Pazarda Ne Satabilirim | Satılabilecek Ürünler Listesi 2022

pazarda ne satabilirlim

Günümüzde pek çok insan, “Ne iş yapabilirim, nasıl daha çok para kazanabilirim” gibi sorularla karşı karşıya kalmaktadır. Pazarcılık sektöründe çalışmak isteyen insanlar ise pazarda ne satabilirim, Pazarda satılacak ürünler nelerdir  soruları ile baş başa kalmaktadır.

Pazarda Ne Satabilirim
Pazarda Ne Satabilirim

İş hayatına atılan pek çok insan, geçimini sağlayabilmek için farklı sektörlerde çalışmalarını sürdürmektedir. Bir insan ortalama olarak yılda 185 gün çalışıp hafta sonları ve yıllık izinleri dahil olmak üzere, kalan günlerini tatil yaparak geçirmektedir. Maddi durumu iyi olmayan insanlar ise çalışmakta olduğu işten farklı olarak, ek iş yapmaktadır. Ek iş olarak ise; inşaat, pazar, sera, gibi yerlerde çalışmaktadırlar. Bu iş seçenekleri arasında en çok tutulan ve maddi açıdan daha çok gelir elde edilen iş ise, pazarcılık sektöründe çalışılıp tercih edilen ürünün satışını gerçekleştirmektir.

Okuyunuz: En Yeni 75+ İş Fikri

 

Pazarda Ne Satabilirim?

Kişi, elindeki ufak çaplı bir sermaye ile pazar tezgahında vatandaşın ihtiyacı olan ve satın alma gücü bulunan her ürünü satabilmektedir. Kişi öncelikle pazarda satışını gerçekleştireceği ürüne karar vermelidir. Hangi üründen ne kadar gelir elde edebileceğini hesaplamalıdır.

Pazarda Ne Satabilirim
Pazarda Ne Satabilirim

Tercih ettiği ürün tekstil ürünü ise dikimini yapıp satışını gerçekleştirmekte olduğu firma ile yüz yüze konuşup, toptan fiyatının ne kadar olduğunu, satışını gerçekleştirdiğinde ise ne kadar kazanç sağlayabileceğini detaylıca araştırmalıdır. Kişi, pazarda ne satabilirim sorusunu kendisine sorduğunda, elindeki sermaye çerçevesinde, dilediği ürünleri sahip olacağı veya kiralayacağı tezgahta satışını yapabilir.

Eğer sebze ve meyve satışı gerçekleştirilecekse, bu durumda hal ya da toptancılara giderek fiyat araştırmasında bulunulmalıdır. Sebze ve meyve gibi gıda ürünlerinin tercih edilmesi durumunda kişiler bu ürünleri kendileri üretebilmektedir.

Çalışan kişinin gıda üzerine üretim yapması ve bu üretimi sağladıktan sonra ise satışa sunması her zaman daha karlı olarak bilinmektedir. Verilmiş olan bu bilgiler sonrasında pazarda ne satabilirim sorusuna cevap bulmak isteyen kişiler farklı arayışlar içine girmektedir ama yine de belli bir noktadan sonra kararsız kalmaktadır.

Pazarcılık sektöründe çalışan insanlar bu işe atılacakları zaman için yeterli birikim sağlamalıdır. Çünkü hayatta hiçbir şey dört dörtlük değildir. Kişinin şansına bağlı olarak önüne beklenmedik pek çok problem çıkabilmektedir. İş hayatı da inişli ve çıkışlı olduğu için bir anda yükselip çok para kazanabileceği gibi, bir anda yere çakılıp batabilmektedir.

Burada önemli olan konu ise kişinin tamamen pazarcılık sektöründe olan bilgisine bağlıdır. İş hakkında yeterli bilgiye sahip ise geriye sadece işi kurup satışa başlamak ve para kazanmak gibi yapılacak birkaç iş kalmaktadır.Pazarda ne satabilirim sorusu ile yola çıkıldığında, “Bu iş ne kadar yorucu olur ?, “Çalışma saatleri ne kadar ?” gibi sorular da akla gelmektedir. Pazarcılık sektöründe çalışabilmek için günün tamamı boş olmalıdır. Çünkü bu meslekte, iş saati sabah 08:00 akşam ise 21.00 civarlarında olmaktadır. Bunun nedeni ise; satışa sunulmakta olan ürünün sabah erkenden pazar tezgahında hazırlanıp, yerini almış ve satışa sunulacak pozisyonda olması gerektiği içindir. Akşam ise saat 20.00 civarında karanlığın çökmesine yakın tezgahta kalan ürünlerin toplanması gerekmektedir

Okuyunuz: En Karlı İş Fikirleri

 

Pazarda Satılacak Ürünler

İş dünyasında tercih edilip, yapılabilecek pek çok iş bulunmaktadır. Tamamen kişinin zevkine, maddi gelirine ve zaman ayırması durumuna bağlıdır. Pazarcılık işi hemen hemen dünyanın her yerinde gerçekleştirilmektedir. Pazarcılık sektörü diğer işler gibi haftanın 6 günü yapılmamaktadır. Haftada 2 gün olmak şartı ile kurulmakta olduğu şehrin günlerine bağlı olarak belirlenip, o günler içerisinde sağlanmaktadır.

Pazarda Satılabilecek ürünler
Pazarda Satılabilecek ürünler

Pazar tezgahında yerini alan kişi, öncelikle kullanmakta olduğu tezgahın yasal açıdan kiracısı yada sahibi olmalıdır. Çünkü devletin huzurunda çalışmakta olan zabıtalar, pazarın kurulacağı gün vardiyalı olarak pazarda gezip yasal olmayan tezgahların sahiplerini tespit etmektedir. Kullanmakta olunan tezgah, yasal olarak kullanılmıyor ise bunun belli bir tutar cezası bulunmaktadır. Pazarda kullanılan tezgahların boyutu tamamen satılmakta olan ürüne göre belirlenir. Pazarda ne satabilirim sorusuna verilebilecek örnekleri şunlardır: Gıda ürünleri arasında yeşillik, domates, biber, taze soğan, marul, limon, yeşil biber gibi gündelik hayatta kullanılan pek çok gıda ürünü satılmaktadır.

Bunların yanı sıra ilgi çeken ve satışı çok olan ürünler arasında replika ayakkabılar, çantalar, makyaj malzemeleri ve kıyafet çeşitleri yer almaktadır. Bu ürünler aşağıda maddeler halinde detaylı bir şekilde verilmiştir.

 

Replika Ayakkabı

Replika ayakkabılar, dünya genelinde rağbet gören ünlü markalara ait ayakkabıların bire bir kopyasını oluşturmaktadır. Piyasada 1000 TL’den daha yüksek fiyatlara satılan bu ürünlerin replika olan modellerini en fazla 150 TL’ye bulabilmek mümkün olmaktadır. Kullanıcılar ise orijinal ürünlere tonlarca para vermek yerine pazarda satılan replika ayakkabıları tercih etmektedir. En çok rağbet gören ve pazarda ilgiyi üzerine toplayan replika ayakkabı markaları ise; Adidas, Puma, Nike, Reebok, Tiger, Vans ve New Balance’tır.

 

Replika Çanta

Replika çantalar, kadınlar tarafından oldukça ilgi görülen ürünlerdir. Orijinal ürünlerini yapan markaların neredeyse aynısı olan bu çantalar orijinal olanına göre daha ucuzdur. Kullanımını gerçekleştiren kadınlar fazla para vermemek adına pazarda nerdeyse onda biri fiyatına satılmakta olan bu ürünleri tercih etmektedir. Çok rağbet gören bu ürünlerin replika markaları ise; Gucci, Fendi, Chloe, Prada, Burberry’dir.

 

Replika Kıyafet

Replika kıyafetler, özellikle giyimine önem vermekte olan kadınların tercih ettiği markaların bire bir aynısı olan ürünlerdir. Bu ürünler orijinal olan ürünlere göre daha ucuzdur. Pazar gibi yerlerde satışa sunulan bu ürünlerin markaları ise; Vakko, Gucci, Hermes, Michealcors’dur.

 

Replika parfüm

 Replika parfümler, ünlü markaların üretmekte olduğu ürünlerin nerdeyse aynısıdır. Günümüzde bakımına ve kokusuna ilgi gösteren kadınların tercih ettiği bu ürünler mağazalarda 500 TL gibi uçuk bir rakama satılırken, pazarda 15,20 TL civarında satılmaktadır. Kadınlar tarafından rağbet görmekte olan bu ürünlerin markaları ise; Bvlgari, Chanel, CliveChristian’dir.

 

Pazar Tezgahı Nasıl Satın Alınır?

Pazarda ne satabilirim sorusunun, en güvenilir ve en az maliyetle yapılabilecek bir yöntem de Pazar tezgahı satın almaktır. Esnaflığın arasında yer alan pazarcılık işi, pek çok insan tarafından oldukça ilgi görmektedir. Pazarda satış yapmak isteyen insanların aklına ilk olarak “Pazar tezgahı nasıl satın alınır?” sorusu gelmektedir. Bu meslekte hayatlarını sürdürmek isteyen kişiler öncelikle ikamet etmekte oldukları şehrin belediyesine başvurmalıdırlar. İlk olarak bu mesleği icra edecek kişilerin uyması gereken belirli kurallar vardır.

Pazar Tezgahı kiralama
Pazar Tezgahı kiralama

Çalışmasını sürdürdüğü tezgahın ve çevresinin insan sağlığı açısından hijyen olması gerekmektedir. Kişinin belediyeye giderek satın alacağı yeri tahsis ettirmesi gerekmektedir. Tahsisi gerçekleştirilen yer hakkında belediye panolarına belge asılmaktadır.
Yer satın almak için gerekli belgelerin mevcut olması gerekmektedir. Bu belgeler belediye tarafından hazırlanıp alıcının eline talep dilekçesi ile verilmektedir. Hazırlanan belgeler belediyeye verildikten sonra ise 30 gün süre ile hesap işleri müdürlüğü, zabıta amirliği, hal memurluğu tarafından incelenmektedir. Satışın gerçekleştirilebilmesi için gereken belgeler ise şunlardır:

 • Pazaryeri talep dilekçesi
 • İkametgah ilmühaberi
 • Nüfus cüzdanı örneği
 • İki adet resim
 • Belediyeye borcu olmadığına dair belge
 • Pazaryeri şartnamesi ve Pazaryeri yönetmeliği hükümlerine uyacağına dair belge
 • Meslek odası sicil kaydı ve faaliyet konusunu gösteren belge

 

Kişinin, pazaryerinde faaliyete geçmesi için başka belge gerekmemektedir. Bu belgeler tamamlandığında, gerekli müdürlük ile temasa geçilip, işin başlatılacağının da bildirilmesi geekiyor. Ayrıca bakanlıktan görevlendirilen bazı müfettişler, zamaı geldiğinde kendi bünyelerine bağlı olarak çalışan bu tezgahlarda denetim gerçekleştirir. Geriye kalan tek şey pazarda ne satabilirim sorusuna cevap bulmasıdır.

Okuyunuz: En karlı Yatırım Araçları

 

Pazarda Tezgah Kiralama

Pazarda ne satabilirim sorusunun uygulama boyutundak ilk adımı, bu işi hangi yöntemlerle yapabileceğimiz ile ilgilidir. Pazarda çalışıp geçimini sağlamak isteyen kişi maddi açısından dolayı tezgah satın alamıyorsa, devletin sağlamış olduğu imkanlardan biri olan pazarda tezgah kiralama yöntemi ile gerekli belgeleri hazırlayıp, şartları yerine getirirse pazarcılık sektöründe çalışmaya başlayabilmektedir.

Uzun yıllar öncesinden yapılmakta olan pazarcılık işi günümüzde insanların kendi mesleği haline gelmiştir. Öyle ki kadınlar dahi pazarda bir tezgah kiralayıp çalışabilmektedirler. Evlerinde yapmış oldukları el emeklerini, uygun fiyatlarla pazarda vatandaşa hizmet vererek sunmaktadırlar.

Belediyenin faaliyete geçirmiş olduğu 2 çeşit pazaryeri bulunmaktadır. Bu pazaryerleri ise açık pazaryeri ve kapalı pazaryeri olarak ikiye bölünmektedir. Kış aylarında yağmur yağmasından dolayı kapalı pazar yerleri tercih edilmektedir. Yaz aylarında ise havanın sıcak olmasından dolayı açık Pazar yerleri tercih edilmektedir. Pazarda kiracı olarak yer edinebilmek için gerekli şartlar şunlardır:

 • Belediye tarafından verilmiş olan izne göre istenilen ürün hakkında bilgi toplamak
 • Sanatkarlar ve esnaf odasına kayıt yaptırılması
 • Vergi mükellefi
 • Üretim yapmakta olan satıcıların, tarım ve hayvancılık bakanlığına kayıt yaptırması

Kişiler gerekli şartları yerine getirdiği taktirde, pazar yerinde satış yapabilmektedir.Ayrıca her belediyenin tezgah kiralama için istediği belgeler farklı olabilir.Örneğin Ümraniye belediyesinin istediği evraklara verdiğimiz linkteki gibidir.

 

Pazarda En Çok Satılan Tekstil Ürünleri Nelerdir?

Kadınlar gündelik hayatlarında ve gece hayatlarında giydikleri kıyafetlerin ayrı olmasını istemektedirler. Giydikleri kıyafetleri hiçbir zaman iki gün üst üste giymek istemezler ve bunun için çoraplarından tşörtlerine kadar çeşit çeşit kıyafet alırlar. Bilindiği üzere kadınlar üzgün olduklarında dahi alış veriş yapma ihtiyacı duymaktadırlar. Bu nedenle pazarda tekstil ürünü satışı gerçekleştiren kişiler çok şanslıdırlar.

Hem ürünü rahatlıkla satabilmekteler hem de gıda satışı yapmakta olan kişilerden daha fazla kazanabilmektedirler. Pazarda ne satabilirim diye düşünmekte olan kişiler tereddüt etmeden tekstil satışı gerçekleştirebilirler. Yazın tşört, şort, etek modelleri kışın ise kazak, tunik, mont gibi pek çok ürün pazarcıların stantlarında mevcuttur.

Pazarda ne satabilirim sorusunun cevabına alternatif olarak, tekstil ürünleri diyebiliriz. Çünkü tekstil ürünleri, günümüzde her yaş grubundan insanın sürekli ihtiyacı olarak nitelendirilmektedir. Pazarda uygun fiyata satılmakta olan tekstil ürünlerinin arasında iç çamaşırları ve aksesuarları da rahatlıkla temin edilebilmektedir. Tabi ki pazarcılık sektöründe çalışan herkes çok satış yapıp fazla para kazanmak ister.

Bunu gerçekleştirmek tezgaha geçip beklemekle olmamaktadır. Müşteri memnuniyeti satış yapabilme açısından çok önemlidir. Hoş geldiniz demek, güler yüzle karşılamak, fazlaca ilgi göstermek devamlı müşteri kazanabilmek adına büyük rol oynamaktadır. “Pazarda en çok satılan tekstil ürünleri nelerdir ?” sorununa pek çok cevap bulunmaktadır.

Erkek ve kadın giyim üzerine pazarda hizmet vermekte olan pek çok insan farklı model ve tasarımlarda kıyafet satışı sunmaktadır. Çorap, kazak, atlet, pantolon gibi ürünler rahatlıkla bulunabilmektedir. Bunların yanı sıra yatak odası için nevresim takımları satılmaktadır. Tek kişilik ve çift kişilik olarak ikiye ayrılan bu tekstil ürünlerinin fiyatları da oldukça uygundur.

Pike ve piko satışı ürünleri için faaliyet gösteren pazarcılar vatandaşın yüzünü güldürebilmek adına en iyi kumaşları tercih edip dikimini gerçekleştirmektedir. Aynı zaman da yastık kılıfı, havlu, bornoz takımı satışı da gerçekleştirilmektedir.

Scroll to Top