleyerek anlayabilirsiniz. Maliyetleri isteğinize bağlı olarak daha fazla da kısabilirsiniz. Ancak bu defa kaliteden ve yapacağınız işten ödün vermiş olacaksınız.

Özellikle son zamanlarda mutfak malzemelerinin fiyatında da artış yaşanmıştır. Sıfırdan alacağınız tüm ürünlerin maliyeti yüksek olacaktır. En basiti bir 3 metrelik bir benmari fiyatı en az 7 bin TL den başlamaktadır.

Bu işe harcayabileceğiniz ideal sermaye 100 Bin TL’dir. Cadde üzerinde bir dükkan ve ihtiyacınız olan ekipmanlar ile müşteri kitlesini arttırmaya başlayabilirsiniz.

 

Pilavcı Dükkanı Aylık Kazancı

Pilavcı dükkanı aylık kazancı günlü yapacağı ciroya bağlıdır. Tabi bu ciro rakamı ortalama olacaktır. Pilavdan elde edilen kar oranını %200 olarak belirleyelim. Her zaman düşük hesaplamak avantajlıdır. Günlük 100 Tabak pilav + ayran satsanız 10 TL’den 1000 TL ciro yapar.

1000 TL x 30 Gün = 30 Bin TL aylık ciro rakamını ulaştınız. Bu 30 Bin TL’nin 10 Bin TL’sini gönül rahatlığıyla kar olarak yazabilirsiniz. Bu rakamların altında yapacağınız ciro emin olun sizi kurtarmayacaktır. Sonuçta kendi işinizi yaparak efor sarf ediyorsunuz.

Evlere servis ise ekstra gelir olarak düşünmeniz gereken bir kalemdir. Bir çok işletmenin servis cirosu dükkan cirosunu geçmektedir. Tabi tek bir seçeneğe ağırlık vermektense, 2 yönden de kazanmak için elinizden geleni yapmalısınız.

 

Pilavcı Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Vergi levhası
 • Tapu Fotokopisi
 • Kimlik Fotokopisi
 • 2 Adet Vesikalık Resim
 • Faaliyet Belgesi
 • Oda Kayıt Belgesi
 • Sicil Kaydı
 • SGK Giriş Bildirgesi
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • Çevre Temizlik Ödeme Makbuzu
 • Elektrik Su Borcu Bulunmaması
 • Gıda Tarım Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı

Daha detaylı bilgi için bulunduğunu il veya ilçenin belediye binasını ziyaret ediniz.

 

Pilavcı Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler

 • Pilavcı dükkanı açmak için bir çok alternatifiniz veya seçeneğiniz olabilir. Ancak bu işte 3 önemli faktör mevcut. Güler yüzlü esnaf olmak, lezzetli pilav yapılması ve ürünlerin temiz olarak sunulmasıdır.
 • Mutlaka evlere servis yapmayı ihmal etmeyiniz. Bazı girişimciler motor almak ve motorcu çalıştırmayı yüksek maliyet gibi görebilir. Ancak servis ile bunların maliyetini kolaylıkla çıkabilirsiniz.
 • Her zaman 2. ya da 3. şubeyi açacakmış gibi hareket ediniz. Bu nedenle başlangıç aşamasında işiniz kontrol edilebilir olsun. Gıda sektöründe personel çalıştırmaktan çekinmeyin. Personel sizi vezir de edebilir, vezirde.
 • İstediğiniz kadar lezzetli ve hijyenik yapın. Personelin müşteri ile iletişimi başarınızı belirleyecektir. Personel yüzünden emeğiniz çöpe gidebilir. Bu personel ile eğitim konusunda sürekli etkileşim halinde olmalısınız.
 • Her zaman vergisini zamanında ödeyen bir esnaf olmayı tercih edin. Bir çok esnaf maalesef vergi ödemelerine gerekli önemi vermemektedir. Vergi, stopaj, Bağkur primi önemli bir gider olabilir. Ancak ödememesi durumunda birikip büyümenizi engelleyecektir.
 • İşinizi arttırmak ve marka olmak için online reklam ve yatırımlara önem verin. Bu işe başlamadan önce pilav alanında sosyal medyada fenomen olmuş hesapları inceleyin. Bu yazıda Baruthane, Tahtakale Pilavcısı, Unkapanı pilavcısını örnek gösterebilirim.
 • Bir üst madde de bahsettiğim gibi aynı sektörde faaliyet gösterdiğiniz rakiplerinizi mutlaka inceleyin. Onların işletmelerine gidip pilavlarından yiyin. Neyi iyi yapıyorlarsa örnek alın, kötü olanları da yapmamaya özen gösterin. Aynı zamanda beğendiğiniz tasarımsal doneleri de kopyalayabilirsiniz.

Pilavcı dükkanı açmak, Pilavcı Açma Maliyet, Pilavcı Nasıl Açılır ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan konularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda cevaplandırılacaktır.

Scroll to Top