Pikan Cevizi Yetiştiren Para Kazanıyor

Pikan cevizi en pahalı cevizlerden birisidir.Lezzet bakımından ise hafif bir acımsılık olmakla birlikte faydaları saymakla bitirilmez.Dünya da ABD, Meksika, Avustralya ve İsrail’de üretilmektedir.Tropikal iklimde yetişen bir ürünüdür.Avusturalya da parklarda yerlerde görülebilmektedir.Verimliliği yüksek ve lezzetli bir üründür.Pikan cevizi yetiştiren para kazanıyor.Peki nasıl?

Pikan cevizi ağaçları 4-8 yaşlarında meyvesini vermeye başlarlar.Bir ağaçtan ortalama 70 kiloya kadar ürün alınabilmektedir.Kilosu 200 tl civarındadır.Özellikle kalp dostu olduğu bilinmekte ve sayısız vitamin yer almaktadır.

1-Pikan Cevizi Türkiyede Nerede Hangi İklimde Yetişir?

Pikan Cevizi tohumları Türkiye’ye ilk 1960’lı yıllarda gelmiştir.O günden beri deneme üretimleri yapılmıştır.Şuan ise Ege ve Akdeniz bölgesinde deniz kenarına yakın olan yerlerde yetiştirilmektedir.Tropikal iklimi seven ve narin bir ağaç yapısı vardır.Genelde İthal edildiği içinde ülkemizde pahalıdır.

2-Pikan Cevizi Yararları Faydaları Nelerdir?

Pikan cevizi kalp dostu bir meyvedir.İçeriğinde A vitamini, E vitamini, C vitamini, potasyum, kalsiyum ve demir bakımından oldukça zengindir.Güçlü bir antioksidan kaynağıdır.Bağışıklık sistemini güçlendirici bir özelliği vardır.Amerikada ekmek ve pasta sektöründe kullanılmaktadır.Yağı ise ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılır.

3-Pikan Cevizi Kaç Yılda Meyve Verir?

Pikan cevizi 4 yaşından itibaren meyve vermeye başlar.Yılda bir kere hasat yapılır.Kasım aralık aylarında dalları sallanarak bu hasat gerçekleştirilir.Ağaç 10 yaşına geldiğinde en büyük ekonomik değere ulaşmaktadır.10 yaşında tahmini bir ağaç 80-90 kiloya kadar mahsul vermektedir.

4-Pikan Cevizi Yetiştiriciliği Üretimi Nasıl Yapılır?

Pikan cevizi tohum ile çoğaltma yöntemiyle ekilir.Nem oranına dikkat edilmesi gerekmektedir ve maksimum %5 lik bir nem oranına dayanmaktadır.Ayrıca teknik daha fazla bilgi istiyorsanız buraya tıklayınız.

5-Pikan Cevizi Kilosu Ne Kadar?

Ülkemizde Paladdium Malatya pazarında satılmaktadır.Şuan güncel kilo fiyatı 190 tl dir.Ülkemizdeki üretim tüketimi karşılamadığından dolayı ithal edilmektedir.Bu nedenle fiyatları oldukça yüksektir.Sizde pikan cevizi yetiştirmeyi düşünüyorsanız iyi para kazanabilirsiniz gerçekten.Tropikal bir iklimdeyseniz yatırdığınız sermaye ile %500 lere varan kar elde etme olasılığınız yüksektir.

6-Devlet Teşviki Hibesi Var mı?

Pikan Cevizi devlet tarafından ve avrupa birliği fonu tarafından desteklenmektedir.Bulunduğunuz ilçenin tarım müdürlüğünden başvurada bulanabilirsiniz.

Aynı zamanda makedemya cevizi nasıl para kazandırır başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir